چگونه یک مذاکره خوب داشته باشیم؟

بدون داشتن یک مذاکره خوب نه تنها زندگی ایده آلی نخواهیم داشت، بلکه مدام در مجادلات و جنگ به سر خواهیم برد و نمی توانیم به پیشرفت های بزرگ برسیم. مذاکره یک امر بسیار مهم و ضروری است که به واسطه آن می توانیم به یک توافق دوطرفه برسیم و موانع پیشرفت و موفقیت را از سر راهمان برداریم. به همین منظور ما قصد داریم در این مطلب در رابطه با مذاکره و راهکارهای داشتن یک مذاکره خوب مطالب مفید و مختصری را برای شما مخاطبان عزیز و گرامی ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

2349332

آیا می دانید مذاکره چیست؟

مذاکره، صحبت کردن در رابطه با یک مشکل مشترک است که طرفین بعد از کشمکش ها و موافقت ها، به یک راه حل معقول و توافق شده می رسند. در واقع مذاکره راه حلی است که باعث می شود دو طرف بتوانند به اهداف خود دست یابند. مذاکره هم برای تصمیمات کوچک و هم تصمیمات بزرگ اجرا می شود و برای اینکه بتوانیم بهترین نتیجه را داشته باشیم و به اهدافمان برسیم بایستی تکنیک های مذاکره موفق را بدانیم. اما این تکنیک ها کدام ها هستند؟

مذاکره کنید، اما به سبک درست!

قبل از هرچیزی تنها کسی که می داند این مذاکره تا چه اندازه برایش اهمیت دارد، خود فرد است. اینکه صرفا نظرها و خواسته هایمان را به طرف مقابل بگوییم و در رابطه با آنها بحث و گفتگو کنیم، اهمیت چندانی ندارد، باید ابتدا بتوانیم یک سبک درست برای مذاکره خودمان انتخاب کنیم، برایش برنامه ریزی کرده تا بتوانیم درست و معقول به اهدافمان برسیم. از این رو برای اینکه مذاکره خوب و موفقی داشته باشید، قبل از هر چیزی با توجه به اهدافی که دارید سبک مذاکره خود را تعیین کنید.

برای شروع یک مذاکره خوب آماده شوید!

حتی سخنرانان و صاحبان مشهورترین برندها هم برای یک مذاکره خوب و حرفه‌ای، روزها و ساعت ها تمرین می کنند تا بتوانند به خوبی بر روی آیتم های مذاکره تمرکز کنند. بهتر است روزها تمرین کنید. به طور مثال اگر می خواهید در رابطه با محصول جدیدتان با یک مشتری مهم صحبت کنید، محصولتان را از هر جهت ارزیابی کنید تا بتوانید به خوبی آن را معرفی کنید. برای شروع مذاکره خوب آماده باشید، با احترام شروع کنید و سعی کنید هم گوینده خوبی باشید و هم یک شنونده خوب!

در مذاکره صادق باشید!

هیچ کسی از فریب و نقش بازی کردن خوشش نمی آید. اگر می خواهید در کسب و کارتان حرف اول را بزنید، سعی کنید با مشتری صادق باشید و همه جوانب را در نظر بگیرید.

.

.

.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.