زبان بدن در سخنرانی درست زمانی که پای صحبت کردن در یک جمع عمومی به میان می آید، یک جنبه مهم و غیر قابل انکار محسوب می شود. هنگامی که یک سخنران با مخاطبین خود ارتباط برقرار می‌کند، تنها محدود بهکلامنیست. بلکه ارائه شخص مذکور به نوعی ترکیبی از کلمات، ارائه شفاهی و زبان بدن در سخنرانی است. یک روایت گسترده وجود دارد که کلمات، خودشان، تنها ۷ درصد ارتباط گفتاری رو در رو را تشکیل می‌دهند. زبان بدن در سخنرانی ۵۵ درصد و ویژگیهای صوتی ۳۸ درصد دیگر را تشکیل می‌ دهند. با این وجود، بکارگیری ژست مناسب در زبان بدن در سخنرانی برای صحبت عمومی و کاملاً موثر بسیار مهم است.

همگی می دانیم که، اقدامات ما به خوبی توسط افکار مان تعیین می شوند. و اگر این موضوع درست باشد، برعکس آن نیز ممکن است. اگر در سخنرانی عمومی یک فرد مبتدی محسوب می شوید، آگاهی دارید که عوامل استرس زا تا چه حد می‌تواند در مقابل یک مخاطب و یا درست زمانی که در کانون توجه قرار دارید، آزار دهنده باشد. اما چه کسی دوست ندارد که از این مقوله خارج شده و سخنرانی خاص محسوب شود؟ به همین دلیل، از زبان بدن در سخنرانی برای افزایش اعتماد و جلب توجه عمومی می توانید استفاده کنید.

body-language-1024x512.jpg

زبان بدن در سخنرانی

تاثیر استفاده از دست ها و حرکات آنها برای زبان بدن در سخنرانی

شاید خیلی جاها شنیده باشید، ( یا خوانده باشید) که استفاده بیش از حد از دست ها اشتباه است و باید به موقعیت یا پوزیشن شخصی بیشتر توجه نمود، تا مخاطبان در درک و توجه به مطالب شما دچار مشکل نشده و بیشتر بر روی آنچه که می گویید، تمرکز کنند. این موضوع کاملاً درست است. با این حال بهتر است که توجه داشته باشید از دست هایتان به نحو احسن استفاده کنید. نه اینکه با کنار گذاشتن تمام و کمال آنها یا بکارگیری بیش از حد زبان بدن در سخنرانی خویش را چالش برانگیز و یا خسته کننده نمایید.

اصولاً سخنرانی هایی به دل مخاطبان می نشیند یا توجه آنها را در عین خسته کننده بودن موضوع جلب می کند، که سخنران با کمک دست هایش تکاپوی لازم را ارائه می دهد. این موضوع حتی در تدریس یک مطلب سخت نیز نقش موثری ایفا می کند. بنابراین تا زمانی که شما به عنوان سخنران توانایی استفاده از دست هایتان برای ارائه موضوع در قالب زبان بدن در سخنرانی را نداشته باشید، نمی توانید انتظار بازخورد مناسبی از سوی دیگران داشته باشید. این مسئله حتی طبق آمار ارائه شده با موضوع توجه به ویدئوهای سخنرانی های پویا به لطف کاربرد حرکات دست مناسب توسط مخاطبین اینترنتی تا میزان 7.4 میلیون بازدید اثبات شده است.

البته مشکل اکثر مردم این است که باید دقیقاً مشخص کنید که چطور از حالات و حرکات مناسب زبان بدن در سخنرانی استفاده می‌کنید که پیام شفاهی شما را تقویت می‌کند. پس باید متوجه شوید که چه چیزی موثر است و چه چیزی حواس مخاطب را پرت می‌کند؟ قبل از ایراد سخنرانی خود، سعی کنید با پنج مربی گفتاری و متخصصان زبان بدن وضعیت حرکات دستان خود را چک کنید تا راه‌ های غلط استفاده از دست‌هایتان را هنگام صحبت کردن در مقابل یک جمعیت بهتر درک کنید.

دست ها، به عملکرد بهتر زبان بدن در سخنرانی کمک می‌کنند.

کاربرد دستهایتان به عنوان یک ابزار داستان‌ سرایی زبان بدن در سخنرانی، این است که چگونه می‌توانید خودتان را هم در سناریوی شخصی و هم حرفه‌ای توضیح دهید. علم روانشناسی نشان می دهد، که نیاز انسان برای دیدن دست‌ها در وضعیت‌ های اجتماعی گوناگون، کاملاً ذاتی است. آن هم احتمالا به این دلیل که ما همیشه به کلماتی که از دهان کسی بیرون می‌آید اعتماد نداریم. با کمک حرکات دست و انگشت مناسب، یکی مکالمات و یکی استدلال هایی که ایجاد می شود، جذابتر و قابلاعتمادتر می‌شوند.

hands.jpg

زبان بدن

البته این موضوع در همه حالات ممکن است صادق نباشد، اما اشارات دست اغلب به تاکید بر نکات خاص زبان بدن در سخنرانی و تقویت پیغام سخنگو کمک می‌کنند. تحقیقات نشان می‌دهد که سخنرانان تاثیرگذار از حرکات دست بیشتر و از حالات حساس نسبت به سخنرانان متوسط رو به پایین، استفاده می‌کنند. مردم به حرکات و زبان بدن در سخنرانی در مدت زمان ارائه ی شما توجه می‌کنند. اگر به عمد از بدن خود برای تاکید بر یک ایده خاص استفاده می‌ کنید، احتمال بیشتری وجود دارد که آنچه گفتهاید را به خاطر داشته باشید: کف زدن، اشاره کردن، گسترش و بسط دادن و غیره.

این حرکت توجه را به آنچه که در آن لحظه گفتهاید، به واسطه زبان بدن در سخنرانی جلب می‌کند و روی آوردن را به قسمت‌ های مهم سخنرانی، جلب می نماید. یک گوینده فعال، در مقابل یک فرد غیر فعال تاثیر بیشتری بر روی مخاطبان می‌گذارد. استفاده از حرکات دست در زبان بدن در سخنرانی می‌تواند گوینده را به نوعی نمایشی تر کند، و به چشم یک بیننده خوشایند به نظر برسد. چرا که وقتی یک سخنران در حال حرکت باشد، مخالف یک گوینده ساکن در کل مدت زمانی است که مجبور است صاف و یا افتاده ایستاده، و فرم مصنوعی به خود بگیرد. این موضوع که سخنران کسل‌کننده است نیست، بلکه استفاده از حرکات و زبان بدن در سخنرانی بیشتر به حضار کمک خواهد کرد تا در طی سخنرانی هوشیار باشند.

حرکات دست به عنوان ارسال پیام بهتر زبان بدن در سخنرانی

از جمله حرکات دست زبان بدن در سخنرانی را می توان به عنوان زبان دوم تقویت کرد و در برخی موارد، تنها راه رسیدن به مخاطبدرکچیزی است که در مورد آن صحبت می‌کنید، یا اینکه آن‌ها را متقاعد می کنید که پیغام شما با انجام حرکت مناسب در زمان مناسب انجام می‌شود. احتمالا این اصطلاح را شنیده اید که: “یک تصویر هزار کلمه می‌گوید“. در حقیقت حرکات دست به همان روش کار می کنند.

دست ها بعد از زبان انعطاف پذیر ترین ابزاری هستند که ما در اختیار داریم. اما چطور؟ دست ها قدرت خم کنندگی، جابجا شدن در کوتاهترین زمان یا نشان دادن اعداد را به ما می دهند. ما می توانیم با آن ها بدون هیچ تقلای خاصی موضوعی را رد کنیم یا اینکه هیجان انگیز بودن را وارد موضوع مورد بحث خود گردانیم. بنابراین دست ها مهمترین عناصر کلیدی در زبان بدن در سخنرانی مان محسوب می شوند.

البته نباید این نکته را از خاطر برد که برخی حرکات در روال گفتگو های عمومی طی مدت زمان طولانی آموخته می شوند. اما برخی حرکات دیگر نیازمند یادگیری بهتر هستند. به همین سبب یادگیری چگونگی اصول استفاده از حرکات دست زبان بدن در سخنرانی بسیار با اهمیت است.

663560-15278160-37-0-1526379511-1526379628-1500-1-1526379628-728-37c97f81a0-1526651275.jpg

سخنرانی

برای داشتن سخنرانی موثر، دست هایتان را به حالت توصیفی تکان دهید.

هر کاری که به طور طبیعی انجام می‌شود ممکن است توصیه رایجی باشد که آن را آموخته اید، و به راحتی متوجه می شوید که تاکید به کمک دست ها اضطراب مرتبط با عدم تمرکز بر زبان بدن در سخنرانی را کاهش داده و خلاقیت کلیدی شما را بالاتر خواهد برد. در نهایت شاید در اولین سخنرانی مثل یک شخص کارکشته عمل کنید. اما مواردی وجود دارند که در آن‌ها یک حرکت توصیفی از پیش برنامهریزیشده در زمان حاضر می‌تواند واقعا کمک کننده باشد.

اگر در مورد یک چیز کوچک صحبت می‌کنید، انگشت خود را جمع کنید. اگر یک نکته واقعا بزرگ و وسیع را ارائه می دهید، نترسید که دست‌هایتان را در هوا تکان دهید. ون ادواردز می‌گوید: برای کمک به حضار برای پی‌گیری آنچه می‌گویید، یک دست را برای توصیف منافع یک مساله، و سپس دست دیگر برای توصیف فهرستی از جنبه‌های منفی، بکار بگیرید. درک تفاوت این دو مقوله به شما کمک خواهد کرد تا در دستیابی به آنچه که می خواهید موفق عمل کرده، و مفهوم اصلی موضوع را با انتقالی درست و صحیح در ذهن مخاطب جانمایی کنید. البته باز و بسته کردن دست ها از یکدیگر، می تواند بزرگی یا وسعت یا اهمیت مطلب را به خوبی نشان دهد. این دست حرکات جزء موارد مرسوم و روال در زبان بدن در سخنرانی محسوب می شوند، و یادگیری آنها چندان سخت و دشوار نیست.

جمع بندی کلی

برخی از مردم بر این باورند که صحبت کردن در یک فضای عمومی توانایی است، که تنها تعداد کمی از افراد انتخابشده می‌توانند به خوبی آن را اجرا کنند. در حالی که هر شخصی خود را یک سخنگوی عمومی بزرگ نمی‌داند، اما این مسئله وجود دارد که هر کسی می‌تواند یک سخنران خوب شود. در حالی که توانایی جذاب بودن، موثر بودن، و البته متقاعدکننده بودن، به طور طبیعی برای برخی افراد به وجود می‌آید (فکر کنید استیو جابز در حال سخنرانی است). اعتقاد بر این است که اینها ویژگی‌ هایی هستند که می توان آن‌ها را تنها با یادگیری زبان بدن در سخنرانی آموخت. و از همه مهم‌تر، در طول زمان تکمیل‌شان کرد. (به عنوان مثال مارک زاکربرگ). اگر به سخنرانی های وی نگاهی داشته باشید متوجه می شوید که مذاکرات او به علت عدم وجود عبارت بهتر، به کلی تاثر برانگیز بود، و به نظر می‌رسید که در تمام این مدت غافلگیر و عصبی نشده است. اما در طول زمان او با اعتماد به نفس بیشتر سخنرانی می کند و جمع بندی برتری دارد.

.

منابع:

1. https://medium.com/@The_Stage/importance-of-gestures-in-public-speaking-3ece0d692921

2. https://www.washingtonpost.com/news/on-leadership/wp/2015/11/17/what-to-do-with-your-hands-when-speaking-in-public/

.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *