چگونه نویسنده شدن و دنیای مربوط به کشف استعداد نویسندگی، اغلب شبیه به دو گام به جلو، و یک گام به عقب برداشتن است (یا بدتر، یک قدم به جلو و دو قدم به عقب). با این حال به نظر نمی رسد که این کار به اندازه کافی سخت نباشد. برخی ادعا می‌کنند که نوشتن یک استعداد ذاتی است، و نه یک مهارت قابل انتقال است. استعداد نویسندگی تا زمانی که بخواهید کاری را در این رابطه انجام دهید، و بازه‌ی طولانی آن‌را در نظر بگیرید؛ خواهید توانست نوشتن خویش را بهتر کنید. این کار مثل به راه انداختن پشتکار برای یادگیری یک مهارت است. در نهایت امر می توانید تبدیل به نویسنده بزرگی شوید.

still-life-851328.jpg

با این حال، نکاتی در این مطلب گنجانده شده است؛ که می تواند در کشف استعداد نویسندگی و بهبود آن یاری‌تان نماید. پس پیشنهاد می کنیم تا ادامه مطلب را از دست ندهید.

در کشف استعداد نویسندگی از مطالعات روزمره و سابق خود استفاده کنید.

یکی از وظایف استادان ادبی و نویسندگان خلاقانه، آوردن متون جدید و غیر معمول در آثار خود و نشان دادن ارتباط آن‌ها است. شما باید در کشف استعداد نویسندگی و ارتقا آن، مفهوم یاد شده را جدی بگیرید. شبیه به یک نویسنده بزرگ. درست است، سلیقه افراد مختلف می‌تواند کمی مبهم، ادبی و قدیمی باشد. اما این تنها دلیلی است؛ که می توانید کشفیات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.

برای مثال، آیا شما درباره زنان گیاه شناسی که در قرن ۱۹ زندگی می کردند، یا در مورد توصیف موتور های بخار در اشعار نویسندگان مختلف، مطالعه کرده‌اید؟ سعی کنید کمی دیدگاه روتین را کنار زده؛ و به چیز های غیر عادی فکر کنید. در نتیجه ی این امر باید:

1.اگر تا پیش از این برای کشف استعداد نویسندگی خود با ادبیات آشنا نشده باشید، الان وقت پیگیری و دنبال نمودن آن است. سعی کنید تا دید خود را به سمت و سوی یک روش جدید برای دیدن متون باز کنید. انگار که تمامی حروف را از نزدیک احساس می کنید. و آن‌ها را از صمیم قلب باور دارید.
2.ژانری را انتخاب کنید. و مطالب بیشتری را در این مورد بخوانید. آشنایی بیشتر با ژانر شخصی‌تان به شما کمک خواهد کرد؛ که مخاطبین خود را، در حالی که از کلیشه ها اجتناب می کنید راضی نگه دارید.
3.برای کشف استعداد نویسندگی خواندن درباره نوشتن را فراموش نکنید. و این روش را ادامه دهید. و به نوعی همیشه مشتاق انجام آن باشید.
4.در کنار تمامی این موارد شعر خواندن را فراموش نکنید. این شعر خوانی در هنگامی که به دنبال جرقه ای برای نوشتن هستید به شما کمک خواهد کرد.

در کشف استعداد نویسندگی تقلید کردن را فراموش نکنید.

تقلید یکی از اولین گام‌های کشف و پرورش استعداد نویسندگی برای یادگیری هر چیزی است. در زندگی عادی همه‌ی ما به طور ناخودآگاه تقلید می‌کنیم. اما یک تقلید آگاهانه و روشمند از نویسنده مورد علاقه‌تان می‌تواند خیلی چیزها را به شما یاد دهد. این یادگیری به خصوص در مورد روند نوشتن و تفکر آن‌ها در رشد استعداد نویسندگی کاملا موثر است.

این موضوع هرگز نباید به معنای کپی برداری و تقلید واضح صورت گیرد. به هر حال، هر قطعه ی ادبی که سبک دیگری از نویسنده‌ای را تقلید کرده است، معنای مثبتی دارد. در همین رابطه:

1.از نویسندگانی که دوستشان دارید، تقلید کنید.
2.لیستی از چیزهایی را که در ادبیات دوست دارید، تهیه کنید.
3.اگر می‌توانید همه ی نویسندگان مورد علاقه خود را (مرده یا زنده) کشف کنید؛ تا در یافتن استعداد نویسندگی تان به شما کمک کنند. این نوع کمک از بابت آنچه که می خواهید، تا توصیه های ارائه شده توسط آن ها می تواند مفید و موثر واقع شود.

1 7EWNADIy4RluOBmUvZFQOQ.jpeg

در کشف استعداد نویسندگی تصریح دیدگاه های خود را جدی بگیرید.

اگر در هر حوزه ای مانند نویسندگی مطمئن نیستید که دارید بابت چه چیزی تلاش می‌کنید؛ هیچ وقت نخواهید دانست که چه هنگام به آن دست پیدا می کنید. هنگامیکه کورکورانه از مسیری که نویسندگان دیگر به شما می‌گویند پیروی کنید، به جای اینکه راه خود را پیدا کنید، احساس شکست خواهید کرد.

در کنار مورد یاد شده همیشه احساس می کنید که هیچ پیشرفتی نداشته اید. حتی وقتی دقیق و با پشتکار کار می کنید.

1.برای دچار نشدن به این مشکل ابتدا ببینید که کشف استعداد نویسندگی خود را از کی شروع کرده اید.
2.آیا شما تازه کار، شاگرد، کاردان یا نویسنده اصلی هستید؟
3.بیانیه نویسندگی خود را ترسیم کنید.

در کشف استعداد نویسندگی هنر نوشتن خود را بررسی و مطالعه کنید.

کشف هنر در پیدا کردن استعداد نویسندگی اهمیتی دو چندان دارد. بطوریکه نمی توان از آن چشم پوشی نمود. البته، مطالعه هیچ جایگزینی برای نوشتن و دنیای نویسندگی ندارد. اما تکنیک‌ های یادگیری که برای نویسندگان دیگر کار کرده‌اند؛ و تطبیق آن‌ها به کار شما هم خواهند آمد، سریع‌ترین و موثرترین راه برای حل مشکلات نوشتاری تان هستند. در همین رابطه نیز سعی کنید تا:

1.ساختار نوشتاری خود را پیدا کنید. و همچنین در مورد ساختار های مختلف مطالعه نمایید.
2.داستان گویی را مطالعه کنید.
3.ابزار جدید را کشف کنید.
4.شعر و ساختار آن را مطالعه کنید. به یاد داشته باشید که شعر فقط برای شاعران نیست. نویسندگان نثر می‌توانند از شعر ها خیلی چیزها یاد بگیرند، از جمله:
5.چگونگی توسعه حس ریتم در نوشته.
6.چگونه از زبان اقتصادی استفاده کنیم.
7.چگونه تصاویر قوی بسازیم.
8.چگونه در محدودیتهای رسمی بنویسیم.

AdobeStock_111453960-686x371.jpeg

در کشف استعداد نویسندگی نوشتن را رها نکنید.

همه می دانیم که کمیت همیشه از کیفیت بهتر است. البته اگر در نوشتن مداوم اهمال نکنید. پس اگر واقعا نمی‌نویسید و بقول معروف به دنبال اتود های مختلف نیستید، غیر ممکن است که بهتر نوشتن را، ادامه دهید. بنابراین:

1.سعی کنید در کشف و ارتقا استعداد نویسندگی خود، همیشه داستانی برای گفتن داشته باشید. تعداد آن ها اصلا مهم نیست.
2.از نوشتن در برنامه صبحگاهی روزانه خود استفاده کنید.
3.سعی کنید تا یک اعتیاد نوشتاری ایجاد کنید.
4.یک دفتر یادداشت به همراه داشته باشید. تا هر لحظه که فکری و ایده ی جالبی به نظرتان رسید آن را یادداشت نمایید. و در صورت لزوم بعدا آن را توسعه دهید.

.

منبع:

http://www.eadeverell.com/grow/

.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *