پرورش استعداد درونی ، سلطه‌ای بر خلاقیت

اگر چه براي پیمودن مسیر زندگی‌تان نقشه‌ای به دستتان داده نشده است اما شما با پرورش استعداد درونی خود، می‌توانید به هر آنچه در زندگی‌تان برایش تلاش می‌کنید، برسید. رسیدن به موفقیت با استفاده از نیروی درونی ازجمله  استعداد و سخت کوشی به دست خواهد آمد. مغز شما تقریباً از 100 ميليارد سلول عصبی ساخته‌شده است. هر سلول مانند درختی با یک تنه سلولی و شاخه‌های متعدد است. هر فکر ما می‌تواند شعله‌ای روشن در مسیر تاریکی محض باشد. سایت خانه آموزش، به شما در پرورش استعداد درونی‌تان کمک خواهد کرد.

ذهن انسان قوی‌ترین و پیچیده‌ترین چیز شناخته‌شده در تمام هستی است. شما با به دست آوردن کنترل ذهن خود، قادر به تمامی کارها هستید. امروز انسان‌ها تنها به استفاده از 3 درصد از مغز خود رسیده‌اند. پرورش استعداد شما می‌تواند برایتان بزرگ‌ترین واقعه زندگی‌تان را رقم زند. چگونگی ذخیره اطلاعات در ذهن ما بسیار حیرت‌انگیز است. در سمت چپ مغزتان، جزئیات را رسم می‌کنید تا به تصویری کلی دست ‌یابید، در حالی که در سمت راست مغزتان از تصویری کلی به جزئیات می‌رسید. اطلاعات یکسان، به دو شکل متفاوت در دو نیم‌کره مغز پردازش می‌شوند.

چگونگی پرورش استعداد درونی

چگونگی پرورش استعداد درونی

هرچه برای پرورش استعداد درونی خود تلاش کنید، شاخه­های فکری، راحتی ايجاد می‌شوند. زیرا در این حالت، مغزتان مطابق با برنامه‌ ریزی اصلی‌اش که پشتیبانی از استعداد درونی‌تان بوده است، عمل می‌کند. این‌که چگونه اطلاعات را پردازش می‌کنید، این‌که چگونه هر مسئله‌ای را حل می‌کنید و اینکه چگونه از بینش منحصر به فردتان استفاده می‌کنید، همگی اجزایی تفکیک ناپذیر برای دست یابی به استعداد درونی‌تان هستند و نمی‌توانند مجزا از یکدیگر در نظر گرفته می‌شوند.

به جای این‌که به دنبال یافتن کلید نبوغ و هوش در لابه لای چین‌­های مغز انسان‌های معروف مانند انیشتین یا ادیسون باشیم، باید از تحقیقات انجام شده نتیجه بگیریم. هنگامی که آن‌ها از مغزشان در راستاي استعدادهای درونی‌شان استفاده می‌کردند، توانستند با نبوغشان در پرورش استعدادهای درونی خود، جهان را دگرگون کنند. آن‌ها توانستند مسئله‌های را حل کنند که در دنیا هیچ‌کس قادر به حل آن نبود. شما هم می‌توانید کاری را کنید که انیشتین انجام داد. البته شاید در مقایسه با نبوغ او چندان نابغه هم نباشیم، اما در جایگاه خودمان بسیار عالی خواهیم بود. پس بگردید و استعدادهای درونی خودتان را پیدا کنید.

هر یک از ما هفت ستون فکری داریم. این مهم، آغازگر استعدادهای منحصر به فرد ماست. همچنین هر یک از ما دو ناحیه‌­ی ابتدایی در مغزمان داریم که افکار و حافظه‌مان در آنجا ساخته و ثبت می‌شود. شما از این دو ناحیه اطلاعات را دریافت و به حافظه‌ی کوتاه‌مدت تبدیل می‌کنید. هر کس به شکلی خلق شده است که بتواند کاری را انجام دهد که کس دیگری نمی‌تواند. با درک این ساختار، خواهیم دانست که چه موهبت‌های به ما داده شده است. می‌توانید هدف از خلقتان را کشف کرده و به آن دست پیدا کنید.

چند مورد کلیدی برای پرورش استعداد درونی

برای پرورش استعداد درونی، نیاز است تا به چندین مسئله توجه کنید. داشتن انگیزه برای رسیدن به آرزوهای مختلف، همواره نیاز به پرورش استعداد و سخت کوشی دارد.

گوش دادن به حرف دیگران

پرورش استعداد درونی | گوش دادن به حرف دیگران

افرادی که در اطراف شما هستند، اغلب بهتر از خودتان به استعداد پنهان شما واقف‌اند. اگر شما با تلاش، سعی در کشف استعداد خود دارید، آن‌ها استعداد پنهان شما را سال­های سال است که در رفتار شما شناخته‌اند. اگر تا به امروز به حرف اطرافیان خود گوش نکرده‌اید، اکنون وقت آن رسیده کمی به حرف‌هایشان دقت کنید. اگر هیچ ایده‌ای در باب استعدادهای خود ندارید، بهتر است کمی به صحبت‌های اطرافیان خود گوش دهید. آن‌ها شما را به چه صفاتی می‌شناسند؟ در انجام چه کارهای از شما کمک می‌خواهند؟ مطمئن باشید که پاسخ‌هایشان شما را شگفت‌زده خواهد کرد.

انجام کارهای ساده و پیش‌­پا افتاده

آیا انجام یک سری امور بیش از حد برای شما آسان و پیش‌پا افتاده است؛ اما عمده‌ای دیگر کارها را با سختی و مشقت انجام می‌دهید؟ اگر فکر می‌کنید بعضی از کارها را به سادگی انجام می‌دهید اما اطرافیان شما زمان زیادی را صرف آن می‌کنند، بدانید که شما در همان موضوع استعداد داشته و در انجام آن توانايی بالایی داريد.

انجام کارهای لذت بخش

ممکن است استعداد پنهان شما به نحوی دیگر خود نمایی کند. از انجام چه کارهای خسته نمی‌شوید؟ از انجام چه‌کارهایی لذت بیشتری می‌برید؟ چه‌کارهایی را در اوقات فراغت خود انجام می‌دهید؟ فکر کنید تمام امور بر وفق مراد است و امروز باید برای خود وقت بگذارید. چه‌کارهایی می‌کنید؟ به سراغ ساز خود می‌روید؟ به باغبانی روی مياوريد؟ یا قلم بر دست می‌گیرید و شروع به نوشتن می‌کنید؟ به هر کاری که روی آورید، در واقع در انجام آن کار استعداد داشته و توانمند هستید. پس اگر به دنبال استعداد پنهان خود هستید، فرصتی برای انجام این کارها ايجاد کنید.

توجه به علایق قدیمی

پرورش استعداد درونی | توجه به علایق دیگران

آیا موضوعی وجود دارد که در گذشته دور به آن علاقه داشتید و به دلایل مختلف از آن غافل شده‌اید؟ اما هنوز هم بر این باوريد که می‌توانید در آن صاحب نظر و توانا باشید؟ اگر چنین علاقه‌ای دارید، حتماً به دنبال آن بروید، ممکن است این عمل به پرورش استعداد درونی‌تان منجر شود.

نتیجه‌ گیری

تمامی انسان‌ها دارای استعدادی هستند که با شکوفا کردن آن‌ها می‌توانند از زندگی خود لذت کافی را برند. اگر در کاری استعداد دارید حتماً به دنبال همان موضوع بروید و دیگر کارها را انجام ندهید. زیرا باعث خستگی و پس رفت شما خواهد شد. اگر علاقه­ای دارید ولی استعداد انجام آن را ندارید وقت خود را هدر ندهید. زیرا این کار می‌تواند بقیه افراد مشتاق را نیز دل‌زده کند. مهارت پرورش استعداد امری است که باید به آن مسلط باشید.

با توجه به استعداد خود در زمینه موردعلاقه‌تان، به آرزوی تمامی دوران زندگی‌تان برسید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *