چگونه استخدام شویم ؟ – قسمت اول

چگونه استخدام شویم ؟

در جست و جوی شغل و پیشه ای  هستید؟ به دنبال استخدام در جایی خوب هستید؟ مدت زمان طولانی  است که دنبال کار هستید و یا مصاحبه های زیاد شغلی شرکت کرده اید . نمی‌دانید کجا، چه وقت، چگونه و چه شغلی به شما پیشنهاد خواهد شد؟ این آغاز یک راه است که می تواند آینده خودتان را مشخص کنید .

مصاحبه شغلی نیز جزیی از این فرآیند به شمار می‌آید. مانند تمامی راه‌ها، برای موفقیت در این راه نیز باید به نکات اساسی و مهمی توجه شود. بهتر است در فرآیند جست و جوی کار بر روی عواملی که تحت کنترل ما هستند تمرکز کنیم زیرا عوامل بسیار دیگری وجود دارند که یک داوطلب جست و جوی کار قادر به کنترل آن‌ها نمی‌باشد. یک جویای کار  نمی‌‌تواند بر روی عواملی از قبیل:

چه کسی، چگونه و چه هنگام از او مصاحبه خواهد کرد؟ چه سوالاتی مطرح خواهند شد و یا در خصوص اینکه چه کسی آن شغل را به دست می‌آورد؟ هیچ‌گونه کنترلی و تسلطی داشته باشد. در مقابل عواملی نیز هستند که جویای کار قادر به کنترل آن‌ها می‌باشد. این عوامل از یک رزومه خوب و حرفه‌ای شروع شده تا مصاحبه شغلی  ادامه دارد.

بایدها و نبایدهای استخدام

در یک مصاحبه چه کارهایی نباید انجام شود؟ در مصاحبه های شغلی عوامل بسیاری که باعث می شود نتیجه نامطلوب بگیریم عبارتند از   :   پوشش نامناسب، بدگویی از رییس قبلی به عنوان بدترین توهین و بی‌علاقگی و بی‌میلی داوطلبان، غرور و تکبر، نارسا و ناکافی و عدم پرسش سوالات مناسب ، رزومه و ….. .

مصاحبه های شغلی مانند راه رفتن روی یک طناب باریک هستند و احتمال قبولی شما وجود دارد .  در این کتاب الکترونیک به شما می آموزیم که چگونه در مصاحبات شغلی موفق باشید . مصاحبه شغلی مهمترین مذاکره زندگی هر فرد می باشد که اثرات آن می تواند تا سال های سال  بر زندگی ما تاثیر گذار باشد . مصاحبه ی شغلی علاوه براسترسی که به فرد وارد می کند می تواند باعث سر خوردگی و عدم موفقیت فرد در کارهای دیگر شود . لذا در کل دنیا نویسنده ها و کارشناسان، نکاتی را در مورد جلسه مصاحبه شغلی مطرح می کنند که البته اکثر آنها  مطابق با جوامع خودشان و فرهنگ های حاکم بر آن کشور است. ما بر آن شدیم تا نکات مذاکره شغلی را در قالب کتاب الکترونیکی انتشار دهیم امید است بتوانیم گام مثبتی در جهت موفقیت شما بر داریم .

گام اول : تحقیق در مورد شغل انتخابی و استخدام

 

قبل از انتخاب شغل بهتر است در مورد شغل مورد درخواست خود اطلاعات کسب نماییم. بدانیم دنبال چه چیزی هستم و در آینده می خواهیم هر روزمان را با چه کسب و کاری شروع کنیم . کسب و کار که ما شروع می کنیم می تواند تا اخر عمر عامل تلاش و پیشرفت ما باشد و گاه با یک انتخاب نادرست می توانیم هر روز که به سر کارمی رویم خود را سرزنش کنیم . انتخاب یک شغل مهمترین قسمت زندگی ما است که باید به دقت در مورد آن فکر کنیم. مثلا اگر برای استخدام در حرفه ای مانند کارشناس فروش اقدام می کنیم قبل از رفتن به جلسه در مورد این شغل تحقیق کنیم ،با اصطلاحات آن آشنا شویم ،با کسانی که در این حوزه کار می کنند صحبت کنیم ، وظایف کارشناس فروش را بدانیم ،در مورد آینده کاری کارشناس فروش و را های پیشرفت شغلی آن اطلاعات کسب کنیم ، در مورد مزایا و حقوق کارشناس فروش با دیگران صحبت کنیم.

مهمترین سوالاتی که قبل از حضور در جلسه مصاحبه شغلی  پیش روی ماست این است که :

  • آیا این شغل برای ما مناسب است ؟
  • آیا همسر و خانواده من با این شغل ارتباط برقرار می کنند ؟
  • آیا می توانم سی سال یا چندین سال را در این شغل بمانم؟
  • با روحیات و اخلاق کاری ما سازگار است ؟
  • آیا می توانیم توانمندی های خود را در شغل مورد  نظر بروز دهیم ؟

و حتما قبل از رفتن به جلسه مصاحبه شغلی باید از خود این سوال ها را  بپرسیم. هر جوابی می تواند مسیر شغلی و زندگی ما را تغییر دهد .

برای تحقیق در مورد شغل می توانید به سراغ اینترنت و روزنامه ها بروید .سایت های اصناف و سایت های که کار مورد علاقه شما را معرفی و یا ارایه می دهند را پیدا کنید و گشتی در انها بزنید . اطلاعات بیشتر به شما اعتماد به نفس می دهد تا با علاقه کار خود را ادامه دهید .

گام دوم : تحقیق در مورد شرکت مورد نظر برای استخدام

بهتر است در مورد شرکتی که می خواهید به آن مراجعه نمایید تحقیق کنید . سابقه ،نوع فعالیت ، تعداد شعب و……. اطلاعاتی است که می تواند شما را از دیگر رقبا یک قدم جلو بیاندازد . اگر شرکت مورد نظر وب سایت دارد حتما نگاهی به فعالیت های شرکت مورد نظر بیاندازید با نحوه کار شرکت آشنا شوید .در صورت امکان قبل از زمان مصاحبه به شرکت مراجعه نمایید و بروشور یا کاتالوگ شرکت را دریافت نمایید .

می توانید از دوستان خود بخواهید که در این کار شما را یاری نمایند یا اینکه با تماس تلفنی از زمینه های فعالیت شرکت مطلع شوید . اینکار به شما کمک می کند که با اطمینان بیشتری شغل خود را انتخاب نماید و همچنین در طول مصاحبه شغلی مصاحبه کننده احساس خوبی نسبت به شما پیدا خواهد کرد.

تحقیق در مورد شرکت و یا سازمان مورد نظر حتی می تواند با ورود به سازمان و گشت زدن در قسمت های مختلف همراه باشد اگر سازمان و یا شرکت انقدر بزرگ نیست که بتوان چنین کاری را در آن انجام دهید  می توانید با جستجوی نام شرکت در اینترنت به کسب اطلاعات در مورد آن اقدام نمایید. مثلا اطلاعاتی نظیر نام مدیرعامل ، سابقه شرکت ، رزومه اشخاص شاغل و ………… را می توان از وب سایت های اطلاعات شهری ( کتاب اول – باماک و…… )  به دست آورد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست