نقش برنامه ریزی در توسعه فردی

برنامه ریزی یکی از ارکان های مهم و ضروری در آموزش توسعه فردی است که کمک می کند فرد بتواند با بهره گیری از تمام زمان خود موفق تر عمل کرده و کارهای مفیدی را برای توسعه فردی انجام دهد. در واقع به دلیل وجود وظایف گوناگون در زندگی گاهی چنان در خودمان غرق می شویم که نمی دانیم چطور به تمام این وظایف در زمان خودش رسیدگی کنیم و مدام کارهای عقب افتاده استرس و اضطرابمان را بیشتر می کند و اجازه آسوده نفس کشیدن را از ما می گیرد! چنان مغزمان قفل می کند که تا ساعت ها گیج و منگ زمان را از دست می دهیم! به همین دلیل برنامه ریزی در زندگی یک ضرورت است و باعث می شود هوشمندانه تر از زمان استفاده کنیم و فرد موفق تری باشیم. با برنامه ریزی می توانید هم به خودتان رسیدگی کنید و هم کارهایتان را به درستی انجام دهید و برای اهدافتان شور و ذوق داشته باشید. بنابراین باید راهکارهای مهم در برنامه ریزی را بیاموزید تا با استفاده از یک برنامه مناسب به توسعه فردی برسید، رشد کنید و موفق شوید. با ما همراه باشید تا شما را با گام های مهم در برنامه ریزی آشنا کنیم.

C:\Users\zh.garoon.m\Desktop\Writing-Down-Your-Schedule.jpg

.

آیا به وقت توجه کرده اید!

آیا تا به حال به زمان هایی که در دست دارید و زمان هایی که از دست داده اید توجه کرده اید؟ غالبا ساعاتی که در محل کار هستیم خود به خود برنامه ریزی شده اند و نمی توانیم برای این ساعت ها برنامه ریزی کنیم. منتها در ساعات بیکاری چطور؟ این زمان ها را چطور و برای چه چیزی خرج می کنید؟ آیا فقط جلوی تلویزیون روی کاناپه لم می دهید و مدام با برنامه های تکراری تلویزیون سرگرم می شوید؟ یا زمانتان صرف کارهای بی جهتی می شوند که در پایان روز احساس خوبی ندارید! زمان بسیار با ارزش است و خیلی از ما آدم ها هیچ جوره نمی توانیم از آن نهایت استفاده را ببریم. به همین دلیل لازم است برای توسعه فردی و اینکه در آموزش توسعه فردی موفق تر باشیم، زمان را کنترل کنیم. از همین امروز وقت هایی که از دست می دهید را بررسی کنید تا بتوانید یک برنامه هوشمندانه برایش درنظر بگیرید.

برای توسعه فردی یک برنامه روزانه ترتیب دهید!

برنامه روزانه یکی از عوامل مهم در توسعه فردی است که به شما کمک می کند کارهایی که باید در طول روز انجام دهید را سر زمان انجام دهید و از آنها عقب نمانید. خیلی از افراد تصور می کنند بدون برنامه روزانه هم می توانند به کارهایشان برسند منتها در پایان روز متوجه می شوند که خیلی از کارها را انجام نداده اند. بنابراین یک برنامه روزانه ترتیب دهید و تمامی کارهای کوچک و بزرگی که باید در این روز انجام دهید را بنویسید. سعی کنید در پایان هر شب برای روز بعد یک برنامه کامل بنویسید تا وقت صبحتان را برای نوشتن برنامه هدر ندهید.

وقت های تلف شده را برنامه ریزی کنید!

بی شک در برخی از روزها کارهایی پیش می آید که به ناچار باید زمان هایی را برای رفت و آمد هدر دهیم! منتها خیلی از وقت ها هم پیش می آید که بیخودی وقتمان را هدر می دهیم. کمی فکر کنید تا ببینید در طول روز چه چیزهایی باعث می شود که شما وقتتان را هدر می دهید. این زمان های تلف شده را کاهش دهید و برایشان برنامه ریزی کنید تا بتوانید از حداکثر زمانتان بهره ببرید و آن را هدر ندهید.

اولویت بندی کنید!

مهمترین کارهایتان را در اولویت قرار دهید تا در برنامه ریزی خود به ترتیب کارهایتان را انجام دهید. سعی کنید یک برنامه منظم و مرتب بنویسید و تمام وظایفی که در آن می نویسید را انجام دهید.

.

.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.