چگونه استخدام شویم ؟ – قسمت پنجم

استخدام

در این قسمت از مقاله‌های چگونه استخدام شویم، به ادامه راهکارهای زبان بدن و سایر نکات لازم جهت استخدام خواهیم پرداخت؛ با ما همراه باشید.

در مصاحبه‌های شغلی برای استخدام حتما درست بایستید

موقع ایستادن پاها را به اندازه عرض شانه خود باز كنید و بیش از حد به پاها فاصله ندهید. بهتر است فاصله پاهای خانم‌ها به اندازه نصف شانه‌شان باشد. وقتی آقایان پاها را به اندازه عرض شانه باز می‌كنند وزن‌شان به‌طور مساوی روی پاها تقسیم می‌شود و از نامتعادل بودن‌ بدن‌شان جلوگیری می‌كند.

چشم در برابر چشم

نگاه كردن و تماس چشمی را از ابتدای مصاحبه جدی بگیرید. ایجاد تماس چشمی دائم باعث می‌شود شما با اعتماد به نفس و قوی دیده شوید. دیدن چشم‌های افراد به صورت دائم اطلاعات مختلف را از آنها دریافت و در اختیار ما قرار می‌دهد.

سرتان را كج كنید

برای خوب شنیدن سرتان را كمی به طرفین كج كنید. بدن شما برای خوب شنیدن خودش را تغییر می‌دهد؛ یعنی سعی می‌كند حالت‌هایی را به خود بگیرد كه صدا را از منبع خود به خوبی دریافت كند. انسان‌ها با كج كردن سر علاقه خود را برای یافتن منبع صدا نشان می‌دهند.

وقتی فردی كه از شما سوال می‌پرسد نسبت به شنیدن پاسخ‌ها علاقه‌مند است سرش به یك‌طرف مایل می‌شود. در طول مصاحبه هر چند وقت یك‌بار نحوه نشستن خود را به‌طور رسمی تغییر دهید تا این حس را به طرف مقابل القا كنید كه نسبت به پیگیری موضوعات علاقه‌مند هستید.

نکاتی برای زبان بدن درست در  یک مصاحبه شغلی :

 • کاملا روی صندلی نشسته و تکیه بدهید
 • تماس چشمی   برقرار  کنید ( ولی زل نزنید)
 • هنگام صحبت با دستانتان ژست بگیرید
 • کف دست ها را نشان دهید با دست هایتان  حرف بزنید
 • پای خود را روی زمین ثابت نگه دارید
 • روی راه رفتن تان کار کنید  (  نحوه قدم برداشتن مهم است )
 • تنفس خود را کنترل کنید
 • علامت های خوب گوش دادن از خود نشان دهید .
 • زیر لب حرف نزیند  .
 • از گذاشتن خودكار در جیب روی كت، شلوار و مانتو خودداری كنید چون باعث جلب‌ توجه طرف مقابل می‌شود.
 • از گذاشتن كلید و وسایل سنگین در جیب‌ها اجتناب كنید. چون حالت و فرم لباس را به هم می‌زند.
 •  برای نشستن عجله نكنید. منتظر باشید تا میزبان و فرد پرسشگر از شما درخواست كند كه بنشینید.
 • قبل ورود به جلسه از عطرزدن خودداری كنید. نیم‌ساعت قبل از حضور در جلسه از عطر استفاده كنید.
 • جوراب هم‌رنگ كفش و شلوار بپوشید.
 • قبل از جلسه استخدامی از كشیدن سیگار خودداری كنید.

کتاب های  زبان بدن بومی  می تواند کمک شما در این موضوع  باشد .

گام دهم  : اتمام جلسه استخدام

در پایان جلسه مذاکره بلافاصله جلسه را ترک نمایید و بیرون مشغول صحبت با کارمندان  و یا اشخاصی که برای مصاحبه آمده اند نشوید این کار باعث ضعیف نشان دادن شما نزد مدیران خواهد شد .

در پایان جلسه هیچگاه نپرسید که کی میتوان تماس بگیرم بگذارید خود آنها تصمیم گیرنده باشند. خود شما می توانید یاد آوری کنید که شماره تماس من در فرم ها هست و از شنیدن مجدد صدای شما خوشحال خواهم شد .

سعی کنید با روی خوش و با لبخند جلسه را ترک نمایید اگر فرد برای دست دادن دست دراز کرد شما هم با او دست بدهید و از او به خاطر صبر و حوصله اش در طول جلسه تشکر نمایید . حتی اگر مدیر به شما جواب منفی را همان لحظه داد با این کار ،خاطره خوبی از خود برای او به یادگار می گذارید و امکان دارد رزومه شما را نگه دارد و روزی از شما دعوت به همکاری نماید. این همان نتیجه اخلاق خوب شما خواهد بود .

طریقه جواب دادن به پرسش های جلسات مصاحبه استخدام

سوالهای از شما در طول مصاحبه شغلی پرسیده می شود که می تواند روند کلی مصاحبه را تغییر دهد پس با فکر و دقت بیشتری باید به این سوالات جواب دهید . در این بخش تعدادی از این سوالها مطرح می شود و جواب درست و غلط را برای این سوال ها مطرح می نماییم . اکثر این جواب ها به تجربه و با تحقیق بر روی مدیران داخلی طرح شده است و امکان دارد در مکان های مختلف به دلیل تنوع شخصیت مدیران، عکس العمل های مختلفی دریافت شود.  لذا پاسخ درست  به سوالات، مرتبط است با ذهنیت مدیران مصاحبه کننده .

 چرا از شغل قبلی بیرون آمدید و به اینجا برای استخدام رجوع کردید؟

جای پیشرفت نداشتم : با این جواب به مدیر روبروی اعلام می کنید که در صورت که جای دیگر بتوانم پیشرفت کنم از این شغل هم استعفا می دهم

  حقوق به موقع نمی دادند :  به مدیر می فهمانیم که اگر بنا به دلایلی  یک روز حقوقمان دیر شود طبق سابق عمل می کنیم و به دنبال یک شغل دیگر می گردیم.

با همکارانم مشکل داشتم : مذاکره کننده برایش مهم نیست که شما با همکاران سازش نداشتید و یا آنها با شما  . شخص شما را فردی سازش ناپذیر می داند.

مدیر بدی داشتیم: بدگوی از مدیر قبلی حتی به حق باعث می شود که مدیر فکر کند که آیا با اتمام کار در این شرکت همین روال بد گوی ادامه خواهد داشت.

هیچ نظمی نداشت از من در جاهای غیر تخصصی و نامرتبط استفاده می کردند :

مدیران دوست دارند به کارمندان خود بگویند که چه کارهای باید انجام دهند . آنها از امر و نهی دریغ نخواهند کرد این جمله شما باعث خواهد شد که فکر کنند شما حاضر نیستید برای اهداف شرکت کارهای مختلف انجام دهید باعث نگرانی او خواهد شد .

 چقدر حقوق در نظر گرفتید ؟

دروغ گفتن در مورد حقوق : هیچگاه در مورد حقوق شغل که برای استخدام آن رفته اید دروغ نگویید، اغلب مدیران مبلغ دستمزد این شغل را می دانند و دوست دارند مطابق آن شخصی را استخدام نمایند. بهتر است هیچگونه دروغی در این رابطه نگویید .

می توانید از جملاتی نظیر این استفاده کنید” من می دانم شغل قبلی من یک میلیون تومان حقوق می گرفتم  اما در اینجا تمایل دارم بسته به نوع فعالیت و تلاش خود حقوق بگیرم  ”   و یا  ” من می دانم شما مبلغی برای اینکار در نظر گرفته اید اما من برای علاقه کاری و نشان دادن تلاش خودم به شما آماده هستم پس در صورت امکان می خوام با مبلغ مورد نظر شما شروع کنم ” هر یک از جملات فوق باعث خواهد شد که مدیر حقوق در نظر گرفته را به شما بگوید .

مثل کارمند قبلی شما در این شغل : این جمله بسیار خطرناک خواهد بود ، چون امکان دارد مدیر از کارکرد شخص قبلی راضی نباشد و حقوقی را که به او می داده با رضایت قلبی نبوده . اینکار شما باعث مقایسه می شود و مدیر سعی خواهد کرد از زیر این موضوع فرار کند . ممکن است از تازه کار بودن شما انتقاد کند و بگوید که مقایسه شما اشتباه است .

بهتر است خود مدیر موضوع حقوق را مطرح کند : شما در جلسه تا هنگامی که صحبت دستمزد نشده بهتر است صحبت آن را نکنید این کار باعث حفظ شان شما خواهد شد .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *