وبلاگ

لبخند در زبان بدن چه نقشی در جذابیت و موفقیت دارد؟ – آموزش زبان بدن

جذابیت لبخند در زبان بدن

در ادامه آموزش ها، به طور خلاصه پنج نوع لبخند در زبان بدن را که بین افراد متداول است و احتمالا هر روز با آنها مواجه می شوید بررسی می کنیم تا باآگاهی از انواع لبخند زدن و استفاده به جا از آنها جذاب تر دیده شویم تا در معاشرت های تجاری و اجتماعی بهتر عمل کنیم و موفق شویم .

1) لبخند با لب های بسته در زبان بدن

در این حالت، لب ها در عرض صورت کشیده شده و یک خط صاف را تشکیل می دهند و دندان ها مشخص نیستند. این نوع لبخند در زبان بدن می تواند حاوی این پیام ها باشد که این فرد رازی در دل دارد یا نظر و نگرشی دارد که نمی خواهد آن را ابراز کند. این حالت، لبخند مورد علاقه خانم هایی است که از کسی خوش شان نمی آیند ولی نمی خواهند این مسئله را ابراز کنند و معمولا سایر خانم ها این لبخند را علامت عدم پذیرش طرف مقابل می دانند. البته بسیاری از آقایان نسبت به این مسئله بی اعتنا هستند.

خندیدن با لب های بسته اوباما

احتمالا اوباما رازی دارد که نمی خواهد آن را فاش کند!

مثلا ممکن است خانمی به جای اینکه بگوید: «به نظرم اون یه زن مغرور و عصبیه»، نظرش را اینطور ابراز کند که :«اون زن تواناییه که میدونه چی میخواد» و بعد از این جمله لبخندی با لب های بسته بزند. همچنین چنین لبخندی را می توان بر روی جلد مجلاتی که حاوی تصویر تجار موفق است مشاهده کرد و احتمالا این مفهوم را می رساند که «من رازهای موفقیت را می دانم و باید سعی کنید و حدس بزنید که این رازها چی هستند». در مصاحبه هایی که مجلات با اینگونه افراد انجام می دهند، معمولا این افراد در مورد اصول موفقیت صحبت می کنند ولی به ندرت پیش می آید که جزییات دقیق روش موفقیت شان را لو بدهند. در مقابل، افرادی مانند ریچارد برنسون هم هستند که همیشه با دهان باز می خندند و از اینکه جزییات دقیق موفقیتش را توضیح دهد ابایی ندارد زیرا می داند که اکثر افراد حوصله پیمودن راهی را که او رفته ندارند.با اگاهی از انواع لبخند در زبان بدن میشود به  مفهوم خیلی از موضوعات پی برد.

لبخند در زبان بدن جولیا رابرت

2) لبخند شیطنت آمیز در زبان بدن

این نوع لبخند در زبان بدن نشان دهنده احساسات متضاد (شادی و ناراحتی) در طرفین چهره است. نیمکره راست مغز دستور بالا رفتن ابرو، ماهیچه های زیگوماتیک و گونه ی چپ را می دهد و لب به طرف چپ کشیده می شود و لبخند بر سمت چپ چهره نقش می بندد در حالی که نیمکره سمت چپ ماهیچه های سمت راست صورت را به طرف پایین می کشد و حالتی مشابه اخم کردن در سمت راست ایجاد می شود. این نوع خنده در جهان غرب شایع است و معمولا از روی عمد و نشانه ای از طعنه و کنایه است. البته موارد استثنایی هم وجود دارد که این نوع لبخند در زبان بدن ممکن است سبک عادی لبخند زدن شخص باشد و منظوری هم نداشته باشد. به عنوان مثال هنرپیشه هالیوودی «دنیل برنارد سوئینی» همیشه به همین شیوه لبخند می زند. با بررسی عکس های زیر در موقعیت های مختلف مشاهده می کنید که او همیشه چنین لبخندی بر چهره دارد و به نوعی به عادتش تبدیل شده است.

 

لبخند دنیل برنارد سوئینی

3) لبخند با دهان باز در زبان بدن

این نوع لبخند در زبان بدن زمانی رخ می دهد که فک به سمت پایین می آید و این حس را می دهد که فرد بشاش و در حال خندیدن است. این نوع لبخند مورد علاقه افرادی است که می خواهند موجب شادی دیگران شوند. همچنین سیاسیونی که به دنبال جمع کردن رای بیشتر هستند از این نوع لبخند استفاده می کنند.

لبخند با دهان باز

4) لبخند زدن در حالی که سمت نگاه به یک طرف است

در این حالت، سر کمی به سمت پایین است و فرد با لب های بسته و در حالی که نگاهش به یک سمت است لبخند می زند. چنین حالتی می تواند نشانه بشاش بودن یا حتی مرموز بودن باشد. این لبخند عشوه گرانه مورد علاقه تمام مردان است زیرا وقتی خانمی چنین لبخندی می زند، احساسات پدرانه ی مردان را تحریک کرده و باعث می شود که مردها حس کنند باید از او محافظت و مراقبت کنند. این نوع لبخند، سبک مورد علاقه پرنسس دایانا بود تا قلب افراد را به تسخیر خود درآورد.

لبخند پرنسس دایانا

5) نیشخند همیشگی در زبان بدن

«جورج بوش» یکی از افرادی است که همیشه پوزخندی بر چهره دارد. «ری بردویسل» متوجه شد که لبخند زدن در بین افراد طبقه متوسط برخی ایالت های آمریکا مانند تگزاس، آتلانتا، ممفیس و برخی دیگر متداول تر است. بوش نیز یک تگزاسی است و تگزاسی ها بیشتر از سایر آمریکایی ها می خندند. با این حساب، اگر کسی در تگزاس لبخند بر چهره نداشته باشد احتمالا ازش خواهند پرسید که آیا مشکلی پیش آمده یا ناراحتی؟ در حالی که اگر کسی در نیویورک مدام لبخند بر چهره داشته باشد ممکن است با این پرسش مواجه شود که به چه چیزی می خندند؟ آیا چیز جالبی اتفاق افتاده؟ جیمی کارتر نیز اهل جنوب آمریکا بود و همیشه لبخند به چهره داشت. توجه داشته باشید که اگر همیشه ی خدا لبخند بر چهره داشته باشد ممکن است بقیه پیش خودشان فکر کنند که کاسه ای زیر نیم کاسه دارید یا چیزی شده که نمی خواهید دیگران از آن اطلاع داشته باشند.

چرا خنده بر هر درد بی­ درمان دواست

بهترین نوع لبخند در زبان بدن

درست مانند لبخندزدن، وقتی خنده به جزئی از ماهیت وجودی شما تبدیل شود، باعث جذب دوستان، بهبود سلامت و افزایش طول عمر می شود. خنده بر روی تمام ارگان های بدن اثر مثبت دارد، سبب تسریع نفس کشیدن شده و ورزشی برای دیافراگم، گردن، شکم، صورت و شانه ها به حساب می آید. خنده میزان اکسیژن خون را افزایش می دهد که این مسئله علاوه بر کمک به بهبود گردش خون، رگ های خونی را منبسط و به سطح پوست نزدیک تر می کند. به همین دلیل وقتی می خندید صورت تان سرخ می شوید. همچنین خنده می تواند باعث کاهش تعداد ضربان قلب، گشادی عروق، تحریک اشتها و سوزاندن کالری شود.

«هنری روبن اشتاین» (عصب شناس) به این نتیجه رسید که یک دقیقه خنده ثابت، باعث آرامش اعصاب در 45 دقیقه بعد از آن می شود. پروفسور «ویلیام فرای» از دانشگاه استنفورد نشان می دهد که 100 بار خنده مانند تمرین هوازی برای بدن می ماند و معادل با ده دقیقه تمرین روی دستگاه روئینگ بدن­ سازی است. به همین دلیل است که از نظر علم پزشکی خندیدن برای بدن مفید است.

وقتی سن مان بالاتر می رود زندگی را جدی تر می گیریم و کمتر می خندیم. یک فرد بزرگسال به طور متوسط 15 بار در روز می خندد در حالی که میزان خنده یک فرد پیش دبستانی به طور متوسط 400 بار در روز است.

چرا باید خندیدن را جدی بگیریم؟

مهم بودن لبخند در زبان بدن

تحقیقات نشان می دهند افراد حتی وقتی که واقعا خوشحال نیستند، با خندیدن یا لبخند زدن، بخش مربوط به خوشحالی در نیمکره چپ مغز را مجبور به فعالیت می کنند. ریچارد داویدسون استاد روان شناسی و روان کاوی دانشگاه ویسکانسین، در یکی از تحقیقاتش، افراد را به دستگاه EEG (الکترومغزنگار) که فعالیت مغزی را ثبت می کند وصل نمود و به آنها فیلم های خنده دار نشان داد. وی پی برد که لبخند زدن، نواحی خوشحالی مغز را فعال می کند و اثبات کرد که لبخند زدن یا خندیدن عمدی فعالیت مغز را به سمت خوشحالیِ خود به خودی می کِشاند.

«آرنی کان» استاد روانشناسی دانشگاه کارولینای شمالی به این مسئله پی برد که شوخی و خنده اثر مثبتی در مقابله با استرس دارند. «کان» آزمایشی را بر روی افرادی که علائم اولیه افسردگی را نشان می دادند انجام داد. در این آزمایش، دو گروه طی یک دوره سه هفته ای ویدئوهایی را تماشا کردند. گروهی که فیلم های کمدی دیده بود نسبت به گروه کنترل که فیلم های غیرکمدی تماشا کرده بود بهبود بیشتری در علائم افسردگی نشان داد. همچنین او به این مسئله پی برد که افراد مبتلا به زخم معده بیشتر از افراد دیگر اخم می کنند. اگر احساس می کنید که موقع صحبت کردن اخم می کنید برای اینکه این عادت را ترک کنید موقع صحبت کردن دست خودتان را روی پیشانی تان قرار دهید.

چرا انسان می تواند بخندد و صحبت کند ولی شامپانزه ها نمی توانند

«رابرت پِرُوین» استاد روانشناسی دانشگاه مرلیند (بالتیمور) به این مسئله پی برد که خنده ی انسان ها با خنده سایر پستانداران متفاوت است. خنده شامپانزه ها مانند نفس نفس زدن است و به هنگام دم یا بازدم فقط یک صدا تولید می کنند. همین نسبت یک به یک بین چرخه دم و بازدم و تلفظ صوتی است که باعث می شود اکثر پستانداران قادر به صحبت کردن نباشند. وقتی انسان روی دو پا راه می رود، نیمه تنه ی بالایی وظیفه تحمل وزن بدن را ندارد و همین مسئله اجازه ی کنترل بهتر نفس کشیدن را می دهد. در نتیجه، انسان ها می توانند بازدم خود را کنترل کرده و به آن زیر و بم بدهند تا خنده و گفتار شکل بگیرد. شامپانزه ها درک زبانی دارند ولی نمی توانند آواهای زبان را بیان کنند. از آنجا که ما انسان ها روی دو پا راه می رویم، آزادی بیشتری در ایجاد اصوات از جمله زبان و خنده داریم.

شوخی و خنده چگونه شفابخش هستند

خندیدن از ته دل کودکان

خنده سبب تحریک مُسَکّن طبیعی بدن یعنی اندورفین می شود. اندورفین باعث تقویت حس و حال خوب شده و به کاهش استرس و التیام دردهای جسمانی کمک می کند. وقتی دکترها تشخیص دادند که «نورمن کازِن» (روزنامه­ نگار سیاسی، استاد دانشگاه و نویسنده آمریکایی و از طرفداران صلح جهانی) مبتلا به بیماری اسپوندیلیت آنکیلوزان است (یک بیماری مفصلی پیشرونده، مزمن و خودایمنی که اغلب ستون فقرات و استخوان‌ های لگن را درگیر می‌ سازد)، به او گفتند کاری از دستشان ساخته نیست و تا زمان مرگش زجر زیادی خواهد کشید. کازن یک اتاق در هتل گرفت و تا جایی که توانست تمام فیلم های خنده دار مانند سه کله پوک، برادران مارکس و غیره را گرفت. بسط در اتاق هتل نشست و بارها این فیلم ها را تماشا کرد و هر بار با صدای بلند می خندید. پس از شش ماه که از این خنده درمانی من در آوردی­ اش گذشت، دکترها از این که بیماری او به طور کامل برطرف شده متعجب بودند. خروجی این ماجرا کتابی به نام «آناتومی یک بیماری» بود که کازن آن را نوشت و منتشر کرد و سبب شد تحقیقات زیادی بر روی کارکرد اندورفین انجام شود. اندورفین ها مواد شیمیایی بدن هستند که به هنگام خنده، مغز این مواد را در بدن آزاد می کند. ترکیب شیمیایی آنها مشابه با مورفین و هروئین است و اثر قرص های آرام بخش را بر بدن دارند و در عین حال سیستم ایمنی بدن را نیز تقویت می کنند. این مسئله گویای این است که چرا افراد سرزنده و شاداب به ندرت مریض می شوند و افراد عصبی و شاکی اغلب اوقات بیمار می شوند.

خندیدن تا مرز گریه کردن

از دیدگاه روان شناسی و فیزیولوژیکی خنده و گریه ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارند. آخرین باری را که یک نفر برای تان یک جوک بامزه تعریف کرد و از خنده روده بر شدید به یاد بیاورید. بعدش چه حسی داشتید؟ حس مورمورشدن بهتان دست داد، درسته؟ در این حالت مغزتان اندورفین هایی در درون بدن آزاد می کند که مسبب این حالت هستند. به این حالت در اصطلاح «نئشگی طبیعی» گفته می شود و تجربه ای شبیه به حس معتادان پس از مصرف مواد مخدر است. افرادی که با سختی های زندگی مواجه می شوند و خندیدن در این شرایط برای شان دشوار است برای التیام این سختی ها به مصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی روی می آورند تا به صورت تصنعی همان حسی را داشته باشند که اندورفین ناشی از خنده به آدم می دهد. مشروبات الکلی فرد را از خود بیخود می کند و سبب شادی تصنعی و آزادسازی اندورفین می شود.

دکتر «پائول آکمن» پی برد یکی از دلایلی که ما انسان ها به چهره های خندان و بشاش جذب می شویم این است که این چهره­ ها بر روی سیستم عصبی اختیاری ما تاثیر می گذارند. وقتی یک چهره خندان می بینیم لبخند می زنیم و این کار سبب رهاسازی اندورفین در بدن مان می شود. اگر دور و برتان انسان های ناراحت و شاکی باشند شما هم مانند آنها افسرده و عبوس می شوید. کار کردن در محیط های بی روح و بی نشاط سَمِّ مُهلکی برای سلامتی شماست. گریه پشت بند خنده زیاد می آید. در بحران های عاطفی جدی مانند شنیدن خبر مرگ یک عزیز وقتی شخص نمی تواند از نظر روانی این مسئله را بپذیرد احتمال دارد خنده اش بگیرد و وقتی با واقعیت مواجه می شود این خنده به گریه تبدیل می شود.

اتاق خنده

در دهه ی 1980، چندین بیمارستان در آمریکا مفهوم «اتاق خنده» را مطرح کردند. بر اساس تجارب «نورمن کازن» و سایر تحقیقات انجام شده در زمینه خنده توسط دکتر «پاچ آدامز»، این بیمارستان ها اتاقی را به این امر اختصاص دادند و آن را با کتاب های حاوی جوک و فیلم های کمدی پر کردند و به طور منظم دلقک ها و کمدین ها نیز برای اجرای برنامه به این اتاق می آمدند. بیماران هر روز حدود 30 الی 60 دقیقه به این اتاق می رفتند. نتایج حاصله بسیار چشمگیر بودند و سلامتی بیماران به سرعت برگشته بود و زمان بستری شدن بسیار کمتر شده بود. همچنین این اتاق های خنده باعث شدند که میزان مُسَکّن مورد نیاز برای افرادی که درد داشتند کمتر شود و بیماران راحت تر با درد خود کنار بیایند. در واقع حرفه پزشکی مقوله ی خنده را خیلی جدی گرفته است.

کسی که می خندد، مستدام است.

لبخند زدن و خندیدن روشی برای برقراری ارتباط و تحکیم روابط

ارتباط بهتر با لبخند زدن

«رابرت پروین» پی برد که افراد وقتی در جمع هستند 30 درصد بیشتر از مواقعی که تنها هستند می خندند. او پی برد که خنده خیلی با جوک و داستان بامزه سروکار ندارد و بیشتر برای برقراری ارتباط و تحکیم روابط است و فقط 15 درصد از خندیدن ها به جوک ها مرتبط هستند. در آزمایش های «پروین»، وقتی مشارکت کنندگان تنها بودند به جای خندیدن با خودشان حرف می زدند. از مشارکت کنندگانی که در حال تماشای یک کلیپ ویدئویی بامزه بودند در سه حالت مختلف فیلم گرفته شد: (1) وقتی تنها بودند، (2) وقتی با فرد غریبه و همجنس خود بودند و (3) وقتی با یکی از دوستان همجنس خود بودند.

نتایج نشان دادند وقتی افراد تنها هستند کمتر از زمانی که در حضور شخص دیگری، چه دوست چه غریبه، هستند می خندند. خنده در تعاملات اجتماعی بسیار بیشتر رخ می دهد. این مسائل نشان می دهند که هر چه یک موقعیت اجتماعی تر باشد، افراد بیشتر می خندند و زمان خنده هر کدام طولانی تر است.

شوخی و مزاح باعث افزایش فروش می شود

«کارن ماشلیت» استاد بازاریابی دانشگاه سینسیناتی پی برد که افزودن شوخی و خنده به تبلیغات سبب افزایش فروش می شود. او به این نتیجه رسید که شوخی و خنده احتمال پذیرش ادعای مطرح شده در تبلیغات توسط مشتری را افزایش می دهد به طوری که یک تبلیغ بامزه با حضور یک شخص معروف راحت تر قابل پذیرش است.

افتادگی همیشه دهان

کودک ناراحت

بر خلاف بالا کشیدن گوشه های دهان که نشانه ی خوشحالی است، پایین انداختن گوشه های دهان نشانه ناراحتی، افسردگی، خشم، استرس و پژمردگی است. متاسفانه اگر کسی این احساسات منفی را در طول حیاتش حفظ کند، گوشه های دهانش برای همیشه به همین حالت باقی خواهند ماند.

چنین حالتی فرد را شبیه به یک بولداگ می کند. تحقیقات نشان می دهند که اکثر افراد از چنین آدم هایی فاصله می گیرند، کمتر با آنها ارتباط چشمی برقرار می کنند و سعی می کنند بهشان نزدیک نشوند. اگر احساس می کنید دچار این حالت شده اید، کافیست به طور منظم خندیدن را تمرین کنید. این کار به شما کمک می کند تا در اواخر عمرتان مثل یک پیرمرد یا پیرزن غرغروی اخمو به نظر نرسید و همچنین احساس بهتری به شما می دهد.

توصیه هایی به خانم ها در مورد لبخند زدن

لبخند زدن دختران

تحقیقات انجام شده توسط «ماروین هچت» و «ماریانه لافرانس» از دانشگاه بوستون نشان می دهند که افراد زیر دست، چه در موقعیت های جدی و چه دوستانه، در حضور فرد بالادست یا برتر بیشتر می خندند در حالی که افراد بالادست،­ صرفا در موقعیت های دوستانه در حضور زیردستان خود می خندند.

این تحقیقات همچنین نشان می دهند که خانم ها، چه در موقعیت های اجتماعی چه در محیط کار، بیشتر از آقایان می خندند و همین مسئله می تواند سبب شود که آنها در مقایسه با مردانی که نمی خندند مطیع تر و ضعیف تر به نظر برسند. برخی افراد مدعی هستند که لبخند بیشتر خانم ها به دلیل این است که به لحاظ تاریخی آقایان کارهای سطح پایین تری را به خانم ها سپردند ولی سایر تحقیقات نشان می دهند که در هشت هفتگی، دختربچه ها بسیار بیشتر از پسربچه ها می خندند بنابراین این مسئله می تواند ذاتی باشد. این مسئله را شاید بتوان اینگونه توجیه نمود که لبخند زدن کاملا با نقش تکاملی زنان به عنوان افرادی که وظیفه­ی فرزندآوری دارند مطابقت دارد و به این معنی نیست که اتوریته کمتری از مردان دارند ولی لبخند زدن بیشتر باعث می شود کمتر جدی گرفته شوند.

دکتر «نانسی هنلی» روانشناس اجتماعی دانشگاه UCLA، لبخند خانم ها را به صورت «نشانه ی مماشات» آنها توصیف می کند که از آن اغلب به عنوان ابزاری برای کنارآمدن با مردان قدرتمندتر استفاده می کنند. تحقیقات او نشان می دهند که در محیط های اجتماعی، خانم ها 87 درصد و آقایان 67 درصد مواقع لبخند می زنند و احتمال اینکه خانمی به لبخند جنس مخالف پاسخ دهد 26 درصد بیشتر است. طی آزمایشی، 15 عکس از خانم های دارای چهره های خوشحال، ناراحت و خنثی به 257 نفر نشان داده شده تا میزان جذابیت عکس ها را تعیین کنند. عکس های چهره های غمگین کمترین جذابیت را داشتند. عکس­ هایی که در آنها چهره خانم خنثی بود (یعنی چهره ای که نه خنده و نه غم در آن معلوم است) به عنوان نشانه ناراحتی تفسیر شدند. این در حالی است که چهره خنثی در مردان به عنوان نشانه برتری و تسلط بر اوضاع تفسیر می شوند. در نتیجه بهتر است خانم ها در محیط های کسب و کار در مقابل مردان کمتر بخندند یا به همان میزان که مردان می خندند آنها هم بخندند. همچنین اگر مردها می خواهند توجه خانم ها را بیشتر جلب کنند، باید بیشتر بخندند.

جمع بندی

به طور خلاصه وقتی به طرف مقابل تان لبخند می زنید او هم همیشه با لبخند پاسخ تان می دهد و در نتیجه ی قانون علت و معلول حس مثبت در هر دو ایجاد می شود. تحقیقات ثابت کردند که اکثر دورهمی ها و جلساتی که لبخند و خنده جزئی از آنهاست، جلساتی بهتر با کارایی بیشتر هستند و خنده سبب افزایش و بهبود روابط و ایجاد حس مثبت است.

همچنین لبخند و خنده باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شده و بدن را در برابر بیماری ها حفظ می کند و نوعی داروی طبیعی برای بدن به حساب می آید. همچنین باعث افزایش فروش، طراوت کلاس درس، جذب افراد و طول عمر می شود. سخن آخر اینکه خنده بر هر درد بی درمانی واقعا دواست.

چند مقاله ی بسیار با ارزش در زمینه زبان بدن و لبخند را در اینجا دنبال کنید:

معجزه ی لبخند در زبان بدن

چرا لبخند زدن مسری است ؟

تحلیل نحوه ی دست دادن در زبان بدن

ترفند هایی برای یک سخنرانی خوب

کتاب صوتی هدفگذاری
34%
تخفیف

هدف گذاری ( کتاب صوتی )

بدون امتیاز 0 رای
59,000 تومان 39,000 تومان
3
59,000 تومان 39,000 تومان
0
25,000 تومان
توسعه فردی با پویا ودایع
78%
تخفیف

دوره توسعه فردی الماس

4.80 10 رای
450,000 تومان 99,000 تومان
692
450,000 تومان 99,000 تومان

دیدگاهتان را بنویسید

×

سلام! از طریق واتساپ با ما در ارتباط باشید مشاوره بگیرید و خرید خودتون رو ثبت کنید.

×