کاهش استرس در سخنرانی ، سخت اما شدنی

کاهش استرس در سخنرانی

همه‌ی ما در طول عمر خود حتما در جمعی بزرگ یا برای مصاحبه کار خود و یا حتی دفاع پایان نامه خود باید صحبت کنیم. حتما شما هم استرس و ترس از سخرانی را تجربه کردید. حتی ادم‌های معروف و بزرگ مثل موسس شرکت‌های ویرجین، ریچارد برانسون نیز از سخنرانی بزرگ مقابل جمعیت متنفر هستند. حتی سرمایه گذار و میلیاردری مثل وارن بافت می‌گوید: “پیش از سخنرانی دچار حالت تهوع می‌شوم” در این مقاله قصد داریم از راه‌کار هایی برای کاهش استرس در سخنرانی برای شما بگوییم.

سخنرانان پر استرس چه حالاتی دارند؟

استرس حالت روحی آشکاری است که به واسطه نشان های زیر در چهره و به طور کلی ظاهر یک سخنران نمود می‌کند:

  1. نگاه نکردن به مخاطبان و خیره شدن به یک گوشه
  2. بدون مقدمه ورود کردن به اصل مطلب
  3. تلاش برای کوتاه کردن سخنرانی و به اتمام رساندن آن
  4. بی توجهی به مخاطبانی که پیوسته با هم صحبت می‌کنند
  5. لرزش صدا، دست ها و حرکات ممتد و مداوم پاها
  6. نگاه کردن به ساعت
  7. تعریق بیش از حد
  8. آریتمی یا بی‌نظمی در طول سخنرانی
  9. استفاده مداوم از نوشیدنی های مختلف مثل آب در طول سخنرانی

راه‌های کاهش استرس در سخنرانی

راه‌های کاهش استرس در سخنرانی

همه‌ی ما ممکن است به طور ناخوداگاه در این موقعیت قرار گرفته باشیم. کف دستمان عرق می‌کند، احساس دل پیچه داریم، دستپاچه می‌شویم و نمی‌خواهیم آن را انجام دهیم. ولی حتما راهی برای کاهش استرس در سخنرانی وجود دارد. بسیاری از مردم دچار ترس از سخنرانی و یا همان فوبیای سخنرانی هستند. طبق آمار منتشر شده از نیویورک تایمز حدود ده درصد از بزرگسالان آمریکا دچار این بیماری هستند یعنی حدود ۳۲ میلیون نفر. حتی بر اساس تحقیقات به عمل آمده توسط وال استریت ژورنال، سخنرانی یکی از ترس های بزرگ عمومی بین شهروندان آمریکایی می‌باشد و تکنیک‌های کاهش استرس در سخنرانی ‌، از جمله عبارات پر جستجو و محبوب آمریکایی ها در سال های اخیر بوده است.

مارک توین از نویسندگان و طنز پردازان بزرگ تاریخ آمریکا می‌گوید: دو دسته سخنران وجود دارد. اولی سخنرانی که از استرس سخنرانی عصبی شده و دومی سخنرانی که دروغ می‌گوید.

حالا با گذشت حدود دو قرن از آن حرف تازه واقعیت‌های حرف‌های مارک توین آشکار می‌شود. با این حال تجربه ثابت کرده هر فرد می‌تواند با کاهش استرس در سخنرانی بر این ترس خود غلبه کند.

سخنرانی خود را مانند یک پازل دربیاورید

در ابتدا سخنرانی را به صورت پازل درآوردین و برای خود طبقه بندی کنید. این کار سبب می‌شود که شما به راحتی بتوانید در حین سخنرانی مطالب را بیاد بیاورید و مانع بهم ریختگی ذهن و فراموش شدن مطلب بشوید که اینکار خود از فراموشی متن  و حول شدگی شما جلوگیری می‌کند.

دواین جانسون یکی از برترین بازیگران هالیوود که از استعدادهای او مجری بودن و سخنرانی است می‌گوید: تبدیل یک سخنرانی به پازل می‌تواند از قضاوت عجولانه مخاطب و خستگی آن‌ها جلوگیری کند. پرسش و پاسخ هنگام سخنرانی ذهن مخاطب را به چالش می‌کشد. البته این پازل گونه بودن مطلب به شما کمک می‌کند درصورت فراموشی مطلب آن را جا بگذارید و رد شوید و یا به شما کمک می‌کند مطلب کمرنگ شده در ذهنتان پررنگ‌تر شود.

با افراد حاضر ارتباط چشمی برقرار کنید

در حین سخنرانی با نگاه کردن به افراد مختلف طوری نشان دهید که انگار آن فرد را مورد خطاب قرار می‌دهید.

وسواس کمال گرایی را کنار بگذارید

در زندگی خود این نکته را هرگز فراموش نکنید هیچکس کامل نیست. اینکه ما انتظار داشته باشیم سخنرانی اول‌مان به صورت کاملا حرفه‌ای بدون تپق و استرس انجام شود تقریبا غیر ممکن است.

تمرکز داشته باشید

نقش تمرکز در کاهش استرس در سخنرانی

تمرکز کردن یکی از راهکار های اساسی برای دور کردن استرس است که باید افکار منفی را دور کنیم و به کمک آن به ثبات و آرامش برسیم. علاوه بر زمان سخنرانی زمان های دیگری مانند: امتحان ، استخدام ، دفاع پایان نامه ، رویداد ورزشی و حتی زمانی که بخواهیم در شرایط دشوار مدیریت استرس کنیم هم به درد ما می‌خورد.

بدترین سناریوی ممکن را تمرین کنید

دانشمندان کشف کردند که بد‌بینی تدافعی می‌تواند به بسیاری از افراد کمک کند تا استرس خود را کنترل کنند و عملکرد راحت‌تری در اجرای سخنرانی خویش داشته باشند.

تکنیک E F T

تکنیک E F T | کاهش استرس در سخنرانی

روش ضربه زنی (Tapping) یا تکنیک رهایی احساسی ای اف تی یک تکنیک درمانی جامع قدرتمند است و اثبات شده است که می‌تواند به صورت کامل و موثر از مسائل متعددی را از جمله استرس، اضطراب، ترس‌ها، اختلالات عاطفی، دردهای مزمن، اعتیاد، کنترل وزن و باورهای محدودکننده را حل کند.

در درمان به این روش بر اساس ترکیبی از اصول طب سوزنی چینی باستانی و روانشناسی مدرن ابداع شده است. ضربه زدن با نوک انگشتان بر نقاط خاصی از بدن و تمرکز بر عواطف منفی یا احساسات فیزیکی باعث می‌شود سیستم عصبی آرام شده، سازمان‌ دهی جدیدی در مغز ایجاد شود تا عکس العمل‌های مغز بهتر شده و تعادل بدن بازگردانده شود.

بدن انسان دارای یک سیستم انرژی است که در طول مسیرهایی به نام مریدین (meridian) حرکت می‌کند. ضربه زدن بر روی نقاط انتهایی این مریدین‌ها منجر به تحریک این سیستم شده و هنگامی که فرد به صورت شفاهی یا ذهنی علل ریشه‌ای پریشانی خود را بیان می‌کند، نواحی دچار گرفتگی انرژی باز شده و انرژی به طرز طبیعی در آن‌ها جریان می‌یابد. در این تکنیک فرد باید بر احساس منفی خود تمرکز کند که شامل ترس، نگرانی، یک خاطره بد، یک مشکل حل نشده یا هر چیزی می‌باشد که باعث آزار شده است و در ذهن او ثبت بشود.

فرد در حالی که تمرکز ذهنی خود را بر روی این مشکل حفظ می‌کند، با نوک انگشتانش پنج الی هفت بار به ترتیب بر روی هر یک از ۹ نقطه مریدین خاص در بدن ضربه می‌زند.

بیشتر تمرین کنید

آلبرت هابارد درباره سخنرانی خوب می‌گوید:تنها راه یادگیری صحبت کردن این است که صحبت کنیم و صحبت کنیم.

برای کاهش استرس در سخنرانی ، ارائه ی خود را برای دیگران البته صرفا دوستانتان یکبار تمرین کنید. زمانی که مغز برای انجام کاری که تا به حال انجام نداده رو به رو می‌شود دچار ترس و اضطراب می‌شود. برای رهایی از این واکنش طبیعی مغز بهتر است اینکار را یکبار حداقل برای دوستان و خانواده و اگر دچار خجالت از آن‌ها هستید در آیینه یکبار برای خود انجام دهید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *