کتاب خوانی، قسمت نهم

کتاب

شاید شما هم  جز آن دسته کسانی باشید که به خواندن کتاب علاقه مند هستید و میخواهید حداقل کتاب هایی را که میتوانید مطالعه کنید. در این حال باید بدانید که خواندن کتاب های درست و مناسب راه بسیار آسانی برای رسیدن به موفقیت است چرا که شما در این کتاب ها رمز و راز درست زیستن را خواهید آموخت. در این بخش با ما و معرفی سه اثر فاخر در زمینه روانشناسی همراه باشید.

برتری خفیف در همه موارد!

جف اولسون در سال ۲۰۰۵ برای اولین بار برتری خفیف را به بازار عرضه کرد. این نویسنده آمریکایی تا کنون برای بیش از هزاران نفر در سراسر جهان سخنرانی کرده است. او زمانی که اقدام به نوشتن این اثر کرد در واقع هدفی به غیر از کمک به مردم جهان برای ارتقا نداشت . همچنین او میخواست تا مردم بتوانند خودشان به سطح بالاتری از تعالی شخصی و استقلال مالی دست پیدا کنند.

کتاب برتری خفیف

جف اولسون در ایالت نیومکزیکو به دنیا آمد و پس از خواندن دوره های تحصیل آکادمیک توانست مدرک کارشناسی خود را در رشته بازاریابی از دانشگاه این ایالت کسب کند و با بالاترین رتبه از تحصیل فارغ شود. زمانی که این کتاب در سال ۲۰۰۵ برای اولین بار به بازار عرضه شد هیچکس تصور نمی کرد که اینچنین مورد استقبال مخاطبین قرار بگیرد.

رایج شدن کتاب

برتری خفیف در ابتدا دهان به دهان میان مردم رایج شد و همچون شعله های آتشی که یک جنگل را به آتش می کشند همه گیر شد. صدها هزار نفر این اثر را خوانده بودند و آن را به دیگران نیز معرفی می کردند.

اولسون در ابتدا اینطور نوشته است:«می‌خواهم درباره دو نفر از دوستانم با شما صحبت کنم که آن‌ها را از دوران کودکی می‌شناسم، افرادی از محله قدیمی‌مان در نیومکزیکو. این دو نفر باهم بزرگ شدند، با هم به مدرسه رفتند، با هم فارغ‌التحصیل شدند و همچنین در خوابگاه دانشگاه هم اتاقی بودند.

هر دوی آنها افراد با شخصیت و جذابی بودند… اغلب اوقات به این دو نفر فکر می‌کنم، زیرا می‌دانم که می‌توانستم جای هر یک از آنها باشم. در واقع بودم. زیرا بخشی از این داستان را جا انداختم. دلیل این‌که آن دو در تمام آن سال‌ها هم اتاقی بودند، و دلیل اینکه امروز هنوز هم با یکدیگر در تماس‌اند، این است که آنها یک نفرند. بله، هر دوی آنها من هستم.»

به سوی کامیابی بروید!

بدون شک زمانی که نام آنتونی رابینز را می شنوید شما هم به یاد کتاب های انگیزشی میفتید که توانسته اند تا کنون زندگی بسیاری از افراد را نجات دهند. رابینز در حالی که ۲۵ سال بیشتر نداشت، حاصل تجربه های عملی خود را در به سوی کامیابی یا نیروی بیکران به رشته تحریر در آورد. در این کتاب او رازهای موفقیت را آشکار کرد. رابینز توانست عنوان پرفروش ترین کتاب را در سال ۱۹۸۷ در امریکا به خود اختصاص دهد. تا کنون هم این کتاب جز پرفروش ترین کتاب های جهان بوده و به زبان های مختلفی ترجمه شده است.

به سوی کامیابی

به سوی کامیابی در یک دقیقه

آنچه را که ما می توانیم به عنوان چکیده ای از کتاب در یک دقیقهبه شما بگوییم این است که هرچه بیشتر تصمیم بگیرید، قدرت تصمیمی گیری شما بیشتر خواهد شد. بهترین راه این است که شما در حضور جمع بتوانید نسبت به تصمیم های خود متعهد شوید به طوری که نتوانید آن ها را زیر پا بگذارید.

پشتکار یکی از ارزشمندترین عواملی است که کیفیت زندگی را شکل می دهد و حتی اگر شما استعداد کافی را داشته باشید اما پشتکار نداشته باشید به موفقیت نخواهید رسید. زمانی که از داشتن هدف صحبت می کنیم منظور این است که شما بتوانید حین رسیدن به خواسته های خود به عنوان یک فرد انسانی هم عمل کنید. پاداش شما در واقع شخصیت والایی است که به عنوان یک انسان پیدا می کنید. اگر شما هم جز ان دسته کسانی هستید که کارهای خود را عقب می اندازید باید بدانید که قدم به قدم از هدف خود دورتر خواهید شد. در نهایت، اگر می خواهید احساس خوشبختی کنید باید مدام در حال رشد باشید.

کتاب کلید را بزن!

شاید شما هم جز آن دسته کسانی هستید که می خواهند یک تغییر جامع را در زندگی خود ایجاد کنند. در این حال کتاب کلید را بزن نوشته چیپ و دن هیث میتواند یک انتخاب مناسب برای آغاز باشد. Switch  یا کلید را بزن توسط میترا معتضد به زبان فارسی ترجمه شده است. در این کتاب در واقع یک مدل ساده و در عین حال با ارزش برای ایجاد تغییرات فردی و اجتماعی ارائه شده است که در واقع نویسندگان در تلاش بوده اند تا با مثال های متنوع آن ها را توضیح داده و شرح دهند.

کتاب

آنها در این اثر برای مدیریت تغییر سه وجه مختلف را تعبیر کرده اند که برای درک بهتر آن ها از استعاره فیل و فیل سوار استفاده شده است. در اینجا ما به بررسی جنبه های مختلف این طرح خواهیم پرداخت:

  • جنبه احساسی و هیجانی
  • جنبه منطقی
  • شرایط محیطی تغییر

اما چرا استعاره فیل و فیل سوار به میان آمده است؟

فیل سوار میتوان جزئی دانست که صاحب عقل و منطق است و مسیر حرکت را مشخص می کند. در این بین فیل نمادی از انرژی و هیجان  احساسات است که اگر همراه با هدف گذاری نباشد حتی اگر جهت حرکت مشخص باشد  اما باز هم جابجایی انجام نخواهد شد. مسیر حرکت هم در نهایت شرایط محیطی است. اگر بخواهیم کتاب را به عنوان یک درک برای فهم بهتر برای ایجاد در تغییرات معرفی کرد باید گفت که این کتاب بیشتر برای تغییرات فردی مورد استفاده قرار می گیرد.

کتاب کلید را بزن

بنابراین شاید بتوان اینطور گفت که مدیرانی که این کتاب را برای درک بهتر مکانیزم های مدیریت تحول تهیه می کنند ممکن است که چندان راضی نباشند. شاید مطالعه این کتاب زمانی برای شما مفید باشد که بخواهید در سبک زندگی شخصی خود تغییراتی را ایجاد کنید، برای مثال اگر بخواهید عاداتی مانند سیگار کشیدن را حذف کنید میتوانید از این کتاب استفاده کنید. همچنین ایجاد و تثبیت عادت های خوبی می ماند کتابخوانی، متمم خوانی و همچنین توسعه مهارت های مختلف همراه با یادگیری زبان های دوم از جمله انگلیسی می تواند توسط این کتاب محقق شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست