مهارتهای اجتماعی و ارتباطی خوب در بسیاری از بخش های زندگی بسیار مهم هستند. با این حال، گاهی هم نادیده گرفته میشوند. مهارت های اجتماعی چه در یک شرکت با همکاران، اجتماعی شدن با دوستان، یا در خانه با خانواده، و بطور کلی یاد گرفتن اینکه چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنیم ؛ و این ارتباط را توسعه دهیم کاملا حیاتی است.

مهارت های اجتماعی نه تنها می‌تواند به شما کمک کند روابط خود را بهبود ببخشید، بلکه می‌تواند احساسات استرس و اضطراب آمیز را کاهش دهد. بنابراین، آیا شما برای بهبود این بخش از شخصیت خود کاری انجام می دهید؟ برای بهبود این وضعیت در هر جایگاهی راه حل های ارائه شده ی زیر، می توانند شما را یاری کنند.

10-communication-skills-every-young-professional-needs-to-know-800x450.png

در زمینه توسعه مهارت های اجتماعی گوش دادن کلیدی ترین نکته است.

کاملا مشخص است که بین شنیدن و گوش دادن تفاوت بزرگی وجود دارد. شنیدن یک اتفاق، یا بدون توجه کافی به آن هیچ کوششی نیاز ندارد. اما گوش دادن نیازمند تمرکز و توجه است. در توسعه مهارت های اجتماعی شما باید آگاهانه تصمیم بگیرید که گوش کنید. همه نیاز به شنیده شدن دارند. پس اولین نکته در استعداد اجتماعی ( هوش اجتماعی ) گوش دادن به طرف مقابل بدون حرف اضافه یا واکنش جدیدی است.

اریک بارکر نویسنده آمریکایی، اصول اولیه گوش دادن فعال در توسعه مهارت های اجتماعی را به شرح زیر تفسیر می کند:

 به فرد مقابل خود گوش فرا دهید. حرف او را قطع نکنید، مخالفت و یا ارزیابی هم نکنید.
 سعی کنید در حین گوش دادن سر خود را تکان داده، و یا از کلمات بله و آهان استفاده کنید.
 بدون اینکه ناشیانه رفتار کنید، آنچه را که گوینده به شما منتقل کرد، از چارچوب مرجع خود تکرار کنید.
 سپس از وی سوالاتی بپرسید تا نشان دهید، به حرفهای او توجه کرده اید.

برای توسعه مهارت های اجتماعی خود سعی کنید حواس پرت نباشید.

برای برقراری ارتباط بهتر و توسعه استعداد مربوط به مهارت های اجتماعی خود، سعی کنید از عوامل حواس پرت کننده دوری کنید. بطور مثال اگر با لپ تاپ کار می کنید آن را ببندید. گوشی را کنار گذاشته و همینطور تلویزیون را هم خاموش کنید. این کار فقط به شما کمک می‌کند که توجه بیشتری بکنید، اما نشان می‌دهد که شما روی فرد مورد نظر تمرکز کردهاید و به آنچه را که باید بگویند توجه نشان می دهد. این نکته می تواند مقبولیت شما را در این زمینه بالا ببرد. استفاده از زبان بدن در این میان بهترین کاری است که می توانید از خود نشان دهید. سعی کنید با دست های باز و پاهای از هم گشوده به طرف مقابل توجه کنید.

communication-skills-clarity-2-800x450.png

به زبان بدن خود در هنگام برقراری ارتباط توجه داشته باشید.

از ارسال سیگنال‌های منفی از طریق زبان بدنی منفی مثل ضربه زدن به پاهای خود، اجتناب از تماس چشمی و در هم کشیدن بازوهایتان اجتناب کنید. در عوض از زبان بدنی باز استفاده کنید. بازوهای خود را روی هم نیندازید و کف دست‌هایتان را بالا نگه دارید. سعی کنید تا در این زمینه از مهارت های اجتماعی تان، ارتباط چشمی خوبی داشته باشید. البته لبخند (وقتی مناسب باشد) نباید کنار گذاشته شود. این زبان بدنی مثبت، پیامی را می‌فرستد که شما فردی بسیار اجتماعی و علاقهمند به آن چیزی هستید که فرد دیگر باید بگوید.

در توسعه استعداد اجتماعی خود در نظر بگیرید که با چه کسی حرف میزنید.

برای مثال، اگر دارید با بهترین دوست خود حرف میزنید، خوب است که از زبان غیر رسمی استفاده کنید. این موضوع برای حرف زدن  و برقراری ارتباط با افراد خانواده نیز صدق می کند. اما حرف زدن در محل کار با یک ارباب رجوع یا همکاران باید کاملا رسمی صورت بگیرد. بنابراین موقعیت شناسی شما در این حالت بسیار اهمیت پیدا می کند.

سعی کنید در هنگام برقراری ارتباط با دیگران سوال کرده و تفسیر کنید.

سوال پرسیدن در زمان درست و هنگام موقعیت مناسب در بهبود روابط اجتماعی نقش موثری دارد. در برخی موارد به خرج دادن کنجکاوی می تواند مفید باشد. چرا که همانطور که ذکر شد پرسیدن سوال نشان می دهد شما نسبت به سخنان طرف مقابل یا حرکات او بی تفاوت نیستید.

سعی کنید از او سوالاتی بپرسید تا درک خود از چیزی که فرد دیگر می‌ گوید، روشن کنید. در ضمن، لازم به ذکر است که این سوال پرسیدن یک نوع ابزار برای برقراری ارتباط هم به شمار می آید.

fp.jpg

در هنگام برقراری ارتباط با دیگران قضاوت کردن را کنار بگذارید.

خیلی از افراد وقتی برای یک کلمه یا فکر کردن تقلا می کنند، وسوسه می شوند که به مردم کمک کنند. اما این کمک رساندن در مهارت های اجتماعی بسیار اشتباه است؛ و سریع باید از آن دوری کرد. این وسوسه گاهی بر این اساس تصور می شود، که شما بجز کمک رساندن و مفید بودن انگیزه ی دیگری ندارید. اما عمدتا ماجرا برعکس خواهد شد. سعی کنید در توسعه مهارت های اجتماعی و استعداد ارتباطی خود این دست کمک کردن ها را دور بریزید.

تمام کردن جملات دیگران براساس قضاوت های مختلف باعث دور شدن آن ها از شما خواهد شد. این موضوع هرگز احساس خوبی را در برقراری ارتباط با شما ایجاد نخواهد کرد.

برخی از گفتگو ها سرگرمکننده و آسان هستند. اغلب این به این خاطر است که طرفین در آن راحت هستند. شاید هم به این دلیل که ما طرف مقابل را می‌شناسیم یا علایق و نظر مشترکی داریم. اما حتی دشوارترین گفتگوها می‌توانند راه‌حل‌های موفق داشته باشند. برای کنار گذاشتن قضاوت و انتقاد در مورد فردی دیگر، اگر می‌خواهیم توانایی‌های ارتباطی خوبی داشته باشیم باید نهایت تلاش خود را بکار بگیریم.

در برقراری ارتباط خود قاطع باشید و مرزها را مشخص کنید.

توسعه یک سبک ارتباطی قاطع مزایای بسیاری دارد، به خصوص زمانی که این سبک به سلامتی ارتباطی شما نیز مربوط می شود. اذعان و ابراز مندی بر اساس احترام متقابل است ؛که در هنگام برقراری ارتباط یک مهارت و استعداد ضروری به شمار می آید.

همچنین مهم است که به خاطر داشته باشید؛ که قاطعیت کاملا متفاوت از پرخاشگری (یا تهاجم منفعل) است. زیرا هدف از ابراز رفتار پرخاشگرانه، کنترل و تسلط بر دیگران است. به یاد داشته باشید که بهبود استعداد ارتباطی و اجرای مهارتهای اجتماعی موثر می‌تواند به موفقیت شما در زندگی کمک کنند.

منبع:

https://www.lorigeurin.com/ways-to-improve-communication-skills/

.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *