زبان بدن در مذاکره نقشی اساسی ایفا می کند. انسان‌ها از طریق کانالهای مختلفی با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. زبان بدن در مذاکره برقراری ارتباط را تسهیل می کند. بنابراین لازم است که مهارت‌ های بکارگیری و خواندن زبان بدن در مذاکره های کاری را مدیریت کنید. برخی مطالعات نشان می‌دهند که ۹۰ درصد ارتباطات غیر کلامی هستند. با اینکه ممکن است یک چیز بگویید، اما حرکات بدن شما ممکن است رفتاری کاملا متفاوت را نشان دهند.

زبان بدن در مذاکره به عنوان زبان غیر کلامی تعریف می‌شود. زبانی که از کلمات استفاده نمی‌کند؛ در تمام مدت رخ می‌دهد. هنگامی که با دیگران صحبت می‌کنیم، بیش از کلمات با هم ارتباط برقرار می‌کنیم.

نقش زبان بدن در مذاکره به چه میزان است؟

ما می‌توانیم با ایجاد حس رابطه با الگوهای زبانی بدن در مذاکره، با افراد ارتباط برقرار کنیم. با ارائه زبان بدن، می‌توان محیط راحتی تری برای ارتباط ایجاد کرد. در طی استفاده از زبان بدن در مذاکره تجاری مهم است؛ که از زبان بدنی خود آگاه باشید، تا ناخواسته سیگنال‌ های اشتباه را ارسال نکنید.

با خواندن و درک سیگنال‌ های فرد دیگر، می‌توانید با موفقیت ارتباطات پنهان را در مذاکرات تجاری پیدا کنید. اگر متوجه ایجاد تنش از طریق نشستن و دوری از ارتباط چشمی باشید؛ تغییر دادن حرکات می تواند یک جابجایی موثر به عنوان تغییر موضع زبان بدن در مذاکره محسوب شود. بنابراین برای داشتن یک مذاکره‌ برد برد، این روش‌ را در هر وضعیتی امتحان کنید.

NEW-4.9.19-featured-images-5-1.jpg

زبان بدن در مذاکره

برای تفسیر درست زبان بدنی طرف مقابل، ابتدا باید رفتار عادی وی را مشخص کنید. اگر از این مرحله گذر کنید، احتمالا تعبیر اشتباهی را دریافت خواهید کرد. مرز اصلی نقش زبان بدن در مذاکره شامل مشاهده افرادی می‌شود که در حالت عادی گفتگو می کنند.

شما به بیش از چند دقیقه وقت دارید؛ تا ببینید فرد مقابل چگونه در محیطی بدون استرس رفتار می‌کند. بنابراین باید این کار را قبل از شروع مذاکره انجام دهید. در حالی که به طور غیر رسمی بحث می‌کنید، سوالات ساده‌ای را بپرسید؛ که با پاسخ‌ های آن آشنا هستید. تا به نوعی رفتار عادی وی را در حین مذاکره محک بزنید.

به مهم‌ترین نشانهها برای استفاده از زبان بدن در مذاکره توجه داشته باشید.

هر مذاکرهکننده موفق می‌داند؛ که تعامل، تنش، و جدایی، سیگنال‌ های مهمی هستند. که باید زمانی که به زبان بدن همتایان خود می‌رسند، مورد توجه قرار گیرند. فعالیتهای تعامل برانگیز زبان بدن در مذاکره ( سر تکان دادن، به جلو خم شدن) نشان از توجه و توافق دارد.

از طرف دیگر، حرکت های مربوط به جدا شدن ( تکیه دادن، اخم کردن، نگاه کردن به دور) نشان می‌دهد که فرد بی‌علاقه، مشکوک، و یا حتی خسته‌ است. نشانه‌های تنش ( مانند لمس صورت، مچ پا، قوزک پا و لحن صوتی بلند ) نشانه های روشنی از ناراحتی حاضر در زبان بدن در مذاکره هستند. این نشانه ها به این معنی است که طرف مقابلتان، از پیش برد اوضاع راضی نیست.

تاثیر لباس و ظاهر شخصی در زبان بدن در مذاکره

تاثیر لباس و ظاهر را برای اثر زبان بدن در مذاکره دست‌کم نگیرید. تحقیقات نشان داده‌اند که پوشش ظاهری به دیگران کمک می‌کنند تا وضعیت، و اعتبارتان را تشخیص دهند

به عنوان مثال، مطالعات نشان داده‌اند که: افرادی که جذاب‌تر هستند، متقاعدکننده ترند. لباس وضعیت شما را تا حد بسیاری زیادی به خصوص به غریبه ها نشان می‌دهد. مردم هنگام پوشیدن لباس‌های مناسب تر نسبت به دیگران نفوذ بیشتری دارند.پس به عنوان تکمیل کننده زبان بدن در مذاکره لباس مناسب بپوشید. به محیط مورد نظر دقت کنید. و سیگنال‌های غیر کلامی را در مورد آن محیط درک کنید.

05-9-body-language-tricks-to-get-exactly-what-you-want-out-of-life-428256661-g-stockstudio-1080x675.jpg

نقش زبان بدن در مذاکره

ژست مناسبی را برای زبان بدن در مذاکره انتخاب نمایید.

سیگنال‌ های غیر کلامی به طور کلی در یک دسته ژست برای زبان بدن در مذاکره قرار می گیرند. یک دسته ژست مجموعه‌ای از حرکات، اعمال و حتی وضعیت بدنی است؛ که بر یک نقطهنظر خاص تاکید دارند.

به عنوان مثال، اگر متوجه شدید که طرف مقابل شما در گفتگو بی‌قراری می‌کند. یا به چشم هایتان نگاه نمی‌کند و دست‌هایش را لمس می‌کند؛ می‌توانید مطمئن باشید که او کاملا مضطرب بوده، و قصد ترک کردن جلسه را دارد. توصیه می‌شود که به دنبال سه نشانه غیر کلامی دیگر نیز بگردید. که همین پیغام را به شما اعلام می دارد. علاوه بر این، اگر می‌خواهید پیغام درستی بفرستید؛ به زبان بدن در مذاکره خویش تسلط داشته باشید.

نحوه کنترل حالات غیر کلامی در زبان بدن در مذاکره چیست؟

یک مذاکرهکننده خوب می‌داند؛ که باید در لحظات خاص سر خود را تکان دهد. و حتی زمانی که درگیر یک اختلاف در گفتگو است؛ و یا به شدت مورد انتقاد قرار می‌گیرد، به چشم های شخص مورد نظر نگاه کند. این حرکت غیر کلامی استرس را کاهش می‌دهد؛ و منجر به هم ترازی نیز می‌شود.

همچنین زمانی که مضطرب یا عصبی هستید، دست‌هایتان می توانند؛ به نوعی شما را به عنوان زبان بدن در مذاکره ای حساس، لو بدهند. زمانی که در یک مذاکره شرکت می‌کنید؛ دست هایتان باید اطمینان و آرامش را منعکس کنند. نشان دادن این نقطه ضعف، تنها به ایجاد تنش بیشتر منجر خواهد شد.

Blog_PostImage-1473366317933.jpg

زبان بدن در مذاکره تجاری

البته لازم به ذکر است که، گاهی اوقات مذاکرات بسیار تنش زا هستند. بنابراین باید یک موقعیت مناسب برای بدن، به عنوان کاهش دهنده تنش انتخاب کنید. این وضعیت، بدن را با اشارات غیر خشونتآمیز ترکیب خواهد کرد. به این ترتیب اعتماد به نفس لازم در مقابل شخص مورد نظر به دست خواهید آورد. و در نهایت نتیجه بهتری نیز می گیرید.

جمع بندی نهایی نقش زبان بدن در مذاکره

کنترل علایم غیر کلامی و زبان بدنی در یک مذاکره بسیار مهم است. اگر می‌خواهید یک معامله خوب به دست آورید؛ باید نقش موثر زبان بدن در مذاکره را جدی بگیرید. اگر نمی‌توانید تمرکز کنید، یا نمی‌توانید در این راه برنده باشید، پس سعی کنید بر روی هدف خود تمرکز کنید.

همیشه می‌توانید از زبان بدن در مذاکره به سود خود استفاده کنید. به یاد داشته باشید که وجود نشانه های ذکر شده در مورد اضطراب می تواند؛ هر مذاکره ای را به ضررتان به اتمام برساند. بنابراین آگاهی از زبان بدن در مذاکره و توجه به حالات غیر کلامی خواهد توانست، شما را به یک مذاکره کننده قوی تبدیل کند.

منابع:

1. http://thoughtreach.com/negotiate-successfully-by-reading-body-language/

2. https://www.expertnegotiator.com/tip/body-language-critical-successful-negotiations/

.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.