شاید برای شما به عنوان یک سخنران پیش آمده باشد، که نحوه جابجایی یا راه رفتن تان بر روی صحنه به عنوان یک سخنران، یک موضوع چالش برانگیز محسوب شود؛ و مدام استرس انتخاب راه رفتن درست را داشته باشید. تغییر موقعیت یا مکان در زبان بدن در سخنرانی و درست هنگام صحبت کردن، وسیع‌ترین و مهم ترین اقدام فیزیکی است که، می‌توانید انجام دهید.

بنابراین این جابجایی یا راه رفتن روی صحنه در زبان بدن در سخنرانی یا می‌تواند به شما کمک کند که، پیام تان را به خوبی منتقل نمایید. و یا اینکه شکست راحتی را برای یک سخنرانی خوب برنامهریزیشده به ارمغان بیاورید. آیا باید بسیار راه برویم یا ایستادن بیشتر از راه رفتن توجه مخاطب را درگیر خواهد کرد؟ همانطور که رعایت اعتدال در بسیاری از حرکات زبان بدن در سخنرانی لازم است، میزان راه رفتن شما نیز باید به شیوه مشخصی کنترل شود.

با این حال حرکات و روش های راه رفتن بسیار زیادی در زبان بدن در سخنرانی روی صحنه وجود دارد که می‌تواند باعث شود که یک سخنران عصبی به نظر برسد. در حالی که قدم زدن بر روی صحنه مهم است، خیلی عقب و جلو رفتن باعث خواهد شد که شما ناراحت و نامطمئن به نظر برسید. برای اجتناب از این موضوع، بهتر است این دو مطلب را مرور کنید تا به سخنرانی حرفه ای با کمک آموزه های زبان بدن در سخنرانی تبدیل شوید.

further-reading-widget-speaking-.jpg

زبان بدن در سخنرانی

چگونه با کمک زبان بدن در سخنرانی بر روی صحنه برویم؟

زمانی که بر روی صحنه قدم می‌زنید تا سخنرانی خود را به کمک زبان بدن در سخنرانی ارائه دهید، باید حتما این کار را با اطمینان کامل انجام دهید. بنابراین نباید طوری به نظر برسد که سعی می کنید با احتیاط به پیشروی خود ادامه دهید. و برعکس!

نباید طوری رفتار کنید که گویی عجله دارید، و برهمین اساس سریع حرکت کنید. فقط با یک سرعت معمولی روی صحنه پیاده‌روی کنید، انگار که این کاری است که هر روز انجام می‌دهید. عادی بودن زبان بدن در سخنرانی موضوع اصلی و کلیدی بحث ما به خصوص در هنگام راه رفتن محسوب می شود.

اول مطمئن شوید که هدف راه رفتن شما زبان بدن در سخنرانی دقیقاً چیست ؟ شما به عنوان یک سخنران حرفه ای می‌توانید با لبخند دوستانه به حضار نگاه کنید، تا از ایجاد ظاهر عصبی یا متکبر خودداری کنید. سپس متوجه شوید که روند خطی شما در زبان بدن در سخنرانی چیست؟ به هر حال هر سخنران هدف و روند مشخصی از نوع راه رفتن خویش دنبال می کند. هیچ سخنرانی را در عین آماتور بودن نمی توانید پیدا کنید که، بی هدف روی صحنه قدم بزند. و در ضمن ادعا داشته باشد که توانسته است بدون گیج کردن مخاطب، او را به مقصود اصلی نزدیک کرده باشد. بنابراین این نکته را به خوبی به خاطر داشته باشید: « راه رفتن بر روی صحنه در زبان بدن در سخنرانی باید هدف مشخصی را دنبال کند

مهمترین مثال و تاثیر گذاری کلیدی این موضوع در حین ورود شما به سالن رقم می خورد. پس از ورود به سالن باید در حین راه رفتن درست زمانی که به نقطه پایان ورود خود به صحنه رسیدید، به طرف حضار برگردید و به آن‌ها خوشامد بگویید. این کار ممکن است با لبخند، سر تکان دادن و، اگر آن‌ها به چند کلمه توجه می‌کنند انجام شود.

پس از این ترفند بازی اصلی گام و قدم های بزرگ یا کوچک شما  بر روی صحنه برداشته می شود. بنابراین به یاد داشته باشید که راه رفتن هم مانند تکان دادن دست ها مقصود و رسالت خود را در زبان بدن در سخنرانی ایفا می کنند. هر نوع راه رفتن بیش از حد یا در حد دو سه قدم 1. باعث سرگیجه و 2. باعث خسته شدن مخاطبان خواهد شد.

قرارگیری بر روی صحنه در زبان بدن در سخنرانی

تعداد گام هایی که شما را به پشت تریبون مورد نظرتان می رسانند، در همان لحظه اول عجله داشتن، مضطرب بودن یا برعکس، امن و ملایم بودن شما را به کمک زبان بدن در سخنرانی نشان می دهند. پس سعی کنید تا نه گام های زیاد و نه کمی داشته باشید. در این موضوع هر دو مبحث کمیت و کیفیت با یکدیگر نقش اساسی بازی می کنند.

حتی جالب است بدانید که، تحکم و عصبانیت در عین جدی بودن یا شوخ بودن در نخستین شیوه راه رفتن در زبان بدن سخنرانی مشخص می شود. پس اولین و مهم ترین نکته ای که در بخش قبلی توضیح داده شد این است که گام های خود را در زبان بدن در سخنرانی ملایم و آرام بردارید. بسیاری از سخنرانان بزرگ نیز توصیه می کنند تا با گام هایی مناسب و منظم بدون هیچ عجله ای می توانید توانایی و تسلط خویش را بر روی صحنه به اثبات برسانید.

PET_3734_новый-размер-1600x1040.jpg

سخنرانی

بهتر است تصور نکنید که رفتن به پشت تریبون، شما را از دید مخاطبان دور نگه خواهد داشت. عمدتاً کسانی که اعتماد به نفس کافی ندارند هر چه سریعتر تلاش می کنند که، به پشت میز مورد نظر رسیده و بر خود کمی مسلط شوند. حتی اگر بدون تریبون قصد سخنرانی دارید هم، بهتر است گام های کوتاه منظم و محکم بردارید. سپس صورت خود را به طرف مخاطبان بگیرید تا آنها بتوانند در همان وهله اول با شما و مقصودتان ارتباط برقرار کنند. تاثیر این حرکات کوچک به علاوه لبخند انکار کردنی نیستند. می توانید سخنرانی های بسیاری را بیابید که سخنران در همان ابتدا به همگان اعلام کرده است که برای این سخنرانی آماده نیست. پس گام های تند و تیز، بسیار کوتاه یا بسیار بلند، در زبان بدن در سخنرانی همه چیز را تخریب خواهند کرد. این نکات زبان بدن در سخنرانی را به یاد داشته باشید.

یک سوال مهم: آیا باید در شروع سخنرانی جلوی حضار خم شویم؟

احترام گذاشتن در زبان بدن در سخنرانی به کمک راه رفتن و لبخند زدن قابل انجام است. اما احترام گذاشتن موضوعی خارج از حرکات تکنیکی و حساب شده متخصصانه به شمار نمی آید. هیچ سخنران حرفه ای را پیدا نخواهید کرد که اعلام کند خم شدن جلوی مخاطبان برای احترام چه در شروع سخنرانی و چه در پایان آن، امری مناسب و مفید محسوب می شود.

برای احترام گذاشتن به شنوندگان، بهتر است با عدم قطع ارتباط چشمی یا پشت کردن به آن ها رفتار حرفه ای خود را نشان دهید. چه برای یک سخنرانی کوتاه آمده می شوید و چه یک سخنرانی بلند مدت باید متوجه باشید که استفاده از عناصر زبان بدن در سخنرانی بیشتر از آنکه یک هدف باشد، یک زبان گویاست که شما و احساسات تان را با آن بیان می کنید. بنابراین احترام گذاشتن به مخاطبان و حرکاتی از این دست به هیچ وجه مناسب نیستند و باید از بین حرکات شما حذف شوند. انجام این دست حرکات می تواند حتی افرادی را که در فاصله ای دور تر از شما قرار گرفته اند را، تحت تاثیر قرار دهد.

اهداف نحوه حرکت در زبان بدن در سخنرانی

شاید برایتان جالب باشد که بدانید جابجایی بدن به کمک پاها مفاهیم و اهداف مختلفی را در برمیگیرد. یک مخاطب بدون اینکه خود متوجه شود در حال درک و دریافت اطلاعاتی است که لزوماً از طریق زبان کلامی به او منتقل نمی شوند. بنابراین سخنرانی فقط انتقال اطلاعات راجع به یک موضوع خاص نیست و دنیای پر رمز و رازی دارد که تنها افرادی که بر آن مسلط هستند می توانند به عنوان یک ابزار هک سخنرانی از آن استفاده کنند. با این حال انتقال بدن به صورت کنترل‌شده و هدفمند در زبان بدن در سخنرانی سه فایده را ایجاد می‌کند:

۱. از آن پشتیبانی کرده و آنچه را که می‌گویید تقویت می‌کند.

۲. توجه حضار را به سخنان جلب می کند. ( عدم ایجاد یکنواختی یا سرگیجه)

۳. انرژی عصبی را ملایم کرده، و تنش فیزیکی را تسکین می‌دهد.

4684585.jpg

راه رفتن در زبان بدن سخنرانی

با این حال، حرکات بدن و راه رفتن بر روی صحنه، می‌تواند بر ضد شما کار کند. بنابراین باید به عنوان یک سخنران به یاد داشته باشید که از این قاعده مستثنی نیستید. هر یک از 3 هدف ذکر شده استراتژی بکارگیری در حرکت بر روی صحنه در زبان بدن سخنرانی محسوب می شوند، که یک سخنران باید از آنان آگاه باشد. براین اساس شما می توانید با راه رفتن های سریع و نا مرتبط حواس مخاطب را از موضوع پرت کنید.

گویی که به طور ناخودآگاه بر علیه آنچه که واقعاً می خواهید منتقل کنید رفتار می نمایید. از طرفی دیگر جابجایی ها و گامهای حساب شده و مناسب در زبان بدن در سخنرانی درک مخاطب را به دست گرفته و اشتیاق او را در کنار شما همراهی می کند. شاید برایتان سوال باشد که بدانید کنترل انرژی عصبی در هنگام راه رفتن سخنران، چگونه رخ می دهد؟ راه رفتن در زبان بدن در سخنرانی تاثیر بسیار زیادی بر سخنران و کسانی که او را دنبال می کنند می گذارد.

نوع راه رفتن استرس یا آرامش را به جمع منتقل می کند. و همین موضوع برای مخاطبانی که دچار تنش عصبی هستند ممکن است بسیار کلیدی باشد. راه رفتن آرام بدون سخن گفتن با لبخند یا راه رفتن جدی و محکم با انتقال مفاهیم عصبی در زبان بدن در سخنرانی می تواند جمعی را به نتیجه گیری های متفاوت نزدیک کند. پس با علم بر این موضوع نحوه کنترل و خویشتن داری را مورد ارزیابی قرار دهید.

منابع:

http://changingminds.org/techniques/speaking/speaking_tips/walking_stage.htm

http://www.ljlseminars.com/bodymove.htm

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.