زبان بدن در سخنرانی دست ارائه دهنده را، برای انتخاب موقعیت ها و ژست های متفاوت باز می گذارد. یکی از این ژست ها نشسته ایراد کردن سخنان است. البته تمامی سخنرانی ها عموما به شکل نشسته ایراد نمی شود. اما می توانید سخنرانانی را بیابید که به دلایل مشخص به این شکل، یا ترکیبی از ایستادن در جلوی حضار و گاهی هم به شیوه نشسته صحبت های خود را ادامه می دهند. به همین دلیل در هنگام نشستن و اجرای یک سخنرانی شما می توانید بسته به موضوع و نحوه ارائه زبان بدن در سخنرانی مشخصی داشته باشید. اما باید به یاد داشته باشید که این موضوع نیز پیامد ها و نکات مخصوص به خود را دارد. برای شناخت بهتر این نکات و اصول بهتر است ادامه این مطلب را دنبال نمایید.

photo-1544531586-fde5298cdd40.jpg

سخنرانی

آیا می توان از فرم نشسته در زبان بدن در سخنرانی استفاده کرد؟

نخست، بیایید تا به بررسی این سوال بپردازیم. آیا می توانیم در سخنرانی بنشینیم؟ اصلاً در چه نوع سخنرانی و ارائه‌ای می توان نشست؟ البته این موضوع سوال بسیاری از سخنرانان است. اینکه اگر فقط چند نفر در جلسه حضور داشته باشند، یا اگر قرار است یک سخنرانی رسمی داشته باشیم، اگر قرار است یک جلسه هیات‌مدیره داشته باشیم و همه‌ی حضار در آن نشسته باشند، اگر بخواهم یک پیام عادی را به کمک زبان بدن در سخنرانی ارائه کنیم، اگر لازم نیست که بیش از حد محکم و استوار به نظر برسیم، پس می‌توانیم بنشینیم؟

اغلب، دلیل واقعی تمایل مردم به سخنرانی در هنگام نشستن این است که درست هنگامی که آن‌ها نشسته در مقابل دیگران سخنرانی می کنند: هویت محیط دیگر مانند یک نمایش یا یک سخنرانی نیست، بلکه یک مکالمه است. و از این رو مضطرب نمی‌شوند. یک مطالعه نشان داده است که افراد در حین ایستادن تمرکز بهتری از افراد نشسته در حین ادای کلمات و زبان بدن در سخنرانی دارند. پس اگر گمان می کنید که هر چیزی می تواند تمرکز شما را تحت الشعاع قرار دهد بهتر است فرم ایستاده را انتخاب نمایید. از طرفی اقتدار به طور طبیعی توسط شخصی که در اتاقی مملو از افراد نشسته، به فرم ایستاده کسب می شود.

اما با این حال نمی توان مزایای نشسته سخنرانی کردن را نادیده گرفت. برای نشستن و مفهوم آن در زبان بدن در سخنرانی باید به شیوه منطقی فکر کرد. نشستن در حین سخنرانی عمدتا به ایجاد جوی آرامی و دور شدن از استرس کمک میکند.

چگونه در حالت نشسته سخنرانی مناسبی داشته باشیم؟

با فرض اینکه لازم است در یک جلسه به طور نشسته حرکات و زبان بدن در سخنرانی خویش را اجرایی کنید و از نهایت قابلیت های از پیش آموخته استفاده کنید، می توانید حداکثر تاثیر لازم را در جمع مذکور داشته باشید. در ابتدا بهتر است تا با برخی حقایق در مورد نشسته سخنرانی کردن آشنا شوید. وقتی بنشینید، انرژی شما تمایل به فروکش کردن دارد. راحت نشستن و اجازه دادن به صندلی برای حمایت از شما بسیار ساده است. بدن شما فرم خاصی می گیرد ( که در حالت ایستاده از آن برخوردار نخواهید بود)، نفس کشیدن شما محدود می‌شود، صدای تان به طور کامل درگیر محیط نمی‌شود، و البته نمی‌توانید در اتاق تاثیری همچو زمان ایستاده سخنرانی کردن داشته باشید. با تمامی این تفاسیر اما، چطور می‌توانید مطمئن شوید که یک حضور قوی در ذهن مخاطب به کمک زبان بدن در سخنرانی دارید و تاثیر عملکرد خود را به حداکثر زمانی که، نشسته‌اید درآورده اید؟

NEP5162412.jpg

زبان بدن در سخنرانی

مکان نشستن خود را به صورت منطقی انتخاب نمایید.

جایی که شما می‌نشینید می‌تواند تاثیر بسیار ظریفی بر این که چگونه و به چه میزان با مخاطبین خود برخورد می‌کنید، داشته باشد. این تاثیر ظریف نهایتاً تاثیر خود را در انتقال و تاثیر گذاری زبان بدن در سخنرانی شما نشان می دهد. در صورت امکان، خود را در کنار تصمیم‌گیرنده اصلی جمع قرار دهید. در صورت عدم وجود این شرایط یا وجود چنین فردی، سعی کنید خودتان را در یک طرف خاص گروه مخاطبین قرار دهید، بجای اینکه در وسط جمع قرار بگیرید. دیدن همه ی افراد در مقابل شما به این شیوه آسان‌تر از وقتی است که، همه ی افراد در هر دو طرف شما قرار داشته باشند.

استفاده از کل بدن خود در زبان بدن در سخنرانی

حتی وقتی که نشسته‌اید، زبان بدن در سخنرانی می‌تواند پیام شما را پشتیبانی کند، و یا می‌تواند یک حواسپرتی جدید ایجاد کند. به همین سبب بهتر است تا دستهایتان را در موقعیت باز نگه دارید تا در هنگام حرکت از جلوی خودتان عبور نکنند. البته نباید فراموش کنید که ژست دست نباید زیاد دراماتیک باشد، اما شما می‌توانید از آن‌ها برای تاکید بر روی کلمات خود استفاده کنید.

سعی کنید همواره با کمک زبان بدن در سخنرانی صورت خود را آرام نگه دارید و مطمئن شوید که حالات شما از کلمات تان پشتیبانی می‌کنند. برای نشان دادن تاکید به صندلی خویش تکیه کنید. حواستان باشد که در زمان گفتگو با دیگر مخاطبان بر روی حرف های آنها تمرکز کنید تا به آنها اطمینان دهید که توجه کافی را بر آنان مبذول داشته اید.

در زبان بدن در سخنرانی به حالت نشسته هر دو پا را روی زمین قرار دهید.

اگر احتمالا پشت یک میز نشسته‌اید، ممکن است فکر کنید که تنها قسمت قابل‌مشاهده از بدن نیمه بالایی تان است. این طور نیست! بهتر است که پشت میز خود بنشینید و دو پا روی زمین قرار دهید و با حضار صحبت کنید. این وضعیت را با حالتی مقایسه کنید که یکی از پاهایتان روی دیگری قرار داده شده و در حال سخنرانی کردن هستید.

آیا شما تغییری را احساس می‌کنید؟ وقتی پاهایتان روی یکدیگر قرار دارد بدن شما تغییر حالت می دهد و این تغییر بر روی زبان بدن در سخنرانی تان تاثیر می گذارد. با این روش اگر پشت یک میز نشسته باشید، کمی تعادل بین مخاطبین خود پیدا خواهید کرد. همچنین با کمک هر دو پای خود به طور متعادل در مقابل حضار قرار گرفته، و حالت زبان بدن در سخنرانی شما در انتقال اعتماد به نفس بسیار بهتر عمل خواهد نمود.

Sonny_Perdue_American_Royal.jpg

زبان بدن

از صدای خود در جهت یاری زبان بدن در سخنرانی استفاده کنید

یکی از نکات منفی یک سخنرانی نشسته در یک اتاق بزرگ این است که ممکن است برخی افراد قادر به دیدن شما نباشند. اگر آن‌ها نتوانند صدای شما را بشنوند، رسما بخشی از جلسه شما و ماهیت تان را از دست داده، و نسبت به پیگیری آنچه که می خواهند بشنوند قطع امید خواهند کرد. بهتر است در صورت نیاز، یک میکروفون بی‌سیم رایگان درخواست کنید تا بتوانید صدای خود را به گوش چنین افراد حاضر در جلسه برسانید.

یکی از موثرترین روش‌ها برای جلب توجه مخاطب تان با زبان بدن در سخنرانی این است که به آرامی دست ها و سر خویش را تکان دهید و در ادامه صدای آرامی داشته باشید. این موضوع درست در هنگامی که جو شلوغ و پر سر و صدا در بحث جاری می شود به یاریتان می آید. تصور کنید که اتاق شلوغ شده است و شما ( در حین صحبت با صدای بلند یا حرکات سریع و غیر منتظره زبان بدن در سخنرانی) اکنون میخواهید جو آرامی را ایجاد کنید. با فرض این حالت، تغییر صدا و حرکات هرگز کمکی به شما و کنترل اوضاع نخواهد کرد. به همین سبب، اگر با حرکات آرام و مناسب و همچنین با صدایی رسا اما آرام سخنرانی کنید خواهید توانست با تغییر حرکات بدن مانند تکان دادن دست در هوا یا بلند کردن صدا همه چیز را تحت کنترل خویش در آورید.

با کمک زبان بدن در سخنرانی جوی آرام ایجاد کنید.

سخنان شما و سوالات مخاطبین باید یک سخنرانی و مکالمه ای دوستانه ایجاد کند. به یاد داشته باشید که حرفه‌ای شدن و سازمان‌ یافته بودن به این معنا نیست که باید محکم و غیر دوستانه عمل کنید باشد. در هنگام مطرح شدن یک پرسش شما می توانید با اشاره، تکان دادن سر، جلو کشیدن خود به آنها اعلام کنید که توجه خود را به تک تک کلمات مخاطبان نشان می دهید. به خصوص با ارائه یک سخنرانی که در آن نشسته‌اید، تمامی حضار انتظار دریافت یک روش محاوره‌ای را دارند. بنابراین باید توجه داشته باشید که زبان بدن سخنرانی شما در حالت نشسته با حالت ایستاده تفاوت فاحشی ندارد. نشانه های توجه، عدم دست به سینه بودن یا پنهان کردن کف دست ها، حرکات سر، ارتباط و اتصال چشمی ( رعایت اعتدال بین کسانی که در دورترین نقطه و نزدیک ترین نقطه از شما ایستاده اند) باید در زبان بدن در سخنرانی به فرم نشسته هم رعایت شود.

سعی کنید با کمک زبان بدن در سخنرانی انعطاف پذیر باشید.

انعطاف پذیر بودن بسیار مهم است. باید ساختار اصلی خود را به کمک زبان بدن در سخنرانی حفظ کنید تا نکات شما واضح و قابل پشتیبانی به نظر برسد. یعنی، باید آماده حرکت در هر جهتی باشید، در حالی که هنوز هم کنترل را در نتیجه نهایی حفظ می‌کنید. اگر اسلایدری جهت نمایش دادن به مخاطبان ندارید احساس آزادی شما در مقابل حضار نباید دچار خدشه شود. همچنین، برنامه‌ ریزی لازم را برای ایراد سخنرانی خود در نظر بگیرید. درست است که برنامه ریزی برای انتخاب حرکات و زبان بدن در سخنرانی ممکن نیست، اما بررسی و اندیشیدن تدابیر لازم کمک می کند تا مانند یک سخنران حرفه ای به نظر برسید.

منبع:

1. https://www.quickanddirtytips.com/business-career/communication/7-tips-for-great-sit-down-presentations

2. https://publicwords.com/2015/04/30/can-you-present-well-sitting-down/

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.