با هدف گذاری زودتر به موفقیت برسید

هدفگذاری در زندگی

 یکی از اساسی‌ترین اصول رشد و رسیدن به موفقیت، داشتن هدف است. هدف گذاری به اندازه‌ای اهمیت دارد که هر فردی باید حتی برای کوچک‌ترین کارهای خودش هدف داشته باشد؛ چرا که اگر فردی بخواهد بدون هدف برنامه‌ای را پیش ببرد احتمال شکست آن به مراتب بیشتر است. فراموش نکنید که اثربخشی کارهایی که بدون هدف پیش می‌روند بسیار کم می‌باشد؛ بنابراین در این مقاله از خانه آموزش تا انتها با ما همراه باشید تا بیاموزیم چگونه هدف‌گذاری کنیم؟

هدف و هدف گذاری چیست؟

هدف در واقع به معنای  نشانه یا مقصد است. هدف‌ها در هر مسئه‌ای ممکن است متفاوت باشند؛  برای مثال هدف در زندگی با هدف در کار و شغل بسیار متفاوت است. البته اهداف زندگی می‌توانند مکمل یکدیگر باشند و در یک راستا قرار بگیرند. اهدف می‌توانند ذهن شما را درگیر خود بکنند و چالش‌هایی را برای شما به وجود بیاورند و گاهی چندین هدف کوچک می توانند یک هدف بزرگ را بسازند. اما هدف‌گذاری به چه معنا است؟ هدف گذاری یعنی شما بتوانید اهداف خود را تشخیص بدهید و آن‌ها را شناسایی کنید. به عبارتی شما باید برای هدف‌های خود برنامه ریزی و اولویت‌بندی داشته باشید؛  برای مثال می توانید از هدف‌های کوچک به عنوان پله‌های رسیدن به اهدف بزرگتر استفاده کنید. در هدف‌گذاری باید اهداف و رویاهای خود را مشخص کنید و برای رسیدن به آن‌ها تمام تلاش خود را بکنید.

چرا باید هدف گذاری کنیم؟

هدف‌ها در زندگی می‌توانند جهات زندگی ما رو مشخص کنند و اگر نتوانیم جهتی مشخص برای زندگی و کار خود داشته باشیم، ممکن است راه را اشتباه برویم. هدف‌گذاری نکردن در زندگی می‌تواند ما را به بن‌بست برساند و از هدف اصلی و آرزوهای خود دور کند. در مواجه با برخی از افراد می‌بینیم که هیچ هدف و برنامه‌ای برای زندگی خود در سر ندارند؛ شاید از خود بپرسید چرا افراد هدف‌گذاری نمی‌کنند؟

  • افراد ممکن است دانش کافی را برای این عمل نداشته باشند.
  • افرادی هم هستند که به دلیل ترس از شکست سراغ هدف‌گذاری نمی‌روند و می‌خواهند در همان سطح باقی بمانند.
  • برخی از افراد تصور می‌کنند که هدف‌گذاری مهم نیست و به همین دلیل به دنبال آن نمی‌روند.

در ادامه به برسی موارد تاثیر گذار در هدف گذاری خواهیم پرداخت.

هدف داشتن

  • صبر داشته باشید

برای رسیدن به هدف باید صبر داشته باشید. عجله کردن در کارها باعث می‌شود هم استرس به خودتان وارد کنید و هم به هدفی که می‌خواهید نرسید. باید به یاد داشته باشید که هر آسانی در پی یک سختی حاصل می‌شود و هیچ تلاشی بی پاسخ نمی‌ماند. زحمات و سختی‌ها را تحمل کنید و برای رسیدن به اهدافتان با مشکلات بجنگید، مطمئن باشید که موفق می‌شوید.

  • از یک هدف کوچک شروع کنید

برای رسیدن به هدف‌های بزرگ باید برای اهداف کوچک برنامه ریزی کنید و ابتدای راه خود را با اهداف کوچک مشخص کنید. شکست در یک هدف کوچک بهتر از شکست در یک هدف بزرگ است. پس برای ابتدای کار از برنامه‌ریزی برای اهداف کوچک شروع کنید و پس از موفقیت در اهداف کوچک، برای اهداف بزرگتر برنامه ریزی کنید. لازم به توضیح است این موفقیت از تصمیم گیری درست ناشی می‌شود.

  • نقاط ضعف و قوت خود را بشناسید

با شناخت نقاط قوت و ضعف خود می‌توانید راه‌های بهتری را برای رسیدن به اهداف خود مشخص کنید. برای مثال می‌توانید نقاط قوت خود را تقویت کنید و به بهبود نقاط ضعف خود بپردازید. برای اینکه بتوانید نقاط ضعف خود را تقویت کنید باید سختی های زیادی را تحمل کنید و یا تجربه‌های بسیاری را پشت سر بگذارید. شما باید مهارت‌های خود را در زمینه‌های مختلف پرورش دهید؛ با پرورش مهارت‌های فردی می‌توانید نقاط ضعف خود را پوشش دهید.

  • در هدف گذاری مصمم باشید

برخی افراد هستند که به سرعت به سمت هدف خود پیش می‌روند و بعد از مدتی آن را به حال خود رها می‌کنند. افرادی که زود اوج می گیرند معمولا زود هم از تصمیمات خود صرف نظر می‌کنند. این تندروی موجب خستگی و دلزدگی می‌شود و ممکن است برای همیشه هدفتان را کنار بگذارید. بهتراست آهسته و آرام پیش بروید و در برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری کمی دقت کنید.

روش‌های هدف گذاری

با آموختن روش‌های هدف‌گذاری به سادگی می‌توانید برای همه برنامه‌های زندگی خود هدف داشته باشید. به عنوان مثال فرض کنید در حال آماده کردن خود برای یک آزمون مهم هستید؛ در این‌صورت نمی‌توانید بی‌گدار به آب بزنید و بدون داشتن اهدافی مشخص دست به کار شوید. احتمالا شما هم می‌دانید برای موفقیت در هر کاری ابتدا باید هدف‌هایی مشخص داشته باشید؛ اما مسئله‌ای که برای اکثر افراد مشکل است، نحوه هدف‌گذاری و عمل کردن به آن‌ها است. با یادگیری روش‌های هدف‌گذاری پروسه موفقیت شما در هر امری تضمین می‌شود.

۱.     محدوده زمانی مشخص کنید

افرادی که برای رسیدن به اهداف خود یک محدوده‌ی زمانی مشخص می‌کنند بسیار موفق‌تر از افرادی هستند که محدوده‌ی زمانی خاصی را نشانه گذاری نکرده اند. مشخص کردن یک محدوده‌ی زمانی استرسی مثبت و کارساز را به شما القا می‌کند و باعث می‌شود کمتر دچار اشتباه شوید. هم چنین این امر موجب می‌شود تلاش بیشتری در رسیدن به اهدافتان داشته باشید. البته باید مراقب باشید که این محدوده زمانی متناسب با هدفتان و معقول باشد؛ مشخص کردن زمان بسیار کم و یا حتی خیلی زیاد برای رسیدن به یک هدف می‌تواند به کلی شما را از انجام آن باز بدارد.

موفقیت و هدف گذاری

۲.     همه‌ی تمرکز خود را روی هدف اصلی بگذارید

توجه کردن به جهات دیگر و حاشیه‌ها می‌تواند شما را از هدف اصلی‌تان دور کند. پرداختن به حاشیه‌ها هم زمان شما را هدر می‌دهد و هم انرژی زیادی را از شما می‌گیرد. باید ترس‌های خود را کنار بگذارید و به موارد مثبت اهداف خود فکر کنید. اندیشیدن به جهات منفی و شکست‌های اخیر تاثیرات بسیار بدی روی فرد دارد و موجب کاهش بازخورد مثبت می‌شود؛ بنابراین سعی کنید به چیز‌هایی که دوست دارید فکر کنید و امواج منفی را از خودتان دور کنید.

۳.     استرس نداشته باشید

به این فکر کنید که شما دارید برای اهداف خود تلاش می‌کنید و رسیدن به هدف نهایی نباید زیاد برایتان مهم باشد. شکست جزیی از موفقیت است؛ باید شکست‎ها را بپذیرید و برای جبران آن دست به کار شوید. فرار کردن از شکست‌ها هرگز شما را به موفقیت نمی‌رساند و استرس داشتن برای شکست دوباره، می‌تواند تاثیرات بدی روی افکار شما داشته باشد. در کنار اهداف خود رشد کنید و دانش خود را پرورش دهید، سپس می‌بینید که شکست هم شما را قوی‌تر می‌کند.

۴.     بعد از رسیدن به هدف کنار نکشید

از جمله مواری که باعث موفقیت و به نتیجه رسیدن در هدف گذاری می‌شود، می‌توان به کنار نکشیدن از هدف اشاره کرد. تصور کنید نوازدی را که با اولین زمین خوردن از جای خود بلند نشود و دست از رسیدن به هدف خود یعنی همان راه رفتن بکشد؛ در این‌صورت  کودکی یا انسانی بر روی زمین وجود نخواهد داشت که بتواند راه برود. ‍پس اولین قدم برای رسیدن به هدف دست نکشیدن از آن است؛ تنها کافی است در این راه ناامید نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست