تیپ شخصیتی INFJ، با اشاره به یکی از ۱۶ نوع تیپ آزمون Myers-Briggs، در طول چند سال گذشته در دنیا به یکی از موارد شگفت انگیز تبدیل شده است. دلیل پشت آن این است؛ که تیپ شخصیتی INFJ، نادرترین نوع در نظر گرفته می‌شود. یعنی اینگونه افراد کم‌تر از ۲ درصد کل جمعیت جهان را تشکیل می‌دهد. آن‌ها بهافراد مدافعلقب گرفته؛ و به عنوان افرادیمرموز،شهودیوعاطفیتوصیف می شوند. با این حال توضیح تیپ شخصیتی INFJ عمدتا در بین افراد، اشتباه جا افتاده است.

آزمون مایرز بریگز، که در دهه ۱۹۴۰ توسط مادر و دختر ایزابل مایرز و کاترین بریگز ایجاد شد؛ اصالتا از نظریههای تایپولوژیک کارل یونگ است. این فرد یک روانکاو سرشناس می باشد. این آزمون، یک فرد را در چهار دسته ارزیابی می‌کند: برون گرا در مقابل درونگرا. حسی در برابر شهودی. متفکر در برابر احساسی. و قضاوت گر در مقابل مشاهده گر. استفاده از این معیارها مشخص می‌کند؛ که کدام دسته شخصیت فرد به سمت آن متمایل می‌شود. تیپ شخصیتی INFJ افرادی خواهند بود؛ که شخصیت آن‌ها به نفع طرفین درونگرا، حسی، احساسی و قضاوت گر است.

تیپ شخصیتی INFJ می‌تواند به دلیل وجود این واقعیت که آن‌ها در جامعه رایج نبوده و تمایل به احتیاط به راحتی تشخیص داده نشوند. با این حال، INFJs می‌تواند دوستی به شدت وفادار، همدل و سازمانیافته، و به دلیل اینکه ارزش و شایستگی بیشتری برای بشریت دارند، رهبران خوبی شوند. در ادامه به توضیح نشانه های تیپ شخصیتی INFJ خواهیم پرداخت.

apr18_23_769713155.jpg

متن جایگزین عکس(Alt): تیپ شخصیتی INFJ

افرادی با تیپ شخصیتی INFJ اغلب احساس تنهایی و تفاوت دارند.

تعداد افراد موجود با این تیپ بسیار کمتر از دیگران است. بنابراین دوست دارند؛ افرادی را پیدا کنند که دنیا را مانند آنها می بینند. اما اغلب در این جستجو و کشف دچار مشکل می شوند. چرا که به سختی می توانند در این مسیر موفق شوند. اکثر افرادی که این نوع تیپ شخصیتی را دارند؛ از زمانی که کودک یا بسیار جوان بودند، احساس متفاوتی نسبت به هم سن و سالان خود دارند.

افرادی با تیپ شخصیتی INFJ یک رویکرد کلی را برای زندگی انتخاب می‌کنند.

تیپ شخصیتی INFJ، ترکیبی عجیب از احساسات و منطق است. این افراد دوست ندارند که وقت خود را بر روی هر چیزی هدر دهند. اگر چه آن‌ها ممکن است یک عمل را با رضایت انجام دهند. اما در مورد کمیت با کیفیت صحبت میکنند. و از همکاری با کسانی که کار خود را به شکل سرسری ( تقلبی) یا بی دقت انجام می دهند، رنج می کشند.

آن‌ها گاهی از خود صمیمت و دیگران در کنارشان احساس راحتی می کنند.

افراد غریبه ای که کنار یک تیپ شخصیتی INFJ می نشینند؛ در عرض چند دقیقه رازهای خصوصی، ترس‌ها و رویاهایشان را فاش می کند. این موضوعی غیر معمول نیست. در واقع، این اتفاق به کرات اتفاق می‌افتد. و ممکن است بدون هیچ ریتم یا دلیل خاصی، به نظر برسد. این تیپ شخصیتی یک مهارت دارد؛ که باعث شود دیگران بلافاصله با آنها احساس راحتی کنند. تیپ شخصیتی INFJ را می توان محرم اسرار دیگران دانست. به همین سبب دریافت اطمینان از سوی آنها می تواند بسیار ساده باشد.

5-personalities-in-business-640x520.jpg

متن جایگزین عکس(Alt): صمیمت تیپ شخصیتی INFJ

افرادی با تیپ شخصیتی INFJ کمی احساس همدلی دارند، و می خواهند همه چیز را بدانند.

تیپ شخصیتی INFJ حس بسیار دقیقی از شهودی دارند؛ که در کل زندگی آن را به کار می برند. بدون درک دقیقا این که چرا و چگونه، یک INFJ می‌تواند؛ در عرض چند دقیقه یک فرد را ملاقات کرده، و شخصیت واقعی وی را نیز بشناسد. در نتیجه، آن‌ها نسبت به دوستان خود، که رفتارهای سرکشانه نشان می‌دهند بخشنده‌تر هستند. چرا که می‌توانند ریشه واقعی مشکلاتشان را، مانند ناامنی یا ضربه روحی در گذشته به خوبی، تشخیص دهند.

تیپ شخصیتی INFJ در نهایت به دنبال حقیقت و معنای واقعی هرچیزی هستند.

اگر یک انگیزه واقعی و کامل پشت سر افرادی با تیپ شخصیتی INFJ وجود نداشته باشد؛ آن عمل برایشان اهمیت نخواهد داشت. فراخوانی INFJ برای زندگی، جستجوی بینش و درک همه چیز است. آن ها اغلب می‌توانند در یک لحظه یک دروغ یا یک واقعیت نصفه نیمه را، تشخیص دهند. اگر بر این باورند که فردی حقه‌باز و یا حرفه‌ای است، هیچ مشکلی با او ندارند. به همین ترتیب این افراد، تجربیاتی که درکشان را از پیچیدگیهای زندگی و ترویج خود بازتاب میکنند لذت میبرند.

افرادی با تیپ شخصیتی INFJ درون گرایان حقیقی هستند.

این امر به این دلیل اتفاق می‌افتد؛ که افرادی با تیپ شخصیتی INFJ می‌توانند اجتماعی هم باشند. و یک توانایی ذاتی برای ترکیب کردن احساسات، در هر وضعیتی کسب کنند. با این حال، این مسئله خیلی طول نخواهد کشید. چرا که مانند اکثر درون‌گرایان، این تیپ شخصیتی انرژی خود را هنگام صرف زمان با دیگران از دست میدهد.

E-and-I.jpg

متن جایگزین عکس(Alt): درون گرایی تیپ شخصیتی INFJ

آن‌هایی که به یک تیپ شخصیتی INFJ نزدیک می‌شوند می‌دانند؛ که این نوع افراد ترجیح می‌دهد بارها در مهمانی‌ها و مجالس حاکم شده؛ و سخنرانی خود را برای هزاران نفر ایراد کنند. اما به ایده اختلاط با جمعیت بعد از آن اشاره می‌ کنند. در نهایت، این نوع نیاز به بازگشت به خانه برای مدتی ساکت ماندن، به عنوان یکشارژ باتریبرای آنان حساب می شود. چرا که سریعا خسته خواهند شد. و نیاز دارند تا از جمع دور شوند.

افرادی با تیپ شخصیتی INFJ اعتقاد راسخ و قوی دارند و گاهی هم اشتباه می‌ کنند.

یک تیپ شخصیتی INFJ ایده‌ای در مورد جهان دارد. و نیاز به پرورش تغییر در جامعه نیز دارد. این گونه افراد باورهای عمیقی دارند؛ که به ندرت آنها را از دست میدهند. اگر یک شغل، رابطه، یا قانون با قطبنمای اخلاقی برای آنان تراز نشود، هیچ دغدغه‌ای در مورد چشم‌پوشی و یا ترک آن نخواهد داشت.

افرادی با تیپ شخصیتی INFJ تمایل دارند که دایره محدودی دوست داشته باشند.

اگر چه یک تیپ شخصیتی INFJ ممکن است صدها نفر دوست و آشنا داشته باشد؛ اما دایره ی محدودی را به عنوان دوست واقعی می شناسد. این نوع افراد می‌توانند دوستان نزدیک خود را تا میزان انگشت دست نگه دارند. با این حال به دوستان واقعی خود وفادارند؛ و مهم نیست چه میزان زمانی، بین تعاملات آن‌ها وجود دارد.

منبع:

1. https://introvertdear.com/news/infj-signs/

.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *