در مطلب نخست بر اهمیت و ایجاد امنیت، کنترل، و انسجام به لطف ارتباط چشمی در زبان بدن در تدریس به خوبی اشاره شد. در این مطلب قصد داریم تا به ادامه مبحث نحوه برقراری ارتباط به کمک ارتباط چشمی در زبان بدن در تدریس بپردازیم.

شکی نیست که اصول اصلی معلمان مربوط به مدیریت کلاس توسط زبان بدن در تدریس، قواعد و عواقب، انگیزه‌ها و پیروی خاص خودش را دارد. اولین قدم برای معلمانی که می‌خواهند کلاس بهتری داشته باشند، این است که یاد بگیرند چطور از ارتباط چشمی در زبان بدن در تدریس، به طور موثر استفاده کنند. با پیروی از این اصول، برنامه مدیریت کلاس بر یک پایه استوار ساخته خواهد شد.

بکارگیری زبان بدن در تدریس تاثیر زیادی بر دانش آموزان دارد. بنابراین، استفاده از آن برای بهبود مدیریت کلاس منطقی است. به عنوان مهم‌ترین لحظات در ارتباط غیر کلامی می‌توانیم بیان کنیم که: حالات چهره، ژست، نزدیکی، لمس و شاید قوی‌ترین راه ارتباطی، ارتباط چشمی یک مبحث قدرتمند و اصولی محسوب می شود. که یادگیری آن به مثابه یادگیری استفاده از دست ها، در زمان مناسب می باشد. تماس یا ارتباط چشمی شاید موثرترین راه برای برقراری ارتباط در کلاس شما باشد. فقط یک نگاه گذرا به یک سوی کلاس می‌تواند موضوع و آنچه را که تدریس می کنید بدون کلام اضافه، به زبان بیاورد.

ارتباط چشمی در زبان بدن در تدریس، اطلاعات اجتماعی را برای فردی فراهم می‌کند که به آن گوش داده و همچنین با وی صحبت می‌کنیم. این یک مهارت اغلب نادیده گرفته شده، در هنگام برقراری ارتباط با افراد و به خصوص در یک محیط آموزشی نقش آشکاری را بر اساس کنترل و ارائه فرصت آزاد به دانش آموزان فراهم می کند. ما می‌توانیم بکارگیری استادانه‌ی تماس چشمی را در تاجران، سیاستمداران و سخنرانان خوب ببینیم. با این حال، ارتباط چشمی اهمیت زیادی برای درک متقابل دانش آموزان و نیز مدیریت کلی در کلاس دارد. در این مطلب، تاکید بر این نوع ارتباط غیر کلامی ارائه خواهد شد. بنابراین پیشنهاد می کنیم که با ما تا انتها همراه باشید.

Fun-And-Fascinating-Ways-To-Motivate-Children-To-Learn-with-Assignment-Box.jpg

زبان بدن در تدریس

مهارت‌های تماس چشمی در زبان بدن در را بهبود دهید.

برقراری ارتباط چشمی خوب به طرز شگفت آوری دشوار است و ما همه می‌توانیم یاد بگیریم که از مهارت‌های ارتباطی خوب در طول تعاملات مهم مانند تدریس استفاده کنیم. اگر می‌خواهیم یک شنونده بهتر، گوینده و معلمی متقاعد کننده باشیم، می‌توانیم در ابتدا چگونگی ارتباط چشمی با خودمان را یاد گرفته، و در گفتگو تمرکز کنیم تا تاثیر درست را  برای دانش آموزان یا دانشجویان بیان کنیم.

برقراری تماس چشمی بسیار دشوار است. زیرا شخصی یا کسانی که با آنها در حال صحبت هستیم، می توانند اعتبار یا ترس را از طریق چشم هایمان دریافت کنند. متاسفانه، این ها معمولا زمان‌هایی هستند که ما نیاز به نشان دادن اعتماد به نفس به منظور جلب توجه کامل شنوندگان مان داریم، که این موضوع در زمان تدریس مهم‌تر از همیشه است. (هر چیزی)راه‌های زیادی برای بهبود مهارت‌های تماس چشمی در زبان بدن در تدریس وجود دارد. در ادامه به ارائه آنها خواهیم پرداخت.

انتقال مفاهیم با حالات مختلف چشم در زبان بدن در تدریس

بیایید با یک مثال آغاز کنیم. آیا تا به حال به کسانی که همواره عینک آفتابی دارند دقت کرده اید؟ این کار مانع از خواندن سیگنال‌های چشمی آن‌ها می‌شود. در نتیجه داشتن عینک آفتابی بر چهره کسی برای طرف مقابل به حدی آزاردهنده است که در بسیاری از فیلم ها افراد برای نشان دادن قدرت از آن بهره می جویند. اغلب چشم‌ها بیشتر از کلمات سخن می گویند.

حرکت چشم احساس، وضعیت، حالت و اهمیت آن را نشان می‌دهد. همینطور نگاه کردن به پایین، خیره شدن، چشمک زدن، پلک زدن مداوم، بستن چشم، مرطوب شدن، اشک ریختن، مالیدن چشم‌ها و غیره چندین معنای مختلف را برای هر نوع زبان بدن و ارتباط چشمی دارد. شما برای اینکه یک معلم پویا باشید باید همواره ارتباط چشمی خود را در زبان بدن در تدریس با دانش آموزان برقرار سازید. همانطور که در مطلب نخست هم اشاره شد عدم برقراری ارتباط چشمی در زبان بدن در تدریس فاصله ی آشکاری بین شما و دانش آموزان برقرار خواهد کرد.

3815570.jpg

زبان بدن

چگونه کل کلاس را به یادگیری درس با ارتباط چشمی علاقه مند کنیم؟

همانطور که مکرراً گفته شد، انتقال قدرت با تماس چشمی در زبان بدن در تدریس ارتباط دارد. اجتناب از نگاه دقیق منجر به نتیجه‌گیری در مورد وضعیت اعتماد به نفس کم و ضعف اجتماعی می‌شود. همانطور که همه معلمان می‌دانند، ارتباط چشمی طولانی‌مدت با چشمان گشاد و بد خواهانه، بالا بردن ابروها و انحراف مهلک سر در زبان بدن در تدریس می‌تواند رفتارهای نادرست دانش آموزان را در طول آموزش کلاسی متوقف کند.

چرا چشم‌های این قدر قدرت دارند؟ زیرا آن‌ها اطلاعات را ارسال و دریافت می‌کنند وقفل کردنروی شخصی دیگر ( یا دانش آموزی خاص) ارتباط قدرتمند را ممکن می‌سازد. شواهد همچنین نشان می‌دهند که نگاه خیره به دانش آموزان باعث می‌شود شما  فرد ( یا معلم) متقاعد کننده تری در نظر تمامی آنان باشید. مطالعه ای که در سال 2002 انجام شد این موضوع را اثبات کرد که، ارتباط چشمی مستقیم در زبان بدن در تدریس با بیش از ۲۰ درصد افزایش، توانایی درک مطلب را توسط دانش آموزان بالا خواهد برد.

بنابراین در کلاس، با استفاده از ارتباط چشمی در زبان بدن در تدریس بیشتر اعتماد به نفس و انگیزه دانش آموزان تقویت شده، و باعث می‌شود که آنها به درس علاقه پیدا کنند. این موضوع همچنین به شما اجازه می‌دهد که به سرعت بررسی کنید چه کسی درگیر یادگیری است و چه کسی به توجه بیشتری برای یادگیری نیاز دارد (انتخاب بهترین نقطه برای انجام این کار در زبان بدن در تدریس به شما کمک خواهد کرد).

متمرکز شدن بر روی هدف در زبان بدن در تدریس به کمک چشم ها

برای اینکه ارتباط چشمی موثر باشد، کیفیت این نگاه در زبان بدن در تدریس بسیار مهم است. همانطور که می دانید چشم‌ها و مشخصه‌های کلی صورت همگی پیام‌ هایی را ارسال می‌کنند. نگاه معلم مثال خوبی از این است؛ بالا بردن ابروها، پلک‌های باز و کج کردن سر باعث نارضایتی در نگاه در یک لحظه خواهد شد. بسته به تاثیری که بعد از آن بر روی دانش آموزان می گذارید، ابروها نشانه اعلام اعتراض یا سوال هستند.

ابروها همینطور نشانه‌ای از وجود مشکل در کلاس هستند. البته با آنها می توان ترس یا اضطراب را نیز نشان داد. این مساله قطعا تا یک لحظه بیشتر ادامه خواهد یافت. همه ما توسط افرادی که برای مدت طولانی به یک نفر خیره نگاه می‌کنند، متمرکز شده‌ایم. بنابراین استفاده از عقل سلیم در زبان بدن در تدریس حکم می کند که بیش از حد به یک نقطه به عنوان معلم خیره نشوید. چرا که شما می‌خواهید به عنوان فردی قوی و جذاب در تدریس کلاسی برای دانش آموزان شناخته شوید، نه عجیب و ترسناک!

teacher.jpg

ارتباط چشمی

هر چند این کار ساده است. اما تغییر ماهیت ارتباط چشمی در زبان بدن در تدریس کارهای بزرگی انجام می دهد. مدت‌زمان نگاه طولانی‌تر با انتقال پیام قدرت و کنترل کلاس به دانش آموزان دلیل واضحی دارد: افراد قدرتمند و قوی از آن‌ها استفاده می‌کنند. اگر اعتماد به نفس ندارید، دوری کردن از نگاه کردن به اندازه زیاد طول می‌کشد. با این حال تلاش مذکور، برای کنترل نگاه نتیجه خوبی را در بر خواهد داشت. بهبود ارتباط چشمی تدریس آرام‌تر، وقفه‌های کم‌تر، و احترام را در هر دو جهت افزایش خواهد داد. شما به عنوان یک معلم می توانید این موضوع را به سادگی امتحان کنید.

در حالی که برقراری ارتباط چشمی بیشتری باعث تغییر جو کلاس شما نخواهد شد، اما تاثیر آن بیشتر از چیزی است که رابطه بین شما و دانش آموزان تان را تغییر دهد. رعایت اعتدال در این مبحث زبان بدن در تدریس باعث توجه به سخنان شما توسط دانش آموزان شده و احترام مابین طرفین را در حالت پایدار نگه خواهد داشت. انجام این کار انتقال سریعی دارد (اگر چه شما باید به خودتان یادآوری کنید که این کار را انجام دهید)، سطح سر و صدا و استرس کاهش یافته و کلاس شما یک جو محکم‌تر خواهد داشت. حتی شما با ارتباط چشمی در زبان بدن در تدریس می توانید آنان را بدون کلام اضافه مورد تشویق قرار دهید.

جمع بندی نهایی مطلب

در این مطلب، نقش ارتباط چشمی بین معلم و دانش‌آموز در زبان بدن در تدریس از طریق مرور برخی از تاثیر گذارترین موارد در این زمینه روشن شد. نتیجه این کار می‌تواند از استراتژی‌های معلم برای آموزش و دانش آموزان برای یادگیری پشتیبانی کند. اگر چه عوامل زیادی می‌توانند بر کیفیت یادگیری در کلاس تاثیر بگذارند، اما این عامل طبق نتایج این مطالعه می‌تواند منجر به یادگیری موثرتر از گذشته و عدم آشنایی با این مقوله شود.

البته لازم به ذکر است که به جز وجود ارتباط چشمی موثر در زبان بدن در تدریس، ارتباط چشمی میان دانش آموزان نیز می تواند کلاس را به حد تناسب و کیفیت بار یادگیری نزدیک تر نماید. با این حال، مهم ترین عامل یادگیری این نحوه ارتباط توسط معلم است که می تواند از توضیحات و تحرکات اضافی کاسته و کلاس را به جوی مناسب نزدیک نماید. به طور حتم معلمانی که با آگاهی کامل به سراغ این نحوه ارتباط بروند، سریعتر از معلمانی که به روش های سنتی تکیه کرده اند، پیشرفت کرده و موفق عمل خواهند نمود.

منابع:

1.https://s3.amazonaws.com/academia.edu.documents/51064469/EYE_CONTACT_AS_THE_MOST_POWERFUL_WAY_FOR_CLASSROOM_MANAGEMENT.doc

2. https://classroomclimatology.com/2017/09/04/tip-18-supercharge-your-eye-contact-and-teacher-stare/

.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.