یکی از جنبه های نسبتاً جدید بکار گیری زبان بدن در سخنرانی استفاده از پاورپوینت به عنوان یک ابزار کمک رسان و ویژه است. شاید برایتان جالب باشد بدانید که پاورپوینت را نیز می توان جزئی مهم مانند دست ها و یا ارتباط چشمی دانست که برای برقراری ارتباط آن مابین شما و مخاطب نکات و تکنیک های ویژه ای وجود دارد. بسیاری از سخنرانی ها به پاورپوینت احتیاج دارند و در عین حال از آن استفاده نمی شود.

برعکس این موضوع نیز صادق است. بسیاری از سخنران ها با بکارگیری تکنیک ها و اصول درست زبان بدن در سخنرانی می توانند جمع را به سرمنزل مقصود برسانند. اما به اشتباه از پاورپوینت استفاده می شود. اما این مبحث بخش خوب ماجراست. بسیاری از سخنرانانی که به شکلی نابه جا از این ابزار استفاده می کنند حتی روش کار کردن و اشاره به آن را بلد نیستند. در نتیجه باعث سردرگمی مخاطب و حتی کسل یا خسته شدن او در همان لحظه اول می شوند. اما چرا این اتفاق می افتد؟

حتی اگر سخنران به کلیه اصول زبان بدن در سخنرانی مسلط باشد، باز هم اشکالی وجود خواهد داشت. چرا که اینبار به جای عدم اتصال مخاطب و سخنران، هیچ گونه اتصالی مابین مخاطب و موضوع با توجه به وجود ابزاری مانند پاورپوینت بوجود نخواهد آمد. در این مطلب به فواید و اصل مهم استفاده از پاورپوینت در سخنرانی اشاره کرده؛ و در مطلب آتی به نکات و تکنیک های استفاده از آن می پردازیم. پس با ما همراه باشید.

US_Navy_040605-N-6633C-002_Commander_Naval_Reserve_Force,_Vice_Adm._John_G._Cotton,_is_silhouetted_in_front_of_a_Powerpoint_slide_mapping_out_the_Naval_Reserve_Force's_future.jpg

زبان بدن در سخنرانی

اهمیت برقراری ارتباط و اشاره به پاورپوینت در زبان بدن در سخنرانی

همانطور که اشاره شد هر روز هزاران سخنرانی وجود دارد، که در سراسر دنیا اجرا می شوند. بسیاری از آن‌ها از پاور پوینت به طور بد، یا به عنوان یادداشت‌های سخنرانی، با کلمات یا تعداد بیشتری در هر اسلاید نسبت به آنچه که هر کس می‌تواند بخواند، استفاده می‌کنند. نتایج این نوع بکارگیری پاورپوینت به عنوان ابزاری برای کمک و سهل نمودن استفاده از کلمات و زبان بدن در سخنرانی به طور قابلپیش‌ بینی کننده ای ( نه، آزار دهنده ) برای مخاطبان کسل‌کننده است. این موضوع در مقیاس عظیمی در حوزه زبان بدن در سخنرانی می تواند بسیار دشوار و اعجاب انگیز باشد.

اما خبر خوب این است که آموزش نحوه استفاده و میزان فوکوس بر روی پاورپوینت همانند یادگیری اصول زبان بدن در سخنرانی یادگرفتنی است. حتی این موضوع می تواند برای دانشجویان و افرادی که در سطح متوسطی قصد ارائه پایان نامه های خود را با کمک زبان بدن در سخنرانی و پاورپوینت دارند، مفید باشد. راه‌ هایی برای ایجاد اشاره مستقیم و غیر مستقیم بدون اثرات ناشی از اسلایدهای خسته‌کننده و دوری از زبان بدن در سخنرانی وجود دارد. از سویی دیگر نیز، راه‌ هایی برای تقویت سخنرانی بدون تلاش بیشتر به کمک پاورپوینت و همزمان، بکارگیری زبان بدن در سخنرانی وجود دارد.

پاورپوینت نباید جای زبان بدن در سخنرانی و کلام شما را پر کند.

مهمترین نکته ای که باید به آن توجه شود، عدم بکارگیری پاورپوینت به جای خودتان و حرکاتتان در زبان بدن سخنرانی برای جمع مورد نظر است. بسیاری از سخنرانان را می توان یافت که به دلایل مضطرب بودن و یا خجالتی بودن و غیره، سعی می کنند از پاورپوینت به عنوان ابزاری ویژه و کارآمد در جهت پوشاندن این احساسات استفاده کنند. این موضوع یک نکته نابه جا و کاملاً اشتباه در سخنرانی است. شما نمی توانید هیچ سخنران زبده ای را بیابید که این حرکات زبان بدن در سخنرانی و این نحوه استفاده از پاورپوینت را تایید کند. باید به یاد داشته باشید که پاورپوینت فقط ابزاری جهت نشان دادن و تسهیل موضوعاتی است که به شما در صدد یادآوری عناوین و موضوعات کمک می کند.

سخنرانانی که عمده فوکوس و توجه خود را به این ابزار نزدیک می کنند، عمدتاً چهره خود را از مخاطبان محروم می کنند. بنابراین همین مسئله عمده خطاها و اشتباهات رایج استفاده از پاورپوینت را به عنوان ابزاری برای کمک به زبان بدن در سخنرانی نشان خواهد داد. قطع کردن ارتباط چشمی با مخاطبان ضرر ویژه ای دارد و از سویی دیگر اگر آنها نیز قادر به دیدن شما و درک سیگنال های چشمی تان نباشد عملاً این ارتباط مهم قطع خواهد شد.

عمده جهت قرار گیری صورت سخنران در زبان بدن سخنرانی باید به سمت مخاطبان باشد و قطع این ارتباط برای جابجایی اسلاید یا نگاهی گذرا به عنوان و موضوعات نوشته شده در آن کافی است. پشت کردن به مخاطبان یا ایستادن بلند مدت در یک مکان برای توجه به مطالب درج شده بر روی اسلاید های پاورپوینت اشتباهاتی است که به طبع تمامی سخنرانان به صورت ویژه از آن مطلعند. بنابراین نباید از پاورپوینت به عنوان ابزاری استفاده کنیم که قصد داریم تمام احساسات لحظه ای و گذرا زبان بدن در سخنرانی را با آن بپوشانیم.

78522959.jpg

زبان بدن

مزایای استفاده از پاورپوینت در زبان بدن در سخنرانی چیست؟

مانند هر ابزار خارجی دیگری، پاورپوینت و استفاده از زبان بدن در سخنرانی در کنار یکدیگر مزایا و معایب خاص خود را دارند. این مزایا به طور کلی عبارتند از:

ارائه راهنمایی بیشتر با کمک پاورپوینت

استفاده از پاور پوینت به شما این اجازه را می‌دهد که به طور خاص از طریق دید بصری مخاطبان را با موضوع درگیر کنید و در عین حال صحبت نمایید. این راهی خوب برای به روز رسانی خود با کمک تکنولوژی است؛ در حالی که مخاطبین تنها می‌توانند اسلایدهای انتخابشده از ارایه دستورالعمل‌ها، پانویس ها و توضیحات را مشاهده کنند. البته این استفاده نباید شما را از کنترل مخاطب و به دست گرفتن موضوع به کمک زبان بدن در سخنرانی دور کند. به عنوان مثال اگر شما راننده باشید، پاورپوینت تنها یک کمک راننده است!

امکان گنجاندن فیلم یا عکس را دارد.

با امکانات جدید و مدرن پاورپوینت شما نیازی به توضیح بیشتر با زبان بدن در سخنرانی و استفاده از کلمات زیاد تر را نخواهید داشت. می توانید با کمک زبان بدن در سخنرانی یک مطلب را به کوتاهی هر چه بهتر شرح دهید و مابقی ماجرا را به دست پاورپوینت بسپارید. این ابزار می تواند تاثیر بهتری بر درک مخاطب در مورد موضوع مورد نظر بگذارد. از طرفی نیز، جذابیت های چند وجهی بودن سخنرانی شما ( در زمان و مکان لازم) دو چندان خواهد شد. در نتیجه این امر نگران خشک شدن جلسه یا پیمودن سیر نزولی یک روند خطی در ارائه خویش، نخواهید شد.

امکان نمایش پاورپوینت برای همگان در جلسه

در یک جمع، استفاده از پاورپوینت با وسعت و بزرگی خود می تواند توسط همگان دیده شود. بنابراین لازم نیست تا در بکارگیری زبان بدن در سخنرانی غلو نمایید و در اصل ارائه راحتتری خواهید داشت. برای کسانی که در انتهای مکان مورد نظر قرار دارند و شاید نمی توانند تصویر شما را ببینند، دیدن تصویر اسلاید های پاورپوینت و شنیدن صدایتان کافی خواهد بود؛ تا به نوعی بخش عظیمی از انتهای سالن مذکور را از دست نداده، و کلیه افراد حاضر در جلسه را همراه خود نمایید.

یک تصویر یک هزار کلمه را در خود جای می دهد.

یکی از فواید کلیدی استفاده از پاور پوینت در کنار زبان بدن در سخنرانی این است که، به شما اجازه می‌دهد تصاویری را نشان دهید که در مورد آن بحث می‌کنید. چه از نمودار و چه از اعداد و ارقام برای نمایش اعداد استفاده کنید، تصاویر گرافیکی و واقعی برای نشان دادن گرایش‌ها، حقایق و یا محصولات، به مخاطبین شما کمک می‌کند تجسم کنند و آنچه را که می‌گویید درک کنند.

امکان سخنرانی متمرکز بیشتر را فعال می کند.

در حالی که پاور پوینت می‌تواند مجریان را به سادگی بیشتر نکات نزدیک کند، همچنین باعث می شود که یک سخنرانی متمرکز تر برگزار شود. سخنرانانی که در برخی ارائه ها از این ابزار و زبان بدن در سخنرانی استفاده می کنند، می توانند کاری کنند که مخاطبان بر روی موضوع تمرکز بیشتری داشته و طرح کلی ارائه‌شده توسط اسلاید ها و حرکات تان را دنبال کنند. این می‌تواند به یک سخنرانی متمرکز و هدفمند منجر شود، یا زمان بیشتری برای حضار بخرد، تا سوالاتی بپرسند یا اجازه دهد که آن‌ها زودتر به مقوله اصلی وارد شوند. این مسئله یک طرفه بودن صحبت و اظهار نظر را از بین برده، و پویایی بیشتری را نصیب جمع مذکور خواهد کرد.

getty_77289808_128510.jpg

سخنرانی

چگونه بین استفاده از زبان بدن در سخنرانی و ارائه پاورپوینت اعتدال برقرار کنیم؟

دو یا سه هدف اصلی را برای حمایت از موضوع خود انتخاب کنید. و آنان را داخل اسلاید های پاورپوینت قرار دهید. نکات حمایتی را به عنوان بدنه موضوع سخنرانی برای اطلاع‌رسانی انتخاب کنید. سعی کنید بر روی موضوعاتی فوکوس کنید که در حین سخنرانی امکان نگاه به آن ها برای شما وجود داشته باشد، و بلافاصله مطالبی را که قصد دارید به مخاطب ارجاع دهید در ذهنتان نقش ببندد. نه اینکه طولانی مدت سعی در خواندن و کش دادن موضوع نمایید.

به یاد داشته باشید که حتما از ابزارهای پاورپوینت برای نشان دادن نکات خود استفاده کنید. اسلاید ها را مانند کتاب برای حضار مطالعه نکنید. ثابت شده است که استفاده از ابزار های انیمیشنی و اشاره ی بیش از حد به این موارد می‌تواند به راحتی مخاطبین را منحرف کند. بنابراین همانطور که در ابتدا مبحث اشاره شد رعایت اعتدال مابین کاربرد زبان بدن در سخنرانی، بیان جملات، نگاه به پاورپوینت و موضوعات آن در کنار توجه و نزدیکی مناسب با مخاطبان وجود دارد.

منابع:

https://www.forbes.com/sites/nickmorgan/2011/06/13/10-things-to-do-instead-of-power-point/#4f099ef2686f

https://yourbusiness.azcentral.com/advantages-powerpoint-audiences-7414.html

.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.