لزوم برنامه ریزی هفتگی در چیست؟

آیا احساس می‌کنید که هیچ تغییری در زندگی شما، از این هفته تا هفته ی آتی وجود ندارد؟ شاید هم احساس می کنید که در برنامه ریزی هفتگی خود دچار مشکل هستید؛ و آنطور که دوست دارید، از زمان در اختیارتان بهترین استفاده را نمی برید. همانطور که میدانید زمان، ارزشمندترین چیزی است که در اختیار دارید. آیا همان وظایفی را که در داخل ذهن‌تان از آنها اجتناب می‌کنید، انجام می دهید؟ به طبع به همین سبب، سعی در به تعویق انداختن هر کدام دارید. در این مطلب در مورد این که چگونه یک برنامه ریزی هفتگی غیر تکراری داشته باشیم، بحث خواهیم کرد. پس حتما با این موضوع همراه باشید.

l-9-1280x700.jpg

برنامه ریزی هفتگی خود را با انجام یک مرور هفتگی بهبود دهید.

انجام این مرور هفتگی در هر روز از هفته که راحت تر باشید؛ قابل انجام دادن است. و کلید آن برای پیشرفت در هفته آینده است. اگر می‌خواهید بدانید چگونه برنامه ریزی هفتگی خویش را بهبود دهید؛ کاری که باید انجام دهید این است که از خودتان بپرسید:

در این هفته چه گذشت؟ این بررسی می‌تواند برای تمام بخش های دیگر زندگی شما اعمال شود. برای مثال، زمانی که فلان میزان پول را برای موردی خاص خرج می کنید، ببینید این خرید منطقی به نظر می‌ رسد؟ به موقع بیدار شدید؟ آیا غذای سالم می‌خورید؟ سپس هر مورد از این سوالات که خوب پیش می رود را، داخل یک لیست درج کنید.

آیا طبق برنامه ریزی هفتگی خود پیش رفته اید؟ اگر پیشروی را فراموش کرده اید، علت آن را جویا شوید. آیا ورزش کرده اید؟ آیا کتاب هایی که می خواستید بخوانید را شروع کرده اید؟ سپس در صورت اهمال در هر مورد علت را پیدا کنید.

سپس به این فکر کنید که چگونه می‌توانید، این برنامه ریزی هفتگی را در آینده بهبود دهید؟ به این فکر کنید که چطور می‌توانید تمامی این جزئیات را بهبود ببخشید. در ادامه روند این برنامه ریزی دقت داشته باشید که صبح زود برخاستن، زمان بیشتری را در اختیارتان قرار می دهد. تا به اکثر کارهای لازم برسید. نگران نباشید که یکی دو مورد از قلم انداخته می شود. هر فعالیتی در ابتدا نیازمند پیگیری های بیشتر است.

ببینید چه چیزی برای شما کارساز است؛ و می‌توانید آن را در آینده بهبود ببخشید. ممکن است بخواهید تنها یک عادت را اجرایی کرده تا کل هفته شما بهبود داده شود. پس در پیگیری آن کوتاهی نکنید.

برای تمامی لحظات خود در برنامه ریزی هفتگی نقشه داشته باشید.

سعی کنید برنامه ریزی هفتگی خود را بر هر لحظه و هر ساعت بنویسید. نوشتن آن در جایی که بیشتر پیش روی شماست بهتر است. از خودتان سوال کنید که من هفته آینده چه کاری می‌توانم برای اهداف خود انجام دهم؟ دقت کنید که اولویتبندی بکنید؛ و بر روی چیزهایی تمرکز کنید که از همه مهم‌تر هستند.

پیشنهاد می شود که حداکثر ۳ مورد را در لیست روزانه خود داشته باشید. تا خودتان را با کارهای بی‌پایان  و خسته کننده درگیر نکنید. به خاطر داشته باشید که چه موردی حیاتی است؛ و چه چیزی اهمیت کمتری دارد؟ از آنجایی که این موارد در مورد اهداف و اولویت های شما ضروری هستند؛ با ارائه برخی از سوالاتی که در این رابطه از خود می پرسید می توانید به میزان اهمیت و نقش آن ها در زندگی خود برسید. کمبود انگیزه و عدم تمرکز دو مورد اساسی هستند که باعث می شوند، شما از انجام هر یک از این موارد حیاتی صرف نظر کنید.

از موکول کردن کارهای کوچک و بزرگ به هفته بعدی اجتناب کنید.

هر کاری که لازم است انجام دهید را روی یک صفحه بنویسید. این امور باید مسائلی باشد که اخیرا ذهن شما را درگیر کرده است. بنابراین شاید حتی کاری که هفته آینده می توانید انجام دهید را در همان هفته یا روز جاری انجام دهید. در نهایت می توانید مطمئن باشید که این کار از ذهن شما خارج شده؛ یا به بخشی از آن رسیدگی شده است.

اهمیتی ندارد که اندازه این کارها چقدر بزرگ یا چقدر کوچک است. مهم انجام و رسیدگی به آنهاست. حتی در نوشتن برنامه ریزی هفتگی خود سعی کنید که آن ها را به هفته ی بعدی موکول نکنید؛ و تا جای ممکن در هفته جاری به انجام آنها بپردازید. این موضوع کمک می کند تا هر هفته برنامه شما سبک تر از روز قبل باشد. پس این عادت را در زندگی خود جای دهید.

buddha-bowl-1024x605.jpg

برای زمان غذا خوردن و آشپزی خود برنامه ریزی هفتگی کنید.

اگر می‌خواهید غذاهای سالم بخورید؛ اما به نوعی نمی‌توانید زمانی را برای آشپزی برنامه ریزی کنید، باید بتوانید همه چیز را سازماندهی نمایید. شاید برنامه ریزی هفتگی برای این کار کمی عجیب باشد. اما لازم است. سعی کنید تا برای هفته آینده، برای خرید خود و لیست غذاهایی که می خواهید بخورید را بنویسید.

این موضوع از روی آوردن به غذاهای سریع یا بی توجهی به تغذیه شما جلوگیری می کند. شما می توانید هر روز می‌توانی غذا درست کنید تا در این مورد نگرانی بیشتری نداشته باشید. و به نوعی از اشغال ذهن خود از این بابت خلاصی پیدا کنید.

سازماندهی و مرتب بودن را فراموش نکنید.

مرتب بودن چیزی شبیه به زود برخاستن از خواب و انجام تمام کارهایی است که در برنامه ریزی هفتگی خود نوشته اید. زیرا این کار شروع خوبی برای آغاز یک هفته جدید و غیر تکراری به شمار می رود. شاید این مورد کمی برای شروع یک هفته جدید در برنامه ریزی هفتگی عجیب بنظر برسد. اما سازماندهی بیرونی به شما حس خوشایندی می بخشد. شما می توانید این کار را در آغاز هفته و در برنامه خود بگنجانید. و مطمئن باشید که نتایج آن در ذهن شما و پیدا کردن نظم آن موثر خواهد بود.

در پایان هر هفته، به خودتان پاداش دهید.

پاداش دادن بخش مهم کار است. در پایان هفته و پس از انجام تمامی امور ذکر شده در برنامه ریزی هفتگی خود سعی کنید تا به خودتان جایزه بدهید. روشن کردن شمع، خواندن یک کتاب خوب، یک فنجان چای، یک لیست سپاسگزاری، کمک می کند تا این پاداش دهی برای ایجاد انگیزه در برنامه ریزی هفتگی و آغاز روزهای غیر تکراری تبدیل به عادت شود. علاوه بر این، می توانید به غیر از موارد گفته شده خلاقیت به خرج داده، و جزئیات بیشتری را به این برنامه اضافه کنید.

منبع:

https://laivana.com/improve-your-week/

.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.