تئاتر فیزیکی چیست؟

تئاتر فیزیکی نمایانگر آن است که بازیگر ها مجبور هستند، بدون کلمات و تنها، از زبان بدن بازیگری خود برای بیان موضوع و ایده ها استفاده کنند. این روش از تکنیکهایی مانند حرکت، تقلید، ژست گیری و مجموعه ای از حرکات دنباله دار استفاده می‌کند. و می‌تواند برای کشف مسائل پیچیده اجتماعی و فرهنگی به کار رود. تئاتر فیزیکی یا بدنی، نوعی عملکرد است که در آن حرکات فیزیکی شیوه ی اصلی داستانسرایی بوده؛ که نقطه ی مقابل بیان و متن، در یک نمایش قرار می گیرد. همچنین ممکن است از تکنیک‌ های دیگری مثل تقلید، ژست و رقص مدرن برای ایجاد قطعات این دست نمایش ها استفاده شود. در تئاتر فیزیکی اغلب هیچ گفتگویی وجود ندارد، چرا که تمرکز اصلی بر روی زبان بدن بازیگری و حرکات مربوطه است.

تئاتر.jpg

.

ماهیت تئاتر فیزیکی در زبان بدن بازیگری

در ساده‌ترین حالت می‌توانید تئاتر فیزیکی را به عنوان شکلی از نمایش تعریف کنید؛ که بر حرکات بدن بازیگری به جای گفتگو تاکید می‌کند. اما به خاطر داشته باشید که انواع مختلفی از این نمایش وجود دارد؛ که نهایتا این ژانر را در طیف وسیعی از حرکات قرار می‌دهد. اما در اصل، تئاتر فیزیکی چیزی است که بدن انسان را در مرکز فرآیند داستان‌ سرایی قرار می‌دهد. به عنوان یک نتیجه ی کلی می توان گفت که، تئاتر فیزیکی اغلب به سبک انتزاعی بوده، و با استفاده از حرکات بدن بازیگری در سبک نمایشی ارائه می شود. از نگاهی دیگر می توان گفت که تئاتر فیزیکی کاملا انتزاعی به نظر می‌رسد. به نظر می‌رسد که این کار مستلزم به کارگیری زبان بدن بازیگری به صورت هرچه تمامتر و در برخی موارد شاید لازم به اجرای رقص باشد. در ادامه ی این مطلب سعی داریم تا به بررسی این شیوه از تئاتر بپردازیم. چرا که ابزار مفیدی برای یک بازیگر جهت یادگیری عمل و حرکات بدن بازیگری است. با بیان ایده‌ها از طریق حرکات و عملکرد بدن، به مخاطب در جهت کاهش هر چه بیشتر استفاده از دیالوگ ها، تئاتر فیزیکی را به یک نمونه ی جالب و خاص در نوع خود، تبدیل کرده است.

تئاتر-فیزیکی.jpg

عملکرد تئاتر فیزیکی در حرکات بدن بازیگری

ممکن است که نام کمپانی ‌هایی که از این سبک در کار خود استفاده می‌کنند را شنیده باشید. برخی از شرکت های خارجی مانند 8DV، Complicite یا Frantic از این شیوه مکرر استفاده می کنند. این کمپانی ها به خوبی به توسعه سبک ‌های منحصر به فرد در تئاتر فیزیکی مشهور هستند، و توانایی ارائه داستان های مختلف با استفاده از زبان بدن بازیگری به تماشاچیان، را دارا می باشند. عملکرد تئاتر فیزیکی در حرکات بدن بازیگری بیشمار است. اگر به تماشای تئاتر های مختلف رفته باشید؛ به راحتی می توانید این شیوه از فن استفاده از بدن را در یک اثر هنری به خوبی متوجه شوید. به عنوان مثال، در تئاتر های موزیکال نیز از تئاتر فیزیکی و زبان بدن بازیگری استفاده می شود. که در آنها موسیقی برای بیان داستان، حرف اول را می زند. به طور متناوب، یک نمایش مانند تئاتر اتللو مونتاژی از حرکات بدن بازیگری است؛ که از متن شکسپیر به عنوان داستان پایه استفاده می کند، و تئاتر فیزیکی در حال ساخت در کنار متن آن، برای توسعه دادن و جلوه بخشی به داستانی است که بیان می‌شود. یک روش جالب که در این دست نمایش ها به چشم می خورد در لحظات خشونت و تنش میان شخصیت های داستان است. زیرا زبان بدن بازیگری به خوبی نمایش داده می شود.

physical-theatre.jpg

شما می‌توانید لحظات تئاتر فیزیکی را بارها و بارها، از بخش های مختلف تئاتری که در حال تماشای آن هستید، ببینید. چون در اکثر نمایش های زنده بیشتر از حرکات بدن بازیگری به عنوان انتقال مفاهیم و حس موجود در لحظه استفاده می شود. و کلمات تنها برای تاکید بر موضوع بکار برده می شوند. این مورد می‌تواند شامل لحظاتی باشد که مابین صحنه ‌ها برای روایت بیشتر داستان از جابجایی بدن استفاده می‌شود، یا می‌تواند یک مجموعه ی پشت سر هم از حرکاتی باشد، که ناگهان یک صحنه را قطع می‌کنند. به طور مشابه، یک تئاتر فیزیکی می‌تواند شامل حروفی در یک نمایش باشد، که سبک تمام حرکات مورد استفاده ی آن، در سراسر یک نمایش بسیار طبیعی و نزدیک به واقعیت به کار برده شود.

.

اهمیت تئاتر فیزیکی برای یک بازیگر

استفاده از زبان بدن بازیگری برای بیان یک داستان و اجرای یک نقش، یک بخش ذاتی از یک بازیگر و اجرای آن و همینطور یادگیری مهارت ‌های نمایش فیزیکی است؛ که به جعبه‌ ابزار هر بازیگری باید اضافه شود. این کار یک مهارت قابل انتقال و رشد است؛ که برای یک هنرپیشه تئاتر و حتی سینما مفید بوده، و در تمام کارهای آینده به مزایای آن دست پیدا خواهد کرد.

p01pmsvf.jpg

ترکیب گفتگو به همراه زبان بدن بازیگری در تئاتر فیزیکی

تئاتر فیزیکی بر روی حرکات و زبان بدن تمرکز دارد، اما می‌تواند از کلمات گفتاری جدا بوده و یا در برخی اوقات با آن درهم آمیخته شود تا مفهوم را توسعه داده و انتقال جزئیات را به مخاطب ممکن نماید. به این شیوه ترکیب اشکال هنری گفته می شود. این کار ممکن است به خوبی و کاملا ابداع شده باشد، یا عناصر اساسی و کاراکتر ها و برخی از دیالوگ ها نیز از جایی دیگر الهام گرفته شده باشند. گاهی در این شیوه از نمایش ها می بینیم که تماشاگر نیز به چالش کشیده می شود. ( البته این مسئله برای تئاتر فیزیکی غیر معمول نیست، که با تشویق یا تقاضای حضور مخاطب ادامه یابد. )

بداهه پردازی

طبق نظریه های مختلف بداهه پردازی در کنار هوشیاری به تمامی جوانب، به منظور کار در یک وضعیت پر انرژی و سرشار از آشفتگی فیزیکی در زبان بدن بازیگری، بسیار مناسب است. بداهه پردازی باعث ایجاد یک بازی با تعادل، رفع حرکات غلط و تقویت حرکات صحیح به همراه نمایش دادن حرکات فیزیکی است. این مسئله در مورد یک لحظه مشترک زمانی مناسب است که شرکت کنندگان را مطلع، متمرکز و زنده می ‌کند. بداهه پردازی و ساختن آن، امکانی است که معمولا بین دو کاراکتر اتفاق می افتد. بداهه‌ سازی، جنبشی است که یک اثر از آن توسعه می ‌یابد. یک بازیگر باید به این فکر کند که اثر بخشی ِحرکات بدن بازیگری ، به صورت بداهه در مراحل مختلف نمایش، به واکنش تماشاگر بستگی دارد. زیرا تمامی حرکات به طور پیوسته در تئاتر فیزیکی به هم مربوط هستند. در نتیجه در صورت داشتن تجربه ی کافی در این امر، می توان به ایجاد حرکات جدید تر و موفقیت بازیگر امید داشت.

p01pmtq0.jpg

تکنیک ‌های تئاتر فیزیکی

اگر تصور کنیم که زبان بدن بازیگری ساز موسیقی در این نمایش است، چگونه می توانیم موسیقی تئاتر فیزیکی را تولید کنیم؟

 لال بازی نمایش طنز آمیز : این تکنیک معمولا به معنای حرکت بازیگر بر اساس یک سبک خاص است، اما می‌تواند نسبتا واقع‌ بینانه استفاده شود.
 ژست حرکت بدن برای نشان دادن احساسات : ژست ممکن است چیزی کوچک به نظر بیاید، اما به خوبی می‌تواند تاثیر عاطفی خود را داشته باشد و یا حتی یک حرکت خاص است، که یک شخصیت را تعریف می‌کند.
 حالت : این امر ممکن است با استفاده از محیط در سطوح مختلف یا با ایجاد فاصله، یا شدت برخورد به یک شئ، یا ترکیبی از تمام این موارد به همراه صدا اجرا شود.
 نزدیکی مجاورت : چه در فاصله ای نزدیک و چه بسیار دور زبان بدن بازیگری، می‌تواند منبعی موثری و بسیار قدرتمندی باشد. زیرا در این شیوه ی نمایش این بازیگر است که می تواند با خود به تنهایی یا با کاراکتر روبرو قدرت به رخ کشیدن این حرکات را داشته باشد. به عنوان مثال، یک تبهکار که از فاصله چند اینچ با قربانی خود صحبت می‌کند؛ قدرت خود را به رخ میکشد.
 طرز ایستادن : این بخش با مقاومت زبان بدن بازیگری در ارتباط است. چون بدن می‌تواند ادعای قدرت و یا ضعف را از طریق موضع گیری، به شکل وضعیت بدنی، ایجاد کند.
 سختی و حساسیت : این دو مورد در این جا به عنوان یک چتر مورد استفاده قرار می‌گیرد، تا بر این حقیقت تمرکز کند که در یک اثر فیزیکی، حرکات بدن بازیگری بزرگ‌ تر به هم می‌رسند تا احساسات یک صحنه را به تماشاگر منتقل نمایند.
 حرکت تغییر مکان : این تکنیک باید بسیار با دقت انجام شود. زیرا یکی از مهم ترین بخش ها در تئاتر فیزیکی به حساب می آید.
 بی تحرک ماندن : اگر صحنه پر از کاراکتر های مختلف باشد، بی ‌حرکت ماندن می‌تواند اثر قدرتمندی را داشته باشد.
 ماسک : اصولا تاثیر یک ماسک، به صورت دیداری است، و بدون در نظر گرفتن ویژگی ‌های صورت برای نشان دادن زبان بدن بازیگری، حرکات بدن تنها به یک ابزار عملکرد مرکزی تبدیل می‌شود.
 رقص : در این شیوه از نمایش با تجربه بودن در رقص یک امر الزامی نیست. اما یادگیری آن به مرور صورت می گیرد. استفاده از این تکنیک می تواند در جذاب شدن یک اثر نقش ویژه ای را بازی کند. از این مورد می توان بیشتر در نمایش های کمدی استفاده کرد.
 مایه ی اصلی موضوع : این بخش به استفاده از الگوی حرکتی تاکید دارد که به یک شخصیت معنا بخشیده، و ما را به یاد موضوع اصلی کار می‌اندازد.

جمع بندی

از ابتدا تا کنون هر آنچه که در رابطه با تئاتر فیزیکی و قدرت زبان بدن بازیگری در آن بیان شد، نشان می دهد که حرکات بدن بازیگری در این شیوه از نمایش حرف اول را می زند. همانطور که تئاتر خانه ی اول یک بازیگر حساب می شود؛ می تواند پس از کسب تجربه و شناخت تکنیک ها و قدرت بداهه پردازی، به مرور قدرت حرکات بدن خود را افزایش دهد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *