مدیریت استرس چیست + معرفی مهارت مدیریت استرس

مدیریت استرس چیست

 مدیریت استرس چیست و چه تکنیک‌هایی را می‌توانیم برای کاهش استرس به کار بگیریم؟ آیا همه افراد مهارت مدیریت استرس را دارند؟ استرس از جمله دست آوردهای زندگی دیجیتال و صنعتی است. ما در این مقاله از خانه آموزش به بررسی دقیق چیستی استرس پرداخته و به خطرات و راه‌های مدیریت استرس می‌پردازیم. تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا با استرس و عوارضات آن بیشتر آشنا شوید و بتوانید در مواقع استرس‌زا واکنش مناسب را داشته باشید.

 استرس چیست

اولین قدم برای مدیریت استرس، پاسخ به سوال استرس چیست است. استرس را می‌توان شرایطی در نظر گرفت که توانایی و امکانات فردی و اجتماعی فرد در حد انتظاراتش نباشد؛ در این صورت فرد برای جبران این کمبود دست به اقدامات جانبی می‌زند که باعث افزایش تنش و ایجاد استرس در وجود او می‌شود. ما زمانی دچار استرس می‌شویم که به علت کمبود وقت، منابع و دانش فنی قابلیت مدیریت و کنترل شرایط را از دست می‌دهیم. استرس را ما همه روزه در شرایط مختلفی تجربه می‌کنیم؛ از هنگامی که سوار اتوبوس می‌شویم تا زمانی که به منزل بر می‌گردیم ما در برابر سیل عظیمی از استرس‌های گوناگون قرار داریم.

استرس چه عوارضی دارد

در زندگی هر فرد، هر عملی عکس العملی را به دنبال دارد. وجود استرس در فرد می‌تواند عکس العمل‌های گوناگونی را شامل شود. فشار خواه منفی باشد خواه مثبت، واکنش‌های گوناگونی در جسم و روح ما بر جای می‌گذارد. همین سیستم عکس العملی بدن به ما کمک می‌کند از شرایطی مانند خطر تصادفات، حوادث روزانه و غیره به راحتی جان سالم به در ببریم؛ اما این واکنش طبیعی همیشه به نفع ما کار نخواهد کرد. شرایطی را در نظر بگیرد که فرد در استرس بالا به سر می‌برد.

 تصور کنید شخصی پس از رد شدن در یک امتحان مهم دانشگاهی دچار استرس می‌شود؛ آیا عکس العمل‌های بدن به این استرس در نهایت برای ما خوب خواهد بود؟ بی شک جواب خیر است. این استرس اگر سنگین باشد می‌تواند تا چند روز، تمام توان و فکر فرد را مشغول خود کند که عایدی جز خراب شدن روزهای کاری و مختل شدن زندگی ندارد.

مدیریت استرس چیست

۱٫به هم ریختگی ذهنی

اولین اثر بد  استرس را می‌توان بر هم ریختگی ذهنی دانست؛ به همین خاطر است که شما باید مهارت مدیریت استرس را داشته باشید. بر اساس تحقیقات انجام شده توسط مرکز پزشکی دانشگاه مریلند مشخص شده است قرار گرفتن در حالت استرس مزمن می‌تواند باعث به هم ریختگی و کاهش تمرکز در فرد شود. داشتن استرس بالا و طولانی مدت می‌تواند آثار شدیدی بر حافظه و توانایی یادگیری فرد داشته باشد؛ چرا که این استرس باعث نابودی و تخریب کامل سلول‌های خاکستری مغز می‌شود. نحوه تخریب این سلول‌ها به این صورت است که بدن برای جبران انرژی از دست رفته خود به دلیل سوخت و ساز بالا در هنگام استرس، مقدار کمی انرژی به مغز می‌فرستد که این عمل در طولانی مدت باعث نابودی این سلول‌ها می‌شود.

۲٫ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن

قبل از این که بگوییم مدیریت استرس چیست؛ نیاز است با دومین اثر بدی که استرس بر ما می‌گذارد آشنا شویم. تداوم و دائمی بودن استرس باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی فرد می‌شود. وقتی بدن فرد دچار استرس دائمی و همه روزه باشد با این خطر رو‌به‌رو است که سیستم ایمنی بدن دیگر از کارکرد اصلی خود یعنی مبارزه و جلوگیری از گسترش میکروب‌ها و باکتری‌ها باز بماند.

 این استرس باعث کاهش توان سیستم ایمنی بدن می‌شود و مبارزه و جلوگیری از انتشار بیماری‌ها را برای سلول‌های ایمنی بدن دشوار می‌کند. به همین خاطر است که همه ما نیاز است بدانیم مدیریت استرس چیست و آشنایی کاملی با تکنیک‌های مدیریت استرس داشته باشیم.

۳٫پیری زودرس

از دیگر عکس العمل‌هایی که استرس طولانی مدت بر بدن ما می‌گذارد، می‌توان به پیری زودرس اشاره کرد. بدن فردی که دچار استرس است اقدام به غیر فعال کردن موارد غیر ضروری بدن می‌کند. یکی از این فرآیندهایی که در زمان استرس غیر فعال می‌شود، خون رسانی درست و اصولی در پوست است. پس از غیر فعال سازی موقت این خون رسانی به دلیل وجود استرس در بدن، پوست فرد دچار پیری زودرس می‌شود. برای جلوگیری از گسترش این پیری نیاز است با تکنیک‌های مدیریت استرس به خوبی آشنا باشید.

۴٫مشکلات گوارشی

از دیگر مشکلاتی که برای افراد فاقد مهارت مدیریت استرس پیش می‌آید می‌توان به مشکلات گوارشی اشاره کرد. بدن فرد در هنگام استرس دستور کم کردن فعالیت‌های لازم گوارشی را صادر می‌کند؛ این کار باعث می‌شود میزان هضم شدن و دفع در بدن فرد به شدت کاهش یابد. در برخی از افراد این استرس باعث ترشح بیش از حد اسید معده شده که باعث هضم زود هنگام و تخلیه معده و در مراحل بعدی سوزش معده و تلخ بودن دهان فرد می‌شود. این فرد در هنگام تخلیه هم به دلیل وجود اسید زیاد در معده و روده با مشکل روبه‌رو می‌شود.

۵٫تاثیرات منفی در روابط و خلقیات فرد

دیگر تاثیر منفی که استرس بر افرادی که پاسخ مناسبی برای مدیریت استرس چیست پیدا نکرده‌اند، کج خلقی و عدم ثبات در رفتار خواهد بود. استرس باعث بر هم ریختن الگو و روند خواب فرد می‌شود؛ این بر هم ریختگی باعث خستگی، کج خلقی، عدم تمرکز اعصاب، پرخاشگری و … می‌شود.

 فرد دارای استرس بالا معمولا در روابط انسانی خود هم دچار مشکلات گوناگونی می‌شود. استرس باعث می‌شود این احساس می‌شود که افسار روابط از دستتان در رفته است. لازم به توضیح است که استرس در  افراد کمال گرا بیشتر از دیگر از افراد باعث کج خلقی و عصبانیت می‌شود؛ چرا که به آن نهایت کمال و نتیجه نهایی خود هرگز نخواهند رسید.

مدیریت استرس چیست

مدیریت استرس چیست

به تمام فعالیت‌هایی که در جهت کاسته شدن اثرات استرس انجام می‌شود، مدیریت استرس گفته می‌شود. اولین قدم برای مدیریت استرس، درک و آگاهی کامل از دلیل ایجاد استرس است. یکی از تکنیک‌های مدیریت استرس یادداشت برداری از زمان و دلیل استرس است؛ کافیست این روند یادداشت برداری را به مدت چند هفته انجام دهید. پس از چند مدت خواهید فهمید که اصلی‌ترین دلیل ایجاد استرس در وجود شما چه بوده است.

۱٫مدیریت کردن

حال که به خوبی مفهوم مدیریت استرس چیست را درک کردید به اولین مهارت مدیریت استرس می‌پردازیم. این تکنیک بسیار ساده و آسان است؛ در این تکنیک کافیست شما با استفاده از مدیریت زمان، برنامه درست و اصولی برای کارهای خود بچینید. این کار باعث خواهد شد استرس شما کم شود و در بسیاری از مواقع حتی استرس را تجربه نکنید چرا که شما از قبل برای شرایط برنامه ریزی کرده و آن را به نحو درستی مدیریت کرده‌اید. به عنوان نکته‌ای جدا می‌توان مدیریت زمان مطالعه را در مدیریت استرس درسی لازم و ضروری دانست.

۲٫پذیرش استرس

ما به عنوان انسان‌هایی که در عصر مدرن زندگی می‌کنیم باید این نکته را بپذیریم که عصر حاضر عصر استرس‌هاست. نمی‌توان فردی را پیدا کرد که در طول روز با موجی از استرس مورد هدف قرار نگرفته باشد. از همین‌رو نیاز است با یکی از تکنیک‌های مدیریت استرس به نام پذیرش آشنا شوید؛ در این تکنیک ما باید مراحل زیر را پس از درک استرس انجام دهیم.

  • مدیتیشن و تمرکز پس از دریافت استرس
  • صحبت کردن در رابطه با علل ایجاد استرس
  • ورزش کردن و خواب مناسب
  • کنار آمدن با استرس و عدم جنگیدن با استرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *