منظور از اهداف بلند مدت دقیقا چیست؟

اهداف بلند مدت چه هستند؟ و آیا واقعا به اهداف بلند مدت برای موفقیت نیاز دارید؟ اگر در مسائل مربوط به هدفگذاری زندگی، از این دست سوالات از خودتان پرسیده باشید چندان عجیب نیست. خودتان را در یک کشتی که در دریا در حرکت است تصور کنید. اگر در انتهای این سفر هیچ هدف مشخصی نداشته باشید چه احساسی خواهید داشت؟ هرچند که روزهایی که در این کشتی طی می کنید بسیار زیبا و هیجان انگیز باشد؟ سپس تصور کنید که ناغافل درگیر یک طوفان وحشتناک می شوید. چه خواهید کرد؟

1_goals-written-on-a-country-road.jpg

اکثر ما در چنین شرایطی سعی می کنیم از موقعیت موجود فرار کنیم. بنابراین به نزدیک‌ترین جزیره شنا می‌کنیم و قسم می‌خوریم که دیگر هیچ وقت دریا را ترک نکنیم. اما لازم نیست که ماجرا اینطور باشد. این بار تصور کنید که به جای ترس بیش از حد، یک نقشه و قطب‌نما به همراه دارید. نقشه ای که دستور می‌دهد کشتی را به کدام مسیر هدایت کنید. خوب، در این صورت، وقتی طوفان به میان بیاید، ممکن است دلسرد شده باشید، اما هنوز می‌دانید که کجا باید بروید. این همین دلیل محکم و قاطعانه ای است که شما را در تنظیم اهداف بلند مدت به یقین می رساند.

نمایی کلی از تنظیم اهداف بلند مدت پیدا کنیم.

اهداف بلند مدت به طور کلی برای هدایت زندگی شما در مسیری که می‌خواهید پیش بروید، بسیار مفید هستند. براساس آنچه که در بخش قبل گفته شد این اهداف کمک می کنند تا در صورت پیش آمد مشکلی ناخودآگاه بهم نریزید و در عین رسیدگی به آن مقصود نهایی خود را در نظر داشته باشید.

بنابراین حتی اگر موقتا از آن جدا شوید، می‌توانید آن را اصلاح کرده و مجددا به مسیر درست برگردید. به بیان ساده، آینده ایده‌آلی که شما به دنبال آن هستید، تا هنگامی که از زمان خود به طور موثر استفاده کنید، امکان پذیر است. تعیین اهداف بلند مدت، برای خودتان تنها یک راه برای انجام این کار است.

با اهداف بلند مدت، تعیین هدف به طور باورنکردنی با ارزش است؛ آن هم درست وقتی که پای نکته ی ارزشمندی به نام زمان در میان باشد. هرکسی هدف بلند مدت خود را در یک محدوده زمانی خاص در نظر می گیرد. البته، نظرات در این رابطه متفاوت هستند. اما اجماع عمومی این است که اهداف بلند مدت چیزی هستند که ۱۲ یا چند ماه بیشتر از این میزان طول می‌کشد، تا کامل شوند. در عین حالی که هر چیزی در این رابطه به نظر شما بستگی دارد؛ اما اگر به دنبال یک قانون سخت و سریع می گردید ، به نظر می رسد که هدف ‌های بلند مدت بیشتر از ۱۸ – ۲۴ ماه زمان می برند تا تکمیل شوند.

MIT-Timing-Control_0.jpg

تفاوت اهداف بلند مدت و اهداف کوتاه مدت چیست؟

ممکن است در این فکر باشید که چه فرقی بین کوتاه، متوسط، و اهداف بلند مدت وجود دارد؟ پاسخ ساده این است که آن‌ها تابعی از زمان هستند. اهداف کوتاه‌ مدت زمان کمتری برای رسیدن در مقایسه با اهداف بلند مدت دارند. اهداف متوسط نیز با کمی بالا و پایین کردن از همین ویژگی برخوردارند.

اگر اهداف بلند مدت، آن‌هایی هستند که بیش از ۱۲ ماه طول می‌کشند، قاعده کلی این است که اهداف کوتاه‌مدت، آن‌هایی هستند که کم‌تر از ۱۲ ماه طول می‌کشند. شما می‌توانید هدف خود را از بابت هر چیزی که برای شما بهتر است تنظیم کنید.

مزایای تنظیم اهداف بلند مدت چیست؟

شاید از خودتان بپرسید منافع خاص اهداف بلند مدت چیست؟ به عنوان مثال، می توان موارد زیر را برشمرد:

به شما اجازه می دهد تصویر بزرگتری را از زندگی خود ببینید.

یک حس کلی از مسیری که باید طی کنید به شما می ‌دهد.

فرصتی برای تشخیص موانع پیش از موعد برایتان فراهم می کند.

با تعیین اهداف برای خودتان که در دراز مدت اتفاق می افتند (برای مثال، بیش از ۲۴ ماه)، شما به خودتان اجازه می‌دهید تا از روزهای عادی زندگی به بیرون دقت کرده؛ تا به جای آن ها بر روی تصاویر بزرگ تر تمرکز کنید.

این دیدگاه مربوط به تماشای تصویری بزرگ در زندگی به شما این امکان را می‌دهد؛ که درک بهتری از خود و جایی که می‌خواهید به آن برسید، به دست آورید. علاوه بر این، انجام این کار شما را قادر خواهد ساخت که یک مسیر را به سمت جلو ترسیم کنید و یک مسیر جداگانه برای خود در نظر بگیرید. و همچنین به عنوان یک پاداش قابل توجه، شما قادر خواهید بود که موانع بالقوه را پیش از اینکه به مسائل اصلی تبدیل شوند، کنترل و هدایت کنید.

download.jpg

آیا واقعا به اهداف بلند مدت نیاز دارید؟

به علت تغییرات غیر قابل اجتناب در زندگی ممکن است اهداف شما نیز دستخوش تغییر شوند. ممکن است هر از چند گاهی هرکس اهداف بلند مدت مشخص داشته باشد. اما همیشه این کار را با درک اینکه خیلیی چیزها می‌توانند در هر لحظه تغییر کند، انجام دهد. و برنامه‌های او نیز ممکن است نیاز به تطبیق با یکدیگر داشته باشد.

بنابراین به جای تعیین اهداف بلند مدت، یک چشم‌انداز بلند مدت را تعیین کنید. یک چشم‌انداز بلند مدت مشابه اهداف بلند مدت است، اما تفاوت آن این است که دید بلند مدت گسترده تر است. بطور مثال یک مورد از اهداف بلند مدت می‌تواند این باشد که شما می‌خواهید ظرف ۲ سال رستوران خود را باز کنید. در حالی که یک دیدگاه بلند مدت می‌تواند این باشد که می‌خواهید کسب ‌و کار خود را در عرض ۲ سال راه ‌اندازی کنید.

درست است که هر دو به یک تصویر بزرگ در زندگی معطوف می شوند. اما یکی از آن‌ها شما را به یک جاده خاص منتقل می‌کند. در حالی که دیگری انعطاف ‌پذیری لازم برای تغییر مسیر را به شما می ‌دهد. و این همان نکته ای است که می توانید در تعیین اهداف بلند مدت یا دیدگاه بلند مدت برای خودتان باز کنید.

چگونه به اهداف خود دست پیدا کنیم؟

در این بخش، سوال شما دیگر نباید به اهداف بلند مدت خلاصه شود. بلکه به جای آن باید بپرسید که، چگونه به دیدگاه بلند مدت خود دست پیدا کنم. خوب، حالا که اهمیت یک دیدگاه بلند مدت و اینکه چگونه اهداف کوتاه ‌مدت و میان‌مدت شما تشخیص داده شدند، می‌توانید به دنبال پیدا کردن اهداف موثر برای خودتان باشید.

اول باید دیدگاه را بچینید و سپس برای دستیابی به آن راه های ممکن را ترسیم کنید. البته این دستیابی می تواند برای هر کس بسته به توانایی و شرایط متفاوت باشد.

منبع:

https://quickbooost.com/long-term-goals/

.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *