اهمیت برنامه ریزی درسی در دوران تحصیل

برنامه ریزی درسی و عمل به آن عمدتا به دلیل نزدیکی با فصول امتحانات امری ضروری محسوب می شود. و کسی که بتواند این برنامه را بسته به توانایی خود ترتیب دهد، بدون شک موفق خواهد بود. اگر یک دانشجو یا دانش آموز باشید به طور خاص، یکی از چیزهایی که در طول سال‌ها با آن دست و پنجه نرم می کنید، مدیریت زمان است.

زمانی که بیش از یک آزمون دارید، و باید یک یا دو مقاله دیگر هم ارائه کنید؛ چطور می‌توانید زمان خود را مدیریت کنید؟ و در نهایت یک برنامه ریزی درسی مفید را دنبال نمایید؟ شاید کمک گرفتن از تجربه دیگران در این رابطه بد نباشد. در این مطلب یک برنامه ریزی درسی مفید گنجانده شده است. که می توانید بر اساس نیاز خود آن را پیگیری کنید و به راحتی از پس تمامی امور خود برآیید.

5_Effective_Study_Tips_from_a_CPALE_Topnotcher-1.jpg

بسیاری از دانشجویان یا دانش آموزان عمده ساعات درس خواندن خود را به شب امتحان معطوف می کنند. در نتیجه خواندن یک حجم زیاد از مطالب و عدم داشتن برنامه ریزی درسی می تواند ذهن آنان را مشغول و کاملا خسته نماید. شما به عنوان یک دانش آموز می توانید یک برنامه ریزی درسی نهایی را در طول سال اجرا کنید. این برنامه لزوما نباید سختگیرانه و مرتبط با امتحانات گوناگون باشد. شما می توانید آن را در طول یک ترم اجرا کرده و بجای تعیین تاریخ امتحان برای فهم بیشتر مطالب از آن بهره بگیرید.

تنها کاری که باید برای ترتیب دهی این برنامه ریزی درسی انجام دهید این است؛ که چند صفحه کاغذ و چند ابزار نوشتاری تهیه کنید. استفاده از خودکار یا مداد رنگی نیز می تواند مفید باشد. سپس این چند گام ساده را دنبال کنید.

1. برای برنامه ریزی درسی امتحانات آتی خود را در یک صفحه یادداشت کنید.

برای آغاز نوشتن یک برنامه ریزی درسی، بر روی یک تکه کاغذ بنویسید که کدام آزمون را دارید؛ و چند خط بین هر امتحان به جا بگذارید. سعی کنید هر کدام را با یک رنگ متفاوت بنویسید تا در کنار جذابیت، تفاوتشان را نیز نشان دهید.

file.png.jpg

۲. تقسیم هر آزمون به واحدهای جداگانه

در بسیاری از موارد در برنامه ریزی درسی، واحدهای مورد مطالعه شما خودشان را تعریف خواهند کرد؛ برای مثال اگر پنج فصل در کلاس زبان گذرانده باشید، آنگاه هر یک از این بخش‌ها یک واحد مطالعه حساب می شوند. با این حال برای کلاسهای دیگر، این واحدها وضوح کمتری دارد. و به نوعی تقسیم آن ها دشوار تر انجام خواهد شد. اگر این موضوع برای یکی از امتحانات شما صادق است، سعی کنید مطالب را با موضوع، دوره زمانی، کتاب یا مقاله تقسیم کنید.

سپس در مرحله بعدی برنامه ریزی درسی این واحدهای مطالعه را زیر عنوان‌ های امتحان خود بنویسید. سپس هر یک از آن‌ها را با توجه به دشواری، از یک تا ده شماره گذاری کنید. این رتبهبندیها، زمانی که می‌خواهید برنامه مطالعه خود را بخوانید، مفید خواهد بود. پس از رتبه بگذاری هریک می توانید روند تقسیم بندی دروس را به راحتی ( و براساس توانایی شخصی خود ) اجرا کنید. توجه داشته باشید که این نوع برنامه ریزی براساس هوش و میزان تسلط شما بر هر درس صورت می پذیرد.

3. واحدهای خود را به روزهای مجزا تقسیم بندی کنید.

سپس، بر روی یک صفحه کاغذ جدید ( یا پشت صفحه قبلی )، بنویسید که چند روز برای امتحان بعدی فرصت دارید. این موضوع در برنامه ریزی درسی کمک می کند تا جای ممکن نهایت استفاده را از زمان در دسترس خود ببرید. و همچنین دچار استرس نباشید.

حالا واحدهایی را که هر روز دارید تقسیم کنید. برای مثال، اگر شش روز تا امتحان زبان فرصت دارید؛ پنج واحد برای آن اختصاص دهید. این باعث می‌شود یک روز برای هر واحد به علاوه یک روز اضافی برای مرور کلی باقی بماند. این برنامه ریزی درسی کمک می کند تا کمتر مجبور شوید در شب امتحان درس بخوانید.

4. واحد های درسی خود را سفارش سازی کنید.

هر امتحان و آزمونی در برنامه درسی شما نیازمند سفارشی سازی شدن است. پس از آن، و از میزان دشواری که برای قرار دادن سخت‌ترین واحدها برای اولین بار نوشته اید، استفاده کنید. این اولویت بندی کمک می کند تا بهتر بتوانید روی تمام دروسی که باید بخوانید تمرکز کنید.

با مطالعه مطالب بیشتر پیش از این مورد، زمان بیشتری برای انجام استراحت یا، تماس با استاد و یا معلم برای مطرح کردن هر گونه سوال و دریافت اطلاعات بیشتر به شما داده می شود. در این صورت نیاز نیست تا لحظه آخر ملزم به درس خواندن باشید. و با آرامش بیشتری سر جلسه حاضر خواهید شد.

22.png

۵. برنامه مطالعه خود را روی یک تقویم به شکل نمودار رسم کنید.

اکنون زمان آن رسیده که برنامه ریزی درسی خود را در یک برنامه‌ ریز و یا تقویم یادداشت کنید. از مداد رنگی یا خودکار های رنگی مختلف خود برای نوشتن تاریخ هر یک از امتحانات استفاده کنید. تا به نوعی آنها را از یکدیگر جدا سازید ( همچنین به طور اختیاری می‌توانید آن‌ها را با رنگ دیگری جمع کرده، یا هایلایت کنید تا توجه شما را به خود جلب کنند). حالا از آن تاریخ‌ها به عقب برگردید و مطالبی را در مورد میزان و نحوه مطالعه خود در روز مذکور بنویسید.

البته یک زمان استراحت یا کارهای پیش پا افتاده را هم در این تقویم بگنجانید. تا به نوعی در روزهای ابتدایی شروع به عمل کردن به این برنامه ریزی درسی همه ی لحظات آن برایتان سخت و دشوار نباشد. پس رعایت اعتدال در برنامه ریزی درسی برای روزهای هفته نکته ی مهمی است که نباید دست کم گرفته شود. انتخاب یک اتاق با نور کافی برای درس خواندن نکته ی مهم دیگری است. این موضوع کمک می کند تا از فضایی که در آن قرار دارید دیرتر خسته شوید و مشتاق باشید که در مکان مذکور درس بخوانید.

جمع بندی نهایی

سعی کنید تا در برنامه ریزی درسی خود فقط روی یک امتحان تمرکز نکنید. و فرصتی را به دیگر آزمون های به ظاهر پیش پا افتاده بدهید. این کار کمک می کند تا ذهن شما بر روی یک مبحث خاص کلید نکرده و از درس خواندن دلزده نشوید. باید بتوانید این هماهنگی را از ابتدا تا انتهای برنامه ریزی درسی خود حفظ کنید.

منبع:

http://saralaughed.com/finals-study-plan/

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *