چگونه استخدام شویم ؟ – قسمت دوم

استخدام

گام سوم : آشنایی با اصطلاحات آن شغل برای استخدام

آشنایی با عبارت کار مورد نظر، در استخدام شما تاثیر خواهد گذاشت. هر شغل دارای اصطلاحاتی تخصصی است که افراد زبده در آن شغل  این اصطلاحات را بیان می کنندو از آن برای پرسش و پاسخ سریع و کار آمد استفاده می کنند . بهتر است قبل از ورود به مصاحبه شغلی اصطلاحات مرتبط با آن شغل را یاد بگیرم تا در موقع مصاحبه معنی و مفهموم سوالات را بهتر درک نماییم . مثلا در مصاحبه شغلی کارشناس فروش امکان دارد در مورد هدف بازار و سهم بازار سوالاتی پرسیده شود شخص مصاحبه شونده باید با اصطلاحات مورد نیاز آشنایی داشته باشد و بتواند با اصطلاحات مناسب پاسخ سوالات را بدهد .

برای فهم و درک اصطلاحات هر شغل استفاده از مجلات تخصصی آن شغل می تواند مفید و کار آمد باشد لذا توصیه می شود مجلات اختصاصی در مورد آن شغل را مطالعه نمایید و با اطلاعات به روز آن شغل آشنا شوید .آشنای با اصطلاحات مورد نظر باعث می شود مدیر مصاحبه کننده حس خوبی نسبت به شما پیدا کند و خود شما اعتماد به نفس خوبی داشته باشید اینکار درصد مطالعه شما را به فرد نشان می دهد و شخص قطعا علاقه مند است از شما در شرکت و یا سازمان خود استفاده نماید .  در به کار بردن اصطلاحات دقت نماید شخصی که با شما مصاحبه می کند با تمام اصطلاحات آشنایی کامل دارد و یک استفاده نادرست باعث عدم پذیرش شما خواهد شد

پیشنهاد می شود تا مفهوم و معنی اصطلاحی را نمی دانید از آن در جملات خود استفاده نکنید ممکن است دردسر ساز شود .

گام چهارم : سر وقت رفتن یک مزیت برای استخدام

همه مدیران دوست دارند کارمندان سر وقت در محل کار حضور داشته باشند . شما با ورود سر وقت به مدیران نشان می دهید که به زمان اهمیت می دهید و مدیران می توانند به خوش قول بودن و سر وقت آمدن شما به محل کار اطمینان کنند .

سر وقت رفتن به یک محل نشان از نظم فردی در امور دارد . منظم بودن برای مدیران اهمیت ویژه ای دارد مدیران کارمندان بی نظم و شلخته را دوست ندارند هرچند که خود مدیران داری همچین ویژگی های باشند . سعی کنید نیم ساعت و یا ربع زودتر سر قرار مصاحبه حاضر شوید این کار باعث می شود هم از استرس شما کاسته شود و هم با محیط سازگاری بیشتری داشته باشید علاوه بر آن تاثیر اینکار بر مدیران شگفت انگیز است .

حتی بعد از ورود می توانید اعلام نماید که” ببخشید من عادت دارم اگر با کسی قرار می گزارم یک ربع زودتر سر قرار حاضر شوم  امیدوارم اینکار باعث ناراحتی شما نشود ” این جمله باعث می شود که فرد نسبت به منظم بودن شما آگاه شود و این را شیوه ی همیشگی شما بداند .

ساعت خود را نیم ساعت زودتر از همیشه کوک کنید و سعی کنید آن روز سحر خیز باشید تا همه کارهای خود را انجام دهید و با خیال راحت به مصاحبه شغلی خود برسید .

گام پنجم : چگونه رزومه بنویسم تا استخدام شویم ؟

رزومه نویسی یک از مهترین نکات موفقیت در استخدام است.رزومه ، هم معرفی مختصری از توانمندی های شما است و هم اینکه نحوه نگارش شما را نشان می دهد . رزومه باید در بر گیرنده توانمندی های و مهارت های شما باشد ،رزومه خوب از چند بخش تشکیل می شود .

  • ۱-نام و تحصیلات  ۲- سوابق کاری    ۳  – مهارت های فردی   ۴  – علایق

علاوه بر مشخصات فردی شما باید تحصیلات و آموزش های که مرتبط با کار درخواستی است را ذکر نمایید برای مدیر مهم نیست که شما دارای دان یک کاراته هستید برای مدیر سطح تحصیلات مهم است علایق خود را وارد این بخش نکنید .

علاق مدیران

مدیران دوست دارند در رزومه شما سوابق کاری شما را مطالعه و در مورد آن از شما سوال بکنند . سوابق کاری خود را با ذکر زمان کارکرد در هر شرکت و یا سازمان بنویسید . سوابق کاری خود را بهتر است در یک جدول بکشید و آن را در رزومه قرار دهید .

نام سازمان و یا شرکت –  عنوان  سمت –  مدت زمان حضور – شماره تماس سازمان قبلی  را حتما در این جدول بنویسید . رزومه را تمیز و در قالب فرمت مشخص طراحی نماید اگر در نوشتن رزومه مشکل دارید با یک نفر در این مورد مشورت نمایید .

علایق خود را به نوع شغل انتخابی و علایق مرتبط با کار را در رزومه فردی خود ذکر نمایید . اینکار کمک می کند که مدیر شخصیت شما را بهتر بشناسد . مثلا زمینه مطالعات، فعالیت های ورزشی و……………

از دروغگویی یا بزرگنمایی جداً پرهیز کنید ، ممکن است برایتان دردسر ساز شود. حتماً چند نسخه اضافه از رزومه برای خودتان نگه دارید تا در صورت لزوم از آن ها استفاده کنید. در مورد نگارش انگلیسی ، حتماً درباره متن رزومه با یک مترجم و یا کسی که انگلیسی ادبی را به خوبی می داند مشورت کنید. پیش از نگارش رزومه ، خوب در مورد سوابق تحصیلی و شغلی خود فکر کنید تا چیزی را از قلم نیاندازید . سعی کنید تا حد امکان ، مدارکی دال بر سوابقتان آماده و ترجمه کنید تا ضمیمه رزومه نمایید. ( کپی مدارک همیشه همراهتان باشد  )

سایت های هستند که در رزومه نویسی شما را کمک می کنند برای نوشتن بهتر رزومه چند نمونه رزومه را همراه با این کتاب الکترونیک تقدیم شما می کنیم .

فراموش نکنید که یک رزومه خوب می تواند یک کارت ویزیت خوب از کار و شخصیت شما باشد  در نوشتن رزومه دقت فراوان کنید و چند  ساعت  برای آن وقت بگذارید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست