همانطور که در مطلب قبلی اشاره شد؛ خواندن زبان بدن و حرکات مربوط به آن بخش مهم و بزرگی از ارتباطات انسانی را تشکیل می دهد. این حرکات در زبان بدن، بطور ناخودآگاه می توانند؛ احساسات و شرایط طرف مقابل را برایمان روشن کنند. شناسایی این حرکات به درستی می تواند در بهبود و تشخیص گفتگو ها و روابط موثر باشد. در بخش دوم این یادگیری به درک حرکات و زبان بدن بیشتری می پردازیم.

بالا رفتن ابرو می‌تواند نشانه ناراحتی و یا غافلگیری در زبان بدن باشد.

سه نوع احساس در انسان وجود دارد، که باعث می‌شود؛ ابروها آن ها را به خوبی به تصویر بکشند. نگرانی، ترس و تعجب این سه حس جالب و مهم هستند. اگر از شما پرسیده می‌شود که آیا حالتان خوب است یا نه، باید به حرکت ابروها دقت نمایید. این سه نوع حس به طور ناخودآگاه حس لحظه ای افراد را در شرایط خاص نشان می دهند.

البته در آغوش گرفتن دو طرفه، ماساژ دادن پیشانی، بازی با لاله گوش و یا مالیدن پاها، کارهایی آرامش‌ بخش هستند؛ که گاهی اوقات برای مقابله با اضطراب استفاده می‌شوند. با نوازش نقاط فشاری، این بخشهای بدن فشار خون را کاهش می‌دهند. در نتیجه تاثیرات استرس کاهش داده می شود. این نکات شاید در کاهش  حس ترس را نگرانی و اضطراب موجود در زبان بدن می توانند مفید عمل کنند.

نشان دادن پشت دست ها می تواند گواه از اعتماد به نفس در زبان بدن باشد.

hands-behind-the-back-read-body-language-768x512.jpg

زبان بدن

برخی از مردم غالبا ترجیح می دهند که پشت دست های خود را به نمایش بگذارند. گاهی اوقات این موضوع به عنوان نشانه ای از وجود اعتماد به نفس تفسیر می‌شود. گاهی اوقات هم می‌تواند به عنوان عصبانیت و یا عدم اطمینان تعبیر شود. به طور کلی، تفسیر به عناصر قابل‌ مشاهده دیگری از زبان بدن به این موارد بستگی دارد.

اما وقتی دست ها در فاصله ی معینی از یکدیگر قرار میگیرند؛ عدم اعتماد به نفس با کمک شناخت زبان بدن مشهود می شود. به نوعی گرفتن ساق دست توسط دست دیگر با فاصله از پشت دست دیگر یکی از نشانه های این موضوع می باشد.

تکان دادن بیش از حد سر نشان از اضطراب در زبان بدن دارد.

وقتی کسی در حال صحبت باشد، سر تکان دادن، توجه و یا موافقت خود را نشان می‌دهد. عدم تایید یا تکان دادن سر می‌تواند بی‌علاقگی یا عدم درک آنچه فرد دیگر می‌گوید را نشان دهد. با این حال، وقتی که بیش از حد سر تکان می‌دهید، نگرانی شما از حس طرف مقابل در مورد رفتارتان در زبان بدن مشخص خواهد شد.

این امر غالبا برای اینکه بتوانید از دستورالعمل‌های مربوط به معاشرت پیروی کنید؛ یا موضوع دیگری را دنبال کنید مشخص می شود. برای رعایت حد تعادل در این حالت از تکان دادن سر شدید و جملات تایید کننده خودداری کنید. عمدتا بهتر است سر خود را به طرفی خم کنید؛ تا علاقه مندی به سخنان طرف مقابل را از خود نشان دهید.

چرا که با این حال، این حرکت می‌تواند نشان‌دهنده علاقه ی یک فرد به مکالمه باشد. برای برخی از افراد، حرکت دادن سر به یک طرف در حین مکالمه نشان می‌دهد، که او به دقت به حرفهای شخص مقابل خود گوش می دهد. و در اصل به مکالمه علاقهمند می باشد. پس یکی از نشانه های مهم وجود علاقه به گفتگو چنین حرکتی در زبان بدن است.

tilting-the-head-read-body-language-768x512.jpg

خواندن زبان بدن

اثرات تماس چشمی در زبان بدن چیست؟

ارتباط چشمی یکی از مهم‌ترین اشکال در زبان بدن محسوب می شود. بیش از حد بودن و بیش از حد زیاد بودن ارتباط چشمی برای انتقال پیام ها به دیگران، به نظر نامناسب می رسد. وقتی مردم نتوانند با دیگران ارتباط چشمی برقرار کنند و یا از آنها دوری کنند؛ دیگران تمایل دارند که نسبت به آن‌ها بی‌اعتنا باشند. چرا که این مسئله غیر قابل اطمینان بودن، و یا اعتماد به نفس نداشتن را بازگو می کند.

در مقابل این حالت در زبان بدن، زمانی که افراد ارتباط چشمی را خیلی طولانی حفظ می‌کنند (به عنوان مثال، خیره شدن) طرف مقابل می‌تواند به عنوان یک آدم عجیب غریب، بیش از حد ثابت، یا حتی ترسناک / خطرناک فکر کند. البته از آنجا که مقداردرستارتباط چشمی را به طور متفاوت اندازه‌ گیری می‌کنیم؛ تعریف دقیق آن امکان پذیر نیست. اما به طور کلی خوب است؛ که یک مقدار متوسط از تماس چشمی با دیگران داشته باشید. این مسئله هم اعتماد به نفس شما را تضمین می کند. و هم از استرس ارتباط با دیگران جلوگیری می کند.

نوع راه رفتن در زبان بدن فرد، نوعی شخصیت شناسی برای او محسوب می شود.

هر نوع راه رفتن می‌تواند چیزهای زیادی را در مورد افراد شرح دهد. شخصی که به سرعت یا تند تند راه می رود؛ اعتماد به نفس و شجاع بودن ( جرات ) خود را به تصویر میکشد. هر چند گاهی اوقات هم چنین به نظر می‌رسد؛ که بقیه نگران زبان بدن خود هستند.

راه رفتن به صورت آهسته را می توان به راحتی و آرامش درونی تلقی نمود. افرادی که در گام های خود جهش دارند؛ اغلب به عنوان یک شخصیت خوش بینانه تلقی میشوند. افرادی که در راه رفتن ضربه های خفیفی دارند، را می توان عصبانی، مشوش و ناامید دانست.

good-posture-read-body-language-768x512.jpg

اعتماد به نفس در زبان بدن

قرار گرفتن در یک وضعیت بدنی خوب نشان از اعتماد به نفس شما دارد.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید فرم نشستن یا ایستادن در زبان بدن می تواند؛ شامل چه جزئیاتی باشد. این خصوصیات در هر موقعیتی می توانند به ضرر یا نفعتان تمام شوند. اعتماد به نفس شامل زبان بدن با حالتی صاف و همچنین حرکات باز و گسترده است. این موضوع همچنین نشاندهنده اعتماد و قدرت، در یک شخص محسوب می شود.

چرا که همانطور که به نظر می‌رسد؛ فرد فضای بیشتری را اشغال می‌کند؛ و به نوعی قدرتمندتر به نظر می‌رسند. وضعیت و فرم بدنی خوب اغلب به احترام و نشانه ی آرامش هم تلقی می شود. در حالی که وضعیت قوز کرده در زبان بدن می‌تواند باعث شود شما عصبی، ترسیده یا نگران و بی توجه به نظر برسید. شاید در این حالت به نظر برسد که فضای کمتری را اشغال کرده و در نتیجه قدرت کمتری داشته باشید.

منبع:

1. https://www.fabhow.com/read-body-language-20-powerful-tips.html

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *