کاهش استرس قبل از بارداری

استرس قبل از بارداری

بارداری یکی از استرس‌زا ترین بخش‌های زندگی هر فرد است. اگر شما مونث باشید به عنوان کسی که قرار است نه ماه یک جنین را در بطن خود پرورش دهد، استرس بیشتری خواهید داشت. کاهش استرس قبل از بارداری مهم‌ترین تصمیم شما برای یک بارداری بدون استرس است. مهم ‌نیست چندسال داشته باشید، ممکن است حتی فکر بارداری برای شما استرس‌زا باشد. اما راه‌حل چیست؟ با ما در این مقاله همراه باشید تا بهترین روش‌های کاهش استرس قبل از بارداری را مرور کنیم.

استرس چیست؟

استرس به عنوان یک معنی روانشناسی زمانی اتفاق می‌افتد که یک شخص احساس کند که علایق و خواسته‌هایش پیش از منابع فردی و اجتماعی پیش روی او باشد. استرس زمانی به سراغ ما خواهد آمد که احساس کنیم برای مدیریت شرایطی که در آن هستیم، توانایی کافی نداریم. در واقع در زمان استرس فرد حس می‌کند کنترلی روی امور و فرایند‌های آن مربوط به آن ندارد.

مقاله مرتبط :مدیریت استرس برای توسعه فردی

تعاریف مربوط به استرس به این معنی نیست که فرد روی آن کنترلی ندارد. درواقع هرشخص شیوه متفاوتی برای کنترل استرس دارد. ما دو واکنش غریزی در مقابله با استرس داریم که با دو نام روانشناسی (مبارزه) و (سندروم سازگاری عمومی) نامیده می‌شود. واکنش اولی با عنوان مبارزه مبتنی بر شوکه شدن و احساس تهدید است و بدن به صورت غریزی با ترشح هورمون‌هایی سعی در مبارزه با شرایط موجود دارد.  سندروم سازگاری عمومی نیز زمانی اتفاق می‌افتد که بدن به موقعیت استرس‌زا عادت کرده و بداند برای مقابله با آن کاری از او ساخته نیست. بنابراین بدن خالی از هیجانات خواهد شد.

استرس قبل از بارداری: از ابتدا تا انتها

استرس قبل از بارداری

شروع زندگی مشترک برای هر کسی دوره جدیدی از زندگی است. هم زن و هم مرد پس از ازدواج رویه زندگی‌شان برای همیشه تغییر خواهد کرد. بنابراین شروع این مرحله جدید از زندگی خود به تنهایی استرس‌زا خواهد بود. مشکلات خانوادگی، بی‌ثباتی اقتصادی و مشکلات شخصی از دلایل این استرس و اضطراب خواهد بود. استرس به جز اینکه در لحظه موجب خواهد شد تا نتوانید تصمیم درست بگیرید، یا کار خود را به پایان برسانید تبعات دیگری نیز به دنیال خواهد داشت. بیماری‌های جسمی مانند فشار خون بالا، حملات قلبی، سکته مغزی، بی‌خوابی، راش‌های پوستی، درد عضلانی و… از جمله نتایج استرس خواهد بود. علاوه بر این بیماری‌های روحی مانند ترس، افسردگی، اضطراب، ترس از جامعه و… خواهد بود.

حاملگی بخش مهم دیگری از زندگی است. بخشی که زندگی متاهلی شما را وارد مرحله جدیدی خواهد کرد. بنابراین داشتن یک حاملگی سالم آرزوی هر زنی است. استرس قبل از بارداری می‌تواند برای هر زنی مانند کابوس باشد. علاوه بر اینکه استرس بر فرایند حاملگی تاثیر خواهد گذاشت، می‌تواند حتی موجب عدم بارداری و نازایی نیز بشود. کاهش استرس قبل از بارداری از سوی دیگر موجب به حداقل رساندن حالت‌های منفی حاملگی، درد مکرر، ریزش مو و … خواهد شد و در زمان حاملگی و زایمان نیز درد را کاهش خواهد داد. بنابراین بارداری بدون استرس کلید داشتن یک فرزند سالم است.

استرس قبل از بارداری به چه دلایلی پدید خواهد آمد؟

استرس قبل از بارداری

همانطور که پیشتر گفتیم، زایمان و حاملگی پدیده جدیدی در زندگی هر شخص است. بنابراین با تعریفی که از استرس داشتیم سخت نیست درک کنیم که، با قرارگیری در این موقعیت جدید هرکسی ممکن است دچار استرس شود. نکات منفی و شایعه‌های پیرامون حاملگی، زایمان، نه ماه نگهداری از جنین، سالم بودن جنین و تربیت فرزند خود به تنهایی دلایلی است که می‌تواند هر شخص را به مرحله اعلی افسردگی و اضطراب برساند.

راه‌های کاهش استرس قبل از بارداری

اگر برای بارداری مطمئن هستید باید در مورد میزان استرس خود فکر کنید. از یک تا ده به استرس خود زمانی که به حاملگی فکر می‌کنید نمره دهید. اگر بالاتر از عدد پنج در ذهن شما نقش بست باید برای کاهش استرس خود دست به کار شوید. ممکن است خودتان در ابتدا متوجه این استرس نشوید. زیرا زمان زیادی است که با این استرس خو گرفته‌اید. ممکن است حتی استرس شما تنها مربوط به بارداری نباشد.

بیشتر بخوانید : راه‌هایی برای کنار گذاشتن افکار منفی جهت کاهش استرس

محل کار، خانواده و زندگی شخصی همه برای ما موجبات استرس را فراهم می‌کند. در قدم اول استرس خود را به دو گروه تقسیم کنید:

 • استرس‌هایی که با توجه به سندرم مبارزه در حال مبارزه با آن هستید
 • استرس‌هایی که از کنترل شما خارج است و به آن اگاه هستید

در مورد بخش اول ببینید، آیا می‌توانید عوامل استرس‌زا پیرامون خود را کاهش دهید؟ مثلا اگر افرادی هستند که به شما استرس وارد می‌کنند، با آنها کمتر رفت و آمد کنید. این مسائل روی استرس شما قبل از بارداری تاثیر خواهد گذاشت. برای بارداری بدون استرس باید این عوامل را در اطراف خود کاهش دهید.  در مورد بخش دوم که مسائل مربوط به درد زایمان، حاملگی و… جز آن است باید از یک متخصص کمک بخواهید. از صحبت با یک مشاور هراس نداشته باشید. افراد متخصص اطلاعات واقع‌بینانه‌ای دارند که به شما کمک خواهد کرد. از اینترنت برای جواب سوال‌های استرس زای خود کمک بگیرید. واقع بین باشید.

پیشنهاداتی برای کاهش استرس

استرس قبل از بارداری

 • ورزش روزانه و منظم مانند پیاده روی
 • استراحت در اواخر هفته، مانند رفتن به پیک نیک، مسافرت، جشن، مهمانی و…
 • خواب کافی در هر روز، باید حداقل هشت ساعت استراحت کنید
 • دوری از عوامل استرس‌زا تا حد امکان
 • مدیتیشن و مراقبه را جز کارهای روزانه خود کنید
 • از نوشتن برای بیان احساسات خود استفاده کنید
 • تصمیمات معوقه خود را به سرانجام برسانید
 • با مشاور صحبت کنید
 • باهمسرتان راجع به مشکلات حرف بزنید

نتیجه گیری

اگرچه عوامل به وجود آمدن استرس هرگز صفر نخواهد شد، اما برای جلوگیری از استرس قبل از بارداری سعی کنید کنترل اوضاع را به دست بگیرید. هیچ‌گاه با وجود استرس و اضطراب برای حاملگی تلاش نکنید. بارداری بدون استرس را در برنامه زندگی خود قرار دهید. فراموش نکنید هیچ‌کس مانند یک متخصص شما را راهنمایی نخواهد کرد. قبل از بارداری به وضعیت سلامتی، ورزش، مراقبه و… خود رسیدگی کنید. عوامل استرس‌زا را بنویسید تا بتوانید آنها را به حداقل برسانید. با کسانی که بارداری موفق داشته‌اند گفتگو کنید تا به شما راه‌حل‌های مفید ارائه دهند. ناامید نباشید و بدانید هر مرحله از زندگی تجربه جدیدی است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *