در مطلب نخست عنوان کردیم که بکارگیری و اشاره به پاورپوینت در زبان بدن در سخنرانی اصول و باید ها و البته نباید های خاص خودش را دارد. و در صورت رعایت تک تک این موارد می توانید انتظار داشته باشید که مخاطب در تمام طول مدت سخنرانی مجذوب شما و سخنان تان شود.

اشاره کردیم که زبان بدن در سخنرانی می تواند از تمامی ابزار های در دسترس کمک بگیرد و به واسطه آن ها پویایی و جذابیت های کلیدی بیشتری به سخنرانی وارد کند. در ادامه این مطلب نیز به نکات و جزئیات مرتبط با استفاده از زبان بدن در سخنرانی و اشاره به پاورپوینت به صورت درست و بهینه اشاره خواهیم کرد.

shutterstock_189835505.jpg

زبان بدن در سخنرانی

برای ارتباط متقابل پاورپوینت و بکارگیری زبان بدن در سخنرانی از حضار سوال کنید.

از حضار در مورد شروع مطلب و موضوعات سوال بپرسید. البته بهترین راه برای جلب توجه حضار این است که، آن‌ها را با کمک زبان بدن در سخنرانی جذب کنید. می توانید با اشاره دست از تمام حضار سوال کنید و یا فقط داوطلبان را انتخاب کنید. هنگامیکه از حضار در مورد موضوع سوال می پرسید یا حدسیات و پیشنهادات آنان را جویا می شوید، می توانید ذهنیتی در آنان ایجاد کنید.

و البته از طرفی دیگر تمام تمرکزتان بر روی اسلاید های پاورپوینت نباشد. هنگامی که ذهنیتی برای آنان ایجاد شد میتوانید اولین اسلاید را باز کرده و به کسی که پاسخ درست یا نزدیکی به جواب سوالتان داده است اشاره کرده، و با حرکت دست او را تشویق کرده و یا ارتباط چشمی برقرار کنید. این مسئله یک جانبه شدن ارائه را به کمک پاورپوینت و زبان بدن در سخنرانی کاهش خواهد داد.

آداب و رسوم بکارگیری پاورپوینت در زبان بدن در سخنرانی

اولاً به عنوان یک سخنران خوب، به یاد داشته باشید که اسلاید های پاورپوینت طرح اصلی شما نیستند. بسیاری از مردم اسلایدهای خود را براساس طرح کلی سخنرانی خود می‌نویسند. آن‌ها می‌دانند که این ابزار راهی برای ارائه بهتر موضوع بدون استفاده از زبان بدن در سخنرانی است، تا بدانند مطلب حول و حوش چه جزئیاتی است. همچنین می توان از این ابزار برای علاقه مند تر کردن مخاطبان به مطالب استفاده نمود.

اجازه دهید این کار را از ابتدا انجام دهیم: استفاده از این ابزار در کنار زبان بدن در سخنرانی یک گزینه برای جلب توجه مردم است. شما هرگز نباید به اسلاید پاورپوینت یا ویدئو نیاز داشته باشید تا توجه مردم را جلب کنید. اسلایدها می‌توانند به شما کمک کنند تا به مخاطبین خود آمار یا ارقام یا حقایقی را اطلاع دهید. در حقیقت، بهترین اسلایدها، علاوه بر صفحه عنوان، هیچ کلام اضافه ای ندارند. در عین حال حال لزوما به صفحه عنوان نیاز ندارید. اسلایدهای پاورپوینت برای محتوای تصویری مانند تصاویر و نمودارها که نشان‌دهنده هدف شما هستند، طراحی شده اند.

فقط از نقاط ویژه و کلیدی در اسلاید خود استفاده کنید. شما نباید جملات کامل بر روی پاورپوینت قرار دهید. چون حواس مخاطب را از زبان بدن در سخنرانی تان پرت می‌کند. اما چطور این مسئله اتفاق می افتد؟ مخاطب در هنگام دیدن اسلاید شلوغ شما و ارجاع به آن سعی می کند زودتر از شما دست به کار شده و از روی متون بخواند. بنابراین زحمت شما بابت خواندن مطالب عبث خواهد بود. حتی اگر قصد نداشته باشید که متون را از روی اسلاید بخوانید، و تنها به سخنان و زبان بدن در سخنرانی اکتفا کنید باز هم مخاطب حاضر در جلسه به پاورپوینت نگاه خواهد کرد. به همین دلیل های ساده اما مهم، بهتر است که از قطعات کوتاه یا کلمات کلیدی استفاده کنید تا سخنان خود را سازماندهی کنید.

01.jpg

زبان بدن

از اسلایدهای خالی برای خرید توجه بیشتر استفاده کنید.

مطمئناً می خواهید که مخاطبین تان هنگام صحبت کردن و استفاده از زبان بدن در سخنرانی به شما نگاه کنند، نه اسلاید پاورپوینت تان. اگر به چهره تان نگاه نکنند، نمی‌توانند با شما ارتباط برقرار کنند. و اگر نتوانند با شما ارتباط برقرار کنند، پس ارائه شما اثر اصلی خویش را از دست داده و حرکات زبان بدن در سخنرانی تان بیجا هدر خواهد رفت.

هنگامی که به حضار فرصت کافی برای نگاه کردن به اسلاید را داده‌اید، پس از این که آن را عوض کردید، باید یک اسلاید خالی داشته باشید. اگر اسلاید ها حاوی مطالب دیگری باشند حضار، به جای شما، به آن نگاه خواهند کرد. این استراتژی و نکته مهم کمک می کند تا حرکات زبان بدن در سخنرانی شما کاهش یافته و بار خرید و کسب توجه بیشتر بر شانه ابزار پاورپوینت باشد. اگر به فکر سخنرانی بهینه هستید حتما این روش را در سخنرانی بعدی خویش امتحان کنید و نتایج را در کنار بازخورد ها بسنجید.

هرگز به اسلایدهای خود نگاه نکنید.

این همان مشکل شماره یک است که در سخنرانانی که از اسلایدهای پاورپوینت استفاده می‌کنند، دیده می شود. آن‌ها به اندازه کافی آماده نیستند تا بدون یادداشت، سخنرانی خود را ارائه دهند. بنابراین به جای آن به پاورپوینت نگاه طولانی مدت می اندازند. این مسئله برای افرادی که از اسلاید های خود به عنوان یک طرح کلی از سخنرانی استفاده می‌کنند، اشاره می‌کند. برخی افراد به صورت پیش فرض، مقابل پاورپوینت ایستاده‌اند، متن را در اسلاید خوانده، و چند جمله در اینجا و آنجا اضافه می‌کنند. این حرکات در زبان بدن در سخنرانی وحشتناک است.

تنها زمانی باید به اسلایدهای خود نگاه کنید که یک قسمت خاص از آن‌ها را با یک اشاره‌گر لیزر یا دستتان نشان دهید. حتی در آن موارد، شما اغلب می‌توانید به طور مبهم به آن اشاره کنید در حالی که با مخاطب روبرو هستید، بگویید: «همانطور که می‌توانید روی اسلاید پشت سرم ببینید، …» انجام این کار، قدرت نهایی شما در استراتژی و بکارگیری زبان بدن در سخنرانی در کنار زبان کلامی است.

این موضوع نشان می دهد که شما دقیقا می‌دانید چه چیزی روی این اسلاید وجود دارد، بدون اینکه نیاز به نگاه کردن به آن داشته باشید. و این موضوع چه معنایی دارد؟ بله! قدرت. در این صورت مخاطبان اعتماد بیشتری به شما خواهند داشت. اگر زمانی که صحبت می‌کنید به اسلایدهای خود نگاه کنید، مخاطبین شما فقط چشمان شما را دنبال خواهند کرد و به اسلاید خیره خواهند شد. اگر کسی به شما نگاه نکند، ارائه زبان بدن در سخنرانی تان کاملا بی‌فایده است.

یک چیز دیگر و مهم این است که وجود یک مانیتور بزرگ باعث می‌شود که نگاه کردن به اسلایدها ساده‌تر نباشد. چون شما می‌دانید که در مسیر درست قرار دارید بدون اینکه به اطراف نگاه کنید. باید اسلایدهای بسیار کمی داشته باشید و به خوبی تمرین کنید تا دقیقا بدانید که بدون نگاه کردن در زبان بدن در سخنرانی در کجای سخنرانی قرار دارید. اگر باید نگاه کنید، نگاهی به اسلاید بیاندازید و به چیزی که در مورد آن صحبت می‌کنید اشاره کنید. این حرکت نباید حتی یک ثانیه هم طول بکشد.

steve-presentation-760x507.jpg

سخنرانی

از تدابیر صوتی در ارائه پاورپوینت اجتناب کنید.

گزاره های کوتاه و افکت های صوتی در هنگام ارائه و استفاده از حرکات زبان بدن در سخنرانی کاملاً بی فایده هستند. چرا که باعث حواس پرتی می شوند. اگر این نوع ارائه را انجام می‌دهید که نیاز به چند خط متن بر روی اسلاید دارد، پس مطمئن شوید که به جای نشان دادن همه آن‌ها، به طور دستی بر روی هر خط به واسطه اشاره گر لیزر اشاره کنید. اما اگر این کار را انجام دهید، انتقال به آن خطوط متن را اضافه نکنید. بگذارید آن‌ها به تنهایی ظاهر شوند.

اگر می‌توانید از یک گزاره خلاقانه که با سوژه تان متناسب است و باعث خنده حضار می‌شود، استفاده کنید. اما اگر در بکارگیری زبان بدن در سخنرانی و تکنیک های آن کاملاً خبره هستید، نیازی به استفاده از این روش نخواهد بود. اسلاید های پاورپوینت فقط وظیفه معرفی یا نشان دادن یک تصویر و مفهوم را برعهده دارند و طبق آنچه که گفته شد نباید با اشاره کردن مستقیم یا ارائه خطوط زیاد خود عاملی جهت حواس پرتی از شخص سخنران شوند. کسانی که این نکته را درک می کنند خود به تنهایی می توانند در بکارگیری این ابزار پیشتاز شوند.

حداکثر از یک اسلاید برای مطرح کردن موضوعات اساسی استفاده کنید.

اگر بیش از یک اسلاید در هر بار صحبت کردن و استفاده از زبان بدن در سخنرانی استفاده می‌کنید، ارائه پاورپوینت تان را به جایگاه ویژه تری نسبت به خودتان می رسانید. همانطور که قبلا نیز گفته شد، اسلایدها مانند نمک هستند. شما تنها باید یک‌بار در چندین پاراگراف، آن ها را تغییر دهید (نه چند بار در طول یک پاراگراف).

تعداد اسلاید های موجود در پاور پوینت تان را تا جای ممکن کم نگه دارید. برای یک ارائه ۱۰ دقیقه‌ای، ۴ الی ۵ اسلاید احتمالا خوب است (بدون در نظر گرفتن اسلایدهای خالی بین آن‌ها). در نتیجه اسلاید نقش خودش را بازی خواهد کرد و زبان بدن در سخنرانی شما نیز گزینه اصلی و محور توجه مخاطب خواهد بود.

می خواهم سخنرانی با پاورپوینت یاد بگیرم، به کجا رجوع کنم؟

در سراسر دنیا منبعی بهتر از سخنرانی های TED وجود ندارد. در سخنرانی های تد راجع به تمامی موضوعات مطرح سخن گفته می شود و شما می توانید زبان بدن در سخنرانی و نحوه اشاره یا ارائه به کمک پاورپوینت را به خوبی بیاموزید. سخنرانی های TED به طور کلی حداقل اسلایدها با حداکثر ۵ تا ۱۰ مورد نشان می‌دهد. در نتیجه، شما می‌توانید به جای خیره شدن به اسلایدها، بر روی سخنگو و محتوای آن تمرکز کنید. گفتگوهای TED یک منبع عالی برای یادگیری نکات گفتاری عمومی زبان بدن در سخنرانی به طور کلی هستند، اما استفاده از پاور پوینت مورد خاص تری برای یادگیری از آن‌ها است.

منبع:

https://potentspeaking.com/how-use-powerpoint-speaking/

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *