مذاکره یعنی بحث و گفتگو در مورد یک موضوع مشخص. این موضوع می تواند هر چیزی باشد. از مذاکرات تجاری گرفته تا علمی و یا هر زمینه دیگری. افرادی در مذاکره موفق هستند که دوره آموزش مذاکره را دیده باشند و یا حداقل در این زمینه سال ها تجربه داشته و مطالعه علمی به روز هم همراهشان باشد. افرادی که دوره های آموزش مذاکره را دیده اند قطعا می دانند این مسئله قوانین خاص خود را دارد و قوانین آن هم جزو قوانین نسبی محسوب می شوند. یعنی این طور نیست که مثل قوانین ریاضی بتوان اصول ثابتی برای آن تعریف کرد و تخطی از این اصول هم اشتباه باشد. در واقع مذاکره یک هنر و فن است و هر چقدر که فرد در این زمنیه مطالعه بیشتری و یا تجربه بیشتری داشته باشد، موفق تر خواهد بود. در ادامه به صورت مفصل در خصوص قوانین مذاکره صحبت می کنیم.

C:\Documents and Settings\SERVER\Desktop\1.jpg

تعریف مذاکره چیست؟

C:\Documents and Settings\SERVER\Desktop\2.jpgبرای اینکه به یک گفتگو مذاکره گفته شود باید دارای ویژگی های خاصی باشد. در مرحله اول حتما حداقل دو نفر برای این کار وجود داشته باشد و این دو نفر بخواهند در خصوص یک موضوع با هم به بحث و گفتگو بپردازند. بدون وجود دو طرف هیچ گفتگویی محقق نخواهد شد. دومین چیزی که باید وجود داشته باشد تا بتوانیم به گفتگوهای دو یا چند نفر مذاکره بگوییم اینکه بین مواضع آنها تعارض و اختلاف وجود داشته باشد و بخواهند بر سر موضوعی به توافق نسبی رسیده و منافع هر دو تامین شود. در نهایت برای اینکه به یک گفتگو لفظ مذاکره اطلاق شود باید داد و ستدی مبنای کار قرار بگیرد. این داد و ستد می تواند تجاری و یا با هر موضوع دیگری باشد.

.

اولین مهارت ضرروری برای اینکه یک مذاکره کننده حرفه ای باشد

برای اینکه به یک مذاکره کننده حرفه ای تبدیل شوید باید یک سری مهارت ها را یاد بگیرید که البته کم هم نیستند و ما در این مطلب و مطالب بعدی سعی می کنیم در مورد آنها صحبت کنیم.

داشتن مدل ذهنی مناسب برای تبدیل شده به یک مذاکره کننده حرفه ای

برای اینکه در این فن حرفه ای باشید و بتوانید از پس هر گفتگوی دو یا چند طرفه بر بیائید، باید یک مدل ذهنی مشخص داشته باشید. مدل ذهنی مناسب برای این کار سیستمی فکر کردن است. یعنی کلیه صحبت ها، رویکرد و عمل ها و عکس و العمل ها باید در یک سیستم واحد و منظم قرار گرفته و پراکنده و متنوع نباشد. سیستمی فکر کردن جزئیاتی دارد که باید بر همه آنها مسلط باشید. این جزئیات شامل، کلان نگری، همه جانبه نگری، فکر کردن در همه جهات و فکر کردن 360 درجه، یعنی بتوانید همه جوانب موضوع را دیده و بر اساس آن گفتگو کنید و در نهایت داشتن تفکر بلند مدت و اینکه بدانید یک حرف و رفتار چه اثرات بلند مدتی روی مذاکره شما خواهد گذاشت، هستند.

.

.

C:\Documents and Settings\SERVER\Desktop\3.jpg

.

.

.

.

.

.

.

در کنار اینکه باید مهارت سیستمی فکر کردن داشته باشید باید باید استراتژیک هم فکر کنید. مثلا شما برای مذاکره با یک شرکت تجاری و خرید محصولاتش مامور می شوید و چند ماه برای خرید محصولات و گرفتن تخفیف وقت صرف می کنید بدون اینکه حواستان به نرخ بازار و بالا رفتن قیمت ها باشد. این مهارت چند جانبه فکر کردن و استراتژیک فکر کردن است که باید یک مذاکره کننده قوی داشته باشد.

.

C:\Documents and Settings\SERVER\Desktop\4.jpg

.

.

مدل ذهنی نتیجه گرا در مذاکره

در این مدل ذهنی هیچ وقت تفکر فرد مذاکره کننده درگیر هیجانات ناشی از گفتگو نشده و هدف اصلی از آن را فراموش نمی کند. در واقع به تنها چیزی که متمرکز می شود نتیجه گفتگو است. افرادی که به نتیجه کار توجه کافی ندارند، ممکن است در طول گفتگو به خاطر حرف، توهین و یا تمسخر از کوره در رفته و بدون توجه به هدفی که بابت آن پای گفتگو نشسته اند به فکر پاسخ دادن و مقابله به مثل کردن بیفتند. برای همین مدل ذهنی نتیجه گرا باید در افراد مذاکره کننده پرورش پیدا کند. برای تبدیل شدن به یک گفتگو کننده نتیجه گرا در ابتدا باید بتوانید بر احساسات و هیجانات خود مسلط شوید.

.

C:\Documents and Settings\SERVER\Desktop\5.jpg

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *