مهم نیست که در حال مذاکره بر سر چه چیزی هستید. ممکن است با توجه به هدف خود، آماده سازی برای مذاکره یک نیاز جدی برای شما محسوب شود. یک جز مشترک در این مورد وجود دارد؛ که می تواند هر مذاکره و آماده‌ سازی برای آن را، تجزیه و تحلیل کند. مهم نیست که موضوع در واقع، شامل چه چیزی است. بطور مثال اگر می‌خواهید یک پرونده متقاعد کننده، به مدیر شرکت تان ارسال کنید؛ تا او را برای ارائه ترفیع ترغیب کنید. یا اینکه نیاز دارید همان مدیر را برای دریافت منابع بیشتر برای تکمیل پروژه متقاعد کنید. همگی نیازمند مذاکره اصولی هستند. اما موضوع و محتوای درون آن ها چندان اهمیتی ندارد.

با این حال، چگونگی آرایش شما برای این مذاکره، به احتمال زیاد متفاوت خواهد بود. باید موفقیت‌ های خود را بهتر ارائه دهید. به طور مثال، زمانی که درخواست اضافه ‌حقوق می‌ کنید، آنها را تعیین کنید. اما زمانی که می‌خواهید به رئیستان بگویید؛ که به استخدام در سازمانی دیگر نیاز دارید باید بر روی موضوع تمرکز کنید. و در ارائه منابع بیشتر توسط وی درخواست جزئی طری را مطرح نمایید. در اینجا سه موقعیت مشترک وجود دارد؛ که احتمالا خودتان را در حال مذاکره، در محل کار با نحوه آماده شدن برای هر کدام خواهید یافت.

essential_negotiation_skills_salespeople-687545-edited.jpg

مذاکره اصولی

1.مذاکره بر سر یک پیشنهاد شغلی و موضوعات مرتبط با آن

در اغلب موارد بهترین علاقه شما برای مذاکره زمانی است؛ که یک پیشنهاد شغلی دریافت می‌کنید. بسیاری از کارفرمایان به پیشنهاد اولیه خود اعتراف می‌کنند. زیرا آن‌ها می دانند که کاندیدای حاضر، برای مذاکره تلاش خواهد کرد. در سال ۲۰۱۱، مقاله‌ای در مجلهرفتار سازمانیمنتشر شد که نشان داد؛ افراد بیشتر از آنچه که در ابتدا به آن ها پیشنهاد می شود؛ تقاضای حقوق دارند. وقتی به این فکر می‌کنید که چطور می‌توانید در طول سال‌ها برای درآمده‌ آینده به کار بپردازید؛ ناخودآگاه دستمزد بیشتری را طلب می کنید.

پس به چه پایه و اصولی نیاز دارید؛ که یک پیشنهاد بهتر به دست آورید؟ تریسی ساندرز، یک استخدام کننده و موسس شبکه جستجوی شغلی زنان، می‌گوید که وقتی نوبت به مذاکره می‌رسد، مهم‌ترین نکته این است؛ که تا حد امکان درک بیشتری از شرکت مربوطه حاصل شود. باید در ابتدا یک هم‌کار مورد اعتماد، یا فردی که قبلا در آنجا کار کرده و از جریان نحوه کار سیستم مطلع است را، پیدا کنید.

چگونه عوامل شکست و پیروزی در مذاکره شغلی را بیابیم؟

اگر کسی را در موسسه مورد نظر نمی‌شناسید، ساندرز پیشنهاد می‌کند که به سایت‌ها یا فروم هایی نگاه کنید؛ که در آن مردم با هم صحبت می‌کنند. این کاندیدا ها فقط به این دلیل که به شدت تحت نظارت قرار نمی‌ گیرند، و بدون سابقه پس ‌زمینه هستند؛ اندازه ‌گیری میزان دقیق نظرات برای آن‌ها دشوار است.

iStock-540526126_960x450.jpg

شکست و پیروزی در مذاکره

به طور ایده ‌آل، باید این تحقیق را در طی فرآیند مصاحبه انجام دهید. پیش از اینکه وارد مذاکره شوید، بفهمید که چگونه تجربیات گذشته تان می‌تواند، به شرکت کمک کند. همچنین از کادربندی این تجربیات به عنوان یک روایت استفاده کنید. زیرا این موضوع توانایی و تسلط شما را در مذاکره افزایش می دهد. به طور ایده‌آل این مسئله شاملبحران، درام، و راه ‌حلاست.

شرایطی را که باعث شکست تان می شود شناسایی کنید. به طور ایده‌آل، این داستان باید موقعیت‌ های بالقوه ای را نشان دهد. که ممکن است در نقش جدید تان با آن روبرو شوید. زمانی که با ارزش و زبان بدنی قابل درک با طرف مقابل ارتباط برقرار می ‌کنید، توجیه این که چرا باید یک حقوق بالاتر ( یا هر جمله دیگری که ممکن است بخواهید ) به آن‌ها پیشنهاد کنید، راحت ‌تر می‌ شود.

2.زمانی که درخواست ترفیع می‌کنید و یا با شرایط آن مذاکره می‌کنید.

درست است که برخی از شرکت‌ها سیاست‌ها و قوانین خود را در زمان ارتقا دارند. اما بنا به گفته های موجود، هنوز یک گرایش برای آن ها برای برخورد با آنچه که می‌توانند با آن مواجه شوند وجود دارد. به همین دلیل است که در بسیاری از مذاکره ها بسته به شما، در مورد این که چرا سزاوار تغییر عنوان و ترفیع گرفتن هستید، صادق است.

تا حدی، آماده‌ سازی برای گفتگو های تبلیغاتی مشابه پیشنهاد های شغلی است. سعی کنیددرباره چیزهای مهمی که در مسیر این فرآیند به آن اشاره دارید، صحبت کنید. و این به این معنی است که بدانید چگونه دستاورد های تان به اعداد تبدیل می ‌شود. البته اگر می‌توانید به افزایش درآمد خود هم در مذاکره اشاره کنید، ایده ‌آل خواهد بود. با این حال، اگر شغل شما به طور مستقیم به آن وابسته نباشد، معیارهای دیگری نیز وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

3.5.18-Negotiation-Styles.jpg

مذاکره برای ترفیع

عامل مشترک برای تبدیل نتایج به اعداد در مذاکره برای ترفیع

برنامه ‌ریزی برای ارائه ی مثال‌ های ملموس از این که نتایج تان چگونه کسب‌ و کارتان را متحول خواهد کرد؛ می تواند کمک کننده باشد. به چیزهایی فکر کنید که رئیستان درباره آن نگران است. آیا این امر هدایت می‌شود؟ درآمد؟ ترافیک سایت؟ استفاده از یک معیار خاص. همانطور که برای رسیدن به این هدف تلاش می‌کنید، این آنالیز را ایجاد کنید که کارتان شما را به اعداد و ارقام موجود در مذاکره، نزدیک می کند.

یک قطعه بزرگ از آماده ‌سازی باید براساس ایجاد تاثیر باشد. باید با هر کسی که در تیم و بخش خود کار می‌کند ارتباط برقرار کنید. بلکه نحوه مدیریت و یافتن آنچه که در این راه نیاز دارید، را بدست آورید. به آن‌ها نشان دهید که چه کسی هستید و چه قابلیت هایی دارید. بسیاری از مردم این کار را نمی‌کنند و در مورد آن به عنوان خود ارتقایی فکر می‌کنند.

3.زمانی که نیاز به مذاکره برای دریافت منبعی خاص دارید.

هنگامی که مذاکره برای منابع مطرح می‌شود باید از رئیستان بخواهید؛ که مزایای مختلفی مانند کار از راه دور یا انعطاف ‌پذیری را مد نظر داشته باشد. پیشنهاد بر این است که، مذاکرات برای کنار هم قرار دادن یک پیشنهاد پیش بروند. شما باید ایده‌ای را مطرح کنید؛ که به منظور دستیابی به هدف مربوط، چند گزینه پیش روی مدیر مورد نظر قرار دهید. با استفاده از این پیشنهاد به عنوان یک ابزار فکری، در مقابل پیامد های دیگر، تنها راه کارساز همین استراتژی می باشد.

زمانی که در حال آماده ‌سازی برای مذاکره هستید، باید منافع شرکت را به همان شکلی که برای ارتقا ایجاد کرده‌اید، ارائه کنید. چقدر پول پس‌انداز می‌کنید؟ چه میزان درآمد بیشتر به دست می ‌آورید؟ بهره‌وری چگونه افزایش خواهد یافت؟ تمامی این سوالات باید پاسخ روشنی داشته باشند.

منبع:

1. https://www.fastcompany.com/90217263/how-to-prepare-for-the-three-most-common-types-of-negotiation-at-work

.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *