کتاب بخوانیم؛ قسمت چهارم

بدون شک در دوره ای که استرس و اضطراب بخش جدایی ناپذیری از زندگی انسان شده است، شما هم در تلاش هستید تا بتوانید با راهکاری های مخلتفی این استرس را کمتر کنید. در این حال شاید یکی از موثرترین کارهایی که میتوانید انجام دهید خواندن کتاب است. در زمینه روانشناسی کتاب های بسیاری هستند که به شما کمک خاوهند کرد بتوانید مشکلات خود را در زمینه اضطراب و کنترل خودتان به خوبی حل کنید. در این بخش با ما و معرفی سه اثر بزرگ روانشناسی همراه شوید.

ماندن در وضعیت آخر مهم است!

ماندن در وضعیت آخر، نوشته امی ب هریس و تامس آنتونی هریس است. امی روزنامه نگار بود و آنتونی یک روانکاو شهره آمریکایی. وضعیت آخر به نظر شما به چه وضعیتی گفته می شود؟

این کتاب در واقع یک راهنمای خوب برای مقابله با احساس های بد و ماندن در احساس های خوب است. پیش از این هم ممکن است که شما کتاب وضعیت آخر را خوانده باشید اما ماندن در وضعیت آخر کتابی است که 16 سال پس از آن نوشته شده است. در این کتاب شما با ابزاری آشنا خواهید شد که در واقع برای مقابله با احساس های بد و ایجاد احساس خوب مورد استفاده قرار می گیرد. این ابزار که تحلیل رفتار متقابل است به شما کمک می کند که از انرژی های مثبت برای خود سوختی تهیه کنید که بتوانید در سفر زندگی از ان استفاده کنید.

Related image

تحلیل رفتار متقابل چیست؟

هر فرد، یک کودک، یک بالغ و یک والد درون خود دارد. این چیزی است که تمامی روانشناسان روی آن اتفاق نظر دارند. ممکن است که شما چیزی به دوستتان بگویید و یا کاری را انجام دهید که دوست شما هم به صورت متقابل کاری را در جواب انجام دهد. شما در تحلیل روابط متقابل یاد خواهید گرفت که کدامیک از این سه قسمت شخصیت است که این تبادل را شروع می کند و کدامیک توسط دوستتان برای پاسخ دادن انتخاب می شود.

اگر شما در کودکی همواره مورد ترحم سایرین قرار می گرفته اید دلیل این نیست که شما فردی ناتوان هستید، هرچند ممکن است که گاه و بیگاه این حس را داشته باشید. بسیاری از مردم هستند که زندگی خود را در حصر احساسات بد می گذرانند. این افراد در واقع در ناکامی و وابستگی و سردرگمی مانده اند و این رفتار می تواند کم کم آن ها را پای در بیاورد و برنامه های آن ها را خراب کند. این احساسات حتی ممکن است تا زمانی که شما را به اعماق سرخوردگی بکشانند ادامه پیدا کنند پس شما باید از این مخمصه رهایی یابید. هر شخص منحصر به فرد است و احساس ها همگی واقعی هستند اما شما میتوانید احساسات خود را تغییر دهید

باید بدانید که همواره انسان در جست و جوی معنی است!

این اثر نوشته دکتر ویکتور فرانکل است که توسط دکتر نهضت صالحیان و مهین میلانی ترجمه شده است. فرانکل جز افرادی بوده است که به دست نازی ها اسیر شده اند. او در قطاری بوده است که به سمت آشویتس می رفته است که در آن دوران اردوگاه مرگ بوده است که در آن ابزار مرگ شش میلیون یهودی را فراهم کرده بوده اند.

این کتاب در واقع شامل دو بخش است که بخش اول آن تجاربی از اردوگاه کار اجباری را به رشته تحریر درآورده است. فرانکل در این بخش از ورودش به دنیای سراسر ترس و وحشت سخن می گوید که از رنج آدم هایی صحبت می کند که هر لحظه ترس فرستاده شدن به کوره های آدم سوزی را داشته اند. این کتاب به رویداد های هولناکی می پردازد که توسط افرادی که از آن جان سالم به در برده اند بازگو می شود.

Image result for ‫کتاب انسان در جست و جوی معنا‬‎

بخش دوم این اثر اما شامل اصول اساسی در لوگوتراپی است. این بخش بیشتر جنبه علمی دارد و فرانکل در آن به دستاوردهایی اشاره می کند که در واقع شرح آن چیزی است که باعث شده برخی از افراد از این مهلکه چان سالم به در ببرند. سرفصل‌های بخش دوم عبارتند از:

· مفاهیم اساسی در لوگوتراپی

· معناجویی

· ناکامی وجودی

· نوروزهای نئوژنیک یا اندیشه‌زاد

· پویایی اندیشه‌ای

· خلاء وجودی

· معنای زندگی

· جوهر وجود

· معنای عشق

· معنای رنج

· مسایل فوق بالینی

· لوگودراما

· معنای مافوق

· انتقال و گذرایی زندگی

· لوگوتراپی به عنوان یک روش

· عصبیت‌ها (نوروزهای) قومی

· انتقاد از جبرگرایی مطلق

· ایمان روانپزشکی

· روانپزشکی انسانی شده

تافته های جدابافته چه کسانی هستند؟

کتاب های تافته های جدابافته نوشته ملکوم گلدول و ترجمه میترا معتضد است.شاید برای شما هم پیش آمده باشد که به دلیل موفقیت برخی از افراد فکر کنید. چرا ستاره های فوتبال و سینمایی توانسته اند به این موفقیت و محبوبیت دست پیدا کنند؟

آیا آن ها تافته های جدا بافته هستند؟ رمز موفقیت که آنها را به این نقطه رسانده است چیست؟

ملکوم گلدول در این کتاب از زندگی های افرادی صحبت می کند که غولهای تجارت، نابغه های علمی و همچنین ستاره های ورزشی و موسیقی به شمار می آیند و نشان می دهد که هر یک از آنها چه وجه اشتراکی داشته اند. او در واقع در تلاش است که مشخص کند که چه توضیحی میتواند برای زندگی این افراد درست و کافی باشد. بیل گیتس همانطور که میدانید یکی از ثروتمندترین افراد جهان است اما چه چیزی او را گروه بیتلز مشترک می کند؟

Related image

آیا اینکه شما چه ضریب هوشی ای دارید در میزان موفقیت شما موثر است یا حتی می تواند تعیین کننده میزان حقوقتان باشد. فردی که به عنوان یک زبانشناس درباره ایمنی خطوط هوایی کار می کند می تواند درباره نحوه فراهم کردن این امنیت چه چیزی به ما بگوید؟

آیا نحوه صحبت کردن فرزند بزرگسال شما در موفقیت آن ها در زندگی نقش خواهد داشت یا نه؟ آیا شما میتوانید شالیزار ها را به علم ریاضی ربط دهید یا خیر؟

نحوه شناسایی فردی که جز نوابغ در ریاضیات به شمار می آید آیا بدون گرفتن آزمون ممکن است یا نه؟ شاید تصور کنید که این ها سوالاتی هستند که هرگز پاسخ دقیقی برای آنها وجود نخواهد داشت اما ملکوم در این کتاب به تمامی این سوالات پاسخ خواهد داد. پس اگر می خواهید جز تافته های جدابافته باشید این کتاب را بخوانید.

.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *