شخصیت شناسی افراد حساس همیشه مورد بحث کسانی است؛ که سعی میکنند خود را بهتر و بیشتر بشناسند. اگر شما به طور منطقی متوجه شوید که بارها شواهدی وجود دارد که ثابت می‌کند یک فرد باهوش و موثر هستید؛ اما نمی‌توانید حس وحشتناک عدم تناسب را در یک موقعیت درک کنید، ممکن است چنین شخصیتی داشته باشید. اگر چه برخی دیگر ممکن است این وضعیت را چنین موضوع بزرگی نبینند. اما برای شما مهم است که شخصیت خود را برای انجام وظایف بهتر بشناسید!

اما آیا این مورد در شخصیت شناسی افراد، به نظرتان آشنا می رسد؟ اگر اینطور است، ممکن است یکی از ۲۰ درصد افرادی باشید؛ که در رده شخصیت شناسی افراد بسیار حساس قرار می گیرند. به طور کلی، این نشانه ها، شامل افرادی می‌شود که هر چیزی را در دنیای اطراف خود شدیدا لمس می‌کنند. از احساسات گرفته تا مناظر و صداها. این موضوع می‌تواند در حساسیت‌ های تشدید کننده از جمله، نفرت به صداهای بلند و لباسهای زبر و همچنین توانایی مشتاقانه برای رساندن منظور و احساسات و نگرانی‌ های مختلف به دیگران به عنوان نقطه ضعف، نشان داده شود.

getty_469028437_9706489704500158_78085.jpg

.

.

شخصیت شناسی افراد بسیار حساس

شخصیت شناسی افراد بسیار حساس را می توان اینگونه اظهار کرد، که آنان تمایل دارند؛ نسبت به محرکهای محیطی به شدت واکنش نشان دهند؛ و به جزئیات بیشتری نسبت به افراد دیگر توجه کنند. اگر شما یک HSP یا فرد بسیار حساس هستید، ممکن است احساس کنید که در حال رشد هستید. و در این گمان که چرا این قدر تحتتاثیر دنیای اطراف خود قرار گرفته‌اید؟! در حالی که دوستانتان می توانند بسیار آسانتر با آن کنار بیایند.

از آنجا که شخصیت شناسی افراد حساس HSPs به شدت واکنش گرا است؛ اغلب احساس منزوی بودن را می پسندند. انگار که در مورد آن‌ها برای حساس بودن نکته ی اشتباهی وجود دارد. در حالیکه وقتی مردم متوجه می‌شوند که شما خیلی حساس هستید، غالبا و به طور ناخودآگاه به شما توجه کرده، و از احساسات و واکنش‌ های خود آگاهتان می کنند.

در حالی که یک HSP بودن ممکن است با سهم عادلانه خود از چالش‌ ها همراه شود، اما سعی می کند از هر چیز به ظاهر بد فاصله بگیرد. با استفاده از روش خاص خود برای پیدا کردن جایگاه تان در دنیا، و برای رساندن ویژگی‌ های شخصیتی رشک آوری که به شما در برتری، و شکوفایی در هر رابطه‌ای کمک می‌کنند، می توانید زندگی بهتری داشته باشید.

شما عادت دارید که همه چیز را شخصا قبول نکنید.

در شخصیت شناسی افراد حساس چیزی که باید بدانید این است که آنان، تمایل دارند نسبت به شرایط، هم خوب و هم بد واکنش نشان دهند. اگر مردم اغلب به شما می‌گویند که مسئولیت کاری را قبول کنید، و یا اینقدر حساس نباشید؛ ممکن است نشانه این باشد که در این رده قرار می‌گیرید.

download.jpg

این نوع افراد همچنین بسیار همدل با دیگران هستند. به این معنی که آن‌ها دارای توانایی مشتاقانه برای شنیدن و درک کردن احساسات، نیازها، ناامنی و غیره در افراد مختلف هستند. هوش عاطفی در شخصیت شناسی افراد در این دسته، باعث می‌شود که آن ها در حل مساله، حل مناقشه، و الهام بخشیدن به دیگران استاد باشند.

دریافت بازخورد همواره بدترین کابوس این افراد است.

از آنجا که اینگونه افراد نسبت به نکات دقیق و ظریف حساس هستند، HSP ها نسبت به غیر HSP ها و نسبت به انتقاد هم واکنش نشان می‌دهند. بنابراین، آن‌ها ممکن است از مسیر خود خارج شده، تا از انتقاد شدن توسط دیگران اجتناب کنند. در شخصیت شناسی افراد بسیار حساس می توانید شاهد کار کردن سخت و قربانی کردن مسائل به ضرر خود آنها باشیم. چرا که سعی دارند به منظور خشنود کردن دیگران هر عملی را انجام دهند و بازخورد مثبت دریافت کنند.

اینگونه افراد عمدتا در ذهنیت های خود زندگی می کنند.

در شخصیت شناسی افراد خیلی حساس می توانیم بگوییم که آنان اغلب بسیار خلاق هستند. و زندگی درونی پر جنب و جوشی دارند. سطح بالای همدلی آن‌ها می‌تواند منجر به تجسم احساسات و افکار دیگران شود. این موضوع می‌تواند به آن‌ها کمک کند، راه‌حل‌های خلاقانه برای مشکلات پیدا کنند.

اما این مسئله بسته به تفکرات آنان متغیر است. اگر چیزی را تصور می کنند؛ که به سمت افکار منفی متمایل میشود، می‌تواند اضطراب و استرس شان را تا حد زیادی بالا ببرد.

highly-sensitive-person.jpg

افراد بسیار حساس شدیدا مهربان هستند.

در شخصیت شناسی افراد بسیار حساس می توان گفت که آنان، اغلب از ادب، نزاکت، و درک روشنی از آنچه درست است و آنچه که اشتباه است، دارند. اینگونه افراد بسیاری از ویژگی‌های یک HSP را دارید. اگر شما هم جزء این دسته باشید احتمالا طرفدار صداقت و حفظ مهربانی خواهید بود.

در حالی که این ویژگی‌ها برای ایجاد سازگاری ارتباطی و اعتماد مهم هستند؛ اغلب این دست افراد به واسطه خشونت یا خطا، شاید به سمت انزوا و گوشه نشینی هم ترغیب شوند.

جزئی نگری این گونه افراد بسیار زیاد است.

همانطور که اشاره شد شدیدا حساس بودن بخش اعظمی در شخصیت شناسی افراد بسیار حساس دارد. آن‌ها در مورد جزئیات شرایط و توجه به کوچک‌ترین تغییرات، از اشاره به موضوعات مختلف یا عادت همیشگی افراد برای یافتن اشتباهات موجود در یک عمل خاص، استفاده میکنند.

این جهت گیری یک ویژگی بسیار مثبت در بسیاری از حالات است. مانند زمانی که سعی دارید در کسب و کارتان بیشتر موفق باشید. شما به شدت با دیگران هماهنگ هستید. شخصیت شناسی افراد بسیار حساس می گویند که آنها می‌توانند دوستان و متحدان شما را در مقابل افراد حسود به پیروزی برسانند.

تصمیمات آنها به طور عمده تحریک میشوند.

در شخصیت شناسی افراد خیلی حساس می توان آن ها را حداکثر کننده یافت. به این معنی که آن‌ها اغلب برای تصمیم‌گیری درباره انتخاب گزینهاشتباهتلاش می‌کنند. حتی اگر خطرات مربوط به آن پایین باشد (مانند انتخاب کردن یک پیراهن سیاه یا سفید). از آنجا که افراد حساس به خاطر تاثیر تصمیمات خود بر دیگران و نحوه درک آن‌ها، همه گزینه‌ ها ( حتی گزینه های بی اهمیت ) بسیار با وجدان رفتار می‌کنند.

اگر در شخصیت شناسی افراد در این دسته قرار می گیرد؛ باید بدانید که تعیین کردن یک روند روتین در تصمیم‌گیری‌ ها، از جمله دانستن اینکه آیا انرژی شما در صبح و یا عصر بالاتر از حد است؛ می‌تواند کمک تان کند که نسبت به تصمیم‌گیری های خود سریع‌ تر اقدام کنید.

منبع:

https://www.yourtango.com/2018319714/people-these-dominant-characteristics-personality-traits-are-highly-sensitive-people-hsps

.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *