بعد از انجام مصاحبه و مذاکره های لازم برای استخدام، در یک سازمان یا شرکت یا ..، نوبت به مذاکره برای افزایش دستمزد می رسد. شما هرگز نباید بعد از انجام مذاکره استخدام، به پیشنهاد حقوق اولیه پاسخ مثبت دهید. و این موضوع نیاز به چانه زنی های بیشتر خواهد داشت. زمانی که یک پیشنهاد شغلی دریافت می‌کنید، ممکن است احساس نکنید، که در موقعیت قوی برای مذاکره با حقوق بالاتر هستید. اما واقعیت این است که زمانی که کارفرما پیشنهاد خود را ارائه می دهد؛ و شما آن را قبول می‌کنید در واقع بیش‌ترین اهرم فشار را در اختیار دارید.

به یاد داشته باشید که فرآیند استخدام برای شرکت‌ها، زمان مناسبی است. چرا که آن‌ها زمان زیادی را برای گفتگو با شما و دیگر کاندیداها صرف کرده‌اند. شاید با چندین نفر در آنجا ملاقات کنید. و آن‌ها توافق کنند که در واقع شما نامزد ایده‌آل آن‌ها هستید. و موافقت خود را برای ارائه پیشنهاد دریافت نمایید. عمده استخدام کنندگان می‌خواهند با داوطلبان مصاحبه کنند و بهترین نتایج را رقم بزنند. در پس استخدام شما انجام مذاکره برای دستمزد یا همان حقوق، می تواند راهی مناسب برای توافق دو جانبه باشد.

همچنین به خاطر داشته باشید که عملا همه کارفرمایان یکزیرسازی مذاکرهرا به پیشنهاد خود ارائه می کنند. آن‌ها انتظار دارند که شما برای یک حقوق بالاتر مذاکره کنید و اجازه دهید تا میزان ارزش و بهای کارتان را، تعیین نمایید. اما چگونه؟

ارائه فرصت تجزیه و تحلیل کافی برای مذاکره بابت دستمزد

اولین کاری که باید در مذاکره برای دریافت حقوق بیشتر انجام دهید؛ این است که وحشت نکنید. برای در نظر گرفتن کل پیشنهادات لازم، زمان دریافت کنید(مطمئن شوید که در مورد مزایای شرکت کلیه اطلاعات لازم را در اختیار دارید). و پیشنهاد مقابله خود را آماده کنید.

5e3b8f07-main.png

مذاکره برای دستمزد

جواب شما در شروع این مذاکره باید چنین باشد: ” از پیشنهاد تان متشکرم، دوست دارم در مورد آن فکر کنم. و فردا بعد از ظهر به شما پاسخ خواهم داد.” این به هیچ وجه یک درخواست غیر منطقی نیست. کارفرما باید انتظار آن را داشته باشد. اگر آن‌ها شما را وادار به پاسخ دادن لحظه ای نمایند، بهتر است که از انجام مذاکره بطور کل صرف نظر کنید. مواردی که باید در مورد مذاکره برای دریافت یک حقوق بالاتر در نظر داشته باشید، در ادامه آورده شده است.

ارزش و توانایی کار خود را برای مذاکره بشناسید.

در اوایل فرآیند جستجوی کار، باید تحقیق لازم را انجام داده تا بدانید؛ که میزان ارزش بازار برای کسی با تحصیلات، و تجربه شما به چه میزان است. مطمئن شوید که در تفاوتهای منطقه‌ای، فاکتور های لازم بابت هزینه های زندگی را به دست خواهید آورد.

اگر ارزش خود را در طول فرآیند استخدام تشخیص دهید؛ و بتوانید آن را با داده‌های عینی توجیه کنید؛ کارفرما پذیرای بازخورد هایتان خواهد بود. انجام این کار برای افزایش حقوق در مذاکره بسیار آسانتر انجام خواهد شد.

احساسات خود را در حین مذاکره کنار بگذارید.

همانطور که میدانید، ماموریت یک شرکت عمدتا این است؛ که مناسب‌ترین کارمند را با کم‌ترین حقوق ممکن استخدام کند. پس با استناد به این حقیقت، ماموریت شما این است که بابت حقوق بیشتری مذاکره کنید. و در نهایت ببینید که آنچه که بازار به شما ارائه می کند ارزش پرداخت دارد، یا خیر. این کار به سادگی و به کمک دور نگه داشتن احساسات هیجانی و زودگذر شخصی انجام می گیرد.

careful-negotiation.jpg

مذاکره استخدام

اندیشه ی خود را در بخش قدرتمند ذهنیت خویش نگه دارید.

همانطور که در مورد حقوق بالاتر مذاکره می‌کنید، به یاد داشته باشید که چیزی برای از دست دادن ندارید. شما ارزش کافی را در اختیار دارید؛ و اگر شرکت یا سازمان مورد نظر آن را تشخیص نمی‌دهد؛ مجبور نیستید در آنجا کار کنید.

اگر با میزان حقوقی که قانون کار آن را تعیین میکند مذاکره کنید، بهتر می توانید بر اساس توانایی خود آن‌را افزایش دهید. در رویکرد خود متکبر نباشید، اما به آنچه که روی میز می‌آورید اعتماد داشته باشید. هرگز نباید حقوقی پایینتر از حد کافی را قبول کنید.

اعتماد به نفس خود را برای انجام شغل موردنظر جدی بگیرید.

اگر باور ندارید که ارزش بیشتری برای آن شرکت دارید؛ پس تحقیقات لازم در مورد آن موسسه یا سازمان را مد نظر قرار دهید؟ زنان به طور خاص با این مساله دست و پنجه نرم می‌کنند. چون نگران این هستند که اگر مذاکره‌ای جدی انجام دهند ممکن است؛ شغل مورد نظر را از دست بدهند.

اعتماد به نفس داشتن در این رابطه، به هیچ وجه در مورد زورگویی کردن نیست. این موضوع در مورد این است که بدانید چه ارزشی دارید؛ و معتقد هستید که ارزش تان به اندازه کافی گویای تمامی توانایی هایتان هست. برای انجام مذاکره افزایش دستمزد فروتنی را کنار بگذارید.

مانند یک مدیر شرکت برای خود یک زیرسازی مذاکره بسازید.

دقت کنید که میزان حقوقی که درخواست می‌کنید، بالاتر از حد نهایی باشد. این به شما فرصت می‌دهد تا برای سازش با کارفرما، بهتر پیش بروید. پس زیرسازی مذاکره در افزایش یا پیشبرد میزان حقوق نقش موثری را ایفا می کند.

046df9_0cfe64c16e334fa48fe0010060572596mv2_d_2120_1414_s_2.jpg

انجام مذاکره

زمانی برای ارائه پیشنهاد گفتگو می کنید، چیزی در مورد تاثیر آن بگویید. مثلا اینکهمن واقعا به موقعیت موجود در این شرکت علاقه‌مند هستم“. “من در مورد پیشنهاد شما هیجان‌زده هستم، و می‌دانم که با تجربه و مهارت های خود، می توانم ارزش آن را بالا ببرم“. یا اینکه بگویید: “من در این فکر هستم که آیا می‌توانیم شروعی بیشتر را براساس ارزش بازار فردی، با مهارت‌ های من مورد بحث و بررسی قرار دهیم؟ “.

برای انجام مذاکره به اندازه کافی مصمم باشید و نگرانی نداشته باشید.

پاسخ سوالات ارائه شده در بخش قبل، نیاز به ارائه فرصت به طرفین مقابل تان دارد. صبر در این رابطه مشکلی به وجود نمی آورد و باید برای دریافت پاسخ از مدیران شرکت، تحمل کافی را به خرج دهید. اگر پیشنهاد حقوقی شما به اندازه کافی منطقی و براساس مهارت هایتان باشد؛ می توانید در دریافت پاسخ مثبت از سوی آنان کاملا امیدوار باشید.

اگر قادر به بیان شرایطی نیستید که از آن راضی هستید، آماده باشید که پیشنهاد شغل مورد نظرتان را رد کنید. و برای این کار مصمم باشید. قبل از اینکه بفهمید که هدف اصلی شما چیست، هرگز اقدام به انجام گفتگو نکنید.

منبع:

1. https://www.yourbestdesignedcareer.com/how-to-negotiate-a-higher-salary/

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *