چگونه استخدام شویم ؟ – قسمت چهارم

50

تلفن همراه همان قدر که مفید است می تواند  باعث ضرر های جبران ناپذیری برای هنگام مصاحبه شغلی برای استخدام شما شود . در این سالها مدیران به تلفن همراه کارمندان خود آلرژی پیدا کردند و سعی در محدود کردن افراد برای استفاده از آن در محیط های کاری دارند تا راندمان کاری فرد را افزایش دهند . در استفاده از تلفن همراه جلوی مدیران همیشه دقت فرمایید و استفاده از آن را به حداقل برسانید .

گام هفتم برای استخدام شدن، حواستان حتی به تلفن همراه هم باشد

پیشنهاد می شود در جلسات مصاحبه شغلی تلفن خود را خاموش نماید حتی آن را روی لرزاننده نگذارید چون امکان دارد حواس شما را پرت کند . مدیران دوست دارند هنگام صحبت با آنها تمام حواس شما متوجه موضوع جلسه باشد .حتی از گذاشتن تلفن همراه خود روی میز خودداری نماید با گذاشتن تلفن همراه خود روی میز مصاحبه این طور تلقی می شود که شما منتظر تلفن هستید و یا تلفن شما دارای اهیمت بیشتری است .

چند دقیقه جلسه مصاحبه را بدون فکر کردن به پیامک و تلفن دوستان سپری کنید تا تمرکز بیشتری داشته باشید .

گام هشتم : دوباره باید برای استخدام فرم پر کنیم ؟

معمولا قبل از ورود به جلسه مذاکره و یا در هنگام شروع جلسه فرم استخدام را به شما می دهند که پر کنید امکان دارد قبل از ورود شما برای شرکت فرم ارسال کرده باشید، مهم نیست و بهتر است دوباره فرم را پر کنید نه اینکه جمله من قبلا فرم پر کردم را به آنها بگویید .

معمولا مدیران دوست دارند اشخاص در کنار آنها فرم را پر کنند و هنگام پر کردن فرم ها سوالاتی از آنها بپرسند این شیوه مختص مدیرانی است که دوست دارند بارها و بارها افراد زیر دستشان را چک نمایند . بهتر است فرم استخدام را مطابق رزومه پر نمایید و در آخر رزومه همراه خود را به آن ضمیمه کنید .

خیلی از مدیران دوست دارند دست خط شما را ببینند این پر کردن ها کمک می کند نگارش و دست خط شما را مشاهده کنند .

استخدام

گام نهم : چگونه از زبان بدن استفاده کنیم ؟

حتما به حرکات بدن خود دقت نمایید . این حرکات می تواند شخصیت نهان شما را آشکار کند طریقه استفاده از زبان بدن باید با مطالعه و تجربه درک شود و در جای مناسب استفاده شود . برای استفاده از زبان بدن می توانید از فیلم های آموزشی و کتاب های روانشناسان و توصیه های کارشناسان استفاده نمایید .

در استفاده از دست ها و اندام دیگر هنگام صحبت دقت نمایید ، موقع صحبت کردن به چشم های سمت مقابل نگاه کنید . مطالعه زبان بدن به شما کمک می کند تا بفهمید که مدیر مقابل در چه حالت و چه موقعیتی است .

هنگام مصاحبه شغلی براس استخدام درست دست بدهید

 از انگشتان‌تان استفاده نکنید. هنگام دست دادن در ابتدا و انتهای جلسه کاری کنید که تمامی کف دست شما با کارفرما تماس داشته باشد. تماس فیزیکی باعث ایجاد رابطه بهتر و صمیمی‌تر خواهد شد و افراد نسبت به کسانی که آنها را لمس می‌کنند احساس مسئولیت پیدا می‌کنند. اگر دست شما خیس یا کثیف است از دست دادن خودداری کنید.

لبخند بزنید

لبخند زدن در آخر جلسات تاثیر مثبت و خوبی بر جای می‌گذارد. پس مصاحبه را با لبخند به پایان برسانید. لبخند زدن باعث ایجاد نشاط دوطرفه می‌شود، سردی روابط را کم می‌کند و خاطره خوبی از شما در ذهن طرف مقابل باقی می‌گذارد. این خاطره خوب در بررسی‌های بعد از مصاحبه به پذیرش شما کمک زیادی می‌کند و شانس استخدام‌تان را افزایش می‌دهد.

کیف‌تان را رها نکنید

از گذاشتن کیف و وسایل خود روی پا یا صندلی کناری اجتناب کنید. وسایل همراه‌تان را روی زمین و در کنار خود نگه دارید. قرار دادن کیف پر از وسایل شخصی روی میز باعث می‌شود این وسایل حواس دیگران را به خود جلب کند.

از زبان بدن کمک بگیرید

برای توضیح دادن موضوعات حتما از دست‌های خود کمک بگیرید. حرکت دست‌ها باعث می‌شود شما در زمینه کاربرد صحیح زبان بدن فرد ماهری به نظر برسید که این مزیت قطعا در استخدام شما نقش موثری دارد.

چه کسی اول دست می‌دهد؟

تا فرد ارشد دستش را به سوی شما دراز نکرده، برای دست دادن پیش‌قدم نشوید. درست که در سلام کردن از هم پیشی می‌گیریم اما در دست دادن همیشه این نکته را به خاطر بسپارید که اول بزرگ‌تر‌ها دست دراز می‌کنند و ما با آنها دست می‌دهیم. توجه به این موضوع نشانه احترام و رعایت حریم شخصی افراد است.

نخندید

توصیه می‌شود در جلسات مصاحبه از خندیدن زیاد اجتناب کنید، در این شرایط حتی بزاق دهان شما هم بیشتر ترشح می‌شود و گاه می‌تواند به پرتاب ناخواسته بزاق از دهان به طرف فرد مقابل منجر شود. خندیدن زیاد باعث بر هم خوردن نظم بدن و حتی لباس‌ها می‌شود.

براس استخدام شدن، ساده باشید

در مورد انتخاب لباس دقت کنید. خیلی از مدیران از آدم‌های پرزرق و برق خوش‌شان نمی‌آید. وقتی بیش از اندازه از زیورآلات استفاده می‌کنید، حواس مدیران و بالادستی‌ها را به این موضوع جلب می‌کنید که شما انسانی ولخرج و علاقه‌مند به ظاهر آدم‌ها هستید. فراموش نکنید یک انتخاب شیک و ساده نسبت به زیورآلات براق تاثیر بهتری دارد.

دیده شدن کف کفش ممنوع

برای نشستن حالت و ژست خاصی نگیرید. سعی کنید مودبانه و بدون ژست خاصی بنشینید. قبل و بعد از نشستن حتما لباس خود را چک کنید و از صاف و مرتب بودن آن مطمئن شوید. طوری بنشنید که کف کفش شما توسط دیگران دیده نشود. دیدن کف کفش که در خیابان با انواع آدامس‌ها و زباله‌ها تماس داشته است برای هیچ یک از ما خوشایند نیست، چه برسد به مدیران. کثیف بودن کف کفش دیگران را از موضوع اصلی منحرف می‌کند.

دست به جیب نشوید!

هیچ‌گاه دست در جیب مقابل فرد سوال‌کننده نایستید.  دست به جیب ایستادن به تنهای معنی خاصی ندارد بلکه با دیگر علائم چهره و بدن ترکیب شده و نشانه غرور، سردبودن دست‌ها و استرس است. حتی اگر فردی که از شما سوال می‌پرسد از قوانین زبان بدن اطلاع نداشته باشد، این حالت شما را نشانه استرس و غرور می‌داند و این موضوع یک نمره منفی برای شما محسوب می‌شود.

درس بعدی و درس قبلی<< چگونه استخدام شویم ؟ – قسمت سوم (آموزش رزومه نویسی و لباس مناسب)چگونه استخدام شویم ؟ – قسمت پنجم >>
ترتیب مطالعه این درس در خانه آموزش:

ارسال دیدگاه

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید