بزرگ‌ترین تغییر برای پیشرفت در زندگی تعیین اهداف معنادار می باشد. واژه پیشرفت در این میان یک عنصر چند بعدی است. و شامل پی‌گیری موفقیت، شادی و نشاط در کسبو کار، شغل، دوستی و روابط فرد محسوب می شود. تنظیم اهداف برای دانستن و تسلط بر نحوه تعیین اهداف معنادار ضروری است. برای اینکه تعیین اهداف خود را به بهترین نحو انجام دهید؛ باید نکات مرتبط با آن را مد نظر داشته باشید. در ادامه این مطلب، نکات لازم فراهم شده است.

goal-setting.jpg

برای تعیین اهداف باید ترس از قضاوت شدن توسط دیگران کنار بگذارید.

هماهنگ بودن با آنچه که واقعا در هر زمینه از زندگی تان می خواهید به دست آورید؛ می‌تواند به شدت تحت‌تاثیر افرادی که در اطرافتان وجود دارند، قرار گیرد. نباید تعجب کرد که بعضی وقت‌ها زندگی ما تحت تاثیر حرفهای دیگران است. یا سعی می کنیم که بر اساس معیار های آنان زندگی کنیم. به همین سبب تعیین اهداف نباید تحت تاثیر حرف ها یا جملات افراد مختلف باشد.

اما بگذارید این سوال را از شما بپرسم: آیا تا به حال نسبت به هرچیز در زندگی خود، بدون احساس گناه یا احساس شرم و کاملا صادقانه فکر کرده اید؟ آیا جرات کردید که با خود صادق باشید و به نوعی خود را در روند زندگی رها سازید؟

بسیاری از ما آرزو داریم که مانند یک شخص دیگر باشیم. زیرا ما بسته به ظاهر زندگی افراد تصمیم گیری و هدف گیری می کنیم. رسانه‌ها هر روز بر ما تاثیر می‌گذارند؛ و البته نزدیک‌ترین و عزیزترین افراد، مانند والدین نیز در رشد و پیشبرد اهدافمان تاثیر بسزایی دارند. اما ما برای خود چه می‌خواهیم؟ آیا تعیین اهداف ما حقیقی بوده و براساس احساسات زودگذر هستند؟ چه کسانی ژرف هستند و چه چیزی ما را واقعا خوشحال می‌کند؟ شما به عنوان یک شخص بالغ باید بتوانید به این سوالات پاسخ دهید.

shutterstock_245593255.jpg

برای تعیین اهداف باید قابلیت های خود را بشناسید.

بعد از گذر از مرحله اول باید بتوانید ارزش‌های خود را بشناسید. ردیف کردن این ارزش ها فقط می‌تواند از این فضای تاریخی عمیق، از فضایی که در آن قرار دارید به شما احساس قدرت منتقل کند. در اغلب موارد، زمانی که به ارزش‌های خویش در نحوه زندگی کردن و انجام کار ها فکر می‌کنید؛ به نظر می‌رسد همه چیز برای شما خوب بوده و شدیدا احساس خوبی دارید.

برای تعیین اهداف هم نیاز به یادآوری چنین نکاتی است. با این حال زمانی که برعکس این حالت تحقق می یابد، این جا است که شما احساس ناراحتی و سرخوردگی می‌ کنید. برای اینکه بفهمید چه چیزی برای شما در تعیین اهداف اهمیت دارد، سعی کنید به پرسشهای زیر پاسخ دهید:

 زمان‌هایی را که شادتر از همیشه بوده‌اید، شناسایی کنید.
 به مواردی که احساس رضایت و خوشحالی کردید، فکر کنید.
 آیا خاطراتی وجود دارند که وقتی واقعا آن ها را حس می‌کنید، قادر به بیان کردنشان نیز باشید؟

سپس بفهمید ویژگی‌ها و ارزش‌ هایی که این تجربیات را پشتیبانی می‌کردند، چه بودند؟ سعی کنید حداقل ۱۰ مورد را پیدا کرده؛ و سپس ۳ – ۵ نمونه از بهترین و قوی ترین موارد را انتخاب کنید. ایده انجام این کار این است که درست زمانی که هر روز در حال تصمیم‌گیری هستید، به این ارزش‌ها توجه کنید. داشتن بینشی که شما را به سمت آینده سوق می‌دهد؛ نیز یک عنصر مهم برای تعیین اهداف در کسب انرژی است. و به سمت درست ترین راه هدایت‌تان می کند. در نتیجه اگر به آن واقف باشید، ادامه مسیر بسیار آسانتر خواهد شد.

در تعیین اهداف باید ببینید که دوست دارید چه چیزی را تجربه کنید؟

بزرگ‌ترین تغییر برای هرکس زمانی روی می دهد که به تعیین اهداف می پردازد. بر همین اساس این موضوع مشخص می کند که چطور می خواهید به هریک از آنان دست یابید؟ اگر آن ها را تغییر دهید، خواهید دید که بیشتر اهداف تان بر اساس احساسات و عدم وجود تجربه گرفته شده اند. در صورتیکه ثابت قدم ماندن در یک هدف مادی گرایانه و غیر الهامبخش می‌تواند شما را از مسیر منحرف کند.

آوردن یک مثال در این جا خالی از لطف نیست. اگر فکر می‌کنید خرید یک خودرو خاص هدف شماست، از خودتان بپرسید این اتومبیل ویژه چه چیزی را برایتان فراهم می کند؟ پس باید ببینید که از داشتن آن چه احساسی دارید؟ آیا برای خودتان این خرید را انجام می دهید یا خیر! درک این که چرا برخی از اهداف خاص در مسیر تعیین اهداف برای شما مهم هستند، نشان می دهد که در حال حاضر چه چیزی ممکن است به ذهنیت شما بیشتر نزدیک باشد.

گاهی یک هدف یک مقصد نهایی نیست و ممکن است هدف شما نیز نباشد. ممکن است آن را انتخاب کرده باشید تا پدر و مادر و یا همسرتان را راضی کنید و یا می‌خواهید به نوعی خودنمایی کنید. این تعیین هدف درستی محسوب نمی شود. زیرا کمترین اهمیت را برای خودتان قائل شده اید. برای همین مسئله است که، شاید بعد از رسیدن به یک هدف احساس پوچی یا نارضایتی از خودتان داشته باشید. بررسی دوباره این ارزش‌ها و بینش ها به شما کمک خواهد کرد؛ تا مشخص کنید که آیا تعیین اهداف و عملی کردن آن، برای شما کار می‌کند یا برعکس.

hello-i-m-nik-281498-unsplash.jpg

در تعیین اهداف خود سپاسگزار باشید.

در نهایت مهم ترین بخش قدردانی و سپاسگزار بودن است. بدون شک، حق‌شناسی، یک دیدگاه جدید در زندگی‌تان ایجاد خواهد کرد. شاید هر کسی این مورد را پیش پا افتاده و بی ربط با تعیین اهداف خود در نظر بگیرد. در صورتی که اینطور نیست. این کار به نوعی یک عمل پشتیبانی کننده محسوب می شود. اگر می‌توانید یک تمرین پایه برای ذهن خود در این رابطه داشته باشید، بهترین پشتیبانی را نصیب خود خواهید کرد.

تنها نوشتن یک تشکر کوچک از کائنات بابت موفقیت آمیز بودن یک هدف در زندگیتان می تواند شما را چند پله به جلو هدایت کند. شما می توانید این شکرگزاری را حتی در همان یادداشتی که در مورد هدفتان نوشته اید درج کنید. این شکر گذاری لازم نیست خیلی عجیب باشد و از برخورد با چیزهای بسیار ساده ناشی می شود.

جمع بندی نهایی

تعیین اهداف و متحد بودن این خواسته ها در زندگی فقط ناشی از بازتاب درونی و یک کنجکاوی سالم می باشد. پیدا کردن یک محرک که شما را همیشه قدرتمند نگه می دارد؛ کمک می کند تا کلید موفقیت را رها نکرده و دقیقا همان احساسی را داشته باشید؛ که می‌خواهید زندگی خود را بر مبنای آن بچینید.

منبع:

https://designedbylife.com.au/set-meaningful-goals/

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *