اگر می‌خواهید حقیقت را بیابید، به سخنان کسی گوش ندهید. به جای آن به زبان بدنی گوینده توجه کنید. این کار، حقایق را به روشنی برایتان بیان می‌کند. این یک حقیقت ثابت شده است که زبان بدن در سخنرانی نشان دهنده ی نقاب واقعیتی است؛ که چهره تان را پوشانده است. بنابراین وقتی که فقط کلمات را از طریق دهان خود بیان می کنید، تمام اضطراب ها و حال و هوای درونی‌تان به بیرون نمود پیدا می کند. اگر اعتماد به نفس کافی هم داشته باشید، این حقیقت توسط زبان بدن در سخنرانی بیان می شود. تماس چشمی، حرکات دست، تکان خوردن های زیاد و کم و مواردی از این دست کاملاً می توانند بازگو کننده‌ی جزء به جزء یک جلسه کوچک یا بزرگ باشند.

confident_body_language.jpg

زبان بدن در سخنرانی

تاثیر تکنیک ها و آموزش زبان بدن در سخنرانی

تکنیک های زبان بدن بخش مهمی از موفقیت عمومی در سخن گفتن در جلسات است. اشارات غیر کلامی شما بر روی نحوه دریافت پیام تاثیر خواهند گذاشت. اینکه چگونه مخاطبین خود را مخاطب قرار میدهید، از یک مجموعه کوچک گرفته تا توجه به یک شخص، و اینکه آن‌ها به عنوان یک فرد به واکنش و رفتار شما چه فکر می کنند یا چه واکنش نشان می دهند؛ تمامی این موارد اهمیت و نشانه های خاص خود را در بر می گیرد. حتی اگر بهترین سخنرانی را در دنیا آماده کرده باشید، باز هم اگر بدن تان، باز و یا فعال نباشد، شنوندگان دقیقاً نمی‌دانند چه گفته‌اید. چه هدفی دارید، و در کدام بخش از سخنرانی قرار دارید. زبان بدن سخنرانی به طور کامل در این بخش و جزئیات رفتاری شما تمرکز خواهد کرد.

کار کردن روی زبان بدن در سخنرانی می‌تواند تفاوت بزرگی را با این که چگونه با مخاطبین خود برخورد می‌کنید و اینکه چطور در زمینه ی گفتگوی عمومی بیان شیوا یا مرد دی دارید را، ایجاد می کند. در این مطلب ۸ مورد از مهم‌ترین عناصر زبان بدن در سخنرانی افراد ( با هر موضوعی ) را کنار هم قرار داده‌ایم که نحوه بیان شما را شکل می‌دهد و توضیح می‌دهد، که چرا آن‌ها مهم هستند و چگونه می‌توانید از تمام این گزینه ها به سود خود استفاده کنید.

یک موضع گیری قدرتمند در زبان بدن در سخنرانی چه می کند؟

چرا باید به ژست گیری و ایجاد یک فرم بدنی قدرتمند در زبان بدن در سخنرانی توجه نمود؟ در سال ۲۰۱۱، روانشناسان اجتماعی آمریکا امی کادی، دانا کارنی و اندی یاپ پیشنهاد کردند، که انتخاب یکژست قویمنجر به ایجاد احساس قدرتمند بودن در مقابل دیگران می شود. تئوری آن‌ها نشان می‌دهد که یک ژست باز می‌تواند سطوح تستوسترون در بدن را افزایش دهد و میزان کورتیزول را پایین‌تر بیاورد. پس بهتر است برای داشتن زبان بدن در سخنرانی به فرمی کاملاً آماده و بی نظیر، تسلط را افزایش داده و استرس خود را کاهش دهید. اگر به لطف ژستی محکم، زبان بدنی با اعتماد به نفس داشته باشید و وانمود کنید که احساس قدرتمندی دارید، احتمال بیشتری وجود دارد که خودتان نیز رفته رفته آن را احساس کنید.

زبان بدن بر این که دیگران چگونه ما را می‌بینند، تاثیر می‌گذارد. اما ممکن است نحوه مشاهده خودمان را نیز تغییر دهد. امی کادی استدلال می‌کند که ژست یا موضع گیری قدرتمند ایستادن در حالتی سرشار از اعتماد به نفس، ( حتی زمانی که احساس اعتماد به نفس نداریم ) می‌تواند این حس را تقویت کند؛ و ممکن است بر شانس موفقیت ما هم تاثیر بگذارد. اما چه کسی نمی‌خواهد بر روی صحنه احساس قدرت کند؟ اما چگونه می توان یک ژست گیری قوی را در زبان بدن در سخنرانی اجرایی کرد؟

 برای داشتن ژستی مناسب در زبان بدن در سخنرانی، اولاً صاف بایستید و شانه ها را به همراه عرض شانه را از هم جدا کنید.
 تصور کنید که شانه‌ های شما از هم باز می‌شوند تا به صورت متمرکز به هم نگاه کنند.
 دست‌ هایتان را دو طرف بدن قرار دهید تا بتوانید به راحتی به هنگام نیاز دست های خود را تکان دهید یا به صورت ابتدایی، ژست بگیرید و یا به حالت اولیه شروع سخنرانی برگردید.
 تا جایی که ممکن است با حضار مواجه شوید. اگر در یک اتاق بزرگ هستید تمام بدن خود را به سمت بخشهای مختلف آن ها خم کنید، تا همه وجود شما و حرفهایتان را به خوبی احساس کنند.

strong_body_language.jpg

زبان بدن

نشان دادن اعتماد به نفس با موضع گیری دست ها در زبان بدن در سخنرانی

چرا موضع گیری دست ها در زبان بدن در سخنرانی مهم است؟ زمانی که به درستی از این توانایی فوق العاده استفاده می‌شود، دست هایتان هم می‌توانند به افزایش سرعت، تمرکز و بهبود انتقال پیام شما کمک کنند و باعث شود که با اعتماد به نفس بیشتری و کاملاً راحت و نزدیک با مخاطبان به نظر برسید. آن‌ها داستان‌ سرایی ها و تاثیر بیان حقایق را تقویت می‌کنند، و به شما کمک می‌کنند تا آن‌ها را واقعی‌تر و باور پذیر تر سازید.

آن‌ها یک عنصر اساسی در ارتباط غیر کلامی ما هستند که به دیگران نشان می‌دهد که در حقیقت چه حسی داریم؟ و در عوض چگونه آن‌ها را به دیگران ارسال می کنیم. حرکات دست یکی از موثرترین ابزارها در زبان بدن در سخنرانی محسوب می شوند، و به عنوان روش‌های غیر کلامی مثبت خوانده خواهند شد؛ که ما با کمک آن ها به شیوه های آرام یا حتی عصبی ارتباط برقرار می‌کنیم ( و مخاطبین شما نسبت به اولی مثبت‌تر واکنش نشان می‌دهند).

چطور می توان به بهترین نحو از دست ها استفاده کرد؟

· به حرکات دست تان به عنوان یک ابزار داستان‌سرایی فکر کنید؛ افعال را با عمل کردن آن‌ها با دست خود به عمل درآورید.
· در استفاده از دست هایتان در زبان بدن در سخنرانی زیاده‌ روی نکنید. ژست گیری با دست ها را در حد متعادل نگه دارید و بر روی کلمات اکشن تمرکز کنید. موضع گیری خود را قوی و پایدار نگه دارید کنید.
· در یک موقعیت بی‌طرف با دست‌هایتان و دو طرف بدن خود شروع کنید تا حرکت دست تان به آرامی جریان پیدا کند.
· از حالات نمادین برای ارتباط دادن اعداد و موقعیت استفاده کنید. به عنوان مثال ۲ انگشت برای شماره ۲ و یک دست برای توقف کامل گفتگو است.
· از حرکات توصیفی برای ارتباط دادن، به عنوان مثال شکل، اندازه، طول و غیره استفاده کنید.
· از حالات عاطفی برای برقراری ارتباط در زبان بدن در سخنرانی استفاده کنید، به عنوان مثال دست‌ها به هم متصل می‌شوند تا التماس را نشان دهند. یا از دو طرف سر شما بلند می‌شوند، تا ناامیدی را نشان دهند.
· زمانی که از اسلاید شو ها استفاده می‌کنید، به اطلاعات مربوطه نگاه کنید، تا مخاطبین به طور خودکار دست و چشم شما را دنبال خواهند کرد.
· حرکات خود را با بخش‌های مختلف بدن هماهنگ کنید. شما مجبور نیستید فقط از بازو هایتان استفاده کنید ) می‌توانید از پاهایتان، حالات چهره و حرکات کامل بدن به عنوان ژست نیز استفاده کنید).

amy_cuddy_power_pose.jpg

تکنیک های زبان بدن

نشان دادن اعتماد به نفس با حرکات بدن در زبان بدن در سخنرانی

حرکت در اطراف صحنه در دسترس شما، یک روش عالی برای نشان دادن اعتماد به نفس به مخاطبین خود است؛ که به آنچه می‌گویید اعتقاد دارید. انجام حرکات مرتبط رهبری قوی شما را نشان می‌دهد و پس از همه، زمانی که شما به عنوان سخنران به دیگران معرفی می‌شوید، رهبریت آن جمع را به دست می گیرید. زمانی که با کمک زبان بدن در سخنرانی اعتماد به نفس خود را نشان می دهید، بهتر و جالب‌تر خواهید بود که گوش دهید و مخاطبین تان نه تنها بیشتر درگیر خواهند شد، بلکه بیشتر به پیام تان نیز اعتماد خواهند کرد. برای بکارگیری این متد باید:

 هر ۳۰ ثانیه یکبار در حال قدم زدن بر روی صحنه نباشید (این برای مخاطب تان حواس‌پرت کننده است. حداقل ۳ دقیقه قبل از اینکه به قسمت دیگری از صحنه حرکت کنید، صبر کنید).
 زمان حرکت شما بر روی صحنه با تغییر در موضوع به روشی مناسب تر ادامه خواهد یافت( این روشی است که به طور فیزیکی گذار را در زبان بدن در سخنرانی مشخص می‌کند).
 زمانی که سوال می‌کنید و یا نکته مهمی را مطرح می‌کنید، به سمت مخاطب حرکت کنید.
 هنگامی که به سمت دیگر صحنه می‌روید، سعی کنید از برگشتن به هر نقطه از سمت حضار خودداری کنید. چون این قطع ارتباط می‌تواند به عنوان بی‌ادبی تلقی شود.
 از تکان دادن یا تکان خوردن بیش از حد در محل ایستادن خودداری کنید ( یا به سمت یک قسمت دیگر از صحنه بروید و یا کل بدن خود را تکان ندهید).

deep_breath_public_speaking.jpg

آموزش زبان بدن در سخنرانی

تنفس درست و مناسب در زبان بدن در سخنرانی

با اینکه مخاطبین شما نمی‌توانند تنفس‌تان را ببینند، اما این یک فاکتور مهم در نشان دادن زبان بدن در سخنرانی به شیوه‌ی مطمئن است. حفظ یک تنفس آهسته و ثابت می‌تواند سطح استرس شما را کاهش دهد و باعث شود که به عادت‌های عصبی، ژست بد و حرکت بیش از حد برنگردید. تنفس آرام و مناسب در زبان بدن در سخنرانی به شما اطمینان می دهد که صدای تان می‌تواند در سرتاسر اتاق پخش شود، که به خودی خود باعث می‌شود که احساس اعتماد به نفس بیشتری کنید داشته باشید. چگونه باید نفس بکشیم؟

· قبل از این که در جمع حاضر شوید، برخی تمرینات تنفسی برای گرم کردن صدایتان و پر کردن ریه‌ها انجام دهید. به آرامی به مدت ۳ ثانیه تنفس کنید و به مدت ۴ ثانیه نفس خود را بیرون بدهید. این کار را زمانی که نیاز دارید تکرار کنید تا آرامش بیابید.
· همیشه مطمئن شوید که صاف ایستاده اید، تا ریه‌های تان به طور کامل باز و بسته شود.

منبع:

1. https://virtualspeech.com/blog/8-elements-of-confident-body-language

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.