کتاب بخوانیم؛ قسمت هشتم

کتاب، شما را از واقعیت به فراسوی خیال و تفکر می کشاند. امروزه یکی از دغدغه هایی که در ایران وجود دارد افزایش سرانه مطالعه است که در واقع از طریق معرفی کتاب های معروف در این زمینه بیشتر امکان پذیر خواهد بود. در بین تمامی انواع کتاب هایی که به فروش می رسند کتاب های روانشناسی مخاطب های بسیاری دارند. در این بخش با ما و معرفی سه اثر معروف در زمینه روانشناسی همراه باشید.

راز را بخوانید!

یکی از کتاب هایی که بسیار مورد توجه علاقه مندان به کتابخوانی قرار گرفته، راز است. این کتاب در واقع در مورد 24 معلم شگفت انگیز صحبت می کند که در نهایت حرف تمامی آن ها یکی است. این کتاب، نوشته راندا برن یکی از کتاب هایی است که شما میتوانید با استفاده از نکات و میانبرهای آن به تمامی رویاهای خود جامه عمل بپوشانید.

Image result for ‫کتاب راز‬‎

زمانی که فیلم راز، که براساس کتاب آن ساخته شده است، در سراسر دنیا منتشر شد، همزمان اتفاقات بسیاری در زمینه معجزه های مختلف رخ داده است. برخی حتی معتقد بوده اند که افسردگی و بیماری هایی که تصور می کردند درمانی برای آن ها وجود نداشته است نیز درمان شده است. افراد از قانون راز برای رسیدن به موفقیت ها و پیشرفت های مورد علاقه شان در زندگی استفاده کرده اند. توانسته اند وضعیت تجاری خود را در چندین روز متجول کنند و همچنین داستان های عاطفی بسیاری هم بوده است که به یک پایان خوش ختم شده است. فرقی نمی کند که شما چه کسی از کدام شهر یا کشور هستید، میتوانید با استفاده از راز به آنچه که میخواهید برسید. این کتاب دارای 13 فصل است که به شرح زیر هستند:

1. راز “ چیست؟

2. تحقق خواسته‌هایتان با ”راز “ ساده است

3. عشق: بزرگ‌ترین هیجان

4. چگونه از ”راز “ استفاده کنیم؟

5. فرایندهای توانمند

6. راز پول در آوردن

7. راز موفقیت در روابط

8. راز سلامتی

9. راز کائنات

10. راز موفقیت شما

11. راز زندگی

آخرین سخنرانی چیست؟

یکی دیگر از کتاب هایی که در زمینه روانشناسی تالیف شده است، آخرین سخنرانی اثری رندی پوش استاد دانشگاه علوم کامپیوتر دانشگاه کارنگی است که توسط نفیسه معتکف ترجمه شده است. در این کتاب شما وصیتی را خواهید خواند که رندی پوش برای فرزندان خود نوشته است. زمانی که از او تقاضا شد تا سخنرانی آخر را در دانشگاه انجام دهد او هیچ وقت تصور نمی کرد که به خاطر پیشرفت سریع بیماری اش، آخرین سخنرانی را انجام خواهد داد.

Image result for ‫کتاب آخرین سخنرانی‬‎

سخنرانی او در واقع برای غلبه بر بیماری و جلوگیری از مرگ نبود بلکه برای او رسیدن به آرزوهای کودکی و همچنین غلبه بر مشکلات بخشی از سخنرانی آخرش را تشکیل می دادند. او همچنین در مورد یاری رساندن به افراد دیگر برای رسیدن به آرزوهایشان و همچنین مثبت اندیشی صحبت می کند و می گوید که راز زندگی شاد شکرگزاری در هر دقیقه است. او با نوشتن این کتاب توانست یک یادگاری ارزشمند را نه تنها برای فرزندان خود بلکه برای تمامی جامعه بشریت باقی بگذارد.

Image result for ‫کتاب آخرین سخنرانی‬‎

پس از سخنرانی او، افرادی که حضور داشتند تا حدی منقلب شده بودند که هرکس تلاش کرد تا یکی از آرزوهای او را پیش از مرگ برآورده کند. رندی پوش مرد اما یادگاری او برای ما تا ابد باقی خواهد ماند. این کتاب دارای 61 بخش است که در اینجا بخشی از سرفصل های آن را برای شما آورده ایم:

1. شیر مجروح هنوز هم مى‌خواهد نعره بزند

2. زندگى با لپ‌تاپ

3. فیلی در اتاق

4. دستیابی به رویاها

5. دوران کودکى

6. بخت‌آزمایى والدین

7. آسانسور در خانه‌اى یک طبقه

8. رسیدن به حالت بى‌وزنى

9. هرگز به لیگ فوتبال حرفه‌اى راه نیافتم

10. مى‌توانى من را در حروف “و” پیدا کنى

11. مجموعه مهارتی به‌نام مدیریت

12. فتح بزرگ

13. شادترین مکان روی زمین

14. پارک تا ساعت هشت شب باز است

15. مردى با اتومبیل کروکی

16. عمو هلندى

17. ریختن نوشابه روی صندلی عقب اتومبیل

18. ماجراي نامزدي من با آدمى نفوذ ناپذیر و رام نشدني

19. همه‌ى قصه‌هاى شاه پریان پایان خوشی ندارد

20. لوسى، من آمدم به خانه

21. ماجراى سال نو

22. قضیه‌اى که مدت پنجاه سال رو نشده بود

23. جى

24. گفتن حقیقت باعث نجاتم شد

25. من در ماه‌عسل هستم. اما اگر به من نیاز دارید

26. متحول شدن آدم عوضی

27. آموزش یک جدى

28. آنها به عینه مرا تحت تاثیر قرار دادند

29. سرزمین موعود

30. همه چیز مربوط به این است که چطور زندگی کنید

31. رویای بزرگ در سر پروراندن

32. صداقت بهتر از دانایی است

33. تن در دادن

34. بیا معامله‌اى بکنیم

35. گله نکنید، فقط به شدت تلاش کنید

تئوری انتخاب را یاد بگیرید!

تئوری انتخاب هم نام کتابی نوشته ویلیام گلسر است که ترجمه آن توسط علی صاحبی انجام شده است. این کتاب در واقع به شما توضیح می دهد که افراد چطور و چرا رفتار خاصی از خود نشان می دهد. در واقع این تئوری نشان می دهد که شیوه مغز برای صدور رفتار های مختلف چیست. تئوری انتخاب اینطور می گوید که هر آنچه از ما سر میزند در واقع یک رفتار است. غذا خوردن یک رفتار است، همانطور که دعوا کردن، خشمگین شدن، شاد شدن و همچنین مضطرب شدن هم رفتار هستند.

Image result for ‫کتاب تئوری انتخاب‬‎

در این کتاب همچنین اینطور گفته می شود که همه رفتار ها از درون ما برانگیخته می شوند و همه به دنبال یک هدف هستند. هر رفتاری که از ما سر میزند برای ارضای یکی از پنج نیاز زیر است:

· عشق و احساس تعلق

· قدرت

· تفریح

· آزادی

· بقا و زنده ماندن

تئوری انتخاب اینطور عقیده دارد که ممکن است افراد زمانی هم در رسیدن به نیازهای خود ناکام بمانند و در اینجا ممکن است که دست به رفتار بزنند، یعنی یک رفتار خاصر را انجام دهند تا به وسیله آن نیازشان را برطرف کند. این رفتار در عین اینکه هدفمند است، ارضای این نیازها را نیز به دنبال دارد. تئوری انتخاب اما مبتنی بر روانشناسی کنترل درون ایجاد شده است. گذشته شما بر زندگی کنونی تاثیر شگرفی خواهد داشت اما به طور حتم تعیین کننده کلی آن نخواهد بود.

.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *