مهارت های ارتباطی در مذاکره چیست؟

مهارت های ارتباطی هنری نیست که بتوان در یک جمله و یا در یک مبحث آن را توضیح داد و به فهم کامل آن رسید. مهارت های ارتباطی در همه زمینه ها از جمله گفتگو های خانوادگی، اجتماعی، کاری و بسیاری دیگر کاربرد داشته و بدون آن امکان برقرای یک ارتباط سالم و موثر وجود ندارد. مهارت های ارتباطی در مذاکره زیر مجموعه هایی دارد که برخی از آنها عبارتند از:

خوب گوش کردن یکی از مهارت های ارتباطی

برای اینکه به یک مذاکره کننده قهار و قوی تبدیل شوید باید یاد بگیرید، خوب گوش دهید و یک شنونده فعال باشید. اینکه فقط در طول صحبت طرف مقابل فکرتان به این سمت باشد که جوابی برای وی حاضر کنید قطعا شما را به نتیجه ای نخواهد رساند. مثلا در یک گفتگوی خانوادگی افراد اگر خوب به حرف یکدیگر گوش نکنند علاوه بر اینکه مشکل برطرف نخواهد شد، ممکن است سوء تفاهم های جدیدی هم ایجاد شود. بنابراین هنر خوب گوش دادن یک مهارت ارتباطی در مذاکره است. برای این کار در درجه اول نباید ذهنتان سوء گیری و جهت گیری خاصی داشته باشد و باید فقط باید به آن چیزی که شنبده اید، فکر کنید نه چیزی که از قبل می دانید و یا دیگران گفته اند.

Image result for ‫مهارت های ارتباطی‬‎

.

.

.

.

.

.

.

.

.

افزایش تسلط بر گفتار و کلام از جمله زیر مجموعه های مهارت های ارتباطی است

خوب حرف زدن یک هنر است. این که در حین گفتگو مرتب تپق بزنید و یا اینکه نتوانید جملاتتان را کامل کرده و یا تن صدایتان را تنظیم کنید در ذهن طرف مقابل شما را فردی فاقد اعتماد به نفس و دانش کافی جلوه گر خواهد کرد و این تصور بر روند مذاکره و موقعیت شما تاثیر منفی خواهد گذاشت. بنابراین باید تمرین کنید که یک سخنران خبره باشید.

مهارت شفاف کردن بحث و نگارش دقیق و شفاف از زیر مجموعه های مهارت های ارتباطی

دو مقوله دیگر که زیر مجموعه مهارت ارتباطی در مذاکره بوده و باید در مورد آن تخصص کافی داشته باشید، مهارت نگارش دقیق و شفاف کردن بحث است. شفاف کردن بحث یعنی در واقع قادر باشید آنچه را قصد دارید به ساده ترین و در عین حال قابل فهم ترین شکل ممکن بیان کنید بدون آنکه از اصطلاحات دشوار و غیر قابل فهم استفاده کرده باشید.

زبان بدن از مهمترین زیر مجموعه های مهارت های ارتباطی

یادگیری مهارت زبان بدن در خیلی مواقع شما را در پیش برد اهدافتان کمک خواهد کرد. زیان بدن یعنی قادر باشید با استفاده از حرکات بدن و دست و صورت نظر طرف مقابل را به سمت هدفتان سوق دهید و البته با شناخت زبان بدن طرف گفتگو هم متوجه اهداف آن بشوید و عکس العمل های متناسب نشان دهید.

Image result for ‫مهارت های ارتباطی‬‎

.

.

.

اصول نمایندگی در مذاکره

Image result for ‫مهارت های ارتباطی‬‎گاهی شما به عنوان نماینده یک شخص و یا سازمان با سازمان و یا شخص دیگر وارد مذاکره می شود. قبل از هر چیز باید اصول نمایندگی را یاد گرفته باشید. اصول نمایندگی مذاکره را به Principal-Agent Negotiation و یا Agent-Agent Negotiation هم می شناسند. فردی که به عنوان نماینده وارد گفتگو می شود در درجه اول حدود و اختیاراتی دارد و نمی تواند از این حدود تعدی کرده و خارج شود. نمی تواند تصمیمات شخصی بگیرد. البته این موضوع به اختیارات آن بستگی دارد. برخی افراد که نماینده مذاکره می شوند اختیارات تام داشته و می توانند آزادانه عمل کنند.

.

یک نکته ای که در پایان این مبحث لازم است، متذکر شویم اینکه مدل ذهنی هر شخصی برای گفتگو و البته مذاکره می تواند متفاوت باشد و خیلی ها ادعا کنند با همان مدل ذهنی سال های زیادی توانسته اند در این عرصه موفق عمل کنند. ما منکر تجربیات افراد در این خصوص نیستیم و بسیاری از این مباحث هم از تجربیات افراد و آزمون و خطاهای علمی بدست آمده اند اما مدل ذهنی و شخصی هر فرد می تواند برای خود آن فرد مفید بوده و آن را به موفقیت برساند اما برای تعمیم این موضوع حتما باید برداشت های علمی و تحقق یافته قابل تعمیم وجود داشته باشد.

.

.

.

.

.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.