مدیریت زمان روزهای تعطیل راهی برای تسلط بر امور

مدیریت زمان روزهای تعطیل برای انجام کارهای که دستنخورده و اصطلاحا روی زمین مانده، و همچنین برای انجام فعالیت های متفرقه، عالی هستند. مدیریت زمان روزهای تعطیل عمدتا به خاطر عدم بی برنامگی جدی گرفته نمی شود. مثل باز بودن شیر آبی که تنها 24 ساعت در کل هفته برای بهره‌مندی از آن، در اختیارمان قرار می گیرد.

زیرا جلوگیری بابت از بین رفتن زمان، مانند دیگر منابعی است که در اختیار داریم. در نتیجه مهم‌تر از همه این است؛ که این روزها، زمان خوبی برای برنامهریزی و اطمینان از اینکه هفته آینده بهترین هفته شما خواهد بود محسوب می شوند. این نکته در مدیریت زمان روزهای تعطیل کمک می کند تا بیش از پیش روی خودتان تسلط بیابید. و به نوعی از هدر رفت زمان در اختیارتان جلوگیری کنید.

حتی انجام کارهای ارائه شده در این مطلب کمک می کند؛ تا در کنار نهایت استفاده بردن از زمان آزادتان، نسبت به شروع یک روز کاری جدید نیز افسرده و مضطرب نباشید.

nathan-dumlao-553945-unsplash.jpg

1.ذهنیت خود را تغییر دهید.

لازم نیست که روزهای تعطیل خود را بر مبنای بیکاری و بی حوصلگی و تنبلی بنا کنید. اولین نکته در این مورد این است که برای مدیریت روزهای تعطیل در ابتدا به آن ها مثل روز اول هفته نگاه کنید. در اصل، یک روز کاری و همسان با دیگر روزهای عادی هفته. انجام این کار و درک این تصور کمک می کند تا برای آمدن فردای این روز و قرار گرفتن در آن آسوده خاطر باشید.

شما می‌توانید برای گذراندن یک هفته با آماده سازی و مدیریت زمان روزهای تعطیل رفتن به کار خود را شروع کنید. آماده بودن همیشه کلید راهگشای هر مشکلی است. بنا به همین موضوع شما باید برای روزهای تعطیل خود نیز در کنار آمادگی جسمی، آمادگی ذهنی نیز داشته باشید. زیرا این زمان هم مانند دیگر روزهای عادی هفته 24 ساعت است.

2.آماده کردن یک وعده غذایی

با آماده کردن برنامه غذایی برای زمان پیش روی خود می توانید زمان زیادی را در طول هفته برای خود نگه دارید. این کار شاید برای مدیریت زمان روزهای تعطیل شما بهترین نتیجه گیری ممکن نباشد. اما بعد از اجرایی کردن آن می توانید متوجه تاثیر آن برای صرفه جویی در زمان خود شوید. این شانس شماست که دستور العمل‌های جدید و هیجان‌انگیز را بررسی کنید. انتخابهای سالم‌ تری داشته باشید و یخچال را با غذاهای آماده یا مواد لازم برای تهیه غذای هفته ی پیش رو، پر کنید.

نکته: لیستی از تمام چیزهایی که می‌خواهید در هفته آینده، قبل از اینکه به فروشگاه بروید، تهیه کنید. همچنین مطمئن شوید که برای تولید غذای سالم برنامه‌ ریزی می‌کنید.

pexels-photo-273011.jpeg

3.برنامه هفتگی خود را تنظیم کنید.

مدیریت زمان روزهای تعطیل برای برنامه ریزی عالی هستند. با انجام این کار قدرت تسلط شما بر روی اموری که باید انجام شود و اموری که فقط انرژی تان را تلف می کند؛ افزایش خواهد داشت. با این حال، گاهی اوقات خوب است؛ که با استفاده از یک خودکار و کاغذ، مهم‌ترین وظایف خود را یادداشت کنید. مهم‌ترین کاری را که باید بکنید؛ را کنار گذاشته و آن‌ها را در تقویم خود به عنوان نتیجه ی کار ( نه انجام کار ) بنویسید.

به طور مثال یادآوری کنید که از ساعت ۱ بعد از ظهر تا ۳ بعد از ظهر روز تعطیل می خواهید فیلم نگاه کنید. اما نباید خودتان را به تماشای فیلم محدود کنید. سپس نتایجی که انتظار دارید؛ در آن بازه زمانی به دست آورید، را یادداشت کنید.

تا آنجا که می‌توانید در مدیریت زمان روزهای تعطیل برای تنظیم برنامه شخصی، دقیق عمل کنید؛ تا هیچ لحظه ای را از دست ندهید. این کار واقعا بهرهوری امور شما را بهبود خواهد بخشید. و باعث می‌شود که احساس سازماندهی و ساختار دهی بیشتری را در زندگی خود داشته باشید. در این مدیریت زمان روزهای تعطیل خود سعی کنید تا به روابط اجتماعی خود نیز نگاهی بیاندازید. و تا جای ممکن آن را بهبود دهید.

4.پیغام های خود را تا جای ممکن بررسی کنید.

تفاوتی نمی کند که این پیغام ها مربوط به ایمیل باشند یا خیر. سعی کنید آن ها را به حد صفر نزدیکتر نمایید. زیرا هیچ چیزی بدتر از یک صندوق ورودی یا پیام های خوانده نشده ی تلنبار شده نیست. برای مدیریت زمان روزهای تعطیل خود سعی کنید تا دست کم هر هفته یا هر دو هفته یکبار این کار را انجام دهید.

سعی کنید این وظیفه را نیز دسته بندی کنید. ممکن است یک روز تعطیل نیاز به انجام این کار باشد. و در روز بعدی لزومی به انجام این کار وجود نداشته باشد. اولویت بندی همیشه در هر کاری بهترین نتایج را نصیب‌تان خواهد کرد. به طور مداوم مسائل را بررسی کنید؛ و آن‌هایی را که قابل انجام هستید را پیگیری کنید. سپس برخی وظایف جدید را به زمان دیگری موکول کنید.

to-do-lists-2-1024x683.jpg

5.تنظیم نمودن اهداف جدید

برای مدیریت روزهای تعطیل خود سعی کنید تا فکر کردن به هفته گذشته را رها کنید؛ و به زندگی خود فکر کنید. هفته گذشته فقط تمام شدهاست، و رها کردن آن باعث می‌شود؛ که مطمئن شوید که به سمت آرزوهای خود و اهداف نهایی در زندگی پیش می‌روید. همه ما باید هر روز قدم‌ های کوچکی برداریم؛ تا با یک هدف یا رویای بزرگ ما همسو شوند.

این کار کمک می کند تا در دستیابی به اهداف خود استوار تر شده؛ و فکر نکنیم که در واقع هیچ کاری را برای رسیدن به اهدافمان انجام نمی دهیم. فکر کردن به اهداف در روزهای تعطیل به فراموشی یا سست شدن در مقابل آنها کمک‌تان خواهد کرد. پس در زمینه مدیریت زمان روزهای تعطیل خود سعی کنید تا زمانی را برای فکر و نقشه چیدن برای رسیدن به اهداف خوب و قابل دستیابی اختصاص دهید.

6.انجام تمرین مربوط به خود مراقبتی

یکی از مهمترین فعالیت های ممکن برای مدیریت زمان روزهای تعطیل این است؛ که تمرینات مربوط به خود مراقبتی را انجام دهید. بسیار مهم است که، زمانی را برای انجام این امور تعیین کنید. ممکن است این کار یک دوش گرفتن ساده ، انجام مدیتیشن، خواندن یک کتاب یا کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه، یک پیاده‌روی طولانی یا حتی کوتاه، گوش دادن به پادکست مورد علاقه تان و یا بیرون رفتن با بهترین دوست یا افراد خانواده برای یک شام معمولی باشد. پس انجام این کارها در روزهای تعطیل می تواند به بهبود سلامتی شما کمک کند.

منبع:

https://shedreamsallday.com/things-to-do-every-sunday/

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *