مهارت مدیریت زمان | چگونه زمان خود را به گونه‌ای مناسب مدیریت کنیم؟

مهارت مدیریت زمان

زندگی رویایی شما چگونه است؟ اگر وقت کافی و منابع نامحدود داشتید چه کارهایی را انجام می­‌دادید؟ آیا برای دستیابی به شرایط ایده‌­آل خود قدمی برداشته‌­اید؟ متاسفانه امرزه مشغله­‌های زندگی برخی از ما آنقدر زیاد شده که حتی فرصت فکر کردن به خواسته‌­های خود را نداریم چه برسد به اینکه برای داشتن آن‌ها کاری انجام دهیم. اگر شما هم جزء این دسته از افراد هستید لازم است این نوید را بدهم که هر آنچه بتوانید تصور کنید قابل دستیابی بوده و یادگیری مهارت مدیریت زمان اولین قدم در جهت واقعیت بخشید به رویاها است.

شناخت مهارت­‌های لازم در مسیر موفقیت

حتما تا به حال عبارت “مسیر موفقیت” را زیاد شنیده­‌اید. کسی که در یک مسیر حرکت می‌­کند می­‌خواهد در انتها به مقصد مشخصی برسد. اما در انتهای مسیر موفقیت به چه چیزی خواهیم رسید؟ جواب این سوال به برداشت شما از موفقیت برمی­‌گردد. مثلا اگر هدف شما پولدار شدن باشد ممکن است با تلاش و کوشش زیاد بعد از مدتی به هدف خود دست یابید و پولدار شوید. البته باز هم در اینجا تعریف پولدار بودن به ظرفیت ذهنی شما بستگی دارد. آیا در این نقطه به موفقیت رسیده‌­اید؟ باید بگویم خیر! در واقع شما در تمام لحظاتی که در حال حرکت به سمت هدف خود بودید و در این مسیر قدم بر می­‌داشتید موفقیت را تجربه می­‌کردید.

آشنایی با مهارت مدیریت زمان

موفقیت یک زمان یا یک مکان خاص نیست که به آن برسیم. مجموعه­‌ای از تجربیات، شکست­‌ها و پیروزی­‌هایی که در راه رسیدن به اهداف زندگی به دست می‌­آوریم موفقیت نام دارد چون موجب رشد ما می­‌شوند. طبق تعریف فوق همه انسان­‌ها بدون توجه به شیوه زندگی، به نوعی مسیر موفقیت را طی می­‌کنند چون در این راه همواره تجربیاتی به دست می‌­آورند. اما آنچه اهمیت دارد کیفیت مسیر یاد شده است. برای اینکه در زندگی احساس رضایت و شادی بیشتر داشته باشیم باید به شکل باکیفیت و پربار حرکت کنیم؛ با یادگیری مهارت­‌های مختلف می­‌توان به این امر تحقق بخشید که مهم‌­ترین آن‌ها یادگیری مهارت مدیریت زمان است. زمان بندی موثر و داشتن نقشه راه، پایه و اساس دیگر یادگیری دیگر مهارت‌­ها و اولین قدم در مسیر موفقیت است.

مهارت مدیریت زمان

انسان به محض تولد شروع به یادگیری می­‌کند. نگاه کنجکاو نوزاد به رفتار والدین و دیدن حالات چهره آن‌ها برای شناخت و درک بهتر محیط اطراف است. اولین قدم­‌هایی که نوزاد بر­ می­‌دارد و یا اولین کلماتی که بر زبان می­‌آورد، همگی با تلاش و تقلای زیاد به دست می‌­آیند. کودکان درباره اینکه چرا به تقلید رفتار والدین می‌­پردازند آگاهی ندارند و در ناخودآگاه و به طور غریزی می‌­دانند برای داشتن زندگی بهتر باید مهارت­‌های لازم را یاد بگیرند. با یادگیری این مهارت­‌ها، توانایی انسان افزایش یافته و می­‌تواند با چالش‌­های زندگی روبه‌رو شود. اما غریزه ذاتی فقط برای داشتن یک زندگی معمولی و ابتدایی در حد تامین غذا، مسکن، امنیت و … کارگشا است. در ادامه برای ارتقاء زندگی و معنا دادن به آن باید با آگاهی مهارت­‌های مختلف را آموخت، از جمله مهارت مدیریت زمان که زمینه گنجاندن فرصت­‌های مناسب جهت رشد شخصی را در برنامه روزانه فراهم می­‌کند.

علت اینکه انسان‌ها در زندگی شاد نیستند به هدف آن‌ها ارتباط دارد. افراد زیادی در دنیا وجود دارند که نمی­‌دانند از زندگی چه می­‌خواهند. این افراد درگیر روزمرگی شده و فقط برای رفع نیازهای ابتدایی و حیاتی خود تلاش می­‌کنند. این مسئله برای انسان که در قرآن به عنوان اشرف مخلوقات معرفی شده جای تاسف بسیار دارد. انسان با توجه به داشتن به قدرت تفکر، پتانسیل زیادی در رسیدن به اهداف خیلی بزرگ دارد. به این ترتیب اگر از قبل هدف را مشخص کرده و با برنامه زندگی کنیم، می­‌توانیم آرامش و شادی را تجربه کنیم، چراکه زندگی هدفمند و با برنامه موجب احساس اعتماد به نفس زیادی می­‌شود.

آیا زمان کافی برای تفریح و خانواده دارید؟

اختصاص دادن زمان مناسب برای تفریح و وقت گذراندن با خانواده از ضروریات زندگی است. هر انسانی از نظر روحی و عاطفی نیاز دارد تا به طور مداوم ارتباط صمیمی با دیگران برقرار کند. این ویژگی باعث شده انسان یک موجود اجتماعی باشد و اگر فردی از هم­نوعان خود دور افتد زندگی برایش ناخوشایند می­‌شود. اما در جامعه پر مشغله امروزی برای بسیار از افراد این امکان وجود ندارد که زمان کافی را به استراحت در کنار خانواه بپردازند. لذا ارتباطات بین آن­‌ها کم­رنگ شده و به مرور روی شخصیت و سلامت روانی‌شان اثرات نامطلوب می­‌گذارد. بر این اساس یادگیری مهارت مدیریت زمان و انجام یک برنامه ریزی درست، برای همه افراد جامعه ضروری است. در واقع افراد شاد و سالم می­‌توانند یک جامعه موفق را به وجود آورند. پس حتما با مدیریت صحیح زمان به طور روزانه ساعاتی با خانواده و دوستان خود تفریح کنید.

یادگیری مهارت مدیریت زمان

جنبه­‌های مهم زندگی روزمره در برنامه ریزی

یک برنامه ریزی اصولی همه جنبه­‌های زندگی را در بر­می‌­گیرد. انسان مجموعه­‌ای از خواسته­‌ها دارد که فقط با تامین همه آن‌ها به رضایت از خود می‌­رسد و اگر برنامه ریزی انجام شده روی بخشی از زندگی تمرکز کند و دیگر بخش‌­ها را پوشش ندهد باعث عدم تعادل شده و بعد از مدتی ناکام می‌­ماند. همانطور که همه می­‌دانیم بار کج به منزل نمی­‌رسد، از این رو در یک زندگی خوب وجود تعادل اهمیت فراوان دارد. مهارت­ مدیریت زمان از آن دسته توانایی­‌هایی است که به انسان­‌ها کمک می­‌کند به همه جنبه­‌های مختلف زندگی توجه کنند و به نیاز­های خود پاسخ دهند. با صرف اندکی وقت و تنظیم برنامه روزانه، هفتگی، ماهانه و … به راحتی می­‌توانید به زندگی خود نظم و آرامش بدهید.

آرامش و اعتماد به نفس حاصل مدیریت صحیح زمان

هیچ یک از جنبه‌­های زندگی نسبت به دیگری اولویت ندارد و در واقع همگی لازم و ملزوم یکدیگر هستند. برنامه ریزی به معنی اختصاص دادن وقت زیاد به یک موضوع نیست و شما هیچگاه نباید خواسته­‌های مختلف خود را قربانی یکی از آن‌ها کنید، بلکه با برنامه‌ریزی می‌­توانید به همه آن‌ها جواب بدهید. هرچه عادلانه­‌تر به همه نیازهای جسمی و عاطفی خود رسیدگی کنید و در کنار آن به اهداف بلند مدت توجه کرده و برایشان به‌گونه‌ای اصولی تلاش نمایید، آرامش و اعتماد به نفس بیشتری به دست خواهید آورد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *