انتخاب یک تمرکز وسیع، مقابله با مشکلات خلاقانه، و رشد در موقعیتهای رقابتی از جمله مهارت های مذاکره است؛ که باید برای کسب موفقیت به آن‌ها توجه شود. در صورت انجام این فعالیت های مربوط به مهارت های مذاکره، فعالیت‌ های توسعه کسب‌ و کارتان بیش از پیش مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

افزایش آگاهی بیشتر به عنوان مهارت های مذاکره

طرف های مذاکره کننده چگونه می توانند به افزایش آگاهی کمک کنند؟ شاید یک طرز فکر جامع‌تر در این مورد پاسخگو باشد. سوالات قابل طرح بین این افراد آگاهی را فراتر از حوزه اصلی، به روش‌های بسیار جالبی افزایش می دهد. اغلب، مذاکره کنندگان تنها اطلاعاتی را که در مورد موضوعات مربوط به مذاکره در دست دارند، در نظر می‌گیرند.

pregovaranje2.jpg

مهارت های مذاکره

در عین حال، اما اطلاعات مهم خارج از آگاهی دو طرف نهفتهاست. و این به عنوان موضوعی مهم در مهارت های مذاکره مطرح می شود. پروفسور دانشگاه نیویورک، Dolly Chugh اظهار می کند؛ که شکست سیستماتیک برای مشاهده آسان اطلاعات موجود و مهم به عنوان آگاهی محدود در مذاکره ها مطرح می شوند. تمرکز بیش از حد می‌تواند مذاکره کنندگان را در فضایی مشخص محدود کند.

در مقابل، مهارت های مذاکره موثر، منابع گسترده تری از اطلاعات در حوزه دید طرفین را شامل می‌شوند. در نتیجه، آن‌ها به طور کامل مفاهیم اقدامات خود را درک کرده؛ و آگاهی شخصی خویشتن را از مذاکره افزایش می‌دهند. واضح است که طرفین توانایی زیادی برای فکر کردن درباره تصویر بزرگ یک مذاکره خاص خواهند داشت.

در همین رابطه آن‌ها پرسش‌هایی را مطرح خواهند کرد؛ که در سطح بسیار بالا و اجرایی موفق کسبو کار و یا دیگر حوزه ها رخ نخواهد داد. این تمایل به فکر کردن به طور گسترده مهارتی است؛ که به همه مذاکره کنندگان کمک می‌کند. بسیار مهم است که بر قوانین یک مذاکره خارجی و ناآشنا را به عنوان یکی از طرفین مسلط باشید.

چگونه به عنوان مهارت های مذاکره تمرکز خود را گسترش دهید؟

هرچه صحبت‌ های شما مهم‌تر و پیچیده‌تر باشد، نیاز به کسب اطلاعات از بخش بیرون گفتگو باعث آگاهی بیشتر می شود. علاوه بر این، هر چه مذاکره غیر معمول باشد و کم‌ترین مورد را درباره طرف مقابل درک کنید؛ از طرف دیگر باید بیشتر تلاش کنید تا تمرکز خود را افزایش دهید.

با این وجود ممکن است؛ کدام نوع از اطلاعات به احتمال زیاد از دست برود؟ برای پاسخ به این سوال، مهمترین مذاکره به وقوع پیوسته در گذشته خود را مورد بازبینی قرار دهید. با نگاهی به آن متوجه شوید که، آیا از هیچ یک از اطلاعات مهم و یا از دست دادن هر گونه فرصت کلیدی غفلت کرده‌اید؟ برای شما امکان پذیر است که اطلاعات از دست رفته را مجددا بازیابی یا احیا کنید؟

businesswoman-leading-meeting.jpg

مهارت های مذاکره موثر

اما چطور می توان مهارت های مذاکره را در این مورد ارتقا داد؟ پاسخ شما ممکن است در مورد جایی که مهمترین اطلاعات را در دایره وسیع‌تر مرکز مذاکرات راه پیدا کرده است، موجود باشد. در گفتگو کنندگان باید درک خود را از مذاکره، با پرسش و پاسخ به سوالات بسیاری که به هیچ یک از آنها نرسیده اند را افزایش دهند. نمونه ی مفیدی از این سوالات مشابه این چنین است:

 چگونه افراد مختلف با شراکت بالقوه به علایق یک چندگانه واکنش نشان می‌دهند؟
 رقبای شرکت های هم‌کار چگونه به یک سرمایه‌گذاری مشترک بالقوه واکنش نشان می‌دهند؟
 چه سابقه‌ای برای معاملات آینده در پیشبرد این مذاکره وجود دارد؟
 چه فرصت‌هایی برای یادگیری مهارت های مذاکره وجود دارد؟

تمرکز بیش از حد بر روی اولین مذاکره فرصت‌های یادگیری بالقوه ایجاد شده توسط این موارد نادیده گرفته می شود. مهارت های مذاکره به همان اندازه زمانی مناسب هستند؛ که در مناطق یا فرهنگ‌ های مختلف دو کشور متفاوت گفتگو می‌کنید. با گسترش تمرکز در مذاکره یاد می‌گیرید؛ که به تفاوت‌های بین فرهنگ‌ها و درون آن‌ها پاسخ دهید. با یادگیری این مسئله مهم در مهارت های مذاکره از همه مهم‌تر، به دنبال بهترین‌ها خواهید بود. و در صورت لزوم به دنبال اطلاعات مهم از محیط اطراف خود خواهد گشت.

مهارت‌ های مذاکره سریع از سوی اجرا کنندگان

مهم نیست که بر سر چه موضوعی مذاکره خواهید کرد. وقتی بدون تنظیم سند خاصی، با اتکا به ذهن و هوش خود برای ایجاد خطوط و فعالیتهایی که مذاکره را پیش میبرند پیش می روید؛ آیا می‌توانید به همکاران خود اعتماد کنید؟ به نظر می‌رسد که هیچ انتخابی در این میان وجود نخواهد داشت. بنابراین باید امیدوار باشید که به واکنش مورد نظر خود برسید.

این وظیفه یک مذاکره ‌کننده و یک بداهه سازی کلی است. مهارت های مذاکره کنندههای سریع بودن آنان را به اثبات می رساند. آن‌ها فرصتهای غیرقابلپیشبینی را به دست می‌گیرند و به سرعت به تهدیدات ناگهانی واکنش نشان می‌دهند. به موقع مراقب اوضاع هستند، و ایجاد شرایط و اظهار نکات خاص برای آنان بسیار آسان است. برای بسیاری از ما، به رسمیت شناختن چنین لحظاتی خیلی دیر سر می‌رسد. چرا که تنها پس از اینکه جلسه را ترک کردیم، به واکنش کاملی که باید اظهار می کردیم، فکر می‌کنیم.

کشف چگونگی تعامل و متقاعد کردن طرف دیگر فرآیندی در مهارت های مذاکره بر مبنای آزمون، خطا، و سازگاری است. سه قاعده زیر می‌تواند به مذاکره کنندگان کمک کند؛ که به طور موثرتری با همتایان خود ارتباط برقرار کنند.

negotiate.jpg

مهارت های مذاکره سریع

.

قاعده اصلی پذیرش در مهارت های مذاکره

قاعده مهم و اصلی پذیرش به عنوان مهمترین بخش در مهارت های مذاکره به صورت سریع است. که شامل نفی کردن چیزی که طرف مقابل می‌گوید یا می خواهد انجام دهد نیست. اگر کسی سخنان طرف مقابل را با جملات منفی قطع کند میتوان آن را موضوعی نامناسب دانست. پذیرش پیشنهاد ها، حتی اگر غیر منتظره یا ناخواسته باشند؛ حتی در حالت مخالف نیز راهگشا است.

قاعده پرسش در مهارت های مذاکره

این مورد یکی از قوانین منطقی در مهارت های مذاکره به شمار می رود. از آنجا که سوالات به ندرت اطلاعات جدیدی را به بحث اضافه می‌کنند؛ اما به طرفین موارد مورد نیاز برای ساخت یک داستان و رابطه شان را نمی‌دهند. قاعده سوال پرسیدن، ممکن است برای مذاکره کم‌تر قابل‌اجرا به نظر برسد.

اما بدون آن، چطور می‌توانید منافع اساسی طرف مقابل را درک کنید؛ و به توافقی برسید که هر دوی شما را راضی کند؟ با این وجود، در نظر بگیرید که حتی سوالات خوب هم می‌توانند هزینه داشته باشد. پرسشما برای ایجاد ارزش بیشتر به چه کاری نیاز داریم؟می تواند چشم اندازه‌ای تازه را ایجاد کند.

منبع:

1. https://www.academia.edu/28360955/Negotiation_Skills

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.