مبحث مدیریت زمان در شبکه های اجتماعی امروزه، به یکی از حساس ترین و مهم ترین موضوعات بدل شده است. همه دوست دارند بدانند که چگونه می توانند زمان خود را مدیریت کنند؛ و به نوعی به بهترین نحو از شبکه های اجتماعی نیز استفاده نمایند. مدیریت زمان در شبکه های اجتماعی یک رشته اصلی در فرهنگ امروز است. زیرا این بخش زمان بسیار زیادی را صرف خود می کند. اما آیا در درک این که چگونه زمان در اختیار خویش را، بر روی رسانه های اجتماعی را به هدر می دهید، واقعا مشکل است؟

مدیریت زمان همواره به شما می گوید که، عوامل حواس پرتی را از بین ببرید؛ و بر روی مسائل مهم تمرکز کنید. شبکه های ارتباط جمعی یک حواس پرتی بزرگ در زندگی افراد به شمار می آیند. به خصوص برای کسانی که یک کسب و کار را به صورت آنلاین اداره می کنند. این محدودیت باید شما را به فکر مدیریت زمان جامع و مفیدی بیندازد. به همین دلیل است که گاهی احساس می کنید زمان پیش رویتان برای شما کفایت نمی کند. و هزاران هزار کار انجام نداده در پیش روی خود دارید.

social-timesuck.jpg

بسیاری از افراد عاشق رسانه های اجتماعی هستند. و استفاده از رسانه های اجتماعی برای ارتباط با اعضای خانواده و دوستانی که دور از هم زندگی می کنند را لذت جدیدی می دانند. شما می توانید برای هر بخش از زندگی خود در رسانه های اجتماعی یک منبع الهام بی پایان پیدا کنید، نه اینکه فقط به سرگرمی موجود در آن اشاره کنید.

این بسیار شگفت ‌انگیز است که می‌توانید یک جامعه را از طریق رسانه ‌های اجتماعی به صورت آنلاین بسازید؛ و با افرادی که هرگز در زندگی واقعی ملاقات نکرده ‌اید، آشنا شوید. اما نکته ی منفی این موضوع آن است که مدیریت زمان شما در این میان به هدر خواهد رفت. و شبکه های اجتماعی مثل یک تله ی همیشگی در کمین شما خواهند ماند. اما راه هایی برای فرار و دوری از این تله وجود دارد.

شبکه های ارتباط جمعی می‌توانند باعث دوری شما از زندگی واقعی و ورود به یک زندگی مجازی شوند. زمانی که احساس می‌کنید نیاز دارید گامی به عقب از دنیای آنلاین بردارید، از نکات زیر برای توقف اتلاف وقت در رسانه ‌های اجتماعی استفاده کنید.

برای مدیریت زمان در شبکه های اجتماعی هر آلارمی را قطع کنید.

برای این کار به تنظیمات گوشی خود بروید و تمام notifications یا آلارم ها را برای رسانه‌های اجتماعی خاموش کنید. این به شما این امکان را می‌دهد که روز خود را بدون احساس نیاز، به جواب دادن به هر چیز دیگری آغاز کنید.

هنگامی که پیام های وب سایت ‌های ارتباط جمعی به طور مداوم در صفحه گوشی شما ظاهر می‌شوند، احساس فوریت ایجاد می‌کند. همچنین باعث می‌شود که شما از هر کاری که در دست دارید، صرف ‌نظر کنید. و به نوعی به عنوان یک خیانتکار به برنامه مدیریت زمان خویش عمل کنید.

هر بار که صدای هشدار به گوش می‌رسد، احساس می‌کنید که باید به آن نگاه کنید، و زمانی که آن را چک می‌کنید، احتمال پاسخ دادن به آن تا حد زیادی بالاتر خواهد رفت. شما به خودتان می‌گوییداین کار فقط یک ثانیه طول می‌کشد.”. اما این یک ثانیه کم کم تبدیل به یک ربع، نیم ساعت و .. می شود.

Social-Media-photo-2-1.png

برای مدیریت زمان از تنظیمات حفاظتی استفاده کنید.

شاید از خودتان بپرسید که تنظیمات حفاظتی چیست؟ شما می‌توانید برای مدیریت زمان یک روز خود، برنامه‌ هایی را روی تلفن و یا کامپیوترتان نصب کنید؛ که استفاده شما از رسانه‌های اجتماعی را مسدود کند.

این برنامه‌ ها براساس محدودیت‌ هایی که برای خودتان تنظیم کرده ‌اید عمل می‌ کنند. همچنین می‌توانید وب سایت ‌های خاص یا کل اینترنت را در طول زمان تعیین ‌شده توسط خودتان، مسدود کنید. این کار به خصوص اگر کار زیادی را روی کامپیوترتان انجام می دهید، تا به راحتی حواس خود را پرت کنید، مفید است.

پاک کردن برنامه های غیر ضروری از روی گوشی

اگر نمی‌خواهید برنامه‌ های جدید نصب کنید تا  از هدر دادن و مدیریت زمان در رسانه ‌های اجتماعی نگه بهره مند شوید، می‌توانید برنامه ‌هایی را که بیش از همه شما را وسوسه می‌کنند حذف کنید. در این حالت، اگر می‌خواهید از آن استفاده کنید یا از طریق مرورگر اینترنت به آن دسترسی داشته باشید، باید یک برنامه رسانه اجتماعی نصب کنید. راحتی باز کردن رسانه‌ های اجتماعی مورد علاقه خود را کنار بگذارید، تا این روند به شما کمک کند این عادت را از بین ببرید.

لیست دوستان خود را بررسی و موارد غیر ضروری را پاک کنید.

یک راه دیگر برای کاهش زمان سپری‌شده و مدیریت زمان در رسانه‌های اجتماعی این است؛ که لیست دوستان خود را پاکسازی کنید. فالو کردن افراد کمتر به این معنی است که حجم و انرژی کمتری برای مصرف کردن وجود خواهد داشت. یک راه برای انجام این کار بطور مثال در فیس بوک، حذف افراد ناشناس و غیر مهم از فهرست دوستانتان است. سپس می توانید خانواده و دوستان خود را در این لیست به تنهایی مشاهده کنید.

دانستن این که زمانی که یک نفر برای شما مهم است به شما اطلاع داده خواهد شد، بسیار مهم است. این کار به شما اجازه می‌دهد وارد سیستم شوید، و آلارم های ( فقط مربوط به او) را چک کنید و از آنجا خارج شوید. این کار ایجاد یک لیست بالا بلند از دوستان را برای شما حذف می کنند. همچنین می توانید این امر را مثل تمیز کردن خانه خود در نظر بگیرید. که هر چه محیط اطرافتان تمیز تر باشد؛ احساس بهتری خواهید داشت.

lede_social_1117_750x500.png

موبایل خود را در اتاقی دیگر قرار دهید.

قرار دادن موبایل در یک اتاق دیگر، به خصوص شبها موقع خواب ایده ی جالبی برای مدیریت زمان است. این کار همچنین برای از بین بردن زمانی که صرف مرور رسانه ‌های اجتماعی قبل از خوابیدن می شود، مفید و موثر خواهد بود. شما می توانید این تاکتیک را حتی در طول روز بکار بگیرید. بطور مثال برای زمان هایی که مهمان دارید یا مشغول انجام کار مهمی در خانه هستید. و نیاز دارید تا حواستان تنها به کاری که مشغول انجام آن هستید متمرکز شود.

منبع:

https://www.fruitfulhome.co/how-to-stop-wasting-time-on-social-media/

.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *