موفقیت در مذاکره | مذاکره موفق نیازمند چه اصولی است؟

موفقیت در مذاکره

اصولا هر مذاکره‌ای در هر زمینه‌ای شروع که می‌شود نیازمند موفقیت است و اگر با شکست رو به رو شود برای افراد حاضر در مذاکره موجب ضرر خواهد شد. با تسلط کافی بر روی مذاکره و دانستن نکته‌های طلایی می‌توان درصد موفقیت در مذاکره را بسیار بالا برد. همچنین موفق شدن در هر مذاکره‌ای به شما اعتماد به نفس خوبی برای انجام مذاکرات دیگر می‌دهد و همین اعتماد به نفس منجر به درآمد بیشتر شما در کسب و کارتان خواهد شد.

خوب است بدانید در حین مذاکره هیچ فردی نمی‌تواند احساس راحتی داشته باشد و آن کسی می‌تواند مذاکره‌ای موفق داشته باشد که این حس را تشخیص داده و بی تفاوت از آن گذر کند.

چندین نکته‌ای که در ادامه مطرح می‌شود از بهترین و کارآمدترین اصل‌ها برای رسیدن به موفقیت در مذاکره است.

۱۰ نکته‌ی طلایی برای رسیدن به موفقیت در مذاکره

10 نکته طلایی برای رسیدن به موفقیت در مذاکره

به خوبی از درخواست خود باخبر باشید.

اگر به طور شفاف ندانید که از مذاکره‌ی در حال انجام چه می‌خواهید قادر نخواهید بود مذاکره‌ای موفق را در پیش بگیرید. برای این کار خوب است درخواست‌های خود را بر روی کاغذ آورده و با نگاه کردن به آن‌ها در حین مذاکره یک کلمه‌ی کلیدی از درخواست خود را به یاد آورده و مطرح کنید.

در حین مذاکره چندین گزینه در دست داشته باشید.

با داشتن چندین گزینه‌ی مختلف و ارائه‌ی آن‌ها به هر نحوی می‌توانید به طرف مقابل اولتیماتوم دهید.
به طور مثال اگر با پیشنهاد حال حاضر شما موافق نبود، شما پیشنهاد دیگری مطرح کرده و بگویید این آخرین راه چاره است و به جز این پیشنهاد و یا برگشتن به پیشنهاد قبلی راهی نمانده است. در غیر این صورت برای داشتن پیشنهادی دیگر نیازمند زمان بیشتر برای آماده سازی آن هستیم.

موانع ذهنی را از بین ببرید.

موفقیت در مذاکره ملزم از بین بردن موانع ذهنی است. یکی از مهمترین موانع ذهنی تجربه‌های ناموفق مذاکرات قبلی است. در صورت توجه به آن‌ها و درگیر شدن ذهن با این خاطرات درصد مذاکره موفق تا حد زیادی پایین خواهد آمد.
با رها کردن ذهن از چنین خاطرات و شکست‌هایی ذهن را آزاد کنید و به سمت موفقیت بیشتر پیش بروید.
این اصل که به هر چیزی فکر کنی در نتیجه‌ی کار تاثیرگذار خواهد بود بسیاری از اوقات درست بوده و این افکار منفی موجب شکست‌های بزرگی می‌شود.

قبل از انجام مذاکره اطلاعات کافی به دست آورید.

این که رقیب شما چه نقاط قوت و ضعفی داشته، در چه مذاکراتی موفق شده است، چه پروژه‌هایی را به اتمام رسانده است، چه چیزی دوست دارد و از چه چیز‌هایی بدش می‌آید و یا چه اخلاق‌هایی دارد، مذاکره را به مذاکره‌ای موفق تبدیل خواهد کرد. آماده وارد شدن به مذاکره موجب رسیدن به موفقیت در مذاکره می‌شود.

یک ارائه‌ی جامع و کامل تنظیم کنید.

بدون داشتن ارائه‌ای شفاف و کامل موفقیت در مذاکره رخ نخواهد داد. به همین دلیل لازم است ارائه‌ای خوب را آماده کرده و تمام مراحل آن را در حین مذاکره کم کم پیش ببرید. آماده کردن ارائه و بررسی تمامی جوانب پیشنهادتان به شما اطمینان از کاری که می‌خواهید کنید، می‌دهد.

مذاکره چهره به چهره موفق‌تر خواهد بود.

موفقیت در مذاکره با انجام مذاکره چهره به چهره

این که مذاکره را از پشت تلفن و یا ایمیل پیش ببرید در خیلی از مواقع پیشنهاد نمی‌شود زیرا در چنین مواقعی طرف به راحتی می‌تواند نه بگوید. ولی مذاکره‌ی چهره به چهره می‌تواند به رسیدن موفقیت در مذاکره کمک کند.

احساسات طرف مقابل را در نظر بگیرید.

این که مذاکره را کاملا یک طرفه پیش برده و خود را با موقعیت و افکار طرف مقابل وفق ندهید حس اطمینان او به مذاکره را از بین می‌برید. گاهی لازم است دنیا را از چشم او نگاه کرده و صحبت‌هایتان را با نیاز او پیش ببرید. توجه به نگرانی‌ها و خواسته‌های او زمینه ساز اعتماد بیشتر و در نهایت رسیدن به مذاکره‌ای موفق خواهد بود.
به طور مثال برای برخی از افراد پاسخ‌گویی به رییسشان بسیار مهم خواهد بود در این صورت لازم است طوری او را مطمئن از بستن پروژه با خودتان و یا شرکتتان کنید که بدون هیچ مشکلی و با خیال راحت بتواند از مزایای این کار برای رییس خود بگوید.

بدانید که چه جایگزین‌هایی دارید.

پیشنهادی که آماده کرده‌اید در تمامی مواقع جوابی مثبت نخوهد داشت از این رو لازم است وقتی پیشنهادتان رد می‌شود و یا پیشنهاد قبول شده به حد کافی به نفع شما نیست بدانید جایگزینی برای رسیدن به درخواست خود دارید یا خیر.
به طور مثال فردی که قصد فروش خانه‌ای را به صورت عجله‌ای دارد اگر پیشنهاد قیمت داده شده از طرف او از سمت مشتری قبول نشود، آیا جایگزین دیگری برای فروش خانه داشته و می‌تواند بر این پیشنهاد خود پافشاری کند یا باید پیشنهاد خود را تغییر داده تا مشتری را از دست ندهد. البته در این مواقع نباید به هر چه مشتری گفت توجه کرد زیرا ممکن است در آخر کار ضررهای بیشتری برای خریدار به وجود آید.

اجازه دهید اولین پیشنهاد از سمت طرف مقابل باشد.

این که اولین پیشنهاد از سمت طرف مقابل مذاکره اعلام شود شما را آماده می‌کند تا پیشنهاد خود را در ذهن سبک و سنگین کرده و آن را ارائه دهید.
در برخی مواقع که می‌خواهید خدماتی را ارائه دهید و به نوعی مذاکره‌ای تجاری داشته باشید، ممکن است دستمزد شما در ذهن مشتری بالاتر از چیزی باشد که در ذهن خودتان است، با شنیدن و قبول پیشنهاد او و در نظر گرفتن تخفیف، هم مشتری را راضی نگه داشته و هم به آن میزان سودی که می‌خواهید می‌رسید.
لازم است بدانید طمع کردن در هر مذاکره‌ای می‌تواند موجبات ناموفق شدن آن را به وجود آورد چون در هر زمینه‌ای رقیبانی هستند که با ارائه قیمت پایین‌تر کار را از دست شما درآورند.

در آخر کار توافق‌ها را دوباره مرور کنید.

وقتی به پایان مذاکره می‌رسید تمامی بحث‌ها و توافق‌ها را با هم مرور کنید تا هیچ شک و شبهه‌ای باقی نماند. در بسیاری از مواقع چنین کاری زمینه ساز رسیدن به موفقیت در مذاکره برای شما می‌شود.

در مذاکرات هر چه دو طرف رضایت بیشتری داشته باشند و به نوعی مذاکره برد برد باشد، درصد موفقیت آن مذاکره بالاتر خواهد بود زیرا هر دو طرف برای رسیدن به توافق با همدگیر تلاش کرده و این تلاش‌ها یک طرف نخواهد بود. رسیدن به موفقیت در مذاکره دقیقا همان دستاوردی است که از ابتدا برای آن هدف‌گذاری کرده بودید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست