هر آنچه که باید درباره هدف گذاری smart بدانید

هدف گذاری smart

هدف گذاری از جمله مواردی است که برای رسیدن به انواع موفقیت‌ها لازم و ضروری است. بدون داشتن هدفی مناسب، نمی‌توانید مسیر خود را در زندگی پیدا کنید و به طور قطع دچار سردرگمی خواهید شد. از جمله روش‌های بسیار محبوب برای هدف گذاری، هدف گذاری Smart است. هدف گذاری smart ویژگی‌هایی دارد که با پیروی از آن‌ها می‌توانید رسیدن خود به موفقیت را تضمین کنید. با خانه آموزش همراه باشید تا بیشتر درباره اهمیت هدف گذاری و هدف گذاری هوشمند بدانید.

اهمیت هدف‌گذاری در چیست

یکی از مهم‌ترین عوامل در رسیدن به موفقیت، هدف‌گذاری است. با هدف‌ گذاری صحیح و مناسب، می‌توان با قطعیت به سمت جلو حرکت کرد. هدف گذاری هوشمند می‌تواند به شما انگیزه و انرژی دهد و مسیر موفقیت را برای شما روشن‌تر کند. از جمله مزیت‌هایی که هدف گذاری هوشمند دارد می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • هدف گذاری شما را از سردرگمی نجات میدهد
 • باعث افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس است
 • میان فعالیت‌های گوناگون هماهنگی و نظم ایجاد می‌کند
 • امکان اندازه‌گیری و ارزیابی میزان پیشرفت را میسر می‌کند
 • از به هدر رفتن منابع و انرژی جلوگیری میکند
 • موجب افزایش انگیزه و امید برای ادامه مسیر می‌شود
 • به جذب ایده‌ها و فرصت‌های گوناگون کمک می‌کند

هدف گذاری هوشمند

هدف گذاری smart به چه معناست

از جمله مباحثی که می‌تواند در داشتن هدف‌هایی مناسب به شما کمک کند، هدف گذاری smart است. هدف گذاری اسمارت شامل چندین ویژگی است. اگر به واژه Smart دقت کنید، متوجه خواهید شد که هر یک از کاراکترهای این کلمه بیان کننده یک ویژگی از اهداف اسمارت است:

 • S: Specific : مشخص باشد
 • M: Measurable : قابل اندازه گیری باشد
 • A: Achievable : دست یافتنی و واقع بینانه باشد
 • R: Relevant : مرتبط باشد
 • T: Time bound : در محدوده زمانی مشخصی قابل دسترسی باشد

اگر هدف شما تمام این ویژگی‌ها را داشه باشد، هدفی هوشمند یا Smart است. درادامه به توضیح و بررسی هر یک از این ویژگی‌ها خواهیم پرداخت.

ویژگی‌های هدف گذاری smart چیست

ممکن است زمانی که برای انتخاب هدفی مناسب مطالعه می‌کنید، با نکات گوناگونی برای هدف گذاری مواجه شوید. ۵ نکته‌ای که باید برای هدف گذاری smart به آن‌ها توجه کنید مشکل و پیچیده نیستند. تنها کافیست به موارد زیر توجه داشته باشید:

هدفی مشخص و دقیق انتخاب کنید

سعی کنید اهدافی انتخاب کنید که کلی و مبهم نباشند. انتخاب اهداف مشخص و دقیق با ویژگی‌های جزئی، می‌تواند احتمال رسیدن به هدف را بسیار بیشتر کند. سعی کنید به تمام سوالات احتمالی درباره هدف پاسخ دهید. برای مثال احداث یک شرکت در زمینه فناوری هدفی کلی است. اما احداث شرکت تولید و فروش گوشی موبایل، در این نقطه از شهر و با این وسعت هدفی دقیق و مشخص است. زمانی که هدف خود را با جزئیات کامل مشخص می‌کنید، راه رسیدن به آن را نیز برای خود راحت‌تر کرده‌اید.

هدفی انتخاب میکنید که قابل اندازه گیری باشد

انتخاب اهدافی که قابل اندازه گیری باشند به شما کمک می‌کند که بتوانید میزان پیشرفت خود را اندازه گیری کنید. زمانی که بتوانید پیشرفت خود را اندازه گیری کنید، می‌توانید بفهمید که چه اندازه از مسیر را طی کرده‌اید و برای طی کردن مابقی راه به چه ابزار و منابعی نیاز دارید. اگر هدف شما رسیدن به رتبه‌ای خاص در آزمون کنکور باشد، بهتر است معیارهایی را برای خود مشخص کنید تا بدانید به چه اندازه به هدف خود نزدیک شده‌اید. مشخص کردن ساعات مطالعه در این مورد می‌تواند یکی از معیارهای اندازه گیری باشد.

اهداف واقع بینانه و قابل دسترسی انتخاب کنید

از دیگر نکاتی که باید برای انتخاب اهداف خود به آن توجه داشته باشید، انتخاب اهدافی است که واقع بینانه و منطقی باشند. انتخاب اهدافی که بیش از حد رویایی باشند، می‌توانند شما را ناامید و دلسرد کنند. همچنین، ‌اگر هدفی را انتخاب کنید که بیش از حد آسان و قابل دسترس باشد،‌ نمی‌توانید پیشرفت قابل توجهی داشته باشید. زمانی که هدفی دست یافتنی را برای خود تعیین می‌کنید، این امکان را به خود داده‌اید که از منابع و امکاناتی که تا کنون نادیده می‌گرفتید استفاده کنید. برای مثال اگر مهارت، زمینه، و یا شغل ثابتی ندارید، رسیدن به درآمد میلیاردی در ابتدای مسیر هدفی غیرقابل دسترسی به نظر می‌رسد. گرچه انتخاب چنین هدفی در ابتدا می‌تواند امید زیادی به شما دهد؛‌ اما با گذشت زمان خواهید دید که دلسرد می‌شوید و دیگر امیدی برای رسیدن به چنین هدف دور از دسترسی ندارید.

هدف گذاری هوشمند

اهداف مرتبط انتخاب کنید

از دیگر ویژگی‌های هدف گذاری smart، انتخاب اهدافی است که به شما مرتبط باشند. در انتخاب اهداف، ویژگی‌های شخصیتی، رشته تحصیلی، و زمینه شغلی خود را در نظر گیرید. در نظر گرفتن این موارد می‌تواند به رسیدن شما به هدف مورد نظر کمک شایانی کند. قصد خود را از رسیدن به آن هدف مشخص کنید و منابع و ابزاراتی که در اختیار دارید شناسایی کنید. برای مثال تصمیم دارید برای شغل بازاریابی در شرکتی درخواست دهید. آیا ویژگی‌های شخصیتی شما با این جایگاه سازگار است؟ آیا مهارت‌های لازم برای فعالیت در این جایگاه را دارید؟ آیا رسیدن به این هدف به دیگر عناصر زندگی شما لطمه‌ای وارد نمی‌کند؟ به نوعی می‌توان استفاده از اهداف اسمارت را برنامه ریزی در نظر گرفت.

اهدافی انتخاب کنید که محدود به زمان باشند

اگر برای اهداف خود محدودیت زمانی مشخصی نکنید،‌ انگیزه و انرژی لازم برای رسیدن به هدف را نخواهید داشت. زمان بندی یکی از عوامل بسیار مهم در هدف گذاری Smart است. مشخص کردن زمان مناسب برای انجام فعالیت‌های گوناگون و رسیدن به هدف موردنظر، نیروی محرکه شماست و می‌تواند شما را از خمودگی نجات دهد. برای مثال اگر قصد دارید زبان جدیدی یاد بگیرید، تصمیم بگیرید که در چه مدت زمانی می‌خواهید به چه حد از تسلط در این زبان برسید. و سپس با توجه به زمان تعیین شده، روزانه ساعاتی را برای مطالعه در نظر بگیرید.

به طور خلاصه

همانطور که در خانه آموزش خواندید، از جمله روش‌های موثر هدف گذاری، هدف گذاری Smart است. این روش هدف گذاری شامل پنج ویژگی است. مشخص بودن، قابل اندازه گیری بودن، دست یافتنی بودن، مرتبط بودن، و محدود به زمان بودن از ویژگی‌های هدف گذاری اسمارت است. از هدف گذاری اسمارت می‌توانید برای رسیدن به تمام هدف‌های زندگی شخصی و حرفه‌ای خود استفاده کنید. رسیدن به شغل دلخواه، گرفتن نمره مناسب در آزمون‌های پیش رو، کسب مهارتی جدید، افزایش یا کاهش وزن، و… از جمله اهدافی هستند که می‌توانید با روش اسمارت به آن‌ها دست پیدا کنید. شاید بتوان به نوعی استفاده از هدف‌های هوشمند را نوعی استعداد در نظر گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست