چگونه استخدام شویم ؟ – قسمت چهارم

تلفن همراه همان قدر که مفید است می تواند  باعث ضرر های جبران ناپذیری برای هنگام مصاحبه شغلی برای استخدام شما شود . در این سالها مدیران به تلفن همراه کارمندان خود آلرژی پیدا کردند و سعی در محدود کردن افراد برای استفاده از آن در محیط های کاری دارند تا راندمان کاری فرد را افزایش دهند . در استفاده از تلفن همراه جلوی مدیران همیشه دقت فرمایید و استفاده از آن را به حداقل برسانید .

گام هفتم برای استخدام شدن، حواستان حتی به تلفن همراه هم باشد

پیشنهاد می شود در جلسات مصاحبه شغلی تلفن خود را خاموش نماید حتی آن را روی لرزاننده نگذارید چون امکان دارد حواس شما را پرت کند . مدیران دوست دارند هنگام صحبت با آنها تمام حواس شما متوجه موضوع جلسه باشد .حتی از گذاشتن تلفن همراه خود روی میز خودداری نماید با گذاشتن تلفن همراه خود روی میز مصاحبه این طور تلقی می شود که شما منتظر تلفن هستید و یا تلفن شما دارای اهیمت بیشتری است .

چند دقیقه جلسه مصاحبه را بدون فکر کردن به پیامک و تلفن دوستان سپری کنید تا تمرکز بیشتری داشته باشید .

گام هشتم : دوباره باید برای استخدام فرم پر کنیم ؟

معمولا قبل از ورود به جلسه مذاکره و یا در هنگام شروع جلسه فرم استخدام را به شما می دهند که پر کنید امکان دارد قبل از ورود شما برای شرکت فرم ارسال کرده باشید، مهم نیست و بهتر است دوباره فرم را پر کنید نه اینکه جمله من قبلا فرم پر کردم را به آنها بگویید .

معمولا مدیران دوست دارند اشخاص در کنار آنها فرم را پر کنند و هنگام پر کردن فرم ها سوالاتی از آنها بپرسند این شیوه مختص مدیرانی است که دوست دارند بارها و بارها افراد زیر دستشان را چک نمایند . بهتر است فرم استخدام را مطابق رزومه پر نمایید و در آخر رزومه همراه خود را به آن ضمیمه کنید .

خیلی از مدیران دوست دارند دست خط شما را ببینند این پر کردن ها کمک می کند نگارش و دست خط شما را مشاهده کنند .

استخدام

گام نهم : چگونه از زبان بدن استفاده کنیم ؟

حتما به حرکات بدن خود دقت نمایید . این حرکات می تواند شخصیت نهان شما را آشکار کند طریقه استفاده از زبان بدن باید با مطالعه و تجربه درک شود و در جای مناسب استفاده شود . برای استفاده از زبان بدن می توانید از فیلم های آموزشی و کتاب های روانشناسان و توصیه های کارشناسان استفاده نمایید .

در استفاده از دست ها و اندام دیگر هنگام صحبت دقت نمایید ، موقع صحبت کردن به چشم های سمت مقابل نگاه کنید . مطالعه زبان بدن به شما کمک می کند تا بفهمید که مدیر مقابل در چه حالت و چه موقعیتی است .

هنگام مصاحبه شغلی براس استخدام درست دست بدهید

 از انگشتان‌تان استفاده نكنید. هنگام دست دادن در ابتدا و انتهای جلسه كاری كنید كه تمامی كف دست شما با كارفرما تماس داشته باشد. تماس فیزیكی باعث ایجاد رابطه بهتر و صمیمی‌تر خواهد شد و افراد نسبت به كسانی كه آنها را لمس می‌كنند احساس مسئولیت پیدا می‌كنند. اگر دست شما خیس یا كثیف است از دست دادن خودداری كنید.

لبخند بزنید

لبخند زدن در آخر جلسات تاثیر مثبت و خوبی بر جای می‌گذارد. پس مصاحبه را با لبخند به پایان برسانید. لبخند زدن باعث ایجاد نشاط دوطرفه می‌شود، سردی روابط را كم می‌كند و خاطره خوبی از شما در ذهن طرف مقابل باقی می‌گذارد. این خاطره خوب در بررسی‌های بعد از مصاحبه به پذیرش شما كمك زیادی می‌كند و شانس استخدام‌تان را افزایش می‌دهد.

كیف‌تان را رها نكنید

از گذاشتن كیف و وسایل خود روی پا یا صندلی كناری اجتناب كنید. وسایل همراه‌تان را روی زمین و در كنار خود نگه دارید. قرار دادن كیف پر از وسایل شخصی روی میز باعث می‌شود این وسایل حواس دیگران را به خود جلب كند.

از زبان بدن كمك بگیرید

برای توضیح دادن موضوعات حتما از دست‌های خود كمك بگیرید. حركت دست‌ها باعث می‌شود شما در زمینه كاربرد صحیح زبان بدن فرد ماهری به نظر برسید که این مزیت قطعا در استخدام شما نقش موثری دارد.

چه كسی اول دست می‌دهد؟

تا فرد ارشد دستش را به سوی شما دراز نكرده، برای دست دادن پیش‌قدم نشوید. درست كه در سلام كردن از هم پیشی می‌گیریم اما در دست دادن همیشه این نكته را به خاطر بسپارید كه اول بزرگ‌تر‌ها دست دراز می‌كنند و ما با آنها دست می‌دهیم. توجه به این موضوع نشانه احترام و رعایت حریم شخصی افراد است.

نخندید

توصیه می‌شود در جلسات مصاحبه از خندیدن زیاد اجتناب كنید، در این شرایط حتی بزاق دهان شما هم بیشتر ترشح می‌شود و گاه می‌تواند به پرتاب ناخواسته بزاق از دهان به طرف فرد مقابل منجر شود. خندیدن زیاد باعث بر هم خوردن نظم بدن و حتی لباس‌ها می‌شود.

براس استخدام شدن، ساده باشید

در مورد انتخاب لباس دقت كنید. خیلی از مدیران از آدم‌های پرزرق و برق خوش‌شان نمی‌آید. وقتی بیش از اندازه از زیورآلات استفاده می‌كنید، حواس مدیران و بالادستی‌ها را به این موضوع جلب می‌كنید كه شما انسانی ولخرج و علاقه‌مند به ظاهر آدم‌ها هستید. فراموش نكنید یك انتخاب شیك و ساده نسبت به زیورآلات براق تاثیر بهتری دارد.

دیده شدن كف كفش ممنوع

برای نشستن حالت و ژست خاصی نگیرید. سعی كنید مودبانه و بدون ژست خاصی بنشینید. قبل و بعد از نشستن حتما لباس خود را چك كنید و از صاف و مرتب بودن آن مطمئن شوید. طوری بنشنید كه كف كفش شما توسط دیگران دیده نشود. دیدن كف كفش كه در خیابان با انواع آدامس‌ها و زباله‌ها تماس داشته است برای هیچ یك از ما خوشایند نیست، چه برسد به مدیران. كثیف بودن كف كفش دیگران را از موضوع اصلی منحرف می‌كند.

دست به جیب نشوید!

هیچ‌گاه دست در جیب مقابل فرد سوال‌كننده نایستید.  دست به جیب ایستادن به تنهای معنی خاصی ندارد بلكه با دیگر علائم چهره و بدن تركیب شده و نشانه غرور، سردبودن دست‌ها و استرس است. حتی اگر فردی كه از شما سوال می‌پرسد از قوانین زبان بدن اطلاع نداشته باشد، این حالت شما را نشانه استرس و غرور می‌داند و این موضوع یك نمره منفی برای شما محسوب می‌شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *