هیپنوتیزم کلامی | بررسی قدرت کلمات در پیشبرد بهتر مذاکره

هیپنوتیزم کلامی

در مذاکره‌های صورت گرفته بسیار پیش آمده که به این فکر افتاده‌ باشید از چه کلماتی استفاده کنید تا نفوذپذیری کلام شما افزایش یابد و بر روی مخاطب اثر مثبت بگذارد. قدرت کلمات در هر مذاکره‌ای باور نکردنی محسوب می‌شوند زیرا با وجود چنین کلماتی است که می‌توان وزنه‌ی مذاکره را به سمت خود سنگین کرد.
البته تنها خود کلمات مهم نبوده و استفاده‌ی به جا از آن‌ها اهمیت بسیاری در نتیجه‌ی مذاکره توسط استفاده از این استراتژی پیدا می‌کند که این امر به قدرت فن بیان مذاکره‌کننده برمی‌گردد.

تعریف هیپنوتیزم کلامی

مروری بر تعاربف هیپنوتیزم کلامی

به طور خلاصه می‌توان گفت هیپنوتیزم کلامی یعنی کاری که موجب تاثیرگذاری بیشتر بر روی فرد شده و فرد مورد نظر به صورتی راحت‌تر پیشنهاد . یا سخنان ما را قبول کند. هیپنوتیزم کلامی د اکثر مواقع موجب بالا رفتن درصد موفقیت ما خواهد شد.

کلمات هیپنوتیزمی که درصد موفقیت شما را در یک مذاکره بالا می‌برد

نو، تازه، جدید و کشف

استفاده از کلماتی مانند جدید، تازه و یا کشف شده کمک بسیاری به پیشبرد هدف شما می‌کند. به طور کل هر فردی علاقه‌ی بسیار به دنبال کردن چیزهای جدید داشته و اگر به طور مثال در کنار تبلیغی از کلمه‌ی جدید استفاده شود، مخاطب به سمت شناختن آن پیش می‌رود.
داشتن حرف جدید و یا ایده‌ایی نو از طرف عموم مردم استقبال می‌شود. البته در صورتی که آن ایده‌ی جدید به قدر کافی برای توجه‌ مردم به آن جذاب باشد این امر میسر می‌شود، در غیر این صورت استفاده از کشف، جدید و یا نو موجب شکست ایده هم می‌تواند بشود. از این رو لازم است در استفاده از این کلمات دقت کافی را در نظر بگیریم.

عشق و علاقه

استفاده از کلمه‌ی عشق و پیوند دادن آن به هر مذاکره‌ای که در پیش دارید، می‌تواند برای مخاطبان جذاب باشد.
البته ممکن است بین ایده‌ی شما و عشق شباهتی وجود نداشته باشد مانند خرسی که به عنوان نشانی از عشق به همدگیر هدیه می‌دهند. و یا پلاک‌های گردنبدی که از دو قلب تشکیل شده است که می‌توانند در کنار هم یک قلب کاکل را تشکیل بدهند.
چنین ایده‌هایی در فروختن گردنبندها بسیار عالی عمل کرده و می‌کنند زیرا افراد بسیاری یکی از بهترین راه‌های ابراز عشق خود را به وسیله‌ی هدیه دادن چنین گردنبندهایی انجام می‌دهند.

اثبات شده، تجربه شده

استفاده از کلمه ی تجربه شده | هیپنوتیزم کلامی

اگر در حین مذاکره از عباراتی مانند «فلان چیز امتحان خود را پس داده» استفاده کنید حس اطمینان عمیقی را در فرد ایجاد می‌کنید از این رو طرف دیگر مذاکره به سخنان شما اعتماد کرده و حرف شما را بسیار راحت‌تر قبول می‌کند.
تنها استفاده از یlک جمله‌ی ساده می‌تواند قدرت هیپنوتیزم کلامی شما را به رخ بکشد. هر چه استفاده از این تکنیک در حین سخنرانی‌ها با افزایش اعتماد به نفس باشد، تاثیر بیشتر آن بر روی مشتری دیده می‌شود.

گارانتی، ضمانت اصل بودن

وقتی سخن از ایجاد حس اطمینان در طرفین مذاکره به وجود می‌آید، ذهن بسیاری به سمت ضمانت‌ و یا گارانتی پیش می‌رود. استفاده از چنین کلماتی موجب علاقمندی بیشتر مخاطب به حرف شما و قبول راحت‌تر پیشنهادتان می‌شود.
به طور مثال این که قرارداد بسته شده بین دو طرف دارای بندهایی برای ضمانت باشد موجب آسایش خیال هر دو طرف می‌شود.
و یا در حین خرید کالایی اگر دارای گارانتی نباشد، مشتری اطمینان به اصل بودن کالا نکرده و آن را خریداری نمی‌کند.

تو، شما

شما به علایق و نگرانی‌های خودتان با دقت بیشتری گوش می‌دهید یا علایق و نگرانی‌های دیگران. پر واضح است که مورد اول جواب این سوال است.
مردم علاقه‌ی بیشتری به شنیدن راجع به خودشان دارند از این رو در یک مذاکره اگر از فرد مقابل حرف بیشتری بزنید حس او نسبت به آن مذاکره بهتر شده و درصد موفقیت شما تا حد بسیار خوبی بالا می‌رود.
به طور مثال اگر در جای شلوغی باشید و ناگهان نام خود را بشنوید به سرعت گوش‌ها را تیز کرده تا بفهمید آن فرد در رابطه با شما چه می‌گوید زیرا شما برای خودتان مهم‌ترین آدم بر روی کره‌ی زمین محسوب می‌شوید.

نتیجه‌ی کار

بسیار مهم است که در انتهای سخنانتان نتیجه‌ی آن‌ را در اختیار مخاطب قرار بدهید زیرا مخاطب علاقه‌ی بسیاری به شنیدن حرف آخر شما دارد. البته این نکته مهم است که مردم علاقه‌ی بسیاری به شنیدن نتیجه‌ای دارند که برای خودشان مفید باشد.

سلامتی

به طور کل سلامتی برای هر فردی حائز اهمیت است و اگر بتوانید به طرف مقابلتان پیشنهادی ارائه دهید که در آن به مسئله‌ی مضر نبودن توجه شده باشد و به نوعی پیشنهاد دربرگیرنده‌ی واژه‌ی سلامتی باشد، توجه فرد مقابل به صحبت‌های شما بیش از پیش جلب می‌شود.
این کلمه می‌تواند یکی از کارامدترین استراتژی‌های هیپنوتیزم کلامی در رابطه با فروش محصولات آرایشی باشد.

ساده، راحت، آسان

ساده صحبت کردن و به وجود آوردن حس راحتی از فهمیدن حرف‌های شما در وجود فرد مقابل مذاکره را به سمت و سوی خوبی می‌برد.
به طور مثال اگر شما فروشنده‌ی لوازم تکنولوژی هستید ارائه‌ی نکاتی که مشتری از آن‌ها سر در نمی‌آورد موجب شکست شما در فروش خواهد شد و هر چه بتوانید ساده‌تر صحبت کرده و محصول خود را در عین ساده توضیح دادن قدرتمند و مورد نیاز مشتری نشان دهید، موفقیت بیشتری در فروش محصول خود خواهید داشت.

اقتصادی فکر کردن

در بیشتر مواقع افراد به دنبال موردی هستند که به کمک آن بتوانند در پول خود صرفه‌جویی کنند. ارائه‌ی پیشنهادی که بتواند آن‌ها را مطمئن از منفعت خود سازد، اثرگذاری بسیاری را در رابطه با هیپنوتیزم کلامی به وجود خواهد آورد. استفاده از واژه‌ی اقتصادی و یا صرفه‌جویی در موارد بسیاری تاثیر مثبتی در مذاکره‌ی شما خواهد داشت.
البته خوب است این مورد را بدانید که چنین کلماتی در رابطه با هر موردی مناسب نیست. به طور مثال در فروش کالای لاکچری استفاده از کلمه‌ی اقتصادی بد جلوه کرده و به نوعی ارزش آن کار را پایین می‌آورد.

هر کدام از این کلمات و یا ایده‌ها بر روی هر فردی می‌تواند تاثیر متفاوتی داشته باشد از این رو این هنر مذاکره کننده است که بداند از چه کلمه‌ای در چه زمانی استفاده کند تا بیشترین تاثیر را بگذارد. هنر مذاکره به خود فرد ربط داشته و هیپنوتیزم کلامی نیز یکی از این هنرها محسوب می‌شود.
هر چه بتوان از چنین تکنیک‌هایی در حین مذاکره استفاده کرد احتمال موفقیت مذاکره افزایش یافته و نتیجه‌ی خوبی ارائه می‌دهد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *