نحوه ی برقراری ارتباط با زبان بدن

نحوه ی برقراری ارتباط با زبان بدن
زبان بدن که گاهی “ارتباطات غیر کلامی” هم خوانده می شود، ابزار بسیار مهمی است. روشی که شما برای برقراری ارتباط بوسیله زبان بدنتان از آن استفاده می کنید، می تواند میزان موفقیت شما در روابط یا حرفه تان را تعیین کند. بیش از ۹۳ درصد ارتباطات بصورت غیر کلامی برقرار می شوند. بنابراین توجه بیشتر به پیام هایی که از طریق زبان بدنتان ارسال می کنید، می تواند به موفقیت شما کمک کند.
۱- از زبان بدن باز استفاده کنید. این بدان معناست که شما باید قاطعانه دست دهید، با آرامش بنشینید، اما پر انرژی باشید و تمام حرکاتتان کنترل شده باشد.

 • وضعیت بدن شما باید آرام و ریلکس باشد، اما پشتتان باید صاف قرار گیرد. این وضعیت نشاندهنده راحتی و اعتماد به نفس بالای شماست. در زمان صحبت، کمی مکث کنید تا توجه شنونده را به خودتان جلب کرده و اعتماد به نفستان را نشان دهید.
 • پاهایتان را کمی با فاصله از هم نگه دارید، این نشاندهنده اعتماد به نفس شماست. زمانیکه شخصی در حال صحبت کردن است، کمی لم دادن نشان دهنده علاقه شما به صحبت های او خواهد بود.( خم شدن نشاندهنده حس خصومت و دشمنی است.)
 • دست های خود را بصورت ضربدری بغل نکنید. به جای آن اجازه دهید آنها در دو طرفتان آویزان باشند.
 • مطمئن شوید که محکم دست می دهید و بیش از حد دست طرف مقابل را فشار ندهید. به چشمان طرف مقابل نگاه کنید، هرچند نباید بیش از حد به او خیره شوید. گاهی اوقات پلک زده و به نقطه ای دور نگاه کنید تا آنها احساس نکنند که شما می خواهید آنها را بترسانید.


۲- زبان بدن عاطفی را تشخیص دهید. شما می توانید احساسات را با توجه دقیق به نشانه های غیر کلامی تعیین کنید.

 • زمانیکه مردم عصبانی هستند، صورتشان گرگرفته، دندانهایشان آشکار و مشتهایشان گره کرده است.
 • هنگامی که مردم عصبی و مضطرب هستند، چهره شان رنگ می بازد، دهانشان خشک می شود( به همین دلیل آنها آب می نوشند و یا لبهای خود را لیس می زنند)، تن صدای متفاوتی را نشان می دهند و با عضلاتشان در تنش هستند(ممکن است دست هایشان را گره کنند). نشانه های دیگر اضطراب شامل لرزش لب ها، بی قراری، نفس نفس زدن و یا نگه داشتن نفس می باشند .

 

 1. از بین برداشتن موانع. اگر شما ارائه یا سخنرانی در پیش دارید و می خواهید تا جاییکه ممکن است با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید پس باید موانع فیزیکی را که توانایی شما برای برقراری ارتباط را محدود می کنند، حذف نمایید .
 • تریبون، کامپیوتر، صندلی و حتی یک پوشه همه اینها می توانند باعث ایجاد فاصله میان سخنران و مخاطبان گردند.
 • بغل کردن دست ها بصورت ضربدری یا صحبت با کسی که پشت کامپیوتر نشسته از جمله رفتارهای مسدود کننده به شمار می آیند.

 
۴- زمانیکه کسی به ما دروغ می گوید. زبان بدن می تواند دست دروغ گو را رو کند. آنها ممکن است بتوانند دروغ هایشان را با کلمات پنهان کنند، اما بدن آنها داستان دیگری خواهد گفت.

 • دروغ گوها کمتر تماس چشمی برقرار می کنند، و مردمک چشم آنها منقبض به نظر می رسد.
 • دور کردن بدنشان از شما هم نشانه دیگری از دروغ گویی آنهاست.
 • تغییرات چهره مانند قرمزی گردن یا صورت و تعریق، همه نشانه هایی از دروغ گفتن هستند.

 
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست