وبلاگ

زبان بدن در سخنرانی | ترفند هایی برای یک سخنرانی خوب

زبان بدن در سخنرانی

7 نکته مهم برای سخنرانی خوب با استفاده از زبان بدن

برای خیلی از افراد استفاده از زبان بدن برای یک سخنرانی خوب بسیار مهم است و نمی دانند چطور و در کجا از زبان بدن در سخنرانی خود استفاده کنند . زبان بدن به ارتباط غیر کلامی گفته می شود که فوق العاده در مذاکرات و سخنرانی ها به درد میخورد و باعث جلب توجه مخاطبان  و مشتریان می شود . در واقع یکی از مهم ترین المان هایی که در سخنرانی تاثیر بسزایی دارد ، زبان بدن است . استفاده از زبان بدن باعث می شود مخاطب به شما توجه کند و بتوانید نظرش را جلب کنید . در نظر بگیرید که مهمترین تصویری که شما می توانید به مخاطبان خود نشان دهید، خودتان هستید، همچنین صدای شما بصورت فیزیکی تولید می شود؛ در نتیجه نحوه نگاه و صدای شما برای موفقیت شما به عنوان یک سخنران بسیار مهم است و این عوامل موجب پاسخ های فیزیکی، که عمدتا ناخودآگاه هستند، از طرف مخاطبان شما خواهد شد.

اگر شما می خواهید زبان بدن قدرتمندی برای سخنرانی های خود داشته باشید، در این مطلب به7 تکنیک بسیار مهم زبان بدن در سخنرانی ها اشاره خواهیم نمود.

زبان بدن در سخنرانی و نکات آن

نکته اول : حرکات و ژست قدرتمند در سخنرانی

اولین نکته مطالعه امی کودی درباره ژست قدرت در سخنرانی  مطرح می کند این است که مستقیم و و قدرتمند بایستید. و یا مثل یک بانوی عالی، دست های خود را روی گودی کمرتان قرار دهید و برای اعتماد به نفس بیشتر لبخند بر لب داشته باشید. اساس این ایده ژست های آگاهانه بدن این است هنگامی که ذهن شما متوجه می شود در این ژست ها ایستاده و لبخند بر لب دارید، احساس اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت. تحقیقات اولیه نشان می دهد که تنها با اقتدار ایستادن باعث می شود که بدن شما تستسترون بیشتری ترشح کرده و هورمون استرس کم تری تولید شود.

نکته دوم : آماده کردن خود قبل از سخنرانی

محققان پیشنهاد می کنند قبل از سخنرانی باید خود را آماده کنید و ژست های قدرتمند را تمرین کنید تا بتوانید اعتماد به نفس خود را به دست بیارید. همچنین در طول سخنرانی باید جلوی شنوندگان راه بروید و از بدنتان استفاده کنید تا توجه کامل شنونده روی شما باشد. اینکه فقط بنشینید و سخنرانی کنید اصلا درست نیست.تحقیقات نشان داده است که زبان بدن بعد از خود، بر روی ذهن مخاطبان نیز اثر بسزایی دارد. شاید در ابتدا نتایج تحقیقات کمی پیچیده به نظر برسد اما زبان بدن در سخنرانی ها  و نزدیک بودن به مخاطب، رتبه ی سخنرانی را بالا برده و حرف هایتان قابل قبول تر می شود.

تمرکز بر متن سخنرانی با ذهنی آگاه

و اما نکته ی مهم،  تحقیقات نشان داده است دانش آموزانی که بدن خود را ریلکس می کنند، روی صندلی راحت می نشینند راحت تر می توانند زمان خود را مدیریت کرده و بیشتر از قدرت شناختی خود برای حل مشکلات ریاضی استفاده کنند. اگر همان دانش آموز در طول امتحان روی صاف نشستن تمرکز کند، ذهنش بازده کمتری در برابر حل مسائل ریاضی خواهد داشت. محققان برای تمرکز برای زبان بدن در طول سخنرانی چه پیشنهادی می دهند؟ آن چه این پژوهش نشان می دهد این است که  بر روی زبان بدن با ذهنی آگاه تمرکز داشته باشین و فعالیت ها به طور معمول و ناخوداگاه منتقل می شود. و تفکر مدام درباره زبان بدن اشتباه است. چرا که مغزتان از متن سخنرانی ویا هرچیز دیگری در مورد آن دور خواهد شد.

زبان بدن در سخنرانی های عمومی

نکته سوم :زبان بدن در سخنرانی

زبان بدن نوعی از فن بیان است که به جلب توجه مخاطب می انجامد و باعث میشود مخاطبان به شما توجه کنند . در واقع هدف از سخنرانی جلب توجه و متقاعد کردن آنهاست ، زمانی که بتوانید مخاطبان خود را متقاعد کنید، میتوانید به اهدافتان برسید و یک سخنرانی خوب داشته باشید . استفاده از زبان بدن فواید زیادی دارد و باعث میشود با ارتباط غیر کلامی بتوانید نظر مخاطبان را به خود جلب کنید . برای شما به عنوان یک سخنران زبان بدن چه اهمیتی دارد؟ در پاسخ می توان گفت زبان بدن به همان اندازه صحبت های شما در سخنرانی  مهم است.

۱- ژست و حرکات در سخنرانی

زمانیکه می خواهید از زبان بدنتان استفاده کنید، باید از خودتان بپرسید که : “چگونه می توانم از ژست و حرکاتی استفاده کنم که در سخنرانی من موثر باشند؟”

شما باید حالتی طبیعی داشته و دستانتان را در کنار خود قرار دهید( ممکن است در ابتدای کار احساس بدی داشته باشید، اما بعد احساس بهتری پیدا خواهید کرد.). این کار باعث می شود تا با تماشاچیانتان ارتباط بهتری برقرار کنید.

از دیگر تکنیک های استفاده از زبان بدن، درست ایستادن است. صاف بایستید و چشمتان را صاف کنید. نحوه ایستادن در سخنرانی بسیار مهم است و باید به گونه ای باشد که اعتماد به نفس شما را نشان دهد. سعی کنید قبل از سخنرانی تمامی این کارها را انجام دهید و تمرینات خود را جدی بگیرید.

راه های بهتر کردن زبان بدن در سخنرانی

۲- از فضا استفاده کنید

زمانیکه شما سخنرانی می کنید، فضای مشخصی از صحنه در اختیار شماست. رهبران به خوبی می دانند که چگونه با نحوه ی ایستادن و حرکت خود، قدرتشان را نشان دهند؛ و زمانیکه شما سخنرانی می کنید، شما هم یک رهبر هستید. بنابراین به گونه ای از فضا استفاده کنید که راحت و در مرکز توجه به نظر آیید. زمانیکه شما صحبت می کنید، صحنه دنیای شماست. با فرماندهی بر فضای اطرافتان، به شنوندگان خود نشان دهید که می توانند به سخنان شما اعتماد کنند.

۳- حالت چهره

چهره انسان عضوی حیاتی برای برقراری ارتباط است. اگر چهره ی رسایی ندارید، سعی کنید تا با تمرین با آینه میان آنچه که بیان می کنید و نحوه بیان چهره تان، پیوند برقرار نمایید. به عنوان بخشی از تمرین سعی کنید تا تمام صحبت هایتان بدون صدا از دهان شما خارج شده و به صورتتان اجازه دهید تا تمام ارتباط را برقرار نماید.

۴- صدا

همانطور که در بالا گفته شد، صدای شما فیزیکی است؛ به این معنی که صدای شما جز مهمی از زبان بدن شما محسوب می شود. در واقع می توان گفت که صدای شما انعطاف پذیرترین ابزار ارتباطی شما می باشد.

پس شما باید یاد بگیرید که چگونه از صدای خود برای نفوذ در دیگران استفاده کنید. البته منظور ما تنها بهبود صدا و گفتار نمی باشد؛ بلکه باید از برخی روش های بیان صریح که به شما کمک می کنند تا معنی و مقصود خود را بیان کنید، استفاده نمایید.

انواع زبان بدن در سخنرانی برای جمعیت زیاد

نکته چهارم : حرکات دست در زمان صحبت کردن

یکی از تکنیک های استفاده از زبان بدن، حرکات دست در زمان حرف زدن است. زمانیکه بدانید در چه زمانی از حرکت دست خود استفاده کنید می توانید نظر مخاطب را به خودتان جلب کنید. زمانیکه از دست خود در زمان صحبت کردن استفاده می کنید می توانید نظرمخاطب را برای چند دقیقه هم شده به خودتان معطوف کنید و بتوانید به هدفتان برسید.

نکته پنجم : تماس چشمی برقرار کنید!

یکی دیگر از تکنیک های استفاده از زبان بدن، تماس چشمی است. زمانیکه در حال صحبت با مخاطبین هستید به آن ها توجه کنید و با او تماس چشمی برقرار کنید. حتی زمانیکه مخاطب در حال صحبت با شماست سعی کنید به چشمانش نگاه کنید و به او نشان دهید که به او توجه کامل دارید. سعی کنید با انرژی باشید و در زمان تعامل با مخاطب به او توجه کامل داشته باشید.

نکته ششم : محیط و زبان بدن در سخنرانی

محیط، تاثیر قابل اندازه گیری  روی زبان بدن و شکل سخنرانی و ارائه و دیده شدن آن دارد . در مطاله ای که روی مخاطبین انجام شد ، این نتیجه به دست آمد که وقتی مخاطبان روی صندلی های  راحت نشسته باشند، سخنرانان بهتر عمل میکنند . دلیل این امر این است که اگر صندلی ها ناراحت باشند تماشاچیان روی صندلی بی قرار هستند و به شکل ناهنجاری روی صندلی مینشینند. سخنرانان روی صحنه این  رفتار منفی را میبینند و روی اعتماد به نفس آن ها تاثیر  می گذارد .  اگر چه این زبان بدن منفی به دلیل صندلی های ناراحت است ولی به هر حال روی سخنرانان و سایر تماشاچیان تاثیر  خود را میگذارد.

زبان بدن در سخنرانی برای خانم ها

 نکته هفتم : حال خوب یعنی زبان بدن خوب در سخنرانی

ثابت شده است که وقتی حالمان خوب باشد، بدنمان خوب کار میکند. ذهن سالم توانایی خارق العاده ایجاد می کند. حال خوب را از کجا بیاوریم ؟ چرا اصلا باید حال خوب داشته باشیم ؟ اولین قدم برای داشتن زبان بدن خوب و همچنین تجزیه تحلیل زبان بدن این است که بتوانیم به طور بهینه از زبان بدن خودمان استفاده کنیم برای این منظور در اینجا ابزاری را به شما معرفی میکنم که به راحتی در دسترس است و بر روی زبان بدن موثر است . این ابزار عبارت اند از :

1- لباس خوب بپوشیم

2- دندان ها خیلی مهم هستند

3-موهایتان را مرتب کنید

4- کفش مناسب به پا کنید

5- از پوشیدن ساعت انگشتر تنگ پرهیز کنید

 زبان بدن در سخنرانی برای جمعیت کم

جمع بندی

علاوه بر کلماتی که برای ارائه اندیشه های خود در سخنرانی استفاده می کنید،صدا ، ژست و وضعیت بدن و حالات چهره پیام های قدرتمندی را به دیگران منتقل میکنند. زبان بدن معنی دیگر ارتباط برقرار کردن است و گاهی می تواند پیام هایی بسیار قوی تر نسبت به کلمات انتقال دهد . زبان بدن توسط ناخود آگاه کنترل می شود ، به همین دلیل فردی که در مقابل شماست قادر است تفاوت بین آنچه شما می گویید و آنچه در ذهن شما میگذرد ، را درک کند.

مشاهده منبع مقاله


کتاب صوتی هدفگذاری
34%
تخفیف

هدف گذاری ( کتاب صوتی )

بدون امتیاز 0 رای
59,000 تومان 39,000 تومان
3
59,000 تومان 39,000 تومان
0
25,000 تومان
توسعه فردی با پویا ودایع
78%
تخفیف

دوره توسعه فردی الماس

4.80 10 رای
450,000 تومان 99,000 تومان
692
450,000 تومان 99,000 تومان

دیدگاهتان را بنویسید

×

سلام! از طریق واتساپ با ما در ارتباط باشید مشاوره بگیرید و خرید خودتون رو ثبت کنید.

×