چرا مدرک آموزشی DBA معادل دکتری نیست ؟

مدرک dba

شاید این روزها با واژه دکتر زیاد سر و کار داشته باشید . دکترهایی که هر روز از این سرزمین در حال رشد هستند و جایگاه و منبع تحصیلی مشخص و معینی ندارند . مدرک گرایی سالیان درازی هست که در کشور ما مورد مقبول همه است و همگان با مدرک سنجیده می شوند . اما در این حالی هست که بعضی از شرکت های خصوصی خبره مدارک را مرجع انتخاب قرار نمی دهند و با توجه به سوابق و کارنامه افراد معیار های خود را میزان می کنند . خیلی ها زا من می پرسند چرا باموسسات اموزش عالی همکاری نمی کنید و چرا دیگر  در این موسسات تدریس ندارید ؟؟ در جواب خیلی از این دوستان نمی توانم حقیقت ماجرا را بیان کنم . جز اینکه ……….

مدرک DBA  که مخفف  Doctor of Business Administration است .یک گواهینامه اموزشی سطح بالا است که موسسات و آموزشگاهی با درجه خاص باید آن را اجرا کنند . این گواهینامه بعد از دوره های کسب و کار آزاد مدرک  دهن پر کنی است. این مدرک در جاهای مختلف دنیا به عنوان یک گواهینامه معتبر شناخته می شود . که صراف فقط برای گذراندن دوره ها کسب و کار ارایه می شود و نه به عنوان سند مشاوره ! گواهینامه فوق ارزش حقوقی خاصی ندارد و جایگزین و یا معادل هیچ یک از مدارک دانشگاهی معتبر دنیا حتی در اوگاندا و اتیوپی هم نیست . جالب اینجاست که با تمام وقاحت تماس می گیرند با من که بیا فلان اقا گرفته از ما مدرک و الان داره به برند های بزرگ خدمات می ده !   شما هم بگیر !!!

پول بدی می شوی  دکتر بعد از این ؟

شما با پرداخت ۵ هزار پوند همین گواهینامه مدرک DBA را بدون گذراندن دوره های خاص می توانید از موسسات از اروپا تهیه کنید ، فقط دست در جیب کنید و پول خرج کنید و از دکتری تقلبی خود لذت ببرید .حتی انسان بودن در دانشگاه لازم و ضروری نیست ، چندی قبل یک سگ موفق به کسب مدرک از یکی از این دانشگاه های مجازی شد.نیوزنایت، برنامه روزانه تلویزیون بی بی سی، با ساختن یک هویت و سی وی تقلبی به نام پیتر اسمیت، برای یک سگ شکاری به نام پیت، از شیادی این دانشگاه پرده برداشته است و … برای بهتر فهمیدن این موضوع بهتر است سری به لینک فوق بزنید و با  فاجعه ای وحشتناک آشنا شوید . سال ها است که من دانشجوی رسمی دانشگاه ها هستم و حال که در رشته روانشناسی صنعتی و سازمانی به حدی رسیدم که می توانم مجوز رسمی و تایید شده ای داشته باشم موج پیشنهادات برای دریافت دکتری افتخاری و لوح و تقدیر نامه به من سرازیر شده است  !!! بیا پول بده وی کی تندیس بگیر و دکتری دانشگاه فلان از انگلیس و کانادا   !!!!


متن مقاله محمدرضا شعبانعلی  در این مورد 

خبر چندان پیچیده نیست. دانشگاه آمریکایی لندن، یک دانشگاه مجازی است. فردی سگش را در این دانشگاه نام نویسی میکند. رزومه می فرستد و از فعالیتهای سگش میگوید. مینویسد که سگ من مشاور مدیریت است و ۳۶ سال سن دارد که ۱۵ سال آن را صرف ارائه مشاوره کرده است!

فرم درخواست پر میکند و ۷۲۷۸ پوند شهریه پرداخت میکند و ظرف ۴ روز، مدرک MBA برای این سگ فرستاده میشود.دانشگاه آمریکایی لندن ۱۱۰ هزار فارغ التحصیل دارد که برخی از آنها مانند این سگ در لندن زندگی میکنند و برخی دیگر در ایران و خاورمیانه به فعالیت های مدیریتی مشغولند (تا لیست فارغ التحصیلان را از روی سایت برنداشته اند بروید و سری بزنید!).

البته لازم به توضیح است که اکنون معلوم شده این دانشگاه آمریکایی نیست و در سنت کیس (همان کشور رویایی که ما ایرانی ها دوست داریم با پاسپورتش مقیم دنیای مدرن شویم!) ثبت شده و مشابه این مرکز ۳۵۰ مرکز دیگر در انگلیس فعالیت میکنند.

اما سه نکته که برای من مهم است:
۱) تصویر زیر نحوه توزیع فارغ التحصیلان را نشان میدهد. بیشترین آمار مربوط به خاور میانه است.

 
۲) جز اشاره ای مبهم در روزنامه همشهری بدون هرگونه ذکر نام و مرجع، این خبر در ایران بسیار کم منتشر شده و رسانه ها بسیار مبهم مطرح کرده اند که البته دلیلش را میتوان حدس زد.
۳) اینکه آیا دانشگاه آمریکایی لندن مقصر است یا آن سگ یا سازمانهایی که نه به انسانها و مهارتهای آنها، بلکه به اوراق بهادار(!) حقوق می دهند.
 

لینک مقاله محمدرضا شعبانعلی 

 

جالب اینجاست که هنوز هم مردم ما این مدارک همچون  dba را  معادل دکتری می دانند و فریب موسسات می خورند که با تبلیغ دکتری آنها را جذب می نمایند. در این بین موسسات هستند که به فکر دنیا و آخرت خود هم هستن و از پیشرو های این نوع مدارک و گواهینامه ها بوده اند . موسساتی که به کیفیت فکر می کنند و سعی در قول زدند نداشته اند یکی از این موسسات خوب بهار است که با توجه با دانش خوب خود توانسته دانش آموخته های بسیار خوبی تحویل اجتماع دهد .

خود من به شخصه به تدریس در موسسه ای هستم که این دوره ها رو برگزار می کند  ، و معتقدم این مدارک و گواهینامه ها مثل مدرک dba و مدرک mba  بسیار خوب هستند به شرطی که انها را با صرف زمان و کوشش به دست بیاورید . مدرک از این دست به تجربه های شما اضافه می کند ، اما معادل مدارک خاصی نیست و نباید قیاس مردم برای جذب مشاوران و اساتید قرار گیرد .  جمع اوری مدرک حتی برای من هم جذاب هست ولی سعی کرده ام تمام دوره ها رو به صورت آکادمیک و اصولی بگذرانم نه با تکیه بر پول و قدرت .  من به شخصه ترجیح می دهم دوستانم و  حتی خودم به دوره های آموزشی و تفریحی برویم که برای بازدید کارخانه ها و یا دوره های آموزشی حضوری با اساتید دانشگاه های واقعی برویم .

امیدوارم موسسات دیگر هم دست از این تبلیغات کاذب (  dba  دکتری است   ) بردارند ، و اساتید محترم همکار هم روی این واژه ها مانور ندهند .دوره هایی مشابه این می تواند یک کسب و کار را متحول کند و تاثیر شگرف بر شما خواهد داشت ، توصیه من به کسب دانش  است نه ساختن یک بت از خودمان . همه عزیزانی که این دوره ها را گذرانده اند غالبا برای کسب مهارتDBA و دانش این کار را می کنند نه چیز دیگری اما متاسفانه برخی برای کسب شهرت و پوشاندن سواد خود از ان استفاده می کنند . می خواهند در پوستر های خود واژه دکتر را داشته باشند . 

 


لطفا عقیده خودتان هر چه که دوست دارید در مورد این گونه مدارک بنویسید ، قطعا در بعضی از کشورها این مدارک با اصول و مقرارات صادر می شود و دارای ارزش خاص خود هستند . اگر تجربه ای در این مورد دارید با ما به اشتراک بگذراید . 


 معاون آموزشی وزارت علوم در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: دوره‌های آمـوزش عـالی مـدیریت کسب و کار مـوسـوم به MBA و DBA که از سوی مؤسسه‌های آموزش عالی آزاد و برخی دانشگاه‌ها برگزار می‌شـود، غیر رسمی است.بر اساس این گزارش در این اطلاعیه آمده است: حسب گزارش‌های دریافتی، بعضی از مراکز آموزش عالی مبادرت به ارائه و برگزاری دوره‌های MBA و DBA در بازه‌های زمانی و هزینه‌های متفاوت نموده و متعاقب آن گواهینامه صادر می‌نمایند که این دوره‌ها در صورت داشتن مجوز، صرفا جهت دانش‌افزائی است و به هیچ وجه معادل دوره‌های مقطع‌دار نیست و ارزش استخدامی و یا ارزش ادامه تحصیل، ندارد. لذا هرگونه ادعائی از این دست از طرف هر شخص حقیقی و یا حقوقی، فاقد وجاهت قانونی و خلاف مقررات است. بدیهی است عدم توجه به این مهم، موجب لغو مجوز و پیگرد قانونی خواهد شد.

 لینک نامه 


۳۷ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • سلام اگر کمی تحقیق می کردید متوجه می شدی که dbaدکتری مدیریت حرفا یست اینکه برخی یا حتی همه موسسات کیفتشان قابل بحث باشد و ماجرای آن سایت هم ربطی به اصل ماجرا ندارد

  پاسخ
 • البته نمیشه اصل قضیه رو در مورد مدارک ارشد و دکترای حرفه ای فاکتور گرفت ؛ متاسفانه دیگه الان کار به جایی رسیده از دانشگاه آزاد تماس میگیرن می گویند بیایید دکترا بگیرید ؛ شهریه اقساطی می کنیم
  یه زمانی برا کنکور تست مبتکران می زدیم که رتبه ای به دست بیاید تا در یک دانشکاه خوب تحصیل کنیم ؛ الان دیگه خدا رو شکر ؛ گل و بلبل
  حرکت عرضی به نظر من بهتر از طولی در امور تحصیلی در وضعیت فعلی

  پاسخ
 • DBA دانشگاهى در استرالیا و کانادا سه الى چهار ساله تمام وقت است و معادل دکتراست، در ایران تنها دانشگاه امیرکبیر DBA معادل دکترا ارایه مىدهد، الباقى (شامل دانشگاه تهران و شهید بهشتى) فقط مدرکى مى دهند که معادل خارجى ندارد و در حد یک جوک است

  پاسخ
  • سلام‌من دانشجوی سازمان مدیریت صنعتی هستم،دوره های تخصصی DBA در اینجا به دو زبان فرانسه و انگلیسی برگزار میشه البته دانشجو میتونه در صورت قبولی و پذیرش در مصاحبه و ازمون که به زبان انگلیسی برگزار میشه در دوره های غیر حضوری دانشگاه بوردو شرکت کنه و این مدرک رو از بوردو دریافت کنه

   پاسخ
 • سلام. لطفا صورت مسئله را پاک نکنید… وقتی ازنظر علمی چندین دهه عقب باشیم متاسفانه عده ای می آیند و این حرف ها را می زنند اولاٌ دوره دی‌بی‌ای (به انگلیسی: Doctorate Of Business Administration – DBA) و یک مدرک دکترای تحقیقی است. حالا درایران سیستم آموزشی آن برای دوره تیروکمان و دقیانوس هست ربطی به این ندارد افرادی که این مدارک را می گیرند. دکتر نیستند.. زیرا درکشور ما آنقدر کلاس های کنکورو پیچ وخم گذاشتند که البته بسیاری نیز حالا به قول بعضی دوستان با پول دکترا و چه بسا( پسا دکترا ) میگیرند. و به دیگران خم ابروو ژست یک گونی مدرک دانشگاهی با عنوان پرفسور. دکتر. مهندس میگیرند. این طبیعی هست درتمام کشورها هست.. ودراین بین افرادی هم هستند اتفاقا این دوره ها را هم می گذرانند. و نه تنها عنوان دکترای تحقیقی هم کسب می کنند. بلکه به توسعه اقتصاد خود و جامعه نیزکمک می کنند.هم درایران نمونه این افراد هستند که کارآفرین هستند و هم درخارج ایران. پس صورت مسئله قابل پاک شدن نیست

  پاسخ
 • خسته نباشید مرسی به خاطر این مطلب مفید

  پاسخ
 • من تحصیل کرده PHD هستم .
  DBA مخفف عبارت Doctorate of Business Administration است که به فارسی “دکترای مدیریت حرفه ای کسب و کار” برگردانده شده است. این دوره با هدف استفاده کاربردی از علم روز مدیریت برای ارتقا و توسعه کسب وکار برای مدیران ارشد سازمان ها ارائه می شود و در واقع می توان گفت دوره DBA عالی ترین سطح آموزش مدیریت برای مدیران سازمان ها است
  دوره DAB جامع ترین دوره دکتری مدیریت سازمانی و اجرایی میباشد که باعث تحول در سازمانها در سراسر جهان بوده است (برای اطلاعات بیشتر میتوان به سایت های دانشگاه معتبر جهان رجوع کنید ) اما به دلیل اختلاف ماهیت با PHD تعدادی افراد مخصوصا دارندگان و همچنین محصلین در دوره های PHD این دوره ها را متفاوت میدانند .
  پی‌اچ‌دی (به انگلیسی: (مخفف واژهٔ لاتین فیلاسفیا دکتر یا (Phd .Philosophiae Doctor) دورهٔ دکتری در علوم را گویند دکترای عمومی DVM گفته می‌شود. دکترای تخصصی در این رشته‌ به دو نوع دکتری PhD و دکترای تخصصی بالینی (رزیدنتی یا دستیاری) تقسیم می‌شود. ارائه پایان‌نامه اصلی‌ترین و بیشترین بخش این دوره ها را در بر می‌گیرد. دکترای تخصصی بالینی در دامپزشکی (DVSc) که اخذ آن معمولاً ۴ سال طول می‌کشد و مدت تحصیل و تعداد واحدهای بالاتری از دوره پی اچ دی دارد، شامل گذراندن دوره‌های بالینی، تئوری، پایان‌نامه، تدریس و … می‌باشد؛ در رشته های پزشکی و داروسازی و دندانپزشکی نیز دوره های تخصصی موجود می باشند که بعد از اخذ MD یا دکترای عمومی پزشکی و PharmD یا دکترای عمومی داروسازی و دکترای عمومی دندانپزشکی دانشجویان می توانند در آزمون ورودی این دوره ها شرکت کنند. در دکترای تخصصی این رشته ها نیز برخی از رشته ها تخصصی (دوره رزیدنسی) و برخی دیگر دوره PhD می باشند. بطور معمول طول مدت رزیدنسی ۴ سال بوده ولی برای برخی رشته ها متفاوت می باشد .بعنوان مثال طول دوره رزیدنتی جراحی در پزشکی و دامپزشکی ۵ سال بوده و جراحی زیبایی فک و صورت در دندانپزشکی ۶ سال است و شامل دروس عملی و دستیاری٬ پژوهش و تدریس می باشد. بنابراین برای اخذ مدرک دکتری تخصصی بالینی در دامپزشکی یا پزشکی با احتساب دوره عمومی باید حدود ۲۸۰ تا ۳۰۰ واحد درسی را گذراند که معمولاً ۱۰ تا ۱۲ سال طول می‌کشد. این میزان در مورد دکترای PhD با احتساب دوره عمومی چیزی در حدود ۲۴۰ تا ۲۷۰ واحد درسی می‌شود. در حالی که در مورد دکترای سایر رشته‌ها مانند علوم پایه، فنی و مهندسی، کشاورزی، علوم انسانی، و… برای اخذ مدرک PhD گذراندن تنها حدود ۲۰۰ واحد از ابتدای دوره شامل کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری کافی است.

  پاسخ
 • ضمنا دوره DBA دانشگاه تهران از تمامی دانشگاه ها معتبر تر هستش دوست من الان با این مدرک در یکی از دانشگاه های کانادا در دانشگاه مشغول به کار شده و من با مدرک PHD در ایران بیکاااااااااررررر

  پاسخ
  • دقیقا حرف امیر رضا درست است. لطفا صورت مسئله پاک نکنیدو دوره های MBA.DBAدوره های معتبر و مورد تائید مجامع آموزشی توسعه یافته بین المللی هستند حال درایران در نظام آموزش عالی ما که هنوز در عهد قجر برنامه ریزی و سیاست گزاری آموزشی می کند نباید توقع داشت که بیاید این دوره ها را به رسمیت بشمارد. افرادی که هم فکر می کنند این دوره ها کاذب هست. متاسفانه تحقیق و تفسیر و تحلیل درسی از این رشته های جدید ندارند. فقط مشغول پاک کردن صورت مسئله هستند. تعریف آنها از نظام آموزشی این هست. فرد کنکور بدهد.دو الی چهارسال یا بیشتر درس بخواند. نمره بگیرد. وبعد مدرک معتبر بگیرد. هیچ منطقی در مورد ارشد و دکتری تحقیقاتی ندارند

   پاسخ
 • دهن پور کن!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  چه نگارنده با سوادی… شما که با مدرک گرایی مشکل داری بی زحمت برگز کلاس اول ابتدایی و آیین نگارش رو از پایه شروع کن
  “دهن پور کن” نیست؛ دهن پر کن درسته

  پاسخ
  • سلام
   ممنونم که ایراد های ما را می گویید .
   لطفا شما هم ایمیل واقعی بگذارید که ماهیت مشخص شود دیگران سوء برداشت نکنند .
   خود شما هم الان غلط املای داشتید … برگز نیست برگرد است
   ممنونم

   پاسخ
 • با سلام و خسته نباشید خدمت استاد ودایع
  به نظر من بهتر بود یک راست و صریح موسسات وابسته به خودتون رو تبلیغ میکردید. تحقیر دیگران برای بالاتر نشان دادن خود یکی از راه های تبلیغات است که در مطلب بالا این موضوع مثل روز روشن است.
  با تشکر

  پاسخ
 • یکی از دوستان من که مدرک لیسانس داشت ۲۵ میلیون تومن همون زمان ثبت نام به یکی از همین dba دهنده ها داد. بعد از دوهفته اموزش بهشون مدرک دکتری دادن. البته یه جشن هم واسشون گرفتن و لباس فارغ ااتحصیلی هم در اختیارشون قرار دادن تا عکس بگیرن. خیلی خوب

  پاسخ
 • از یک استاد بعیده این سبک رفتاری
  آدما وقتی خودشون یچیزی رو ندارن شروع می کنن به تخریب اون چیز .
  الان مدرک mba و dba بسیار بسیار معتبره و چون معتبره مردم میرن میخرنش تا باهاش فخر بفروشن . خیلی ها زحمت می کشن و یک سال این دوره ها رو می گذرونن . شما با حرفت و مثال از سگ توهین کردی به همه این افراد . در ضمن الان تو دنیا دارن به سگ آموزش میدن …. پس حتما آموزش هم …
  لطفا در متنی که تهیه کردید دقت کنید .

  پاسخ
  • دو نکته :
   یک . خبر دادن مدرک دکتری یک سگ رزونامه همشهری زدند .ما و جناب شعبانعلی فقط باز نشر کردیم
   دو . بنده هم از اساتید هم دپارتمان های اموزشی اموزشگاه ها در دروه های MBA و DBA هستم . و خودم این مدرک دارم و با حضور فیزیکی در کشور خارجی این مدرک اخذ کردم ( سال ۲۰۰۸ )
   نکته واقعی بحث اینجاست که موسسات متاسفانه از این روند دارند سواستفاده می کنند در صورتی که در دنیا سیستم اموزشی برای این دوره ها کاملا متفاوت است . من و امثال من خواهان با کیفیت شدن این دوره ها هستیم نه چاپیدن به اسم اولین استاد و اخرین فن و …….

   پاسخ
 • اساتید دانشگاه های واقعی ؟
  خیلی جمله جالبی بود . اساتید غیرواقعی هم داریم .
  من به شخصه حاضر نیستم پولمو خرج کنم و در کلاس اساتید دانشگاهی واقعی بگذرونم .
  اساتیدی که بازار رو ندیدن و فقط کتاب خوندن . الان استادی دارم که لیسانس داره و واقعی هم نیست ولی تو بازار دکتر شده . من حرف اون آدمو دوست دارم . و پولمو خرج اون میکنم .

  پاسخ
  • قطعا تجربه در کنار تحصیلات سرعت رشو پیشرفت بیشتر خواهد کرد . ما هم مخالف روخوانی بعضی از اساتید هستیم . روخوانی از برایان و انتونی و …… چیزی که تست نشده را به همه می گویند و ابلاغ می کنند !!

   پاسخ
 • دوستان انقدر تو سر دورهdba نزنید. اگر کسی در یک رشته خاص تجربه عملی کافی داشته باشد. دورهphdبرایش مفهوم ندارد. من خودم در یک رشته خاص بامدرک کاردانی ازیک دانشگاه معتبردرسال۶۹ مشغول شدم وبعداز ۲۰ سال کار عملی در این رشته رفتم برای دوره کارشناسی با کنکور هم وارد شدم . اما دانشگاه چیزی برای گفتن برای من نداشت . وبعد از دریافت کارشناسی . با کنکور رفتم برای ارشد ومجددا باز یک سری مایل پیش پا افتاده تحویل دادند. وجالب است که در دکترا دیگر این اشتباه را نمی خواهم کنم با علم اگاهی به phd در ایران می روم dba را می گذرانم در واقع در این دوره شاید بتوان یک جمع بندی ومتمرکز کردن ان ۲۰ سال تجربه را به روز کرد ودر دنیای رقابت وکسب وکار امروزی بکار بست ونتیجه گرفت وحالا وزارت علوم می خواهد به رسمیت بشناسد ویا نشناید. مهم حرفه ای بودن در یک رشته خاص است نه صرفابه صورت اکادمیک درس خواندن ..مدرک dba بدونه تجربه ارزش ندارد ولی اگر دریک رشته تجربه کافی داشته باشی می تواند بسیار مفید باشد. ودر همه جا قابل قبول

  پاسخ
 • با سلام.من در دوره mba ثبت نام کردم و مدرک پایان دوره اش را گرفتم.و مدرک معادل کارشناسی هم دارم که از طریق اقامت الان تونستم در کانادا با همون مدرک پایان دوره در یکی دانشگاه خصوصی دکتری بخونم.هر چند وکیلم کار بلد بود چون میگفت سلیقه ای عمل میکنن دانشگاههای خارجی.ولی مدارک معادل ایران را هم خیلیاشون قبول میکنن

  پاسخ
 • کی گفته DBA دکتری نیست هست اولش.دوما بنده سه سال و نیم اونم با پایان نامه و ۳۶ میلیون بازحمت فراوان و حضوری گرفتم.فراموش نکنیم دکتری حرفه ای مدیریت کسب و کار….حسود نباشیم خوب نیست

  پاسخ
 • من الان DBA در یک دانشگاه اروپایی با رنک ۳۰۰ قبول شدم، یعنی نرم؟ یعنی DBA اعتبار نداره؟
  باهاش نمیشه تدریس کرد؟

  پاسخ
 • سلام DBA دکترای حرفه ای کسب وکار است علما حوزه علیمه با تجربه سخنوری بر منبرها وگذراندن دور س حوزوی می ایند امتحان می دهند
  در سطح دکترا یا ارشد یا کارشناسی مدرک دانشگاهی به ایشان می دهند خیلی از ایشان استاتید همین دانشگاهای ایران هستند در صورتیکه یک واحد هم در دانشگاه پاس نکردند میدانید چرا موفق شدند چون حسود ونظر تنگ نیستند . خدا شکر که بعضی از اقایان روزی ما دستشان نیست وگرنه نان خالی هم به ما نمی دادند .همین مدارک DBA را چرا دانشگاههای خارج قبول دارند چون نظر تنگ نیستند به همین دلیل بیشرفت میکنند انشا الله تا چندی دیگر حقیر از یکی از موسسات ازاد مورد تایید وزارت محترم علوم مدرک DBA خود را خواهم گرفت وبه
  دکترای حرفه ای کسب کار نایل خواهم شد

  پاسخ
 • من تحصیلات آکادمیک را نمیتوانم درک کنم مخصوصا در ایران. اما بر اساس تجربه دیده ام در زمینه های مختلف که نسبتا جدید هستند و یا سرعت تغییرات در آنها زیاد است افرادی که فقط آکادمیک هستند یک انتظار خاصی در چشمانشان وجود دارد یعنی خلاقیت در وجودشان به شدت کمرنگ است اما هستند افرادی که دانش آکادمیک خود را با دانش عملیاتی ترکیب کرده اند و به سرعت رشد کرده اند و موثر بوده اند.

  پاسخ
 • تقریبا در همه جای دنیا به این رسیدن که مهارت مهمه و تا زمانیکه فرد بتونه کاری رو انجام بده مهم نیست مدرک دا ه یا نه.
  یه بخشی از این مدرک گرایی افراد حاصل فرهنگ خودمونه. در ظاهر، بیشتر افراد حرف کسی که مدرک دکترا هرچند تقلبی داره رو بیشتر قبول میکنن تا کسیکه همون کار رو خیلی حرفه یی تر و تجربی یاد گرفته.

  پاسخ
 • با سلام
  اعتبار مدارک دانشگاهی به اعتبار دانشگاه صادر کننده بستگی دارد. حتی مدارک PhD از فلان دانشگاه کم اعتبار با مدارک PhD استنفورد و هاروارد و … تفاوت اساسی دارد. این موضوع در مورد DBA هم صحیح است. البته شاید نیمی از مدارک MBA و بیش از ۹۰ درصد مدارک DBA در ایران -حتی مدارک صادره از دانشگاه هایی مثل تهران و شهیدبهشتی و … – ، مدرک دانشگاهی (Degree) نیستند بلکه صرفا یک گواهینامه (Certificate
  ) هستند. ولی مدارکی مثل DBA دانشگاه بوردو که در تهران برگزار می شود، مدرک دانشگاهی است. ضمنا در همه جای دنیا ورود به دوره های DBA به نسبت PhD شرایط سخت تری دارد. مثلا شما با ۲۴ سال سن و داشتن کارشناسی ارشد می توانید به دوره PhD وارد شوید اما نمی توانید به دوره DBA وارد شوید چون نیازمند حداقل ۵ سال سابقه مدیریتی است.

  پاسخ
 • من میخواستم اطلاع حاصل کنم دوره دکتراى حرفه اى DBA سازمان مدیریت صنعتی تهران که با همکارى دانشگاه بوردو فرانسه انجام میشه مدرکه که دانشگاه بوردو صادر میکنند همانند مدرک DBA degree دانشگاهى اروپا محسوب میشه یا نه ؟

  پاسخ
 • هم PhD و هم DBA هر دو رشته های تحقیق محور هستند. به عبارتی بخش عمده‌ مقطع DBA مانند مقطع PhD صرف تحقیق می‌شود. اما تفاوت اصلی PhD و DBA در این است در PhD تحقیق ها بر موضوعات تئوریک و در DBA بر موضوعات کاربردی متمرکز است. به همین علت، برخی از مدارس برتر کسب و کار جهان برنامه DBA‌ نداشته باشند و دوره دکترای مدیریت را که علمی‌تر و تخصصی‌تر محسوب می‌شود بر عهده مراکز علمی و حرفه ای گذارده تا اجرا کنند. و امیدوارم برای جلوگیری از سردرگمی و … وزارت علوم یا از برگزاری این دوره ها جلوگیری کرده یا خود به عنوان متولی و مسئول وارد شده و مثل تمام دنیا ارزش علمی این مدرک رو مشخص کنه

  پاسخ
 • یک مسئله دیگه اینکه دانشگاه تهران و موسساتى هستن که دارن دوره DBA یکساله برگزار میکنند،در حالى سازمان مدیریت صنعتى دوره ٣ ساله و یکى دو موسسه دیگه دوره ٢ ساله و با ارائه پروپزال و… برگزار میکنند، خوب مسلماً تفاوت بسیار خست بین کسى که یک ساله و بدون هیچ تحقیق و رساله اى مدرک میگیره با کسى که دو برابر زمان و انرژى میذاره…اما متاسفانه همه دنباله برند و مدرک هستن.

  پاسخ
 • DBA سازمان مدیریت صنعتی ۳ ساله-با آزمون ورودی-آزمون پایان ترم و ایضا پایان نامه هست…تمام دنیا، بخش خصوصی و نیمه خصوصی و ایضا بعضی از بخش دولتی به عنوان دکتری قبول دارند …
  در ضمن بزرگوار کسی دیونه نیست بره DBA بخونه بعدش بره اداره…خوب میره شرکت میزنه و میلیاردی پول در میاره…نکنه شما سواد ظاهری Phd رو با سواد عمقی DBA مقایسه میکنید…!!!؟؟؟مسخره است واقعا!!!در ضمن یه خورده مطاله میکردی راجع به DBA بعد اراجیف مینوشتین بد نبود…؟؟؟شخصیت خودتون رو فقط زیر سوال بردین…
  ارادتمند دکتر DBA فعلا رییس شرکت های تجاری…
  انشالا Post DBA در فرانسه
  حالا شما برو ph.d بخون!!!؟!

  پاسخ
 • عبارت زیر عین پاسخ وزارت علوم دولت روحانی (اصل نامه با جستجو در اینترنت قابل دیدن است) به استعلام مدرک تحصیلی رضا رحمانی وزیر وقت صنعت همان دولت است.
  “گواهی dba از دانشگاه صنایع و معادن ایران, دوره آموزش عالی آزاد بوده که منجر به مدرک تحصیلی رسمی نمی گردد و ارزش دکتری ندارد.”

  پاسخ فوق به تمام بحث های الکی پایان می دهد. از مدرک DBA تنها بوی تند پول برای موسسات برگزار کننده به مشام میرسد.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست