تمرین و یادگیری به منظور آنکه چگونه با اعتماد به نفس حرف بزنیم ؟

چگونه با اعتماد به نفس حرف بزنیم

انسان امروزی در طول زندگی خود برای پیش‌برد اهدافش، نیاز دارد تا افکار و ایده‌های خود را به زبان بیاورد. قدرت بیان، می‌تواند تاثیر به‌سزایی در موفقیت‌های کاری و تحصیلی هر فرد داشته باشد. برای مثال به هنگام ابراز نظرات در مدرسه و دانشگاه، مصاحبه کاری، دفاعیه کارشناسی ارشد و دکترا و بسیاری از موقعیت‌های دیگر داشتن اعتماد به نفس و قدرت بیان، به ارائه صحیح و بی‌نقص نظرات، ایده‌ها و علم شما کمک بسیاری خواهد کرد. پس بیایید ببینیم چگونه با اعتماد به نفس حرف بزنیم و چطور آن را حفظ کنیم؟

چگونه با اعتماد به نفس حرف بزنیم ؟

سوالی که قبل از پاسخ به سوال چگونه با اعتماد به نفس حرف بزنیم؟ باید پرسید، این است که آیا شما اعتماد به نفس دارید یا خیر؟ اعتماد به نفس حسی است که در درون افراد و نسبت به خودشان رخ می‌دهد. پس قبل از اینکه به دنبال با اعتماد به نفس صحبت کردن باشید، باید بررسی کنید که در چه وضعیتی از نظر عزت نفس و اعتماد به نفس قرار دارید. حتی موفق‌ترین افراد نیز دچار کاهش اعتماد به نفس می‌شوند و این امری نسبتا طبیعی است.

اما بستگی دارد در چه شرایطی حس کنید که اعتماد به نفس کافی را ندارید. برای مثال سخنرانی در مقابل هزاران نفر یا ابراز نظر در یک جمع دوستانه؟ همانطور که همه می‌دانیم هر کسی به هنگام ابراز نظر در جمع بزرگان دچار استرس می‌شود و کنترل اعتماد به نفس در هنگام صحبت کردن و تسلط بر خود در این موقعیت کمی مشکل می‌شود. اما اگر در انجام امور عادی و پیش پا افتاده مانند خرید، صحبت با دوستان، ابراز نظر در کلاس درس و … مشکل دارید، به احتمال زیاد اعتماد به نفس شما بسیار پایین است. برای اینکه اعتماد به نفس داشته باشید، باید ببینید چه چیزی باعث می‌شود شما از صحبت کردن خجالت بکشید؟

پاسخ به سوال چگونه با اعتماد به نفس حرف بزنیم

اگر به هنگام صحبت کردن و انجام کاری، افکاری مانند «من نمی‌توانم» یا «ممکن است به من بخندند»، به ذهنتان خطور می‌کند، سعی کنید علت آن را بیابید. یافتن علت افکار منفی می‌تواند به کسب اعتماد بنفس کمک کند. شما باید بدانید که تفاوت‌های زیادی بین افراد وجود دارد و مهم‌ترین مسئله این است که بهترین نسخه خودتان باشید. پس اگر می‌پرسید چگونه با اعتماد به نفس حرف بزنیم ؟ راهکار ما این است که در ابتدا اعتماد به نفس را در خودتان به وجود بیاورید. راهکارهای بالا بردن اعتمادبه‌نفس عبارتنداز:

رضایت از رفتار خود

برای اینکه یاد بگیریم چگونه با اعتماد به نفس حرف بزنیم ،باید نسبت به خودتان رضایت داشته باشید. طرز حرف زدن، راه رفتن، خندیدن و از این قبیل رفتار‌های خود را بررسی کنید و اگر فکر می‌کنید یک یا چند مورد از آن‌ها عامل عدم اعتماد به نفستان هستند را تصحیح کرده تا به احساس رضایت از خود در مورد رفتارتان دست یابید.

رسیدگی به ظاهر

مسئله دیگر مربوط به طرز لباس پوشیدن و آرایش چهره است. همیشه سعی کنید لباس‌هایی را از نظر طرح و رنگ انتخاب کنید که به چهره و اندامتان بیایند؛ همچنین همیشه چهره و موهای مرتبی داشته باشید. رعایت بهداشت شخصی و استفاده از عطر‌های خوشبو کمک بسیاری به شما خواهند کرد و در این صورت حس بهتری نسبت به خود خواهید داشت.

توجه به توانایی‌ها

یکی از مهم‌ترین عواملی که در داشتن اعتماد به نفس موثر است، مهارت‌ها و توانایی‌های شما هستند. بدون شک هر فردی استعداد‌ها و توانایی‌های منحصر به فردی دارد که می‌تواند با تقویت آن‌ها به اعتماد به نفس خود بیافزاید. پس اگر توانایی و مهارتی دارید، به آن توجه کرده و تقویتش کنید. همچنین داشتن اطرافیان مثبت اندیش و دلسوز، به بالا رفتن اعتماد به نفس شما کم بسیاری خواهد کرد، از افرادی که مدام منفی فکر می‌کنند و همیشه به بدترین حالات هر موقعیتی می‌اندشند و آن‌ها را بازگو می‌کنند دوری کنید؛ چراکه این افراد باعث می‌شوند شما توانایی‌ و استعدادهای خود را دست کم بگیرید و نسبت به تقویت آن‌ها بی‌میل باشید.

برنامه ریزی داشته باشید

برای اینکه اعتماد به نفس بگیرید باید برنامه‌ای شفاف و واضح برای رسیدن به اهدافتان داشته باشید. زمانی که نقشه راه جلو روی شما باشد، با اعتماد بیش‌تری قدم خواهید برداشت.  با هر ‌قدم درستی که بر می‌دارید، اعتماد به نفستان بالاتر خواهد رفت پس اهداف خود را به اهداف کوچک‌تر تقسیم کنید تا رسیدن به آن‌ها به شما انرژی و اعتماد به نفس بدهد.

یادگیری آنکه چگونه با اعتماد به نفس حرف بزنیم

تمرین کنید

ممکن است بگویید که تمامی موارد بالا را رعایت کرده‌ایم و مشکلی با آن‌ها نداریم. حالا چگونه با اعتماد به نفس حرف بزنیم ؟ احتمال اینکه کسی تمامی موارد بالا را رعایت کرده باشد و باز نتواند با اعتماد به نفس صحبت کند کم است. اما در مورد سخنرانی‌های مهم ممکن است استرس، مانع از حفظ اعتماد بنفس شود. شما می‌توانید با رعایت نکاتی که در ادامه می‌آوریم و انجام مداوم آن‌ها این مشکل را نیز برطرف نمایید. با افراد اجتماعی دوست شوید، زیرا این افراد به شما کمک خواهند کرد که راحت صحبت کردن در جمع را بیاموزید.

زبان بدن

هنگام صحبت کردن از دست‌ها، حالت چهره و چشم‎هایتان کمک بگیرید و حالات خود را با آن‌ها بیان کنید. به صحبت‌های طرف مقابل خوب گوش دهید و به آن‌ها فکر کنید این کار باعث می‌شود پاسخ‌ها و حرف‌های خوبی به ذهنتان خطور کند. در جمع دوستانتان حرف بزنید و ساکت نباشید. این جمع‌ها بهترین موقعیت برای تصحیح اشتباهات و تقویت اعتماد به نفس صحبت کردن شما هستند. همچنین اگر عضو گروه یا کلاسی هستید، نظراتتان را بیان کنید. اگر به این کار عادت نمایید سخنرانی نیز برایتان راحت‌تر خواهد بود.

جملات ابتدایی را حفظ کنید

اگر درمورد کلمات ابتدایی فکر کرده و آن‌ها را حفظ کنید ادامه حرف‌هایتان بهتر پیش‌ خواهد رفت. پس این کار را نیز در جمع‌های دوستانه و کوچک حتما تمرین کنید. خودگویی‌‌های مثبت انجام دهید. هنگامی که در ذهنتان با خودتان صحبت می‌کنید، مثبت باشید و کلمات مثبت به زبان و ذهنتان بیاورید. هر جا و با هر کسی که صحبت می‌کنید بهتر است تماس چشمی برقرار کنید زیرا این کار به افزایش اعتماد به نفستان در سخنرانی‌های مهم کمک بسیاری خواهد کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *