چطور می‌توان به کاهش استرس کنکور کمک کرد؟

چطور می‌توان به کاهش استرس کنکور کمک کرد؟

استرس نیز مانند احساسات دیگر انسان است. احساسات نیاز روزمره انسان بوده و اگر استرس در زندگی ما نباشد، کارها پیش نرفته و عقب می‌افتد. هر احساسی اگر از حد خود فراتر رود، باعث مشکلات و سختی‌های فراوانی برای شما می‌شود. فشار روانی ممکن است عوامل مختلفی داشته باشد. یکی از عوامل استرس‌زا برای نسل جوان کنکور است. کاهش استرس کنکور یکی از مسائل مهم است که خانه آموزش به آن پرداخته است.

مهم‌ترین نشانه‌های استرس

 • استرس یا اضطراب اگر از حد خود فراتر رود به بیماری دردناکی تبدیل می‌شود که شما و خانواده شما را بسیار آزرده می‌کند. فشار روانی در بدن انسان همانند دیگر احساسات، نشانه‌های مختلفی دارد. نشانه‌هایی که نماینده این هستند که آیا شما مستعد بیماری استرس هستید یا خیر.
 • سفت شدن عضلات که ممکن است برای برخی افراد انجام شود.
 • افزایش ضربان قلب؛ این مورد نیز زمانی روی می‌دهد که فرد در شرایط خاص روحی بوده و یا واکنش طبیعی استرس او این‌گونه باشد.
 • تند شدن تنفس
 • خشکی دهان؛ این مورد در بیماران مبتلا به دیابت شایع‌ترین نحوه بروز استرس است.
 • معده درد و درد در نقاط بدن
 • عرق کردن به‌خصوص عرق کف دست
 • لرزش در برخی نقاط خاص بدن

علائم و نشانه‌های استرس

علائم و نشانه‌های استرس

از مهم‌ترین عوامل و نشانه‌های فشار روانی زیاد می‌توان به سرگیجه، ضعف، درد ناحیه سینه، تار شدن دید، احساس خفگی، داغ یا سرد شدن پوست، حالت تهوع، تکرر ادرار و اسهال اشاره کرد. این نشانه‌ها در برخی داوطلبان کنکور دیده می‌شود. اگر در ادامه نیز همراه ما باشید، به راه‌های کاهش استرس کنکور اشاره خواهیم کرد.

انواع استرس در دوران تحصیل

دراین‌باره حرف‌های زیادی زده‌شده است. استرس در دانش آموزان کلاس، استرس در مدرسه، فشار روانی در مقابل پاسخ دادن به سؤالات شفاهی و…. از مهم‌ترین تنش‌ها در دوران تحصیل هستند. استرس به ما درباره خطرات هشدار داده و ما را در مقابل آنها ایمن می‌کند. اگر تنش در دوران تحصیل وجود نداشت، شما از گرفتن کارنامه یا نمرات بد یا هر چیز ناخوشایندی در مدرسه بیم نداشتید! بنابراین تنش در فعالیت‌ها و بهبود راندمان درسی شما تأثیر فوق‌العاده‌ای دارد.

علت استرس کنکور

علت استرس کنکور

عوامل بسیاری بر نتیجه کنکور شما مؤثر هستند. عواملی که ممکن است حتی نام آنها را هم نشنیده باشید! در حوزه آسیب‌شناسی فشار روانی ناشی از کنکور به عوامل مختلفی برمی‌خورید. عواملی که از خانواده، دوستان، آشنایان و یا حتی خودتان سرچشمه می‌گیرند.

زمانی که یک خانواده با فرزندان خود راحت برخورد کرده و اشتباهات آنها را نادیده بگیرد؛ باعث می‌شود او بی‌خیال بماند. این مورد در کاهش فشار روحی کنکور به‌شدت به‌عنوان یک عامل منفی معرفی‌شده است. بی‌خیالی موجب می‌شود تا لحظه آخر درس خواندن را کنار بگذارید و به قول معروف دقیقه نودی شوید!

 

یکی دیگر از عوامل استرس کنکور تجربیات و افکار منفی است. اگر بیش از یک سال است که پشت کنکور مانده‌اید؛ ممکن است این نوع استرس به سراغتان بیاید. این استرس به شما یادآور می‌شود که این بار هم مانند دفعه قبل ممکن است موفق نشوید. البته ممکن است زمانی که با دیگر داوطلبان سال‌های گذشته مصاحبه می‌کنید نیز دچار این نوع استرس شوید.

ماهیت امتحان خود استرس زا است. این مورد نیز در یکی از دانشگاه‌های معتبر مورد آزمایش قرارگرفته است. پژوهشگران معتقدند امتحان گرفتن؛ چه شفاهی و چه کتبی می‌تواند موجب استرس در دانش آموزان شود. حال سؤالی که باید از برنامه ریزان تحصیلی پرسید این است که چه چیزی رامی‌توان جایگزین امتحان کرد؟

 

از دیگر موارد علت استرس کنکور می‌توان به خانواده‌هایی اشاره کرد که شرایط مطلوبی ندارند. برای مثال هنگامی‌که در کشور سیل آمد و در کنار آن هم‌وطنان جنوب غربی ما را درگیر زلزله نیز کرد، بسیاری از دانش آموزان پشت‌کنکوری دچار استرس شدند. آنها نمی‌توانستند خانواده‌های خود را در این برهه زمانی تنها بگذارند و در کنار آنها شروع به تلاش کرده و از کار و تلاش برای کنکور بازماندند.

راه‌هایی برای کاهش استرس کنکور

راه‌هایی برای کاهش استرس کنکور

علائم بدنی

 1. تنفس شکمی: این نوع خاصی ازنفس کشیدن است که هوای بیشتری را به داخل می‌کشد. در این نوع تنفس در زمان دم شکم منبسط و در زمان بازدم هوا خالی می‌شود.
 2. ریلکس کوتاه: ماهیچه‌های انگشت پا را منقبض کنید و ده شماره بشمارید. ماهیچه پا را منقبض کنید ده شماره بشمارید سپس آنها را آزاد کنید. به‌این‌ترتیب ران‌ها، شکم، کمر، گردن و صورت را منقبض کنید و بعدازاینکه تا ده شمردید؛ آزاد کنید. در مدتی که این کار را انجام می‌دهید آرام نفس بکشید. دقت داشته باشید که در این کار باید حتماً از بینی نفس بکشید.
 3. ورزش کنید: افزایش جریان خون توانایی پاسخ‌دهی مغز را افزایش می‌دهد. ازاین‌جهت استرس زودتر از بین می‌رود. ورزش‌های هوازی همانند شنا و پیاده‌روی بهترین ورزش‌ها برای کاهش تنش در کنکور هستند.
 4. تغذیه درست: مصرف انواعویتامین‌های گروه B می‌تواند به شما احساس سبکی و آرامش بیشتری دهد. این ویتامین را می‌توانید در موز، آجیل، حبوبات و محصولات لبنی و گوشت قرمز و ماهی و سبزیجات با برگ سبز پیدا کنید. لازم به ذکر است مصرف منیزیم و ویتامین‌های گروه C نیز در کاهش استرس کنکور کمک می‌کنند.

علائم ذهنی

استرس باعث می‌شود ارزیابی ما از شرایط خارج واقعی نباشد. درگیری‌های ذهنی باعث می‌شود پاسخ به چند سؤال اشتباه را فاجعه‌ای بزرگ تلقی کرده و از تجربیات مثبت چشم‌پوشی کنیم. این مورد چیزی به‌جز درمان ذهنی ندارد و شما باید با خودتان تمرین کنید. افکار خوب در ذهن بیاورید وتلاش کنید خودتان را از گفت‌وگو‌های ذهنی بی‌مورد رها کنید. اگر این راه در کاهش استرس کنکور مؤثر نبود؛ می‌توانید از مشاور و پشتیبان خود کمک بگیرید. ممکن است دلیل این نوع استرس کنکور تنها ندانستن روش‌های صحیح مطالعه باشد.

مدیریت زمان

این مورد نیز در کاهش تنش کنکور بسیار موثر است. هدف‌گذاری و اولویت‌بندی اهداف در کنار مدیریت صحیح زمان می‌تواند تنش‌های شما را کاهش دهد. برنامه انعطاف پذیر و زمان برای جبران عقب ماندگی‌ها نیز در این برهه می‌تواند به شما کمک کند. یادتان نرود که در پایان هر روز باید خودتان را ارزیابی کنید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *