مذاکره در خانواده | راهکارهایی برای مستحکم نگه داشتن روابط خانواده (بخش آخر)

مذاکره در خانواده | حفظ روابط خانوادگی

در بخش دوم مبحث مذاکره در خانواده در رابطه با انواع تندی کردن در حین مذاکره و راهکارهای جلوگیری از آن آشنا شدید. حال در سومین و آخرین بخش از این مبحث در رابطه با چندین راهکار خوب و کاربردی برای مذاکره در خانواده بدون از دست دادن روابط خانوادگی صحبت می‌شود.

در حین مذاکره چه برخوردی لازم است تا روابط خانوادگی مخدوش نشود؟

۱. تمرکز بر روی بحث مورد نظر را از دست ندهید.

زمانی که مذاکره‌ای در خانواده شکل گرفته بهتر است کاملا بر روی آن مذاکره تمرکز کنید و نگذارید مشکلات و حواس پرتی‌های خودتان شما را از موضوع مذاکره دور کند.
این که طرف مقابل حس کند مشکلات او برای شما بی اهمیت است از صحبت کردن با شما صرف نظر کرده و به این طریق یکی از بهترین راه‌ها برای از بین بردن مشکلات خانوادگی را از بین می‌برید. در حین بحث مشکلات خود را فراموش کرده و سعی کنید در زمانی دیگر بر روی آن‌ها تمرکز کنید.
همچنین خوب است به دیگر افراد مذاکره‌کننده هم حواستان باشد تا آن‌ها نتوانند بحث پیش رو را به بیراهه بکشند. در چنین مواقعی با آرامش و سخنانی مثبت آن‌ها را به مسیر اصلی بحث برگردانید.

۲. در موقع لزوم قدرت تمام کردن بحث را داشته باشید.

در برخی از مواقع اگر مذاکره‌ی پیش رو تنش‌زا شود برای دو طرف مذاکره تفاوتی نکرده و باز به بحث خود ادامه می‌دهند ولی این مورد در بین خانواده متفاوت است. هیچ یک از افراد خانواده علاقه‌ای به دعوا کردن با دیگر اعضای خانواده ندارد و به دنبال یافتن راهی برای صلح است.
پس زمانی که بحث به بیراهه کشیده شد و متوجه شدید ادامه‌ی بحث به ضرر خانواده تمام می‌شود، بهتر است آن را تمام کرده و از ادامه‌ی بحث صرف نظر کنید.
در صورت ضروری بودن بحث مورد نظر زمانی که همه آرام شدند می‌توانید دوباره آن را پیش بکشید ولی اگر ضرورت خاصی بر انجام آن وجود نداشت بهتر است بحث را به طور کل به فراموشی بسپارید تا آرامش دوباره بر خانوادتان حاکم شود.

۳. در حین مذاکره در خانواده درصد بیشتری از زمان مذاکره را به شنونده بودن اختصاص دهید.

شنونده بودن | مذاکره در خانواده

این مورد به این معنی نیست که در حین مذاکره سخنی نگفته و تنها ساکت و آرام گوش بدهید، بلکه بهتر است بیشتر وقت مذاکره را به حرف زدن طرف مقابل اختصاص دهید و خود به گفتن هر آن چه که لازم است بپردازید.
در مذاکرات خانوادگی به خصوص بین زن و شوهر زمانی که بحث تنش‌زا می‌شود هر دو طرف سرعت پاسخ‌گویی خود را افزایش می‌دهند. این قضیه نامناسب بوده و پس از پایان مذاکره آن را به مذاکره‌ای شکست خورده تبدیل می‌کند.
بهتر است صحبت‌های طرف مقابل را تمام و کمال گوش دهید و پس از تحلیل سخنان او صحبت خود را شروع کنید.

این که بیشتر شنونده باشید حس مهم بودن را به طرق القا می‌کند زیرا با این کار نشان داده حرف‌های او برای شما مهم است و نگرانی‌هایش را درک می‌کنید.
برای این که طرف مقابل حس نکند شما به دلیل ساکت بودن به حرف‌های او اهمیتی نمی‌دهید، بهتر است در حین مذاکره بخش‌های مهمی از حرف‌های او را تکرار کنید.

۴. قبل از شروع مذاکره موضوع بحث را مشخص کنید و با سخنانی ملایم آن را به فرد مقابل بگویید.

تنها در صورتی بحث را مطرح کنید که مطمئن باشید نتیجه‌ی آن سودمند بوده و موجب تغییری مثبت در رابطه‌ی شما خواهد شد. اگر این چنین بود پس لازم است در ذهن خود بحث را بخش‌بندی کرده تا سر فرصت به هر کدام از آن‌ها بپردازید.
شروع مذاکره در خانواده باید با ملایم‌ترین سخنان باشد و از ناراحت کردن فرد مقابل تا حد امکان جلوگیری شود. همچنین لازم است بدانید سخنانی که به کار می‌برید باید قابل درک برای طرف مقابل باشد.

خوب است که بحث را با جمله‌هایی مانند «به نظرم خوبه که درباره‌ی این موضوع با هم حرف بزنیم» شروع کنید تا طرف مقابل بداند قصد شما از این بحث دعوا و ناراحتی نبوده و تنها به دنبال رسیدن به نتیجه‌ای خوب و پیشرفت بهتر در رابطتان هستید.
همان‌طور که در بخش اول مذاکره در خانواده گفته شد، کلمات «به نظر من» کمک به نگاه کردن از زاویه دید شما خواهد کرد.

۵. خود را به جای طرف مقابل بگذارید.

در حین بحث کردن یک طرفه به قاضی نرفته و طرف مقابلتان را هم درک کنید. این که از دید او به ماجرا نگاه کنید کمک بسیاری به موفق شدن مذاکره خواهد کرد.
درک کردن طرف مقابل حس همدلی را برای او زنده کرده و با آرامش بیشتر می‌تواند به سخنان و درخواست‌های شما گوش دهد. به طرف مقابل خود نشان دهید قصد شما از شروع این بحث برنده شدن نبوده و تنها می‌خواهید رابطه‌ی بین خود و او را مستحکم‌تر از قبل کنید.

۶. توافق هر دو طرف در مذاکرات خانوادگی بسیار مهم است.

اعضای یک خانواده علاقه‌ای به بحث‌های بی مورد و تنش‌های اضافی نداشته و می‌خواهند در تمامی بحث‌ها با هم به توافق برسند.
آن‌ها می‌خواهند برای هر مشکل چاره‌ای بیاندیشند تا به هیچ یک از طرفین مذاکره لطمه‌ای وارد نشود.
این که تنها یک نفر از مذاکره‌ی پیش رو برنده شده و یا هر دو بازنده شوند، ناراحتی در دل دو طرف جای می‌دهد.
مذاکره در خانواده به اعضای خانواده کمک کرده بفهمند برای هر مشکلی می‌توان راه حلی یافت و نیاز به بحث و جدل برای رسیدن به حق خود نیست.

۷. از مذاکره کردن در زمان و مکان نامناسب بپرهیزید.

مذاکره در خانواده نیز مانند تمامی بحث‌ها نیاز به مکانی خاص دارد.
این که هر کجایی که خواستید مذاکره‌ی خود را شروع کنید حس بی اطمینانی را در فرد مقابل به وجود می‌آورد.
همچنین زمان مناسب برای مذاکره کردن اهمیت بسیاری دارد زیرا لازم است تمام اعضایی که در این بحث درگیر بوده‌اند در مذاکره حضور داشته باشند تا به راحتی بتوان درباره‌ی مشکل مورد نظر صحبت کرد.
گاهی برای رفع مشکل به تمامی اعضای خانواده نیاز بوده و خوب است جز کسانی که در بحث دخیل هستند، بزرگتری برای کمک به بالا نگرفتن بحث در کنار شما باشد.
لازم است که در زمان مذاکره باید تمامی وسایل الکترونیکی خود را کنار بگذارید تا با ایجاد عدم تمرکز مذاکره با بی‌فایده کند.

در سه بخش مذاکره در خانواده سعی بر آن شد که بهترین راهکارها برای داشتن خانواده‌ای شاد و سالم ارائه شود.
هیچ خانواده‌ای وجود ندارد که بر سر به موضوعی به مشکل برنخورند و بدون مشکل در کنار هم زندگی کنند، پس شناختن چنین نکاتی برای داشتن خانواده‌ای شاد و بدون مشکل لازم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست